Glavni meni

Aneks ugovora

Započeo Zvonèica, 08 Decembar, 2013, 12:56

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

papaja

Citat: Zvonèica poslato 08 Decembar, 2013, 17:12
Aneks mora da se potpi¹e. Samo ima tu par pitanja- ¹to neæe da stavi da se vraæam na staro radno mesto gde nisam niti æu biti vi¹ak.
Èuva svoje dupe i svoju fotelju.

@papaja
kada si potpisivao aneks, po isteku toga da li su te vraæali na staro radno mesto ili si dobijao novo?

Pa uvek je aneks bio na neodredjeno: rasporedjuje se na to i to radno mesto, od sad pa na dalje.
Posle par godina sam dobio drugi gde se rasporedjujem na neko trece radno mesto

A nikada se nije pominjalo vracanje na staro radno mesto.

U poslednje vreme ima puno slucajeva da kada se koleginica vrati sa trudnickog dobije aneks i  drugo radno mesto.Npr. radila je kao neki sluzbenik na nekoj poziciji u centrali banke pa onda dobije neku filijalu i rad na salteru.
Banke odavno vise nisu siguran i dobar posao. Sreca da nisam bankar nego radim u IT-u, tu jos ima posla.


DebeliZmaj

pa vidi aneks ugovora...
... ako ti se ne menja plata
sta te boli pajson ... to jest klishon :")
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Zvonèica

Znam za to, vezano za banke, mojoj drugarici se to desilo, zavr¹ilo se otkazom.

Sad, ovde æe se raditi tri meseca,najverovatnije, i posle ide zatvaranje. Iz tog razloga mi poku¹avamo da osiguramo svoja radna mesta i tra¾imo mu da u aneks ubaci da æe nas vratiti  na stare poslove.

@Zmaju, plata se ne menja, ostaje isti koeficijent.
Hold your head high and your middle finger higher

DebeliZmaj

pa onda u chemu je problem .. ako su reshili te pedaliraju
bice ti isto tamo i vamo :) ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Zvonèica

Ne mogu da dobijem otkaz na ovom radnom mestu gde sam sad, ni ja ni moje kolege jer nemaju osnova da nas otpuste ni po jednom èlanu ZOR-u.
Hold your head high and your middle finger higher

mi¹ko_kolo

Praksa ka¾e da se najveæi broj tu¾bi radnika protiv firme, zavr¹i vraæanjem radnika na posao. Naravno, u pitanju su dr¾avne firme. Zato, potpi¹i aneks, naði advokata, tu¾i firmu ako se za tri meseca ne vrati¹ na svoje radno mesto a ukinu ovo na koje su te prebacili. Jedino ¹to æe sve to da te ko¹ta i vremena i ¾ivaca. A i para, ali æe sve to ¹to da¹ za advokata i sud - morati da ti plate.

WOLVERINE


Zvoncice jer ti mozda radis u posti?

Zvonèica

Ne, radim u ustanovi, znaèi ne ostvaruje profit za razliku od preduzeæa. Finansira nas Ministarstvo i Gradska uprava.
Pa izgleda mi da mi ne gine tu¾ba.
Hold your head high and your middle finger higher

UFF

a ko ce ta 3 meseca da radi na mestima na kojima je radilo tih 7 zaposlenih koji prelaze u novu ustanovu?
i sta ce posle sa njima kad se vas novi objekat zatvori?
da ih sutnu nazad na ulicu taman kad su zavrsili obuku i naucili posao?  [facepalm]

Zvonèica

To i jeste problem, radiæe jedan radnik koji to ne mo¾e da postigne.
©ta æe biti sa nama kada se zatvori objekat niko ne zna, zato i tra¾inm da se u aneks upi¹e da se vraæamo na staro radno mesto.
©to je najgore-nema obuke, idemo da radimo ne¹to ¹to nikada do sada nismo i ne znamo.
Hold your head high and your middle finger higher

Ivan1979

Zvoncice, vreme je da trazis drugi posao, nazalost....

