Glavni meni

Prekrsajne prijave i kazne - pravni saveti

Započeo SSZGO, 21 Februar, 2011, 17:15

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Darko

ima za android telefone dobra aplikacija , zove se "parking manijak"... samo uneses broj svojih tablica , grad , i imas vec spremne poruke po zonama.. ne treba ti internet

despic

ma znam za to...
nego mi server odbija moj br...a sa drugog mogu ;)
mozda zato sto vec jedno 50kila kazni
klasican divljak

Darko

naplatice ti kad budes vadio novu licnu kartu ;)

dzimika

ne smeju nista da mu naplate, jer nije po ustavu :D ne smeju ni da te sprece da registrujes auto
skoro je bilo u novinama

Bishke

Uspeo sam da izdejstvujem placanje kazne po ratama...

Po zakonu imam pravo na 3 rate...
You should do one thing every day that scares you

UFF

Citat: dzimika poslato 11 Jun, 2013, 18:39
ne smeju nista da mu naplate, jer nije po ustavu :D ne smeju ni da te sprece da registrujes auto
skoro je bilo u novinama

a opste je poznato da je sve sto se pojavi u novinama apsolutna istina
ja vise u ovoj drzavi ni u sta nisam siguran

Bishke

Koliko mogu da odlazem placanje kazne ?

Na presudi pise 15 dana od preuzimanja...Sto verovatno nije istina

Kad sam otisao da mi olaksaju da placam u ratama rekli su mi do kraja juna,sto opet nema nikakve veze i logike !

Krajem juna palim na more,pa se razmisljam tako kad dodjem od 6, 7-og jula da im platim
You should do one thing every day that scares you

Major

Uplatis neki deo cisto da ne mogu da te jure ;)

Uncle Bob

Ma dzabe i ako plati¹ ja platio 6.000. hiljada u martu i debili mi poslali da teba da odle¾im 5 dana a ja namerno neæu da im odnesem na uvid treæi primerak uplatnice na uvid. [rofl]
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

Major

Citat: UNCLEBOB poslato 21 Jun, 2013, 12:50
Ma dzabe i ako plati¹ ja platio 6.000. hiljada u martu i debili mi poslali da teba da odle¾im 5 dana a ja namerno neæu da im odnesem na uvid treæi primerak uplatnice na uvid. [rofl]

Samo nemoj da izgubis taj treci primerak ;D

Uncle Bob

A ne nikako stoji na sigurnom èekam da Murija doðe pa da njima predam. ;D
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

Lazic

neka bar potro¹e malo na¹eg goriva da se docimaju do tebe, ko ih jebe, i onako smo to veæ platili...:D

Zamisli retardiranu dr¾avu, kao nemaju para za baterije u alkometru...[facepalm] ©to meni nije zasmetalo uop¹te...:D

mareskin

Citat: Laziæ poslato 21 Jun, 2013, 15:54
neka bar potro¹e malo na¹eg goriva da se docimaju do tebe, ko ih jebe, i onako smo to veæ platili...:D

Zamisli retardiranu dr¾avu, kao nemaju para za baterije u alkometru...[facepalm] ©to meni nije zasmetalo uop¹te...:D

Valjda samo na¹oj dr¾avi ne radi knjigovodstvo. Plati¹ dr¾avi haraè, a ona ne zna da si joj platio nego nosi¹ dokaz  [ludak]
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Uncle Bob

E ali koje sve opcije nude samo da uzmu kintu. :o [dunce]
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

eclipse4

cini mi se da sam vec jednom napisao,meni je jedan prijatelj iz opstine rekao da jednostavno ne uplatim tih 1250 din,i da kaznu slobodno skinem sa soferke i bacim u kantu jer mi nista ne mogu,nesto ima valjda nije sredjeno u zakonu (mozda to samo ovde kod nas),i tako ti ja to radim uvek,ajd sad da je ne jem gomna,zateko sam jedno 4 komada na soferki od 2010 god pa do sada,sve ih pobacao i jos uvek nista.....nit me ko zvao nit sam neki poziv dobio za bilo sta.....znaci funkcionise.

MILJAN

Evo jednog korisnog saveta za vozaèe:
Subject: PARKING ZAKON
Valjaæe svim vozaèima...

