Glavni meni

Zice na felnama

Započeo Giga Kle, 07 Mart, 2016, 13:55

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Giga Kle

Pomagajte ko ima ko radi kako?????? [bejzbolka] [bejzbolka] [bejzbolka] [cheers]

Giga Kle

KLE 500 "91 fali mi jedna zica nema je na prednjoj felni. Kazu moze i tako i bez 5 da se vozi al me nervira i ocu i to da uradim.

Slaninar

#2
Znam kako je na biciklima, pa uzmi sve s rezervom, koliko tu mo¾e da se povuèe paralela:

®bice mogu da puknu:

1) Jak udar, tada pucaju momentalno, sa ili bez krivljenja felne. ®bica "naèeta" pri jakom udaru mo¾e puæi kasnije, ali to je izuzetno redak sluèaj.
2) Trule, zarðale - jasno samo po sebi.
3) Razlabavi se jedna, obièno vi¹e od jedne ¾bice. Tada ima previ¹e uvijanja i obièno susedne ¾bice puknu.
4) Zamor materijala - kod lo¹e upletenih toèkova, kad nije uraðeno "rastereæivanje" ¾bica nakon samog pletenja i centriranja.

Samo ¾bica puknuta iz prvog razloga se mo¾e zameniti bez brige, u svim ostalim sluèajevima je najbolje izmenjati sve ¾bice. Da se ne radi vi¹e puta isti posao kad pukne sledeæa ubrzo. Svakako dobro pregledati felnu (i ostale ¾bice ako se ne menjaju).

Mada cenim da kod tvog motora verovatno mo¾e i sa 5 puknutih da se vozi. On ne ide brzo kao moj bajs, a i sigurno se vozi samo po asfaltu - nije to Kostin R!  :)

Edit: kolega Ðunta je doktor za te stvari, ja bih njega pitao.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hohštapler

Samo da napomenem da je kolega Slaninar u petak sam pleo ¾bice na toèkovima za svoj bajs... ja sam gledao i èudio se ¹to bi to neko radio kad majstor to odradi za 500din, ali ne, autonoma¹ oæe sve sam...  ;)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Slaninar

Znam samo jednog majstora u NS & bli¾oj okolini koji radi kao ja. 
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Andreja

Citat: Ho¹tapler poslato 07 Mart, 2016, 16:35
Samo da napomenem da je kolega Slaninar u petak sam pleo ¾bice na toèkovima za svoj bajs... ja sam gledao i èudio se ¹to bi to neko radio kad majstor to odradi za 500din, ali ne, autonoma¹ oæe sve sam...  ;)

Za 500 dinara? Ja 2010. ili '11. platio 2500 dinki sreðivanje ¾bica na toèku od Jawe  [samoubistvo]
Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

Giga Kle

Kome da oteram da pregleda i felnu i zice????
Hvala puno svima koji su komentarisali.
Neznam samo majstor za bajseve da li ima potrebnu debljinu zice. Jer na bajsu su tri puta tanje.

Mil@n

Ima¹ Djuntu ,on radi toèkove.Tu je na forumu,potra¾i ga...

Giga Kle


ðunta

@Giga Kle- Ne posedujem ni jednu ¾icu, ugraðujem iskljuèivo ono ¹to mu¹terije donesu i predoèim razliku izmeðu OEM ¾ice, polovne, no name i pravi¹e, nekad i odbijem kada zakljuèim da ¾ica nije adekvatna. Za svoj rad dajem pisanu garanciju do 2 godine, zavisno od stanja i uslova ekspolatacije. Cena servisa ide od 30€ pa do 100€, dodatno naplaæujem pojedine stavke ala prisilno odvijanje zapeklih ¾ica, njihovo ispravljanje, galvansku i estetsku za¹titu, peglanje i estetsko osve¾enje obruèa, balansiranje toèka itd. Poznajem il sam upoznao petnaestak "¾ièara", sa nekima sam i prijatelj, umesto 500 Dinara ili veæ koliko, platio bih 300 Din. ili ni¹ta bar od dvojice, tako da veoma dobro znam pojedinosti u tom poslu iako ne primenjujem istu tehniku.

Svaki toèak ima svoju  nosivost odreðenu brojem ¾ica, gledano pojednostavljeno, gubitkom svake se ona smanjuje i to ne proporcionalno jer se odmah gubi geometrija i na pojedinim mestu je toèak oslabljen vi¹e nego ¹to se predpostavlja prema broju nedostajuæih ¾ica, samo je pitanje verovatnoæe kad æe nezgodano optereæenje da pogodi to mesto, ala udarac u rupu i tad dolazi do pucanja vi¹e ¾ica i ozbiljne deformacije obruèa. BMW X toèak je naj jaèi od svih i on mo¾e da obezbedi nastavak puta bez 6 ¾ica, svi ostali su daleko slabiji, ko¹ta vi¹e puta nego dobar enduro toèak. Znaèi, kad pukne samo jedna ¾ica bezbedna vo¾nja je smanjena a sa 5 je kockanje sreæom.

Da se nadove¾em na Slninara, toèak, tj. svaka ¾ica ima radno i prekidno optereæenje. Kod pravilnog toèka je optereæenje svuda podjednako rasporeðeno po obe ose i takav toèak nema zamor materijala, ili je zanemariv kao nu¾ni.  On se javlja kad je jedan broj ¾ica prelabav, ili sve ¹to je naj èe¹æe,  a drugi pa pretegnut, tad toèak ¾vaæe i vremenom omek¹vaju i same ¾ice i obruè i u nekom trenutku doðe do kidanja i zakrivljenja  bez da se desi i jedan ozbiljniji udarac, samo od sebe ¹to se ka¾e. Èesto je primetno "samo olabljivanje" koje potièe upravo od nepravilnog pode¹avanje geometrije i premale radne sposobnosti, odnosno premale sile zategnutosti, pospe¹ene krivim obruèom i nedovoljno pravim ¾icama.

Malo vi¹e na ovom forumu, odavno:

http://www.motomanijaci.com/index.php/topic,10843.0.html








"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Giga Kle

Hvala puno na iscrpnom odgovoru.

Slaninar

Citat: Andreja poslato 07 Mart, 2016, 17:58
Citat: Ho¹tapler poslato 07 Mart, 2016, 16:35
Samo da napomenem da je kolega Slaninar u petak sam pleo ¾bice na toèkovima za svoj bajs... ja sam gledao i èudio se ¹to bi to neko radio kad majstor to odradi za 500din, ali ne, autonoma¹ oæe sve sam...  ;)

Za 500 dinara? Ja 2010. ili '11. platio 2500 dinki sreðivanje ¾bica na toèku od Jawe  [samoubistvo]

Mislim da je 500 samo centriranje. Pletenje s centriranjem je oko 1000 - najni¾a cena. Po jednom toèku. Samo malo njih to radi kako treba. Kao i veæinu drugih stvari.

Da se nadove¾em na Ðuntu:

©to je kruæa, jaèa felna, to bolje trpi nedostatak pojedine ¾bice. S tim ¹to se to onda kompenzuje jaèim dotezanjem preostalih ¾bica, da se dokotrlja do prvog servisa. Vo¾nja sa puknutom ¾bicom... nikad ne mo¾e¹ znati kad æe i koliko ¾bica da pukne u kom momentu. Mo¾e da traje 1000, 10.000 km, ili da pukne u prvoj krivini.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: Slaninar poslato 13 Mart, 2016, 20:31

Da se nadove¾em na Ðuntu:

©to je kruæa, jaèa felna, to bolje trpi nedostatak pojedine ¾bice. S tim ¹to se to onda kompenzuje jaèim dotezanjem preostalih ¾bica, da se dokotrlja do prvog servisa. Vo¾nja sa puknutom ¾bicom... nikad ne mo¾e¹ znati kad æe i koliko ¾bica da pukne u kom momentu. Mo¾e da traje 1000, 10.000 km, ili da pukne u prvoj krivini.

