Glavni meni

Otvaranje Moto-Sezone 2016 Beograd 17.04.2016

Započeo orlovi, 28 Februar, 2016, 10:32

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: misa-pei poslato 04 Mart, 2016, 20:54
Imalo je vi¹e èari. Danas su pristojni motori i oprema u¾asno jeftini, dovoljno je da neko ima vrlo malo para i da veæ postane "motorista", "bajker"... Da ima malu poèetnu ¾elju i eto ga na dva toèka. Drago mi je ¹to na taj naèin i oni koji bi se patili da doðu do motora, kojima je motor zaista u srcu, sada lak¹e dolaze do njih.

Ali, previ¹e se nakupilo onih koji su tu iz nekog pozeraja, onih koji ni sami ne znaju ¹ta ¾ele, pa eto, kupe motor, malo se provozaju, pritom se predstavljaju kao veliki zaljubljenici, a onda, pred prvom preprekom odustanu. Ne ka¾em, uvek je bilo takvih, ali manje. Pre je voziti motor bila neka "ekskluziva", vrlo naporan naèin da ostvari¹ svoju ljubav. Ljubav koju zadovoljava¹ velikim trudom, odricanjem i rizikom, po¹to nema opreme.

Ranije, izaðem iz kuæe, sednem na motor i krenem. Sad dok zakopèam jaknu, èizme, kacigu, navuèem rukavice, veæ zaboravim gde sam krenuo (dobro, mo¾da zaboravim to i jer sam mator :D :D ). Naravno, sada je bezbednije, ali je ono bilo slaðe. Prirodnije. Motor je bukvalno bio deo tebe. Deo tvog naèina ¾ivota koji je podreðen toj ljubavi.

Da smo toliko truda ulagali u obrazovanje, koliko smo ulagali u motore, verujem da bi bar 75% tih vozaèa danas bili akademici :D :D :D


Tada kad sam kretao u grad...uprkos regularnosti, sam se kretao sporednim ulicama...kad izadjes u kneza milosa 1000% te startuju bar dve patrole i tri pesaka...preko slavije isto....ako im zapalis odmah te nadju na uscu taj dan ili sledeci ili one tamo nedelje.....uspevao sam da nasviram motor 200 preko brankovog....nema kola ni u spicu.....po adi sam po bici stazi vozio skoro 200...nije bilo ni rolera ni pozera....sada me policajac nije zaustavio devet godina...ove godine ne startovao djoka fijoka....stari prijatelj iz mladalackih dana....druzili smo se po pumpama u vreme naftne krize....kad jave zmaj , odma se skupi 30 motorciklista za zmaju...kad jave kosutnjak, eto ih odmah tama.....gorivo bilo 5 maraka pa se opet vikendom islo u grocku kod rokija na pasulj i riblju corbu....a onda su dosle devedesete kad su kriminalci pomislili da i oni mogu biti motorciklisti....novi erovi i prangije za pojasom.....malo kasnije i ozbiljan pozeraj....voznja do silikonske doline i nazad....

I tada je bilo bezbednije.....nije bilo ovoliko automobila na ulicama....pa se nase izivljavanje nije zavrsavalo tragicno, a uz to do motorcikla se stizalo evolucijom....vecina je kretala od tomosa, pa reko mz ili jawe, dalazila do veceg motora.....mada ce sad uff da ti objasni kako to nema veze sa vezom.... a serpenta from bjb da ti kaze kako si opremu morao da nosis (iako do neke godine kaciga nije bila obavezna na motorciklu, dosta ih je ljudi nosilo....bile skupe i retke i bio je fazon imati kacigu)
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Serpente

serpente from bjb? mene jedino  zanima sta ovo znaci?:)
Be the change you want to see in the world!

VR 46

Twist of wrist!

ZEMZEM

Jedan tekst koji èesto proèitam i sa tugom konstatujem kako su nove generacije uskraæene za mnogo toga. To se posle preslikava na ostatak ¾ivota. Zato ima toliko zla, zlobe, sujete, zavisti, pokvarenosti ... oko nas. Proèitajte ovaj malo du¾i tekst i vratite se u neka bolja vremena ko ih pamti kao i ja. Mo¾da zato ¹to je u na¹e vreme poèetak bio na tomosu automatiku, javi babeti ili puhu, ulazak u svet na dva toèka je bio slaði i zanimljiviji.

MOJE DETINJSTVO

   Deca su se vozila u kolima bez sigurnosnih pojaseva i airbag-ova. Nisu postojali sigurnosni èepovi na boèicama lekova, niti brave na fiokama i vratima. Kad smo vozili bicikle, nismo imali ni kacigu, niti ¹titnike za kolena i laktove. Pila se voda direktno iz èesme, u ba¹ti ili gde bi je na¹li, sve dok vi¹e ne bi bili ¾edni!!!!Nisu postojale fla¹e sa vodom za piæe.
Satima smo pravili automobile od kutija, daski i cevi, a oni sretniji koji su imali prijatelja sa biciklom, uhvatili bi se od pozadi da ih vuèe na vrh uzbrdice...,ko bi se setio da nema koènica!!!! Posle nekoliko padova na¹li bi re¹enje problema,...zaustavljali bi se udarcem u drvo ili zemlju. Eh, da! U to vreme nije bilo puno prometa.
Izlazilo se napolje da se igra pod jednim uslovom- vratiti se na ruèak ili veèeru....ili kad padne mrak.
I¹li smo u ¹kolu i vraæali se kuæi uz put probajuæi sve voæe na koje bi nai¹li....direktno sa drveta...!!! Nismo imali mobline....Tako NIKO nije mogao znati gde smo!!!! Padali smo, ranjavali se, lomili kosti, gubili zube,...ali nikada nije bilo tu¾bi za ove incidente.Niko nije bio kriv...samo mi!!!!

!!!NEZAMISLIVO!!!
-----------------------------------------------------

Jelo se sve: kolaèi, hleb, èokolada, sladoled...Pili smo za¹eæerene sokove ali niko nije ima problem sa te¾inom, jer smo provodili dane trèeæi i igrajuæi se....Jedna Coca Cola se delila na èetiri (kad bi je mogli kupiti i to je bila staklena fla¹a od litra)...Pili smo svi iz iste fla¹e i niko nije zbog toga umro.
Nismo imali Play Statione-e, MP3-e, Nitendo-e, xBox-e, video igrice, 99 TV kanala na kablovskoj, kuæni bioskop, „surround“ zvuk, LT-opove, PC-e, „chat-sobe“, Internet,...itd...
I nikome nije bilo DOSADNO!!!
Imali smo umesto toga:
PRAVE PRIJATELJE!!!!
Izlazili smo.Na biciklu ili pe¹ke smo i¹li kod prijatelja, ulazili bi jednostavno bez zvona i i¹li bi se igrati!!!!
Tamo napolju!!!!!
U ovom okrutnom svetu!
Bez èuvara koje plaæa tata!
Igrali smo ¾murke, jurke, policajaca i lopova, fudbal , ko¹arku, odbojku....a ako neko nije bio izabran u tim za igru, nikad to nije bila drama. Ko nije bio dobar u ¹koli, jednostavno je ponavljao razred - nije se i¹lo kod pedagoga ili psihologa!Ponavljala se godina i svakom se davala druga prilika.
Imali smo slobodu
USPEHA I NEUSPEHA !!!!!
ODGOVORNOSTI
I nauèili smo birati !!!

Jesi li i ti iz te generacije??Ako jesi potro¹i minut na seæanja, podseti i druge da mo¾da na tren zaborave urbani ¾ivot koji provode i ponovo postanu deca kao nekada...
Neko æe sigurno reæi: „Kad je to bilo?!!!!“

MA... NEKAD SMO BILI SREÆNI SA TAKO MALO !!!!!!

clutch&brake

Siguran sam da je veca draz bila u vreme vas deda na 2 tocka. Kada se u glavu znalo ko sta vozi,ali isto tako sam siguran da momci koji danas voze motore,nista manji osmeh i srecu nemaju pod kacigom kao i vi tada. Samo su sada stvari dostupnije i komercijalnije ali onaj ko voli bajk voli ga pa kako god da je dosao do njega.
STA ZRACIS TO I PRIVLACIS!!!

