Glavni meni

BMW R1100GS-zamena semeringa

Započeo davidoff, 11 Novembar, 2015, 23:16

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

davidoff

Ko kaze da BMW nije lak za odrzavanje!  ;D

Naime moja tuzna zivotna prica je sledeca, kupio sam motor (R1150GS ADV) a vec imam R1100GS koji bezuspesno prodajem vec 150 i kusur dana (podatak sa polovnih automobila  [rofl]), posto sam primetio da se na 1100 pojavljuje ulje na par mesta na samoj vezi menjaca i agregata djavo mi nije dao mira i resio sam da to sredim i mirna srca prodam ispravan motor. Prvo sto sam uradio je skidanje motora sa oglasa do resavalja problema, druga zvanje majtora i kukanje za sto manju cenu popravke (bezuspesno) naravno da od te price nije bilo nista jer je najmanja cifra koju sam uspeo da dobijem bila 200eur za ruke + semerinzi...razmisljam....laik sam totalni,nikada u zivotu nisam nista popravljao,skidao,menjao...imam jednog prijatelja koji je automehanicar i koji nije bas bio rad da se upusta u avanture rasturanja motora...sta raditi.... [neampojma]

Naravno da sam  resio da budem firsttimer  [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] tj. da Djole (prijatelj mehanicar iz predhodnog pasusa) pomogne u rasturanju i sastavljanju (nevoljno ali ipak drugarski iskreno pristaje)...dogovor je pao da se krene na praznik tj. danas u 8 ujutru, da se rasturi, vidi sta je u pitanju, poruce delovi i nekom drugom prilikom sve sastavi...naravno da je plan bio promenjen jedno 150 puta... ;D

Pa da pocnemo sa mrljom od ulja:



Prva predpostavka je da semering izmedju menjaca i lamele pisa ulje sto ce se ispostaviti kao netacno ali idemo redom, krece rasturanje:





































I tako...odvajamo menjac i kardanski sklop od agregata i shvatamo da ni jedan od semeringa na koje se sumljalo nije krivac za ulje koje se pojavilo....








Naravno ispituje se lamela i svi sklopovi koji idu uz nju i dolazimo do zakljucka da je lamela nova tj. da je njena debljina 0.6 mm sto je i debljina nove...idemo dalje...


















Ispitujemo menjac i dolazimo do zakljucka da je u pitanju jedan od 4 semeringa na menjacu i to onaj koji se nalazi iza druk lezaja i zbog koje je potrebno otvoriti menjac...PAKAO!!! Krece zvanje jedno 100 brojeva telefona kako bi dosli do odgovarajuceg semeringa 20x35x5...agonija pocinje...naravno da ga na stanju nema niko (Delta, Radulovic, Dzeri) i da se ceka od 5-7 radnih dana sto se ispostavi na 15-20 po predjasnjim iskustvima...napokon pronalazimo semering u Trise Kaclerovica i krecemo tamo...


















Sledi zamena i sklapanje...otvaramo menjac, vadimo osovinu, nakon toga i semering, menjamo ga i vracamo sve natrag na mesto....


































Krece sklapanje celog motora i prvo paljenje...u tom momentu stize sad vec bivsi vlasnik mog ADV-a Darko koji se odmah hvata alata i pomaze....  :D :D



































I na kraju covek najzasluzniji sto ja imam 200eur vise u dzepu a on jedno novo iskustvo...Djole... [clapp] [clapp] [clapp] [clapp] [clapp] [clapp] [clapp] [clapp] [clapp] [clapp]



Motor je sastavljen, proban, vozen par desetina kilometara...sve radi i funkcionise...spreman je za novog vlasnika potpuno ispravan i utegnut...


















I za kraj velika zahvalnost majstor Banetu iz Zemuna koji je nesebicno pomagao preko telefona kada bi nesto zapelo!  [klanjam_se] [klanjam_se]
We won't forget you Marco....


srbac


srbac

Ma kakav Radulovic, kakvi bakraci, bravo majstoriiiiiiiiiiii !!!

Lazic

@Davidoff:
Ti si bre lood, to malo ulja ne bih primetio nikad... ;D Ali zato xenon ¹to kupih od tebe pre 5 godina, dan danas radi savr¹eno... ;D :-*

UFF

to nije motor to je auto
sto se tice servisiranja
a sto se tice gabarita autobus :D

Mik

Semeringe ima "Merkel", mada nikad nisam shvatio da li je to trgovacka firma koja prodaje tudju robu, a semering je "Dichtomatic" (ne znam da li sam tacno ovo napisao).

I sve to nema veze!

Ono sto jeste vazno JEEE  :) da ti to neko donese originalno iz Svabije! (Ono sto ces dobiti u zemlji Sprdiji pod imenom "Merkel" je preterano kvalitetan proizvod (domaci, i izuzetnog, ali preteranog kvaliteta), ali takva stvar upropasti osovinu! - To je mnogo skuplje.)