Obruèi kod motora su poslièni i  neuporedivo su kruæi od bicklistièkih koje mo¾e¹ preko kolena da savije¹, gubitkom jedne ¾ice se automatski radno optereæenje rasporeðuje na ostale i kompenzatorno dotezanje ih vodi u jo¹ veæe optereæenje, obièno na delu ¾ica, koje se tad mogu naæi na ivici pucanja ¹to se mo¾e i desiti pri dodatnom optereæenju udarcem u rupu ili teranjem u nagib motora pod punim teretom.   

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

lord_oblivion

Op¹ti zakljuèak - ako ima¹ nameru da vozi¹ bez 1 do n ¾ica, treba da ih predimenzioni¹e¹. Kao ¹to je i dan danas redovna praksa da se ¾ice od 15ce pertlaju na felnu od T14  :D
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

ðunta

Citat: lord_oblivion poslato 13 Mart, 2016, 21:55
Op¹ti zakljuèak - ako ima¹ nameru da vozi¹ bez 1 do n ¾ica, treba da ih predimenzioni¹e¹. Kao ¹to je i dan danas redovna praksa da se ¾ice od 15ce pertlaju na felnu od T14  :D

Izvini Lorde, umesto jedne ili nekoliko ¾ica za zamenu da se zamene sve, ko da umesto dve cipele uzme¹ jednu cokulu. No, nije lo¹e staviti jaèe ¾ice ali ni to ne znaèi samo po sebi ni¹ta ako toèak, njegova geometrija i pode¹enost nisu dobre, pucaju ¾ice i od BMw-a i KTM-a, a naj jaèe su od svih ostalih. Neverovatno je kako se od neèeg ¹to je kako treba uvek te¾i nekoj alternativi ovakvoj i onakvoj.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Giga Kle

Ljudi meni trenutno treba jedna jedina zica koju nije imao ni prethodni vlasnik pa je terao. Ja hocu da naðem tu jednu zicu koje nema uopste ali je sraf od iste na felni ispod gume. Zasto je tako neznam. Pukla odvrnuo bacio neznam. U planu kupovina novih guma pa sve zajedno prilikom demontaze i montaze bih uradio. Zice nisu zarðale. Ko ima da proda jednu zicu neka se javi na pp i namontiracu je sam bez doktorske disertacije. Znaci necu nebezbednu voznju zato i hocu da stavim tu jednu sto fali. Necu da zbog jedne koja fali promenim svih 35 ili koliko veæ koje nisu pukle. Para za bacanje nemam ulazem koliko mogu da bi se bezbedno vozio. Sto znam uradicu sam sto neznam-majstor i gotovo. To koliki je pi na kvadrat korena iz 8 neznam i to nek radi ko zna, moje je da doteram majstoru da uradi moje da platim i cao. Naravnokod proverenog i to je to.

goranvojska

063 310752.sale.i pravi zie po uzorku.

ðunta

OEM ¾ice su uvek kovane a ne rezane.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Giga Kle

 [cheers]Hvala Gorane puno. Gledamo se uskoro i zvanicno.

bokilic

Imas èièu u zemunu,radi to vec 20 god,meni je radio gomilu tockova,10do20e po toèku,
Radi i trkaèima,i oldajmeristima,i radi odlièno ,
I starije i novije motore,nisam nasao zamerku do sad,pakovao nam je neke felne za neku hondu,ono sto niko nije mogao odradio mi je,zvrcni me sutra da ti dam br,kod cice nema filozofije,nema rez zica,to moras ti da nadjes i da skines tocak gumu,
brmmmm