Glavni meni

Za¹tita potro¹aèa i novi zakon od 1. januara 2011 godine

Započeo MILJAN, 02 Februar, 2011, 16:00

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

MILJAN

Odvojio sam malko vremena za korisno poja¹njenje novog zakona jer smo svi mi potro¹aèI. Svejedno je da li kupujemo ulje, motore, ili akumulatore.....:)
Da se ne bih ponavljao, citiraæu spoje odgovore sa foruma za raèunare benchmark.rs. Iz kopiranog teksta æe te shvatiti o èemu se radi i za¹to je bitno da se obazrivo kupuje......
post 1
Za¹tita potro¹aèa je novim zakonom- Zakon o za¹titi potro¹aèa, koji je stupio na snagu 1 januara 2011 je u najveæoj meri pre¹la na sud.
Tr¾i¹na inspekcija do sada u velikoj meri ¹titila interese potro¹aèa od sporadiènih samovolja prodavaca. Ali sada je sledeæa situacija npr:
Kupi¹ lcd tv od 42 incha. Pokvari se u roku od 2 mseca. Doðe¹ kod prodavca sa raèunom. Reklamira¹. On preuzme TV i napravi zapisnik o reklamaciji. U roku od 15 dana ti stigne pismeni odgovor da ti se reklamacija odbija. To se iznervira¹ i ka¾e¹ da æe¹ da zove¹ tr¾i¹nog inspektora. Oni se ubiju od smeha i ka¾u da ga zove¹ koliko god ¾eli¹------ I eto sti¾e tr¾i¹ni inspektor u prodajni objekat. Utvrdi da je odgovor prodavca kupcu poslat u zakonskom roku od 15 dana (nije vi¹e rok 8 dana). I inspektor ti se onda obrati i ka¾e :" ®ao mi je. Inspektor nije du¾an da proverava opravdanost odluke prodavca za¹to je odbio reklamaciju. Moraæete svoja prava ostvariti kod nadle¾nog suda. Doviðenja.....". I tu je kraj prièe "po slu¾benoj du¾nosti".
TI shvati¹ da mora¹ podneti tu¾bu sudu, pa roèi¹ta, dolaganja, procesna razvlaèenja oko 2 godine (bolestan advokat, bolestan prodavac, ovla¹æeni servis nije do¹ao, èeka se ve¹tak elektro struke.....).
Onda zakljuèi¹ da je novi zakon nepovoljan za tebe kao potro¹aèa i da je medijska pompa o za¹titi potro¹aèa politièka demagogija. Jedina pozitivna stvar u svemu je ¹to u prvih 6 meseci od kupovine proizvoda 100% dobija¹ na sudu prodavca.

post 2
"Minimalna zakonska garancija je bila 6 meseci do 31.12.2010 a sada je 2 godine. Danas je kupac u pravu prvih 6 meseci tj. pretpostavka nesaobraznosti robe je na strani kupca i kupac u prvih 6 meseci od kupovine nije u obavezi da dokazuje svoju krivicu za nedostatke na artiklu tj. pretpostavka je da je nesaobraznost robe postojala u momentu kupovine. Meðutim, ukoliko vas prodavac odbije u reklamacionom roku onda nemate vi¹e na¹u za¹titiu (republièka tr¾i¹na inspekcija) veæ svoja prava mo¾ete iskljuèivo tra¾iti na sudu. Tr¾i¹ni inspektor proverava da li je kupcu poslat odgovor u roku od 15 dana (rok nije vi¹e 8 dana) i ukoliko je tako, tu je kraj prièe za inspektora, koji nije ovla¹æen da osporava razloge odbijanja reklamacije."