Lazic

Ako semering koji je od neke vrste gume na delu koji dodiruje osovinu mo¾e da je sjebe, jebe¹ takvu osovinu... ;D

Mik

Citat: Laziæ poslato 12 Novembar, 2015, 02:02
Ako semering koji je od neke vrste gume na delu koji dodiruje osovinu mo¾e da je sjebe, jebe¹ takvu osovinu... ;D

Ako nije originalno, onda se ne pravi od (jeftine) gume nego od (skupog) poliuretana.

(Poliuretan je tvrdji, i ima neke bljutave karakteristike za tamo gde mu mesto nije! To je materijal za pritiske od 300 bar-a, ali ne trpi brzinu (mislim da je maksimum 5 m/s))

Aj' nemojmo srati o stvarima o kojima ne znamo nista!

(Poliuretan ce da satre osovinu koja nije predvidjena za poliuretan.)



davidoff

#8
Citat: Laziæ poslato 12 Novembar, 2015, 00:55
@Davidoff:
Ti si bre lood, to malo ulja ne bih primetio nikad... ;D Ali zato xenon ¹to kupih od tebe pre 5 godina, dan danas radi savr¹eno... ;D :-*

Verovatno jesam ali to malo ulja bi kroz par hiljada bilo mnogo veruj mi....a za xenon mi je drago da dobro sluzi... [thumb_up]

Citat: UFF poslato 12 Novembar, 2015, 01:29
to nije motor to je auto
sto se tice servisiranja
a sto se tice gabarita autobus :D

Potpuno tacno, ovo vise lici na automobil iz 80-tih nego na motocikl...sto se dimenzija tice dosta je manji od ADV-a tako da se tu ne bih slozio... ;D

Citat: Mik poslato 12 Novembar, 2015, 01:52
Semeringe ima "Merkel", mada nikad nisam shvatio da li je to trgovacka firma koja prodaje tudju robu, a semering je "Dichtomatic" (ne znam da li sam tacno ovo napisao).

I sve to nema veze!

Ono sto jeste vazno JEEE  :) da ti to neko donese originalno iz Svabije! (Ono sto ces dobiti u zemlji Sprdiji pod imenom "Merkel" je preterano kvalitetan proizvod (domaci, i izuzetnog, ali preteranog kvaliteta), ali takva stvar upropasti osovinu! - To je mnogo skuplje.)

Mislim da ce i ovi semerinzi drzati sasvim ok...
We won't forget you Marco....


Hohštapler

...ne¹to se razmi¹ljam... nije taj kardan tolko pametna stvar kolko sam ja to zami¹ljO...
Svaka èas' ljudi, imali ste lep dan.  [clapp] [thumb_up]
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Jefta

Eh zimske radosti i cackanja oko motora :) sjajno. Ko kupi od tebe motor ne moze da se zajebe.

PECA BMW

Odlicna stvar , jedino sto sad nema sta da se radi cele zime :D

nego kakva procedura je bila prilikom rasklapanja i sklapanja menjaca ?
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

goranvojska

Citat: PECA BMW poslato 12 Novembar, 2015, 12:02
Odlicna stvar , jedino sto sad nema sta da se radi cele zime :D

nego kakva procedura je bila prilikom rasklapanja i sklapanja menjaca ?
pa ko svemirski brod.

davidoff

Citat: PECA BMW poslato 12 Novembar, 2015, 12:02
Odlicna stvar , jedino sto sad nema sta da se radi cele zime :D

nego kakva procedura je bila prilikom rasklapanja i sklapanja menjaca ?

Ima jos sto sta da se radi na ADV-u tokom zime. Procedura vrlo jednostavna udjes izadjes i gotovo... :-) Salim se naravno, nista prvo sto smo uradili logicno ispustili smo staro ulje, poodvrtali sve moguce srafove, otvorili poklopac, izvukli osovinu na cijem kraju je propisali semering, izvukli semering, stavili nov, vratili osovinu, ocistili zaptivne povrsine od stare diht mase, naneli novu, uz malo napetosti vratili sve osovine, kuglice, federe na svoje mesto i na kraju sve zatvorili nasuli ulje i to je od prilike to....
We won't forget you Marco....


PECA BMW

Niste hladili menjac a grejali poklopac prilikom vracanja ?
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

davidoff

Kao sto se vidi na slikama izvadjena je samo jedna osovina ne ceo sistem osovina tako da hladjenje nije bilo porebno...
We won't forget you Marco....


PECA BMW

Aha videh to nego znam da poklopac kad se vraca na menjac mora skroz lako da sedne na lezajeve skoro kao da ih nema, ako ide tesko na lezajeve hoce da ih nategne pa da brzo odpevaju ..

Jednom sam radio jedan menjac i bas dobro sam morao da ugrejem poklopac da "sedne" bez otpora ..
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

davidoff

Ovaj je "seo" bez ikakvog otpora...ovo je nama prvi put nadam se da je sve ok...
We won't forget you Marco....


PECA BMW

Pa to , bitno je da lagano poklopac sedne . Ljudi to znaju da "nacukaju" i tako napnu lezajeve koji posle toga mnogo brzo odsviraju ...
I bitno je vratiti istu debljinu dihtunga da osovine imaju tacan zazor koji je propisan ...
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

davidoff

Tu ne postoji dihtung, postoji zaptivna masa koju smo i mi stavili, nista nismo cukali...
We won't forget you Marco....