Glavni meni

Lefkada 2012

Započeo Nick Blue, 17 Februar, 2013, 02:27

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Nick Blue

Setio sam se ¹ta sam radio pro¹log leta. Lefkada.
Prelepo grèko (polu)ostrvo na koje Grci dolaze kada ¾ele da se odmore.
Aristotel Onazis je na vrhuncu svoje moæi, kada je mogao da izabere bilo koju taèku na globusu, sebi kupio ostrvo Scorpio odmah pored Lefkade.
Lefkada ima neverovatnih prirodnih lepota u jakim kontrastima od prelepog plavog mora – lep¹eg i od sredozemlja u Barseloni


pa do planinskih vrhova preko 2.000 m nadmorske visine

Ortaci i ja smo tamo po¹li sa nekim drugim ciljevima. Ili ipak bez ciljeva.
Nisam ni pomi¹ljao da æu tri dana provesti na motoru obilazeæi celo ostrvo u vi¹e nego interesantnom dru¹tvu.
Tamo sam upoznao M. Ona je bajker u srcu, malo starija od mene i sa mnogo vi¹e preðenih kilometara na dva toèka koja pokreæu 1.100 ccm.
Oboje volimo i vozimo Suzuki mada je ona ljubitelj naked-a koga ne mogu da ubedim da enduro daje ne¹to vi¹e


Ime joj neæu napisati zbog diskrecionih razloga. Najlak¹e bih je opisao stihom ¾ena, majka, kraljica.
Razvodi se, ima sina koji kreæe u osnovnu ¹kolu i ozbiljan posao u Hrvatskoj.
Slobodno vreme provodi na motoru dru¾eæi se sa ljubiteljima dva toèka.

Na ostrvu ima nekoliko Grka koji iznajmlju i ozbiljnije sprave poput V-Stroma, XT660 R, neke Aprilie,  XT500 i jednog Transalpa.
Cene su ¹arolike a Grk mo¾e biti ili najgori ciganin sa kojim je nemoguæe trgovati ili brat koji æe skinuti ne¹to sa sebe da bi ti poklonio.
Nije mi bilo te¹ko da ubedim M. da iznajmimo motor. Ona je imala i dozvolu za razliku od mene koji je to uredno zaboravio u Zemunu.
Grk nije hteo da mi iznajmi motor – najgori ciganin – bilo je Italijana koji su zakupljivali na 10 dana i nije hteo da izgubi dobit sa Srbinom na 3 dana!

M. je bila dovoljno preduzimljiva pa je ona iznajmila XT500.

Iznajmljivanje motora je bio poseban poduhvat. Kvarni Grk je jedva poverovao da M. zna da vozi.
Naravno da je uspe¹no polo¾ila test kod Grka koga je impresionirala tako da joj je rekao da vrati motor kad hoæe i ne mora da napuni rezervoar do èepa kao ostale mu¹terije.
XT je rent a car vozilo napaæeno toliko da korman ide ne tamo gde vozaè hoæe ili misli da bi Yamaha povukla veæ se pona¹a van kontrole ba¹ kada to ne treba.
Radilica zvoni kao zvonce za Vrbicu. Zadnja koènica – nema je – disk je pojeden toliko da je samo ukras. A u glavi motora se èudne stvari zbivaju


XT uprkos svim patnjama i nedaæama koje je pro¹la (48.000 km) ima jo¹ uvek dosta volje za ¾ivotom i lepo nas je provozala na trodnevnom putu po Lefkadi èiji je obim oko 120km.
Po¹to smo po¹li na more moto opremu naravno nismo imali kod sebe veæ je M. od Grka uzela sledeæe

Naoèare za sunce mi je pozajmila M. mlaða sestra a ranac smo pozajmili od turistièkog vodièa.
Za¹titnu opremu sam kompletirao ko¾nim sandalama koje nosim u svim prilikama tako da je put oko Lefkade mogao da poène. 

M. je ultimativno rekla da æe ona voziti po naseljenim mestima a da meni ostaju gudure. Iz nekih vama nebitnih razloga morao sam da prihvatim njene ultimatume.
M. je vozila sve dok se nisu pojavili prvi jaèi usponi i serpentine gde se tra¾ila mu¹ka ruka da pravilno usmeri XT koji se ne pona¹a kao normalan motor veæ  èesto nepredvidivo skreæe gde mu je volja.
Bio sam na probi – trebalo je steæi poverenje iskusnije bajkerke i bezbedno sebe i nju voziti po raznolikom ostrvu.
Po prirodi nepoverljiva uz jaku potrebu da potpuno kontroli¹e situaciju M. nije bilo lako da se prepusti ali je ipak popustila.
Fotografije koje slede je M. napravila u vo¾nji ili dok smo pauzirali.

Kada sada razmislim vidim da sam bez ikakve moto opreme seo na iznajmljeni motor i dopustio devojci koju znam tri dana da me vozi oko Lefkade.
Hrabrost ili ludost – stvar ukusa.

Odabrao sam putanju suprotnoj smeru kazaljke na satu da bismo imali vi¹e sunca


raskrsnica u Lefkasu




pogled odozgo




idemo na pla¾u pre podne




ukazala se Katizma










Na¹li smo parking ba¹ pored pla¾e a da ima i hlad


Posle kupanja i kafe nastavljamo put prema brdima.
Na putu ima raznih pojava - bilo mi je ¾ao magaraca da taèno u podne idu uzbrdo








Na zapadu na visini od bar 1.000 m nadmorske visine ima u borovoj ¹umi prelepa taverna sa pogledom na otvoreno more.
U blizini su dve najlep¹e pla¾e Porto Katsiki i Egremni. Prva ima oko 100 stepenika dok Egremni ima 350 stepenika i ne preporuèuje se po jakom suncu.
Stigli smo do borovog hlada gde smo hteli da provedemo najtopliji deo dana.





Jare sklanjam u hlad - i XT ima du¹u


ili bolje reèeno odmah pored stola za ruèak




M. je odabrala neku varijantu grèke salate.
Nakon kraæeg razgovora procenio sam da je Grk pravi domaæin.
Tra¾io sam da mi on preporuèi ¹ta da ruèam. Uz osmeh reèe da je toga dana koza najbolji izbor.
Nije bilo gre¹ke koza je bila izuzetno ukusna - izgled je trebalo prevaziæi


Posle ruèka Grk nam je na raèun kuæe doneo grèku kafu (bla¾a varijanta onoga ¹to mi zovemo turska)
Nakon u¾ivanja u le¾aljkama pod borovinom kada se sunce malo umirilo kreæemo prema Porto Katsiki-u





Zadovoljstvo. Prelepi pejsa¾i. Motor. Dru¹tvo koje u¾iva u vo¾nji.
Neprocenjivo.








Ranije pomenutih 350 stepenika


posle popodnevnog kupanja


pogled na Italiju - kada je vedro ka¾u da se vidi 20km prema puèini


kreæemo dalje






M. je uspela da uhvati senku




èest prizor pored puteva












malo navigacije


na pravom smo putu




nema vi¹e sunca, mokar ¹orts za kupanje je jedino ¹to imam a visina je veæa od 600m nadmorske visine
postaje zanimljivo




¹ta! ti kao ne zna¹ kol`ko mo¾e da razvije!?






neko se zalafuao - znak da treba i malo opreznosti




mrak padne blizu 22:00 tako da mo¾e da se ostane na pla¾i i posle 21h




bezbedno smo se vratili do apartmana


Uz malo zaka¹njenje M. odvozi motor nazad kod Grka.
Neverovatno kvalitetno provedeno vreme.
Prelepa uspomena.
Da nije bilo M. verovatno bih se jo¹ raspravljao sa Grkom oko rentiranja motora.

Hvala ti na svemu.


















In the warior`s code there is no surrender

CBRR1


dzimika

pretera ga samo za visinu planina, najvisi vrh je nesto preko 1100m, ali svakako je i to dosta visoko sobzirom da ostrvo i nije nesto veliko

Nick Blue

Ne znam ko mi je rekao 2.000m, u pravu si 1.158m je najvi¹i vrh.
Bili smo gore.

U Fila papuèama

In the warior`s code there is no surrender

dzimika

mi smo hteli da idemo do gore ali nije mi se vozio onaj kvad sto sam izrentao jer sam imao osecaj kao da ce umreti u nekom trenutku :D

Nick Blue

Citat: dzimika poslato 17 Februar, 2013, 03:19
mi smo hteli da idemo do gore ali nije mi se vozio onaj kvad sto sam izrentao jer sam imao osecaj kao da ce umreti u nekom trenutku :D
Gore je crkva Svetog Ilije podignuta posle II svetskog rata. Lepo je. Pogled je fantastièan.
In the warior`s code there is no surrender

dzimika

Mene je odusevilo sto su putevi odlicni, nije klizav asfalt po planinskim putevima kao na nekim juznijim ostrvima pa mozes i ostrije voziti, da sam to znao odmah iznajmio bih motor a ne kvad, jer 2 godine pre toga na zakintosu sam i sa kvadom od 50ccm klizao po krivinama a drugar zamalo da izleti sa puta u provaliju sa 30kmh

Major

Bili smo i mi prosle godine. Lepo ostrvo nema sta ;)

Ivan1979

i mi i mi  :D

Prelepo ostrvo, mogao bih jos jednom sve iz pocetka  ;)

paun018

Lepa prica , svaka cast i za putopis i za M

Vlada GS

Najvaznije nam nisi napisao....i kako se zavrsila prica sa M...

YoYa

Citat: Major poslato 18 Februar, 2013, 10:10
Bili smo i mi prosle godine. Lepo ostrvo nema sta ;)

Citat: Ivan1979 poslato 18 Februar, 2013, 10:57
i mi i mi  :D

Prelepo ostrvo, mogao bih jos jednom sve iz pocetka  ;)

i mi i mi, i mlogo mi zao sto nisam imao moj motoren tamo

stojkudin

prelepo ostrvo!!! kako si sve to lepo napisao i uz ove slike kao da sam bio tamo...

lep putopis.


valjalo bi tamo otici.
Kada gledamo sa visine izgleda fluidno, mada je nasa mozdana psiha toliko apstraktna, tako da je suludo govoriti o simptomima njene monotone dijalektike....

stefgi

pozovi m ili ce on tebe-telohraniteljka.avi

И мене интересује прича са том/тим М.....  8)

TroxX

Lepo ostrvo,izem ti onih 300 stepenica.Extra slike,cak i vila gde sam bio

Milos

Moze li neki savet za nas mlade, da li otici na Lefkadu?
Je l' ima provoda negde, ili je mirno kao na Tasosu?
Ko je bio nek da neki savet :)

Major

Nije bas za ludilo zezanje.. Mislim ima nocnog provoda ali nije kao Zakintos, Ios vise je ono family i bleja varijanta ;)

Milos

To mi je otprilike bilo bitno da cujem. Pun mi je kufer pijanih engleza...
A opet, ne bih ni neku penzionersku varijantu, tipa Tasos :)
Hvala Majore.

ranko

Citat: TroxX poslato 15 April, 2013, 21:48
Lepo ostrvo,izem ti onih 300 stepenica.Extra slike,cak i vila gde sam bio

Evo je i moja... mislim od Grketa ali sam tu bio :)


Major

Citat: Milos poslato 16 April, 2013, 01:09
To mi je otprilike bilo bitno da cujem. Pun mi je kufer pijanih engleza...
A opet, ne bih ni neku penzionersku varijantu, tipa Tasos :)
Hvala Majore.

[cheers]
Engleza nije bilo, ali zato Srba i Makedonaca batooo ;D