post 3

Nije taèno mnogo toga ¹to si napisao osim prava na osporavanje opravdanosti odbijanja reklamacije. Tr¾i¹na inspekcija je proveravala i sankcionisala sve od obaveznog pravilnika o postupku po reklamaciji potro¹aèa (danas vi¹e nije obavezan da se saèini) pa sve do potupanja u zakonskim rokovima i predlo¾enim re¹avanjima reklamacije a u skladu sa Zakonom o za¹titi potro¹aèa iz 2005 godine. Prilikom reklamacije niko ne ¹alje robu, kako ti navodi¹ "Jugoagent" veæ je robu trgovac slao u ovla¹æeni servis i ukoliko bi servis doneo odluku (overenu) da je kvar nastao nestruènom upotrebom onda se reklamacija odbija. Znaèi, nije u pitanu slanje "Jugoagent", mada mislim da si mislio na Jugoinspekt ili CIS BG, jer te ovla¹æene (akreditovane) agencije rade obavezni pregled i izdavanje Uverenja o kvalitetu, prilikom uvoza robe, jer bez toga ona se ne mo¾e prodavati. Moram da takoðe da ti napi¹em da to èak nije ni Radio Jugoinspekt veæ najèe¹æe Udru¾enje "KVALITET"- NI¹, koje ima opremu i koje je akreditovana za te poslove. A nikada niko nije bio obavezan da prilikom reklamacije ¹alje robu npr. u "Kvalitet" NI© veæ samo ovla¹æenom servisu. Ukoliko bi servis potvrdio da je kvar nastao usled fabrièke gre¹ke onda bi trgovac po prijemu izve¹taja bio obavezan za sledeæe: da zameni robu istom, vrati novac ili otkloni kvar na artiklu (obratiti pa¾nju na redolsed). I ovo je kontrolisala inspekcija. Znaèi, to ¹to zove¹ "ve¹taèenje" je stvar sudskog postupka. Ve¹taèenja æe biti danas u sluèaju kada je npr. kupac reklamirao pa ga prodavac odbio a kupac podneo tu¾bu nadle¾nom sudu. Uz to, istekao je rok od 6 meseci od momenta kupovine u odnosu na dan reklamacije, pa se onda pote¾u ve¹taèenja i dokazivanja.
MOj savet trgovcima je da ne odbijaju kupce u prvih 6 mseci jer je prilièno izvesno da æe izgubiti spor.
©to se tièe nadle¾nosti tr¾i¹ne inspekcije da sumiram i istaknem:
Zakon o trgovini ("Sl. glasnik RS", br. 53/2010) i Zakon o za¹titi potro¹aèa ("Sl. glasnik RS", br. 73/2010 - dalje: Zakon), koji se primenjuju od 1.1.2011. godine, ne propisuju, kao zakoni koji su va¾ili do ovog datuma, ovla¹æenje Ministarstvu trgovine i usluga, odnosno tr¾i¹noj inspekciji da re¹ava reklamacije potro¹aèa u smislu dosada¹njeg postupanja, odnosno da utvrðuje osnovanost podnete reklamacije i da re¹enjem nala¾e trgovcu da potro¹aèu zameni kupljenu robu za novu robu, odnosno robu odgovarajuæe marke (modela, tipa), ili da mu se vrati iznos plaæen za tu robu u visini maloprodajne cene te robe na dan vraæanja, ili otklanjanje nedostatka na robi o tro¹ku prodavca.
Ista je situacija i u pogledu reklamacije na pru¾enu usluga zbog nedostatka u izvr¹enju odreðene usluge.
Ovla¹æenja tr¾i¹ne inspekcije u pogledu reklamacije potro¹aèa propisana su:
- u èlanu 148. stav 2. taèka 9) Zakona, odnosno da nadle¾ni inspektor u vr¹enju nadzora proverava da li trgovac odgovara potro¹aèu na reklamaciju bez odlaganja, a najkasnije u roku od 15 dana od prijema reklamacije, odgovori potro¹aèu, sa izja¹njenjem o podnetom zahtevu i predlogom njegovog re¹avanja;
- u èlanu 149. stav 1. Zakona, odnosno da ukoliko trgovac to nije uèinio nadle¾ni inspektor donese re¹enje kojim æe odrediti rok u kome je trgovac (prodavac ili davalac usluga) du¾an da odgovori potro¹aèu;
- u èlanu 149. stav 2. Zakona, odnosno da ukoliko trgovac nije postupio po prethodnom re¹enju nadle¾ni inspektor je ovla¹æen da trgovcu re¹enjem privremeno zabrani prodaju robe, odnosno pru¾anje usluga do otklanjanja tog nedostatka zbog kojeg je ta mera izreèena.
- u èlanu 151. Zakona, odnosno nadle¾ni inspektor je ovla¹æen da podnese nadle¾nom prekr¹ajnom sudu zahtev za pokretanje prekr¹ajnog postupka ukoliko trgovac ne odgovori potro¹aèu u propisanom roku i ne izjasni se o podnetom zahtevu i ne predlo¾i njegovo re¹avanje, jer takvim postupanjem trgovac èini prekr¹aj iz èlana 151. stav 1. taèka 42) Zakona, a za koji su propisane novèane kazne:
- za pravno lice od 300.000,oo do 2.000.000,oo dinara, uz moguænost izricanja i za¹titne mere privremene zabrane obavljanja odreðene delatnosti u trajanju od ¹est meseci do godinu dana, kao i za¹titne mere javnog objavljivanja re¹enja,
- za odgovorno lice u pravnom licu od 50.000,oo do 150.000,oo dinara, uz moguænost izricanja za¹titne mere privremene zabrane vr¹enja odreðenih poslova u trajanju od tri meseca do jedne godine,
- za preduzetnika od 50.000,oo do 500.000,oo dinara, uz moguænost izricanja i za¹titne mere privremene zabrane vr¹enja odreðene delatnosti u trajanju od ¹est meseci do godinu dana.
Ukoliko bi se prijava graðana - potro¹aèa podnosila tr¾i¹noj inspekciji putem telefona i odnosila na reklamaciju robe/usluge da je ista nesaobrazna ugovoru ili da trgovac ne ispunjava obaveze iz ugovorne garancije, postupajuæi tr¾i¹ni inspektor je du¾an da podnosioca prijave uputi na telefon Centra za za¹titu potro¹aèa 0800-103-104 ( besplatna linija) radi pribavljanja obave¹tenja o daljem postupku.
Ako ovakva vrsta prijave bude podneta pismenim putem, postupajuæi tr¾i¹ni inspektor je du¾an da prosledi takvu prijavu Ministarstvu trgovine i usluga, Sektoru za trgovinu, cene i za¹titu potro¹aèa, Beograd ul. Nemanjina 22-26, i pismeno obavesti podnosioca prijava o tom prosleðivanju.

Ps. Kriket@ :ovo shvati kao savet, jer znanje danas ko¹ta, a ja ga dajem besplatno.

post4

Da pomognem jo¹ malo:
I obièna kupovina ¾vake u prodavnici je ugovorni odnos. Ugovor ne mora biti pismeni veæ i usmeni. To je dvostrano teretni, inter partes odnos. Ja saglasan da dam novac a kupac robu. Obzirom da je u pitanju obligatorni odnos, novi zakon ga tretira u momentu spora kao moguæi parnièni postupak (moguæe je i vansudsko re¹avanje spora- arbitra¾a). Zato tu tr¾i¹na inspekcija ima manje ovla¹æenja nego pre. ©ta bi sve ovo znaèilo? Npr. kupujete ureðaj od 1200 eu. Nije ¹ala, vrednost nije mala . Obzirom da sklapate usmenii ugovor, konkludentnim radnjama, sa prodavcem, dobro proèitajte garantni list. POnavljam, DOBRO PROÈITAJTE GARANTNI LIST!. On je jedan deo tog kupoprodajnog ugovora s tim ¹to, ga naravno ne potpisujete pa bih opet celu kupoprodaju svrstao u usmeni ugovor. Mo¾e lako da se desi (ako je velika vrednost robe pa i najèe¹æe mar¾a) da vi stavite prigovor na garantni list i da prodavac da obeæanje sa stavkama koje su povoljnije po vas. Obavezno mu tra¾ite to otkucano i overeno pa onda kupujte pod tim uslovima.

post 5

Do sada su èesto prodavci i¹li i mimo zakona a na svoju ¹tetu, samo zbog poslovne politike.... U narednim godinama oèekujem pojaèan rad servisa. Jer æe prodavci najèe¹æe predlagati poravku artikla- to ih mnogo manje ko¹ta nego da zamene za nov.

Za¹to iskazujem prezumpciju da æe servisi pojaèano raditi?
Zbog ovoga:
"Правне последице несаобразности
Члан 54.
Ако испоручена роба није саобразна уговору, потрошач има право да захтева од трговца да се отклони несаобразност, без накнаде, оправком или заменом, односно да захтева одговарајуће умањење цене или да раскине уговор у погледу те робе.
Потрошач, на првом месту, може да бира између захтева да се несаобразност отклони оправком или заменом."
Znaèi i ovo je novina: pre je bila prvo zamena pa povraæaj novca i na kraju tek popravka uz saglasnost potro¹aèa.
Sada ide popravka ili zamena . I onda kada, zbog poslovne politike, trgovac ne ¾eli da "izgubi" kupca, iako je npr.kupac kriv za nedostatke na artiklu, on æe predlo¾iti popravku jer mu se vi¹e isplati. Kupac æe zbog onog "ili" staviti primedbu da ¾eli zamenu. Ali æe onda verovatno trgovac ukazati da npr. zbog skidanja plombe sa artikla( pretpostavka da je neovla¹æeno popravljan) mo¾e da odbije reklamaciju i da mu jedino nudi, dobre volje, popravku. Biæe tu raznih situacija.....
Nisam zadovoljan novim zakonom ali ¹ta je tu je...

izvor:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?119544-Zastita-potrosaca-kroz-zakone-i-praksu/page45

TOLIKO O TOME. AKO NEKO IMA PITANJA, ODGOVORIÆU.

PS. izvinjavam se na slovnim gre¹kama.
Cave ab homine unius libri

pit



               Metro je zakon ..reklamirao sam nekoliko teh stvari ....i bez ikakvih pitanja mi je zamenjeno za novi ili su me pitali da li hocu novac natrag.Iz iskustav negativnih zaobilazim male prodavnice teh uredjaja.
             

UFF

Hm... ja bas ovih dana gledam HD televizore od 42" i ovaj je trenutno najbolja kupovina
http://www.itsvet.com/proizvod/lg-42ld465-lcd-dvb-tv/comp_comp_monitor/9/2331
Jel se to tebi desilo?

RoaD GunneR

Citat: pit poslato 02 Februar, 2011, 16:40


               Metro je zakon ..reklamirao sam nekoliko teh stvari ....i bez ikakvih pitanja mi je zamenjeno za novi ili su me pitali da li hocu novac natrag.Iz iskustav negativnih zaobilazim male prodavnice teh uredjaja.
             
Ja u metoru kupio frizider, fabricli zapakovan, dosao kuci otpakova ga, fali jedna polica, ja do metroa oni me odjebu zato sad idem u male radnje

pit


       Eto ti sad .....mora da si kupovao u Novosadskom metrou ...oni su najgori ...oupste ne prihvataju reklamacije...sledeci puta da dodjes u Niski i nema frke.

MILJAN

Metro je cash and cary trgovinski format i najgori su za reklamacije...U Ni¹u ih je "stisla" tr¾i¹na inspekcija. Ali u drugim mestima su katastrofa....
Cave ab homine unius libri