Glavni meni

Bitcoin elektronska licna nezavisna valuta buducnosti ili prevara?

Započeo UFF, 11 Februar, 2013, 23:51

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

mareskin

Citat: bucko poslato 24 Januar, 2018, 12:18
91. ja na poljoprivrednom faksu u Zemunu pitam profu ekonomije sta on misli o Dafini. Kaze covek to moze samo aferom da se zavrsi.
Ja ga gledao ko kretena,moja mesecna kamata veca od njegove plate,studiram a pun ko brod,po triput dnevno  se napijao u klubu fakulteta i okolnim bircuzima,bilo mnogo veselo dok nije puklo.

Eto, sad znam lièno dva èoveka koji su zaradili od Dafine.
Jedan je moj prijatelj koji je prodao svoj kompjuter dok je studirao, a pare oroèio kod Dafine na 6 meseci èini mi se. Posle kad je podigao pare kupio novi kompjuter i ostalo mu para.
Svi ostali koje znam su izgubili .
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin


©to se bitcoina tièe znam ljude koji rudare godinama, ali isto tako znam da ne znam da li su stvarno zaradili. To jest da li su izvlaèili i koliko pravi novac od te investicije. Nisam pitao. Nije me briga.

Su¹tina je da iza tog bitcoin novca ne stoji ni¹ta konkretno kao obezbeðenje vrednosti. Dodu¹e ni danas, na primer, iza dr¾avnih valuta ne stoji konkretna kolièina zlatnih rezervi.
Kada ula¾ete u neki penzioni fond oni bi po pravilu trebali da deo sredstava dr¾e u "sigurnim" investicijama tipa nekretnina, a ostatak u akcijama firmi i ulaganjima. Teoretski.

Mene ta bitcoin prièa nikad nije interesovala da bih u¹ao u nju. Nekako sam navikao da radim ne¹to konkretno za novac i sve ostalo mi je sumnjivo. Valjda zato nikad neæu biti bogat.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Gavrolini

Citat: UFF poslato 24 Januar, 2018, 11:09
imam dvojicu u komsiluku koji kopaju zadnjih 6 meseci sa ozbiljnom kintom ulozenom
u jednom trenutku sam se i ja razmisljao, pogotovo sad pred zimu pa da imam grejanje kuce za dz :D

sad me samo interesuje kad ce sve da ode u qrac pa da kupim povoljno neku 1080ti ili slicno jer u ovom trenutku bukvalno nigde u Beogradu ne mozes kupiti novu jacu graficku karticu koliko su svi poludeli za njima da bi kopali, kad pukne bar ce dobre graficke biti dzabe :D
Grafickih ne da nema u srbiji nego nema nigde. Oni su uspeli da zabodu nesto u italiji nesto na nemackom amzonu po 310e komad. Racun za struju im je uvecan za skoro 10.000dinara. Ne znam koje su graficke uzeli (svaki po 6 kom.) i ne znam koju valutu kopaju. A da rigovi greju...greju jos kako.

Hurricane


milomir22

Citat: mareskin poslato 24 Januar, 2018, 13:01

©to se bitcoina tièe znam ljude koji rudare godinama, ali isto tako znam da ne znam da li su stvarno zaradili. To jest da li su izvlaèili i koliko pravi novac od te investicije. Nisam pitao. Nije me briga.




Ja znam par rudara koji su izvukli ozbiljan novac u 2017. recimo 2-3 prosecne plate u Srbiji su vukli mesecno tokom cele godine.


Otislo je predaleko, a tek je pocetak, za btc sam cuo prvi put 2013. i od tada ga pratim, ne posedujem nijednu kriptovalutu, sto mi je narocito krivo, jer sam bio u situaciji da uzmem 1000 ltc-a za saku semenki, a sad je na ceni od oko 200$ po komadu.

Sto verujem da ce ici na gore s cenama, jer se ide na to da puknu evro i dolar, u narednih 20 godina ce ove dve valute puci pod garancijom i ko ne stigne na vreme da predje u nesto drugo (zlato, psenicu, kurac, palac,...)a ima ozbiljnu lovu zarobljenu u ove dve valute, nacice se u problemu. Ide se na masovnu upotrebu digitalnog novca, sto ce biti veoma realno, za recimo 10 godina, ako ne i pre.


Ako se nadate grafickim, jedino ako se predje na asic za odredjene novcice, pa graficke postanu beskorisne, inace toliko da puca da se isprodaju bagatelno, nece skoro sigurno, padace, ali na taj nivo, ovo vise ne pada.

@mareskin

Koliko ti je realna vrednost u parcetu hartije, obrises bulju, podlozis vatru?
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

mareskin

Citat: milomir22 poslato 24 Januar, 2018, 13:57
...
@mareskin

Koliko ti je realna vrednost u parcetu hartije, obrises bulju, podlozis vatru?

To sam i rekao. Nema pokriæa u zlatnim rezervama kao ¹to je nekad bilo smisao.

Problem sa digitalnim novcem je ¹to neko pritiskom na dugme mo¾e da ti oduzme/blokira sav novac koji ima¹. Recimo ako si nepodoban, pa te pojede demokratski mrak :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

megaidiot

pa i evri/dinari/dolari su odavno digitalni.

Citat: dr32 poslato 24 Januar, 2018, 12:42
Interesantna tema, meni ovo sve prilicno mutno i nejasno, al rekao bi trajace dok neko bude mogao "legalno" da pere pare.
za razliku od novcanica, svaka transakcija je javna i uz malo cimanja moze da se isprati 'tok novca' pa cak i pocetna i krajnja konverzija u prave pare (naravno, ima i vise fora kako da se anonimno proda valuta, ali sistem je dizajniran da bude transaparentan).

Gavrolini

Citat: mareskin poslato 24 Januar, 2018, 14:11
Citat: milomir22 poslato 24 Januar, 2018, 13:57
...
@mareskin

Koliko ti je realna vrednost u parcetu hartije, obrises bulju, podlozis vatru?

To sam i rekao. Nema pokriæa u zlatnim rezervama kao ¹to je nekad bilo smisao.

Problem sa digitalnim novcem je ¹to neko pritiskom na dugme mo¾e da ti oduzme/blokira sav novac koji ima¹. Recimo ako si nepodoban, pa te pojede demokratski mrak :D

Tom logikom bi isto moglo da se desi i sa tvojim parama u banci...jer sve dok ih ne podignes to je samo u elektronskoj formi. Ja kontam da su isto ljudi reagovali kad su trebali da predju sa srebrnjaka na papir. U fazonu da li ste vi normalni da ja dam srebro za tamo neki papir. Vrlo moguce da ce neke sledece generacije uciti iz istorije da su ljudi nekad trgovali sa papirima koji su se nazivali pare.

milomir22

To vec zavisi od toga gde cuvas novac, imas hardware novcanik u vidu fleske, odatle se jako tesko krade, brise, ponistava.

Kripto jeste prevara u neku ruku, ali je oduvek bila fora da se cena formira prema onome koliko je neko spreman da plati za nesto, a ne koliko to nesto realno vredi. Ja zlato ne kupujem i meni licno nema ama bas nikakvu vrednost, a motor bih platio i vise nego sto sam dao za njega.


Zasto verujem da $ puca, SAD su zaduzene nenormalno u $ i iz godine u godinu trend zaduzivanja im raste, a kako da obezvredis dug bolje nego da obezvredis sopstvenu valutu. Puj pike ne vazi i sva nafta i kineska roba koja se potrazuje u $ odjednom vredi 0 ili neku sicu.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

megaidiot

jedini pravi novac je onaj koji si potrosio.

Citat: Gavrolini poslato 24 Januar, 2018, 14:19
Vrlo moguce da ce neke sledece generacije uciti iz istorije da su ljudi nekad trgovali sa papirima koji su se nazivali pare.
negde se vracaju u proslost.
prica mi kolega iz venecuele kako je tamo sad sve otislo u kurac i inflacija je tolika da se vracaju na robnonovcanu razmenu.
kaze kad ides kod mehanicara najbolje da poneses malo benizna ako imas ili kokosku, zavisi vec koliki je problem.
poceli veci gradovi da stampaju svoju valutu koja vazi samo na toj teritoriji. potpuno ludilo.

milomir22

Citat: Gavrolini poslato 24 Januar, 2018, 13:37
Citat: UFF poslato 24 Januar, 2018, 11:09
imam dvojicu u komsiluku koji kopaju zadnjih 6 meseci sa ozbiljnom kintom ulozenom
u jednom trenutku sam se i ja razmisljao, pogotovo sad pred zimu pa da imam grejanje kuce za dz :D

sad me samo interesuje kad ce sve da ode u qrac pa da kupim povoljno neku 1080ti ili slicno jer u ovom trenutku bukvalno nigde u Beogradu ne mozes kupiti novu jacu graficku karticu koliko su svi poludeli za njima da bi kopali, kad pukne bar ce dobre graficke biti dzabe :D
Grafickih ne da nema u srbiji nego nema nigde. Oni su uspeli da zabodu nesto u italiji nesto na nemackom amzonu po 310e komad. Racun za struju im je uvecan za skoro 10.000dinara. Ne znam koje su graficke uzeli (svaki po 6 kom.) i ne znam koju valutu kopaju. A da rigovi greju...greju jos kako.


99.9% kopaju itirijum (ETH).
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

UFF

Citat: mazzi poslato 24 Januar, 2018, 11:50
Mene zanima da li neko zna nekog ko je unovcio svoj kripto novac? Znam dosta njih koji kazu da su isplatili opremu a pare su i dalje u kripto valuti. Sto ne znaci da su ista isplatili posto ako padne vrednost valute onda nista od pokrivanja troskova.

Moje misljenje je da kad bude prvi ozbiljan igrac izvukao pare /pricamo o milionima dolara ili eura/ sve ce da krene nizbrdo i vratice se na realnu vrednost koja je bila pre ovog ludila.

to danas pitah nikolu
kaze izvukao je oko 3.000eur
ja reko u kesu? kaze ne vec pretvorio u elektronski dolar pa ako bicoin padne on da ne izgubi vec opet da ga kupi i da ga ima jos vise

pa super to rekoh ali gde su pare za ulozen hardver, gde je zarada za ulozeno vreme i kinta da platis struju, od cega zivis?

fora je sto obojica koje znam koji se time bave po ceo dan ne zive od toga vec imaju kintu i viska vremena (drugi lik mi je prvi komsija, razmisljao sam da sprovedem siroku ventilacionu cev od njegove gajbe do moje da se grejem za dz jer on ionako mora da luftira i izbacuje toplotu a ne zivi tu)  ;D

mazzi

Evo Jefta prvi koji kaze da je uzeo kes ... Jefto jesi prebacio na karticu neku u srb. Znam da je jedan momak imao problem i da ne moze nikako da prebaci ovde kod nas. On ne trguje/nije na berzi/ nego bas kopa.

Evo sad ja da iznesem jednu teoriju zavere :)

Trenutna najveca prednost kripto valuta je to sto se transakcije ne prate i ne postoji evidencija protoka novca. Teorija je da pokusavaju ljude da navuku na online valute i da se potpuno ukine placanje kesom i "cvrstim" valutama. A onda krece kontrola, nece moci da se izvrsi nikakvo placanje a da se to ne zna naravno sve pod izgovorom terorizma i ostalih sranja. Bilo kakvo poslovanje u sivoj zoni nece biti moguce, osim mozda roba za robu. Sa gledista nas malih neces moci vise da sakrijes bilo kakvu zaradu samim tim i neces moci da radis bilo sta na crno. Za sve ces morati da platis proviziju i porez.

Iskreno mislim da "cvrsta" valuta nikad ne moze da izumre skroz ma da za svasta se tvrdilo da ne moze :D 

mareskin

Citat: Gavrolini poslato 24 Januar, 2018, 14:19
Citat: mareskin poslato 24 Januar, 2018, 14:11
Citat: milomir22 poslato 24 Januar, 2018, 13:57
...
@mareskin

Koliko ti je realna vrednost u parcetu hartije, obrises bulju, podlozis vatru?

To sam i rekao. Nema pokrića u zlatnim rezervama kao što je nekad bilo smisao.

Problem sa digitalnim novcem je što neko pritiskom na dugme može da ti oduzme/blokira sav novac koji imaš. Recimo ako si nepodoban, pa te pojede demokratski mrak :D

Tom logikom bi isto moglo da se desi i sa tvojim parama u banci...jer sve dok ih ne podignes to je samo u elektronskoj formi. Ja kontam da su isto ljudi reagovali kad su trebali da predju sa srebrnjaka na papir. U fazonu da li ste vi normalni da ja dam srebro za tamo neki papir. Vrlo moguce da ce neke sledece generacije uciti iz istorije da su ljudi nekad trgovali sa papirima koji su se nazivali pare.

Baš tako. Drugaru skinuli novac sa računa tj. 50000 din. i jedva vratio nazad.
Navodno skinuto njegovom karticom sa bankomata u Beogradu. A on nije ni bio tamo.
Pošto bankomat ima kameru, a postoji na transakciji vreme i datum kada je to podignuto trebalo bi dosta lako da se utvrdi da li je to tačno. Ali jok jebavali ga samo tako.
Na kraju ispalo da niko nije podigao novac u 3 posle ponoći na tom bankomatu sa njegovom karticom.
Ali pare bile skinute, pa ti vidi.

P.S. Slamarica je zakon.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

stilgar

@mazzi
Kako mi objasnio drugar on odma kriptovalutu koju rudari pretvara u dolare preko servisa koji to radi, dolari idu na racun neke online banke u skotskoj il irskoj jbmlgs, ima njihovu karticu, ne gomila kriptovalute, ne konvrrtuje i ne mulja jer su tu sad svi servisi prebukirani kao i menjacnice koja ubijaju sa provizijom. Proviziju koju placa servisu za konvertovanje u dolare i provizija banke nisu veliki tako da on kaze da mu se isplati. Sa konvertovanjem kriptovaluta moze da se desi zbog zagusenosti servisa da puknes lako a i cuvanje je veliki rizik jer kad pada pada strmoglavo.

mareskin

Citat: mazzi poslato 24 Januar, 2018, 15:40
...
Iskreno mislim da "cvrsta" valuta nikad ne moze da izumre skroz ma da za svasta se tvrdilo da ne moze :D  

Sve dok usluga i roba mo¾e da se plati u "naturi" neki neæe imati problema :D
A nas ru¾ne ko jebe!
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mazzi

O "naturi" nisam ni razmisljao ... ako to zazivi kako cemo mi ozenjeni u kuravarluk kad zena vidi svaku transakciju :D


mareskin

Citat: mazzi poslato 24 Januar, 2018, 15:58
O "naturi" nisam ni razmisljao ... ako to zazivi kako cemo mi ozenjeni u kuravarluk kad zena vidi svaku transakciju :D



Zamisli po¹alje te ¾ena na pijac sa spiskom, pa ako je ljubomorna ka¾e: "Nemoj da sam èula da si je poljubio u usta!!!" :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Major

I na kraju jel neko zaradio od ovoga (kad kazem zaradio mislim na ove sto kopaju ne na racunarske prodavnice, elektrodistribuciju :D ) ili jok :D

Gavrolini