DebeliZmaj

cim nadjesh posao odma kreni da trazish drugi ...
ako se puno opushtish prodje voz ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

dzimika

Citat: Zvonèica poslato 08 Decembar, 2013, 20:22
To i jeste problem, radiæe jedan radnik koji to ne mo¾e da postigne.
©ta æe biti sa nama kada se zatvori objekat niko ne zna, zato i tra¾inm da se u aneks upi¹e da se vraæamo na staro radno mesto.
©to je najgore-nema obuke, idemo da radimo ne¹to ¹to nikada do sada nismo i ne znamo.
ako se ne varam trebalo bi da ti omoguce mesec dana obuke na novoj poziciji

isterivac

Ako nemas kvalifikacije za to novo radno mesto, mozes da tuzis firmu zbog toga jer nemaju prava da te bace na takvu poziciju.
Trenutni zakon je jos uvek na strani radnika, tako da mozes da trazis da ti u aneksu stoji da ce te po prestanku rada tog novog posla vratiti na stari posao.
Ne pristaj na nikakve usmene dogovore i obecanja jer je to obicno mamac da se izbegnu dokazi za kasniji moguci spor na sudu gde ne mozes nikako da dokazes da si u pravu jer nemas papir gde to pise.
Verovatno se spremaju novi kadrovi kojima je obecan drzavni posao pa gledaju da vas se otarase na fin nacin. Sindikat cesto ume da bude na strani direktora tako da gledaj da proucis zakon o radu, spremi tonu zivaca i jedino sama i uz pomoc advokata mozes da sacuvas posao.
Blizak rodjak je imao slicnu situaciju u privatnoj firmi pa je uspeo da se pomocu tuzbe, inspekcija, advokata... izbori za svoja prava.
Jebes majstore kad posle njih, moram ponovo da radim isti posao!

jevta

Ima jos varijanta da ih odma prijavis za mobing al je to prilicno ucan proces

isterivac

U ovoj drzavi je svaki proces mucan kad se boris za svoja prava.
Jebes majstore kad posle njih, moram ponovo da radim isti posao!

dzimika

i ja mislim da ako nemas kvalifikacije moraju da te prekvalifikuju pre nego sto te prebace na taj posao
a onda kad te obuce odes na bolovanje, kad se vratis moraju opet da te obucavaju, pa onda opet bolovanje, pa opet obuka pa opet bolovanje

isterivac

Citat: dzimika poslato 09 Decembar, 2013, 19:19
i ja mislim da ako nemas kvalifikacije moraju da te prekvalifikuju pre nego sto te prebace na taj posao
a onda kad te obuce odes na bolovanje, kad se vratis moraju opet da te obucavaju, pa onda opet bolovanje, pa opet obuka pa opet bolovanje
Da, ali to ce izxgleda moci samo do proleca jer lesinari spremaju novi zakon u radu u kojem ce najverovatnije doci do izmene u tom smislu da se znacajno snize prava radnika i onda ce poslodavci moci da rade sta hoce i da otpustaju kako zele..
Jebes majstore kad posle njih, moram ponovo da radim isti posao!

dzimika

to znam da menjaju, bice bukvalno da neces smeti da pisnes i da robuju nad tobom
mada ni sada nije nesto posebno bolje ali moras sudski da se boris kad dodje do problema

lawyer

Par napomena:

Aneks ne mora da se potpi¹e, jedino ¹to ako se o njemu ne izjasni¹ u zakonskom roku, to daje povod poslodavcu za zakonit otkaz. Ukoliko ti poslodavac da otkaz pre tog vremena, otkaz je nezakonit.

Sve ¹to je suprotno slovu Zakona o radu, a preneto je bilo usmeno, bilo pismeno je nezakonito.

Èlan 173

Zaposleni mo¾e da bude preme¹ten u drugo mesto rada:

1) ako je delatnost poslodavca takve prirode da se rad obavlja u mestima van sedi¹ta poslodavca, odnosno njegovog organizacionog dela;

2) ako je udaljenost od mesta u kome zaposleni radi do mesta u koje se preme¹ta na rad manja od 50 km i ako je organizovan redovan prevoz koji omoguæava blagovremeni dolazak na rad i povratak sa rada i obezbeðena naknada tro¹kova prevoza u visini cene prevozne karte u javnom saobraæaju.

Zaposleni mo¾e da bude preme¹ten u drugo mesto rada van sluèajeva iz stava 1. ovog èlana samo uz svoj pristanak.

Po¹to je verovatno da se delatnost te tvoje neimenovane "ustanove" ne obavlja van sedi¹ta iste, te¹ko da te zakonito mogu premestiti na drugo mesto rada. Ako radi¹ u sedi¹tu ili organizacionoj jedinici, ne mogu te premestiti bez tvog pristanka, a po¹to si rekla da je osnivaè ustanove grad, pozovi se na ovaj èlan, pa pitaj gos'n direktora da li mu treba malo povlaèenja po novinama...  :drka: