Glavni meni

rdja na felnama

Započeo dzimika, 11 Januar, 2011, 16:27

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

dzimika

interesuje me da li moze i kako da se resi rdja na felnama na TA, u pitanju su one zute did felne a na par mesta se pojavila neka rdja na zadnjoj felni
mislim da su aluminijumske ali nisam siguran, isto se pojavilo i stefanu (stefgi) na sivim felnama pa verujem da ce ga resenje ako postoji isto zanimati

Dzambo

Peskiranje pa plastifikacija. Ja sam radio felne za bubu kod Danka u Zemunu i zadovoljan sam.
Ne znam samo zbog zbica kako bi radio, ali verujem da postoji resenje.

UFF

Problem kod plastificiranja aluminijuma je to sto nece uvek da ispadne kako tereba jer aluminijum prokuva na temperaturi pecenja i pojave se tacklice i mehuri
Al je definitivno bolje tj trajnije resenje od farbanja

dzimika

Citat: UFF poslato 11 Januar, 2011, 17:03
Problem kod plastificiranja aluminijuma je to sto nece uvek da ispadne kako tereba jer aluminijum prokuva na temperaturi pecenja i pojave se tacklice i mehuri
Al je definitivno bolje tj trajnije resenje od farbanja
upravo zbog toga ne bih radio plastifikaciju a zadrzao bih originalnu boju sto sam zaboravio da napomenem

Havarisan

kako aluminijum moze da zardja?

K_A_W_A

Citat: Havarisan poslato 11 Januar, 2011, 17:42
kako aluminijum moze da zardja?
Mozda nisu od aluminijuma :D

dzimika

ajd slikacu sutra pa cu da postavim da vidite sta je u pitanju i rekao sam da mislim da su od aluminijuma ali da nisam siguran od cega su zato i pitam

zodiac

Obruc tocka je aluminijumski, zbice su celicne i one rdjaju. Mislim da problem moze da se resi i poliranjem, ali dugo traje i dosadno je.
Prijatelj je zao drug

aca-pn

Pogresno se izrazio, ne rdjaju, nego oksidiraju. Felne su aluminijumske, eloksirane. Da bi ispale kako treba, kao fabricke jedino resenje je priprema i ponovno eloksiranje. Problem je samo sto kad se pojave tackice po povrsini, ispod je aluminijum vec previse oksidirao, narocito sa unutrasnje strane obruca, prosto se pretvara u prasinu, trosi se.

dzimika

Citat: aca-pn poslato 12 Januar, 2011, 10:42
Pogresno se izrazio, ne rdjaju, nego oksidiraju. Felne su aluminijumske, eloksirane. Da bi ispale kako treba, kao fabricke jedino resenje je priprema i ponovno eloksiranje. Problem je samo sto kad se pojave tackice po povrsini, ispod je aluminijum vec previse oksidirao, narocito sa unutrasnje strane obruca, prosto se pretvara u prasinu, trosi se.
znao sam da sam nesto pogresio ali ajd sad :D
pretpostavio sam da su eloksirane, sto znaci da je jedini nacin da se ta mesta dobro ociste, ismirglaju i zavare, tj da se nalije aluminijum i onda da se sve to opet ocisti i poravna i da se odnese na eloksiranje

aca-pn

Da, samo je pitanje isplativosti takvog poduhvata zbog par tackica.

zodiac

Na mom ktm-u je bilo rdje. Na zbicama, naravno. A eloksiranje kod nas ne vredi, to niko ne moze da uradi kako treba, mozes noktom da ogrebes eloksazu. Najjednostavniji nacin je plastifikacija, ali se plasim da obruc moze da pregreje, onda skuplja dara nego mera. Uostalom, tockovi su ti ionako stalno prljavi, why bother?
Prijatelj je zao drug

Dzambo

Mozda je jeftinije da nadjes druge felne?
Nisam znao da je obruc aluminijumski, zbice su svakako celik.
Trebalo bi mozda da kompletno skines tockove i gume sa njih pa da procenis jel ti se isplati da ista radis.

dzimika

Citat: aca-pn poslato 12 Januar, 2011, 14:00
Da, samo je pitanje isplativosti takvog poduhvata zbog par tackica.

to i ja sada razmisljam, nije to nista hitno ali reko ajd da se raspitam sta mi je ciniti

Citat: Dzambo poslato 12 Januar, 2011, 14:16
Mozda je jeftinije da nadjes druge felne?
Nisam znao da je obruc aluminijumski, zbice su svakako celik.
Trebalo bi mozda da kompletno skines tockove i gume sa njih pa da procenis jel ti se isplati da ista radis.
videcu ako imaju da se nadju neke dobre polovne felne, tj samo zadnja posto je prednja za sada dobra a zadnja je malcice vise ali nista sto je zabrinjavajuce

u svakom slucaju hvala na informacijama

UFF

Dzimika ne zajebavaj bre
Zasto bi to menjao?
Taj motor ne moze da bude lepsi bez obzira kakvu mu felnu stavio ;D

dzimika

Citat: UFF poslato 12 Januar, 2011, 15:22
Dzimika ne zajebavaj bre
Zasto bi to menjao?
Taj motor ne moze da bude lepsi bez obzira kakvu mu felnu stavio ;D
otkud ti to znas :P

Lazic

Citat: zodiac poslato 12 Januar, 2011, 14:07
Uostalom, tockovi su ti ionako stalno prljavi, why bother?

+1... [rofl] [rofl] [rofl]

stefgi

Slabo se razumem u tesku metalurgiju....da li mogu ove felne(pod pretpostavkom da su aluminijumske) da se hromiraju i koliko bi to moglo da kosta?

Posto sam pican nerviraju me te "pege" po felnama tako da bih nesto preduzeo po tom pitanju. Plastifikacija mi ne deluje kao resenje. Takodje dolivanje,varenje i ostale ozbiljne zezancije ne bih radio a i ne isplati se.
Da li moze sa nekom pastom da se ispolira...neka pasta za aluminijum?

Nikako ne bih bacao pare na nove/polovne felne zbog pega pored apatinske pivare :)