Kad proèitate sve natpise u ¹tampi, zavirite u va¾eæe zakone, laièki gledano stvari stoje otprilike ovako.

Naplata parkiranja je komunalna usluga koja je regulisana Zakonom o obligacionim odnosima.
Du¾ni ste da platite cenu parking usluge na osnovu cenovnika Parking servisa.
U sluèaju ne plaæanja parkinga "Parking servis" ima pravo da naplati onoliko vremena koliko ste prekoraèili, tj. onoliko vremena koje je utvrdio, i dokazao materijalnim dokazom, kontrolor. Ako je sat parkiranja 50,00din a vi niste platili 3 sata onda je to 150,00din. Za ta 3 sata kontrolor bi trebao da vam izda raèun koji treba platiti u roku od 7 dana. U sluèaju da se to ne platite, "Parking servis" ima pravo, po Zakonu o izvr¹enju i obezbedjenju, da naplati sudskim putem raèun od vas (sa kamatom i sudskim tro¹kovima) na osnovu izdate verodostojne isprave (neplaæeni raèun).
"Parking servis" nema pravo da izdaje doplatnu kartu jer ona predstavlja kaznu, a "Parking servis" nema pravo da ka¾njava niti je zakonski ovla¹æen za to. Pravo na naplatu kazne imaju dr¾avni organi kojima je zakonom povereno to ovla¹æenje, a ne grad ili op¹tina na osnovu svoje odluke.

Javno preduzeæe ima ovla¹æenje od grada, ali odluke gradskih vlasti ne mogu biti iznad zakonskih odluka i nemaju pravni osnov za ka¾njavanje neplaæanja parkiranja.

Parkiranje je regulisano Zakonom o bezbednosti saobraæaja na putevima (ZOBS).
Kaznenim odredbama ZOBS-a nije predviðen prekr¹aj za neplaæanje usluge parkiranja u taèno odreðenom periodu niti je moguæe po drugim op¹tim aktima klasifikovati doplatnu kartu kao prekr¹aj.
Neplaæanje parkiranja nije klasifikovano kao delo u kriviènom zakonu, niti kao prekr¹aj u prekr¹ajnom zakonu.
Da se vozilo ukloni paukom ili postavi ureðaj kojim se spreèava odvo¾enje vozila (lisice), nalog izdaje saobracajni policajac samo ako je vozilo nepropisno parkirano ili ugozava normalno odvijanje saobracaja po odredbama ZOBS-a èl. 278 st. 12, znaèi Parking servis to ne mo¾e da radi ako nije plaæeno parkiranje.
Policija nije nadle¾na niti sme da proverava, ako ste parkirani na mestu gde je dozvoljeno parkiranje, da li ste platili parkiranje. Policija ne izdaje nalog za uklanjanje vozila sa mesta obelezenog za parkiranje ako vam je isteklo vreme ili niste platili parking
.
Ako je "Parking servis", bez naloga policajca odneo vozilo ili blokirao vozilo 'lisicama', treba prijaviti kradju i blokadu Policiji i uzeti potvrdu o prijavi kradje i blokade (Policija je du¾na da je izda) s kojom mo¾ete preko suda nadoknaditi nastalu materijalnu i nematerijalnu ¹tetu (na vozilu, izgubljeno vreme, putne troskove, propali posao, izmaklu korist, pretrpljeni strah ¹to je vozilo ukradeno, itd.) u parniènom postupku protiv "Parking servis" ili lica koje je protivzakonito uklonilo vozilo ili postavilo ''lisice".

Odluka Ustavnog suda Republike Srbije o zakonitosti Pravilnika o kori¹æenju javnih parkirali¹ta i uklanjanju nepropisno parkiranih vozila - Sl. glasnik RS br. 49/11

Ustavni sud Srbije je 12.05.2011g. proglasio da je gradska (op¹tinska) odluka, o plaæanju doplatne karte-kazne na zoniranom parkingu, protivzakonita i da se obustavi izdavanje doplatnih karti.
To bi znaèilo da doplatna karta nije verodostojna isprava podobna za izvr¹enje po Zakonu o izvrsenju i obezbedjenju i da je sud neæe prihvatiti.
Ako ipak dobijete na kuænu adresu od suda, Re¹enje o izvr¹enju doneto na osnovu verodostojne isprave (doplatne dnevne karte) Parking servisa, imate pravo prigovora u roku od 5 dana, koji ako propustite onda morate platiti tra¾enu sumu iz resenja.

Iz Zakona o izvr¹enju i obezbedjenju:
Prigovor na re¹enje o izvr¹enju doneto na osnovu verodostojne isprave


Èlan 46.

Protiv re¹enja o izvr¹enju na osnovu verodostojne isprave, izvr¹ni du¾nik ima pravo prigovora.
Prigovor se mo¾e izjaviti iskljuèivo iz sledeæih razloga:
1) ako potra¾ivanje iz verodostojne isprave nije nastalo;
2) ako je u verodostojnu ispravu unet neistinit sadr¾aj;
3) ako potra¾ivanje iz verodostojne isprave nije dospelo;
4) ako je obaveza izvr¹ena ili na drugi naèin prestala;
5) ako je potra¾ivanje zastarelo.

Razlozi za prigovor

Èlan 47.

Izvr¹ni du¾nik je du¾an da u prigovoru iznese sve razloge pobijanja i uz prigovor da prilo¾i sve dokaze na kojima se prigovor zasniva, a u sluèaju da to ne uèini, gubi pravo da naknadno iznosi èinjenice i predla¾e dokaze.

Inaèe svaka ta izdata doplatna karta zastareva za godinu dana po Zakonu o obligacionom odnosima i opomene koje dobijate od parking servisa i njihovih zastupnika da æe naplatiti sve preko suda su samo poku¹aj naplate da ne bi vodili sudski postupak za koji unapred znaju da ga te¹ko mogu dobiti.

Za naplatu doplatne karte preko suda u izvrsnom postupku, postupak mora biti pokrenut u roku od godinu dana od datuma izdavanja doplatne karte, o èemu je sud du¾an da vas izvesti, a kad je postupak pokrenut mo¾ete proveriti u sudskim spisima u pisarnici suda.

Poseban problem je ¹to je doplatna karta pisana na vlasnika vozila koji mo¾da uop¹te nije upravljao vozilom taj dan, na sudu treba dokazati da je ba¹ vlasnik vozio.
Takodje dostava nije uruèena lièno vozaèu veæ se stavlja pod brisace (kad dodjete po auto mo¾da je i nenadjete ispod brisaèa), a zakon ne poznaje takvu vrstu uruèenja, veæ je to predvidjeno gradskom (opstinskom) odlukom koja olak¹ava posao kontroloru i stavlja se iznad zakona.

Policija uvek utvrdi legitimisanjem ili naknadnim postupkom ko je vozaè u trenutku prekr¹aja, a ne pi¹e automatski kaznu na vlasnika vozila kao ¹to to radi parking servis. Tu bi mogla pomoæi komunalna policija, koja ima ovla¹æenja da legitimi¹e gradjane, da se utvrdi ko je vozio, ali to je sve mnogo komplikovano jer bi morali da idu zajedno sa kontrolorima parking servisa i da èekaju vozaèa da ga legitimi¹u.

U svakom slucaju posavetujte se sa nekim advokatom ako dodjete u ovakvu situaciju.

ZAKLJUCAK: Parkiranje treba plaæati , a doplatnu kartu ne kako reèe Ustavni sud Srbije.

Cave ab homine unius libri

Lazic

Eto neke koristi i od starih latina...:P :D Hvala Miljane...[hello]

eclipse4

ima negde ovo na forumu vec zakaceno ako ne i u istoj temi

dzimika

nema u ovoj temi ali ima o temi o parkiranju
ali svakako je ono o cemu sam ja vise puta pisao i u toj temi
pored svega toga, parking servis nikada ne salje tuzbu vec te opominje neka advokatska kancelarija sa pristupom APP jer znaju da svaku njihovu tuzbu mozes da oboris na sudu bez ikakvog znanja prava vec samo da si azuran i da znas da koristis internet :D

MILJAN

Citat: Laziæ poslato 24 Jun, 2013, 22:58
Eto neke koristi i od starih latina...:P :D Hvala Miljane...[hello]
Ad notam
Cave ab homine unius libri