Glavni meni

Servisni intervali

Započeo UFF, 07 Februar, 2011, 00:50

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

UFF

Sve vise proizvodjaca navode sve vecu kilometrazu izmedju redovnih servisa na njihovim motorciklima

Na primer honda i yamaha u servisnoj knjizici (a ne rekla kazala) kazu da im se ulje i filter menjaju na 12.000km  [ludak]

Jel to marketinski trik ili sta je u pitanju?

U ovlascenom servisu za yamahu na to pitanje su mi rekli "pa da, tako kazu, ali ja bih ti ipak savetovao da ih menjas na 5.000km"

Jel to neko od prozivodjaca lupio kako ima neunustiv agregat pa konkurencija brze bolje da ih stignu a sve u interesu da nam sto pre prolupaju masine pa da povecaju prodaju novih motora?

Ima li neko logicno objasnjenje?

misa-pei

Napredak kako u obradi materijala i nano¹enju slojeva za¹tite, tako i napredak u proizvodnji ulja. Dalje, prete¾no svi motori imaju injection, znaèi i bolje sagorevanje, stvaraju se manje naslage od gare¾i i moguænosti da se nesagorelo gorivo pojavi u ulju. Ulja se podrazumevaju da su originalna i da su kvaliteta koji je propisan.

Za moju Suzanu je ¹telovanje ventila, po fabrièkom manuelu, na 5 000km. Promena ulja je, ka¾u na 10 000km. Èitam da ljudi na motorima starim desetak godina i posle 50 000 ne moraju da ni¹ta ¹teluju, samo provere.

Mi dosta paranoi¹emo, sa razlogom, oko tih promena ulja na 5 000km. Nije stravièan tro¹ak, ali je cimanje, a sve to zbog nesigurnog kvaliteta ulja i starih ma¹ina koje imaju veæe zazore i samim tim se u ulju naðe i ne¹to ¹to ne treba.
Država je najveći neprijatelj naroda

UFF

Primer:
The service period will be extended to once a year or every 12,000 kilometers (after the first one, at 1,000)
http://www.vfr1200online.com/

U uputstvu kad sam kupio novu MT-03 je pisalo 10 ili 12 hiljada takodje


Miso ja na ktm-u primetim razliku u radu i potroslju ulja vec posle 3.000km a nova tehnologija i kvalitetno ulje je u pitanju


SSZGO

Samo nov KTM trosi ulje :)

Yamaha i posle 6-7 godina trosi 100 grama do zamene
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

CADILLAC

 [nono]NE slusam nikoga...ulje i filter menjam u aprilu i oktobru, dakle na pocetku i na kraju sezone, nezavisno dali sam u tom periodu presao 1500 ili 3000 km...nebitno...kroz motor UVEK mora cirkulisati besprekorno cisto, "sveze "ulje ,ne interesuje me koliko skupo...takodje u aprilu bacam prethodne svecice i obavezno stavljam NOVE...stelujem ventile...i kvit ! -
BMW BoxerClub Pancevo 666

Havarisan

pa ti ces sjebati navoj na karteru!

CADILLAC

...necu...njegovi sledbenici su to napravili da traje... [zvizdi] [rofl]
BMW BoxerClub Pancevo 666

rboban

Paradoks je da kod nas se preteruje sa uljnim servisima a totalno se zapusti kontrola ventila....
Ta ko da sam se nagledao izgorenih izduvnih dosta. Znate da je ZAZOR osnova da se izduvni
hlade, i ako se izgubi zazor ne hlade se....
Ride It Like You Stole It

SSZGO

Citat: rboban poslato 07 Februar, 2011, 13:37
Paradoks je da kod nas se preteruje sa uljnim servisima a totalno se zapusti kontrola ventila....
Ta ko da sam se nagledao izgorenih izduvnih dosta. Znate da je ZAZOR osnova da se izduvni
hlade, i ako se izgubi zazor ne hlade se....

moze li se raditi stelovanje u VESELOJ RADIONICI i koliki je posao u pitanju (u $$$) ? :)
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Havarisan


UFF

Aj onda havarisani ili rboban napravite neko upustvo i otvorite temu

Raja

Ulje menjam na 5000-6000 a mislim da ova nova ulja nemogu vise ni da izdrze.Oni stariji bajkeri se secaju menjali smo castrol GTX ,ja za drugo nisam ni znao, na 10-12000 i nikad mi nije bio problem.Sad vec posle 4000 pocne pomalo da glavi menjac i to je prvi znak da je ulje za menjanje.Sad sa nekim pocne na 4 sa nekim na 5 trenutno mi je bardahl presao 6700 i netreba jos da se menja.Ventile kazu otprilike na 20000,zavisi od voznje od pregrejavanja.Ja sam na nagovor prijatrelja oterao motor na stelovanje prvi put na 65000 i nisu bili rastelovani.Morao sam da molim Gagija da mi pipne bar jedan da se hvalim i ja kako sam uradio veliki servis.Lamele kad se menjaju,to neznam,ja imam jos prvu nisam nikad menjao a ima 90000.Sve zavisi od stila voznje..

SSZGO

Citat: Havarisan poslato 07 Februar, 2011, 17:35
to mozes i sam uraditi.

po servisnoj knjizici - vreme je za stelovanje
ali koliko znam, ne moze nista bez PLOCICA odgovarajucih debljina - koje ja naravno nemam

ili mozda se drugacije steluje?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Raja

Izmeris zazore pa narucimo tacno koje treba

Havarisan

Citat: Sima Grudva poslato 07 Februar, 2011, 23:22
Citat: Havarisan poslato 07 Februar, 2011, 17:35
to mozes i sam uraditi.

po servisnoj knjizici - vreme je za stelovanje
ali koliko znam, ne moze nista bez PLOCICA odgovarajucih debljina - koje ja naravno nemam

ili mozda se drugacije steluje?

izmeris zazore, posaljes meni plocice i kazes koje ti trebaju.

SSZGO

ok videcu da izmerim ovih dana...

bese mora motor skroz hladan da bude?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor