Glavni meni

P: stan

Započeo perlx, 20 Maj, 2013, 19:56

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

UFF

to je samo stanje uma a ne i finansijsko
bar ne viose nego sto je bilo u proteklim godinama
takve izjave ne pomazu vec samo doprinose losijoj situaciji jer ljudi stekaju kintu iz nerealnog straha

potrebna je samo osnovna samokontrola i par jednostavnih pravila do kojih zdravom logikom i deca mogu da dodju:
ne uzimaj kredit, ne trosi ono sto nisi zaradio, pruzi se koliko si dugacak i za tebe zime nema bila kriza ili ne

ЯЭВОЛУТИОН

ko bi rekao da i od tebe moze da se cuje ispravan stav......vidim,,,matoris
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Slaninar

Citat: UFF poslato 21 Januar, 2015, 04:00
to je samo stanje uma a ne i finansijsko
bar ne viose nego sto je bilo u proteklim godinama
takve izjave ne pomazu vec samo doprinose losijoj situaciji jer ljudi stekaju kintu iz nerealnog straha

potrebna je samo osnovna samokontrola i par jednostavnih pravila do kojih zdravom logikom i deca mogu da dodju:
ne uzimaj kredit, ne trosi ono sto nisi zaradio, pruzi se koliko si dugacak i za tebe zime nema bila kriza ili ne

Oèekivanja su dokazan faktor u (makro)ekonomiji. Od èega u velikoj meri zavise kamatne stope, pa i odnosi cena razlièitih konvertibilnih valuta.  U Srbiji je poslednjih barem 5 godina trend da je iz godine u godinu sve te¾e naæi posao i sve te¾e naplatiti uraðen posao i kad se isti naðe. Oseti se kriza. Isto tako se vidi da æe taj trend nastaviti (o merama Vlade da ne prièam ovde, da ne ¹irim temu). U takvim situacijama, kad nisi siguran hoæe¹ imati za hleb, te¹ko æe¹ kupiti stan (ako ti nije ba¹ neophodan).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

freepartyman

#103
 Upravo tako ;) Ko ima pare taj nema cega da se boji a onaj koji nema siguran posao i velika primanja nece sigurno da se zalece da kupuje nesto u sta ce da zarobi pare.  A sa Uffom se slazem sto se tice kredita i para koje nisi zaradio jer onda postajes rob nekretnine.
Ali se ne slazem oko stanja uma...Srbija funkcioni¹e po principu ‘burazerske dr¾ave’ – tro¹i se bez plana i dugoroène strategije i neracionalno rasipa na sve i sva¹ta po principu trenutnih potreba vladajuæih elita, pa tako samo 700 miliona evra godi¹nje ode na direktne i skrivene subvencije umesto da se taj novac objedini i planski usmeri tamo gde mo¾e imati najvi¹e efekata. A to je samo poèetak prièe jer postoje oblasti koje se nemilosrdno finansiraju iako od njih nikakva korist osim za pojedince koji su u sve to ukljuèeni.
U Srbiji vi¹e ljudi umire nego ¹to se raða, a istovremeno rastu kontigenti penzionera i izdr¾avanih lica. A oni koji su sposobni, odlaze napolje. Srbija, kao ¹to neko reèe, lièi na lonac u koji niko ne ¾eli da ubaci ni¹ta a svi se bore za kutlaèu da bi raspolagali onim èega je sve manje u tom loncu.
Mi imamo i patolo¹ku osobinu da se svi pona¹amo adolescentno. Graðani misle da su politièari roditelji, to je ostalo od Tita i Milo¹eviæa, koji æe re¹iti probleme, oni ¾ele da èuju ono ¹to im se ka¾e, a mo¾da podsvesno i znaju da to nije moguæe, ali im je barem lepo da to èuju. Taj adolescentni odnos graðana i dr¾ave je veliki problem. Uvuæi se u sobu sa 35 godina, re¹iti svoje stambeno pitanje kada umre mama, tetka, baba, deda, ¹to je sigurno sigurno je, nisam spreman da izaðem napolje da se borim, da dam svoj doprinos.
Profesor kaze..
Miodrag Zec: Polako klizimo u rasulo
I became a beast to rid myself the pain of being a man

Slaninar

#104
Citat: freepartyman poslato 21 Januar, 2015, 20:12
Upravo tako ;) Ko ima pare taj nema cega da se boji a onaj koji nema siguran posao i velika primanja nece sigurno da se zalece da kupuje nesto u sta ce da zarobi pare.  A sa Uffom se slazem sto se tice kredita i para koje nisi zaradio jer onda postajes rob nekretnine.

Slu¹am ljude kako prièaju: "neæu da plaæam gazdi, hoæu da plaæam sebi, kredit je bolji..."

Evo, ja izdajem godinama garsonjeru u NS. Ve¹ ma¹ina kad crkne ko¹ta oko 200 evra nova. Fri¾ider isto. Name¹taj se mora menjati. U proseku, godi¹nje se mora ulo¾iti izmeðu 100 i 200 evra. Ako nije izdata za jedan mesec, ima¹ 50 evra raèuna da plati¹, bio u stanu ili ne. Izdam je za 110 evra meseèno, nekad malo vi¹e.

Takav stan da se kupi na kredit izaðe oko 50.000 evra (zavisno od broja godina otplate, kamatne stope u momentu i slièno). Ali je tvoj - sve ¹to crkne je na tebi. Ovako, iznajmi¹ za 100 evra i jebe ti se. Sve je na gazdi. Posebno kad doðu veæi radovi posle niza godina (parket, drvenarija).

Isplati se ako æe¹ posle da ostavi¹ deci, ali za te pare mo¾e¹ da ¾ivi¹ kao "podstanar" komotno do kraja ¾ivota i da nema¹ drugih tro¹kova. A koliko shvatam - i banka te izbaci na ulicu ako ne plaæa¹ rate.

Da ne zaboravim (podignute) poreze...
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Bori¹a

slazem se sa slaninarom
moj deda otisao u penziju i izdao firmu nekom liku, korektan je covek, placa kiriju i racune i sve, svaka mu cast...
al vidite ovako, niti je kupovao masine, niti placa porez na zemlju i objekat, odrzava masine koliko da budu u stanju pristojnom za rad, a kad mu ne bude odgovaralo on samo ode
ovako dok radi ima i zaradu i sta ga briga, a da bi kupio sve ovo treba mu minimum 150 000 evra + da napravi halu... nije covek lud ni malo

freepartyman

#106
 Nigde u svetu privatnik kad dodje u stranu zemlju ne kupuje hale i magacine itd...vec renta..U srbiji privatnik zida novu fabriku na kredit a posle nema paraili skrtari na opremi. Italijan ilii Nemac iznajme fabriku i kupe novu modernu opremu.
Da se vratim na stan. Ne isplati se kupiti stan da bi ga izdavao. Isplati se kupiti ako je povoljan stan iz neke kombinacije pa si posle dobar kada ga malo picnes i sredis.
I became a beast to rid myself the pain of being a man

Slaninar

Apsolutno. Hoæu da ka¾em da nisam siguran koliko se isplati kupiti stan i za stanovanje. Po sada¹njim cenama rente.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

freepartyman

#108
 Imovina sama po sebi ne znaci nista ovde su problem prihodi. Percepcija naseg prosecnog coveka je da je novac lazan i da stalno gubi vrednost. Onda ljudi kazu imati novac je lose daj da ga pretvorim u nesto. Taj sindrom laznog novca je naterao veliki broj ljudi da pogresno investira. Ogroman broj stanovnika je investirao u neproduktivnu imovinu bezeci od laznog novca.  Spanci su bankrotirali na taj nacin napravili su milione kuca koje nikom ne trebaju . Mi smo bezeci od novca napravili pogresan imovinski portfolio. Mi smo siromasno drustvo bogatih gradjana. .  Koliko ljudi u srbiji ima stan.? Imajuci stan u Beogradu ili u MAdridu ne mo¾e¹ biti socijalni slucaj. A mi imamo x primera da ljudi zive u centru Beograda u saloncima od 150 m2 a nemaju para za grejanje. Kao da imas luksuzan auto a nemas za benzin. Zasto je narod krenuo da grmi kad je novi ministar podigao porez na nekretnine? Pa zato sto je narod bezeci od loseg novca, dinara koji klizi i patoloski tezeci ka rentijerstvu sve pare iz slamarice ulozio u kuce i stanove. Tu nastaje jedan problem. Kapitalisticki sistem (u kom smo mi) ne da da se zivi od rente. Od rente mozes da zivis u LOndonu gde svaki bogati rus hoce da iznajmi stan. Dok je ljudima renta od 300 i vise evra u Beogradu luksuz.  Znaci pogresno se investiralo i sad te ceka drzava da te oporezuje.
I became a beast to rid myself the pain of being a man

Slaninar

Citat: freepartyman poslato 21 Januar, 2015, 21:27
Imovina sama po sebi ne znaci nista ovde su problem prihodi. Ogroman broj stanovnika je investirao u neproduktivnu imovinu bezeci od loseg novca.  Spanci su bankrotirali na taj nacin napravili su milione kuca koje nikom ne trebaju . Mi bezeci od novca napravili smo pogresan imovinski portfolio. Mi smo siromasno drustvo bogatih gradjana. .  Koliko ljudi u srbiji ima stan.? Imajuci stan u Beogradu ili u MAdridu ne mo¾e¹ biti socijalni slucaj. A mi imamo x primera da ljudi zive u centru Beograda u saloncima od 150 m2 a nemaju para za grejanje. Kao da imas luksuzan auto a nemas za benzin. Zasto je narod krenuo da grmi kad je novi ministar podigao porez na nekretnine? Pa zato sto je narod bezeci od loseg novca, dinara koji klizi i patoloski tezeci ka rentijerstvu sve pare iz slamarice ulozio u kuce i stanove. Tu nastaje jedan problem. Kapitalisticki sistem (u kom smo mi) ne da da se zivi od rente. Od rente mozes da zivis u LOndonu gde svaki bogati rus hoce da iznajmi stan. Znaci pogresno se investiralo i sad te ceka drzava da te oporezuje.

Ma najgore je ¹to banke kradu. Posle stare devizne, a i zbog kursa koji se stalno menja, meni ni¹ta pametnije ne bi palo na pamet, da imam vi¹e novaca na gomili. Jedino ¹to nikad ne bih kupio stan na kredit - po sada¹njim cenama je mislim neisplativo.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

perlx

Neko vreme su ljudi sebi dozvoljavali prenaduvane troskove i sada stvari teze realnom materijalnom stanju.
Pre par god ne retko su ljudi davali po 200-300e mesecno za prosecan stan u Resniku ili 70-80 hiljada e za garsonjeru u novogradnji u nekom drugom prigradskom naselju, bez pardona, "bitno da je Beograd".
Od rente moze da zivi onaj ko je imovinu nasledio, bez duga, svuda.