VR 46

Sve ja kapiram,sto se tice ''vetra u kosi'' i slicno,ali sad ispade da u to vreme kad se padne sa motora bez opreme,ustane se i obrise prasina i nastavi dalje?
Revolucija vozio 200kmh na adi (sreca pa sszgo nije rolao tad) pa onda preko 200kmh na Brankovom mostu? [neampojma]
Twist of wrist!

misa-pei

Citat: VR 46 poslato 04 Mart, 2016, 23:08
Sve ja kapiram,sto se tice ''vetra u kosi'' i slicno,ali sad ispade da u to vreme kad se padne sa motora bez opreme,ustane se i obrise prasina i nastavi dalje?
Revolucija vozio 200kmh na adi (sreca pa sszgo nije rolao tad) pa onda preko 200kmh na Brankovom mostu? [neampojma]

Naravno! Mi smo bili nesalomivi :D :D :D.

Zaista, lupali smo se i lomili. Neæu da poèinjem prièu o onim drugarima kojih vi¹e nema, koji bi bili meðu nama samo da su se koristile kacige. Previ¹e ih pamtim. Mi smo pretekli, nekako. Sa manje ili vi¹e povreda.

Ja sam lomio dva vratna pr¹ljena, imao najmanje dva puta potres mozga, nebrojeno masnica i oderotina, razvaljen palac na nozi koji me i danas muèi... Rame sam polomio kad sam nosio i gladijator i kacigu i kros èizme. Apsolutno, sva moguæa oprema za enduro, osim ¹to nisam imao onaj okovratnik koji ¹titi kljuènu kost. Samo, ¹to smo nekako tada lak¹e podnosili te povrede. A i slu¾ile su da gomila "neodluènih" skapira koliko je to opasan sport, da posle prvog pada prodaju motor i vi¹e nikada ne sednu na njega.  Neka vrsta selekcije.

Naravno da fizièke povrede treba izbegavati. Nije prijatno kada ti je pola ruke odrano (pogotovu leti kad se jo¹ i znoji¹), samo zato ¹to nisi imao dobru jaknu da se za¹titi¹, veæ si vozio u obiènoj tekasas jaknici. Kad ne mo¾e¹ da savije¹ nogu jer pucaju kraste, ¹ipka u butin hoæe da probije ko¾u... A svega toga ne bi bilo da je postojala oprema.

Sad, kad pogleda¹ kako smo mi to radili, pa smo do¹li u ove godine da obja¹anjvamo klincima kako je nekada bilo, ¹ta smo trpeli zbog ljubavi prema motorima i vo¾nji, a oni imaju sve "na gotovo", da ne ka¾em sve im je dostupno, od delova, guma i opreme, nekako deluju ta deca svileno, kao neki prepotentni razma¾eni likovi od kojih se ne zna koji bi izdr¾ao sve te na¹e muke i vozio motor posle 20 30 godina drndanja. Ali, vrlo iskusno su tu da se poseru na sve one koji su, ajde da ka¾em, vozili mu¹ki. Mo¾e da zvuèi glupo, ali je na¹a ljubav prema motorima ispala jaèa i od nas samih i tu smo ljubav platili zdravljem, dobrim delom ¾ivota, a neki na¹i prijatelji i ¾ivotima. I posle svega, ¹ta mi znamo, koga se to tièe? Bilo, pro¹lo.

Država je najveći neprijatelj naroda

misa-pei

I da, oko Ade sam vozio ZZR 1100 Mi¹ka frizera preko 120. Nisam ni primetio koliko ide. Nisam dohvatio 200 :P :P :P
Država je najveći neprijatelj naroda

Hohštapler

...ovo je jedan drugi svet...

U va¹e vreme mangup br.1 je bio Barry Sheene a danas Lorenco...
kraj rasprave.
;)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Darko

I kome mi sad da verujemo ? Misi ili Revu ? Ovaj kaze vozio 200 a ovaj kaze do 120... tacno se vidi da su Kosta i Rev imali neko druzenje nekad ...hahahaha

misa-pei

Za Alju ne znam... Nisam se vozio sa njim na motoru. Drao je ¹ta je mogao, samo ga èuje¹ preko jezera. Ovo je moj rekord (ili glupost, sa moje dana¹nje taèke gledi¹ta). :D
Država je najveći neprijatelj naroda

Darko


ZEMZEM

Citat: VR 46 poslato 04 Mart, 2016, 23:08
Sve ja kapiram,sto se tice ''vetra u kosi'' i slicno,ali sad ispade da u to vreme kad se padne sa motora bez opreme,ustane se i obrise prasina i nastavi dalje?
Revolucija vozio 200kmh na adi (sreca pa sszgo nije rolao tad) pa onda preko 200kmh na Brankovom mostu? [neampojma]
Nisi razumeo, na¹e generacije su polako ulazile u svet motora i vozili od najslabijih pa polako na jaèe. Tu stièe¹ koliko toliko iskustvo, vremenom postaje¹ iskusniji i bolji vozaè. Manje se padalo i ginulo jer nije bilo toliko saobraæaja a i po¹tovalo se prvenstvo prolaza, semafori i znakovi. Nije bilo ¾ena da prièaju mobilnim dok voze i toliko kupljenih dozvola kao sada. Oseæaj kad sedne¹ na motor isti je i onda i sada. Samo ima razlike kad klinac od 16-17god. sedne na litru kao prvi motor. Hteo sam da dodam da su se tada ljudi mnogo vi¹e dru¾ili i nije se gledalo ko kakav motor vozi, ¹ta ima od garderobe ...
   Bilo je pogre¹no voziti bez ili sa minimalnom opremom ali tako je bilo jer ni opreme nije bilo da se nabavi kao sada ¹to polovne ¹to nove. Mene je tada bog saèuvao da i dan danas mogu da se vozim ali neke nije Svako vreme nosi svoje prednosti ali i mane.

Kostić

mi¹a  i alja su amateri, ja sam ¹est puta nosio gips na desnoj nozi, vozio sa njim, jednom mi se noga okrenula u kolenu, sreæa da je u kampu bio neki azilant, bugarin, pa mi vratio nogu na mesto, leva dva puta, jednom pogino, ruke i ramena ne brojim, jednom sam upao u provaliju pa me maki vadio celo posle podne, motor se polomio o mene, a nikad kaciga oprema dajneze i ¹i¹arke èizme. leteo kroz topèider pa do¹o kuæi bez ko¾e sav ubiven, maki na adi zabo motorom rolera¹a u jaja u po noæi jer nije imo far, bilo nas trojca, pa se rasuli, gino sam po snegu vi¹e puta na dan, upao u vodu, slomio vrat na dva mesta i mgo bi ovako jo¹ po metra...

moj ujak pre mene nije ni zao ¹ta je oprema, ja sam bar imo neku plastièaru od kacige koja mi je polomila sve zube. i eve ¾iv ja, ¾ivi mi¹a i alja, ¾ivi mnogi.

sranje je to ¹to mi nismo imali net da kukamo na druge da paze na nas i nismo bili svileni, nego smo æutali i terali kurcu inat. panduri nas ¹utirali a mi be¾ali i lomili se.


Hattrick

Citat: misa-pei poslato 04 Mart, 2016, 20:54
...previ¹e se nakupilo onih koji su tu iz nekog pozeraja...
...pred prvom preprekom odustanu...

Mislis, ozene se ?  :)

Dragana friz

i tako meni pokojni cale kaze...pa ja na planincini ni bajs nisam imao,a ti u skolu hoces tomosom automatikom,malo ti bajs...jbg sukob generacija
i naravno da sam isla tomosom u skolu svaki dan relacija Apatin-Sombo..imala tad 16 god.
sta je baba ovim htela da kaze  :)
svi smo mi motorasi,ne bitne su godine bilo lepo nekad,lepo je i sad..bitno da se vozi,uziva i da je osmeh na licu
sve vas volim manijaci  [srce] smanjite tu viagru  :-*

bobangsxr

Ma bezveze rasprava.... meni pokojni deda pricao da je 50-i neke isao Cuprija- Beograd pesaka.... ceo dan pesacis... i sta sad mi koji idemo autom smo razmazeni kad ne zelimo da malo protegnemo noge  ;D

Hohštapler

Citat: Dragana friz poslato 05 Mart, 2016, 09:40
i tako meni pokojni cale kaze...pa ja na planincini ni bajs nisam imao,a ti u skolu hoces tomosom automatikom,malo ti bajs...jbg sukob generacija
i naravno da sam isla tomosom u skolu svaki dan relacija Apatin-Sombo..imala tad 16 god.
sta je baba ovim htela da kaze  :)
svi smo mi motorasi,ne bitne su godine bilo lepo nekad,lepo je i sad..bitno da se vozi,uziva i da je osmeh na licu
sve vas volim manijaci  [srce] smanjite tu viagru  :-*

Dama zaslu¾uje pluseve. :)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

krsta63

 [blahblah] i meni su cudni bili starci koji kenjaju...nemoj ovo, povedi red na ono....Sta znaju matore prdonje [cheers]