Glavni meni

Pranje opreme

Započeo dr32, 05 Jul, 2014, 00:58

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dr32

Danas se naslusah raznih gluposti kako ove jakne koje disu i vodu ne propustaju u sebe (usput peru, peglaju, pu.., cuvaju decu isl.) NE SMEJU da se peru obicnim praskom da ne bi izgubili svoja "magicna" svojstva i za to pranje naravno ima specijalna tecnost. Koja su vasa iskustva? Kako perete jakne, pantalone, potkape, ali i one unutrasnje postave koje u stvari cine da jakne i pantalone budu vodonepropusne?
4 wheels move the body, 2 whells move the soul... enjoy

Mik

Imam ja neke zimske kozne cizme (onako braonkaste, sniraju se na pertle, nisu za motor, neke slicne su se davno zvale "kanadjanke", samo je koza drugacija), po deklaraciji je pranje zabranjeno (sto lenstinama odgovara  [yahoo]) jer je ta koza voskirana ili tako nesto. I nikad ih nisam oprao, i evo 20 godina (ili nesto vise) gacam po snegu i kisi (i vozim bicikli po snegu u njima), i to ne propusta vodu. (A i nema mnogo takvih dana ovde pa da su ceso u upotrebi.)

Za motoopremu ne znam nista  [neampojma]. (Ne vozim po kisi, pantalone od imitacije goretexa ubacim u ves-masinu sa detergentom koji keva kupi, i dobijem cisto. E sad da li je posle toga nepropusno ... pojma nemam, ne vozim po kisi. ) (Jakna je kozna, to je posebno jebavanje, al' to nisi pit'o.)

(I na kraju meni uobicajeno zanimljivo da saznam i druga iskustva, ali ovaj put nece jer ne vozim motor po kisi.)

dr32

Ma ni ja ne vozim po kisi, al nikad ne znas sta moze da se desi kad krenes na duzu turu.

Ostali izgleda slabo peru jakne ili sam kasno postavio temu ??
4 wheels move the body, 2 whells move the soul... enjoy

Kanarinac

Izvadim protektore iz jakne i pamntalona i gurne u ves masinu na 30 ili 40. Tako na kraju svake sezone.

goranvojska

Citat: Kanarinac poslato 05 Jul, 2014, 05:04
Izvadim protektore iz jakne i pamntalona i gurne u ves masinu na 30 ili 40. Tako na kraju svake sezone.
..........i nikakvih promena.sve isto,

Kalesin

Apsolutno tako, mada znam neke nase manijake koji oprase tako sa sve protektorima i nista.. nikakvih promena... :) :)
Ja ipak vise volim da izvadim protektore i u masinu na 40C ali koristim tecni deterdzent jer onaj praskasti ako nije ariel ili neki takav ostavlja bele tragove na crnoj jakni. :)
Ive seen things you people wouldnt believe.All those moments will be lost in time like tears in rain

mkt


metarex

Citat: Kanarinac poslato 05 Jul, 2014, 05:04
Izvadim protektore iz jakne i pamntalona i gurne u ves masinu na 30 ili 40. Tako na kraju svake sezone.


svake godine? ;D
ja sam jednu moju jaknu oprao tek posle 8 godina prvi put.... [neampojma]
Kad treba da budes je..n, opusti se... mozda ti jos i  bude lepo

juga

Citat: dr32 poslato 05 Jul, 2014, 00:58
Danas se naslusah raznih gluposti kako ove jakne koje disu i vodu ne propustaju u sebe (usput peru, peglaju, pu.., cuvaju decu isl.) NE SMEJU da se peru obicnim praskom da ne bi izgubili svoja "magicna" svojstva i za to pranje naravno ima specijalna tecnost. Koja su vasa iskustva? Kako perete jakne, pantalone, potkape, ali i one unutrasnje postave koje u stvari cine da jakne i pantalone budu vodonepropusne?
U pravu su,obièni datergenti u sebi imaju miris tj supstancu koja otpu¹ta odredjeni miris, ali da bi se miris osetio mora da povuèe vlagu , pa da lagano isparava, znaèi prima vodu. To sa posebnim sradstvima sam lièno isprobao, i radi. U DEVETOJ STRANI SVETA sam kupio detergent i sradstvo za imprgnaciju, pa sam uradio kako su mi rekli. Inaèe oni prodaju planinarsku i alpinistièku opremu, pa valjda znaju ¹ta valja!

Jefta

Ma bre ljudi tekstil ko tekstil sta sada tu izvodite nauku. Jakna i pantalone BUSE, Simpatex membrana, pise na cedulji 30 stepeni bez jake centrifuge. Eno oprala se vec par puta na Rucno pranje i nista joj nije. Lepo mirise i cista je, a ko zna koju je sve prasinu i prljavstinu masina izvukla. Kakvi sprejevi za impregnaciju. Kada pocne kisa obucem kisno odelo, ne gledam koliko ce jakna vode da zadrzi pre nego sto odlucim da navucem kombinezon. Koza se odrzava na hemiskom ciscenju, ako se zaprljala, a ako nije onda samo vlazna krpa i preporucujem Hummel kremu s vremena na vreme da se ne osusi i ispuca.
Nije to astronautsko odelo, a i ono verujem da moze da se opere u masini :)

Kanarinac

Ja ovu moju imam vec 5,6 godina. Vozio sam par puta po 50km po pljusku i pustila je kad se vec natopila ozbiljno. Tako da slobodno.u masinu i peri