Glavni meni

Pitanje za vulkanizere i ostale koji se razumeju

Započeo Bugi, 24 Oktobar, 2012, 19:49

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Bugi

Do¹lo vreme da se menja zadnja guma ali se nikako ne razumem u ove oznake i ¹ta mogu da stavim novo . Na gumi pi¹e sledeæe 90/90-18 m/c (57P) . Mo¾e li mi neko objasniti ¹ta ovo znaèi i da li bi mogao malo ¹iru gumu da stavim i koliko

Bugi


Lazic

Znaju, samo neæe da priznaju...:D

Mo¾e sigurno, samo treba izmeriti, ali mislim da i 110 mo¾e bez problema...[hello]

Ah da, prvo 90 je ¹irina gume u cm, drugo 90(%) je profil gume, tj od felne do vrha, a izra¾ava se u procentima ¹irine, a 18 je preènik felne u colima ili inèima, 1 col/inè = 2.54cm... [cheers]

Slaninar

#3
Prva oznaka je ¹irina gume u milimetrima. 90
Druga oznaka je visina kao procenat ¹irine (90% te ¹irine ide u visinu).
Treæa cifra je preènik toèka u colima (inèima): 18" u tvom sluèaju.
57P je indeks brzine i nosivost. P znaèi do 150 km/h, a 57 znaèi do 230 kila po toèku.


Guma na mom motoru je 110/70 R17 W54, dakle ona je ¹iroka 110 milimetara, visoka 70% te ¹irine, tj. 77 milimetara. Max optereæenje po toèku je 212 (prednja guma), a max brzina fenomenalnih 270 kilometara na èas.


Ako zna¹ engleski:
http://www.avonmoto.com/tech/load-index-and-speed-rating-symbols

Da li je to zadnja, ili prednja guma?

Koliko je kubika motor?

Ako nije neki brz i te¾ak, mo¾e¹ malo ma¹iti sa oznakom optereæenja, 51 i slièno. Mo¾e¹ se igrati s brzinskim indeksom, u smislu da stavi¹ br¾i, H na primer. Ovo zbog veæeg izbora guma. Samo pazi kad kupuje¹ zadnju, ako je to kod tebe zadnja, da ne kupi¹ neku istih dimenzija da pi¹e "front".

©ire gume su te¾e i poremete upravljanje motorom. Isto tako i u¾e - poremete ciklistiku. Sa visinom je malo bezopasnije igrati se, ali ni tu vi¹e od 5, 10%. Znaèi 90/80, eventualno. Ali bolje naði original i ne misli¹.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Bori¹a

pa pazi, 90 ti je sirina, 90 ti je visina, 18 ti je precnik..
treba da moze da stavis 100 sirinu, ali ce da ide sporije..

ja sam na skuteru umesto 130 stavio 120, ide brze ali je nestabilniji..
ti vidi..

p.s
Slaninar pretekao ;D

monsterbnt

E 90 ti je sirina, 90% visina profila, 18'' precnik tocka a p57 index brzine
Smrt SVIMA!!!!

zVuk

ae nek jos neko napise............... da je 90 sirina gume, 90 visina profila u procentima u odnosu na sirinu a 57p index brzine......

Ko se ljuti, uleti mu kruti

Lazic

@Bugivugi:
Vi'¹ da svi znaju, ali niko ne èita odgovore...[facepalm] [rofl]

Major

Samo za Vuka ;D

90 sirina gume, 90 visina profila u procentima u odnosu na sirinu a 57p index brzine.

Che

Citat: Major poslato 30 Oktobar, 2012, 13:04
Samo za Vuka ;D

90 sirina gume, 90 visina profila u procentima u odnosu na sirinu a 57p index brzine.

A ono 18?  [neampojma]

[rofl]

Gašpar

90 je sirina. Drugo 90 je visina u procentima u odnosu na sirinu. Sledeca oznaka je precnik tocka, a poslednja brzinski index [rofl]

CBRR1

Citat: Ga¹par poslato 30 Oktobar, 2012, 13:23
90 je sirina. Drugo 90 je visina u procentima u odnosu na sirinu. Sledeca oznaka je precnik tocka, a poslednja brzinski index [rofl]
da drugo 90 je visina u procentima u odnosu na sirinu,sledeca oznaka je precnik tocka,a poslednje indeks brzine...

Plazma Keks

Citat: Laziæ poslato 30 Oktobar, 2012, 12:17
Znaju, samo neæe da priznaju...:D

Mo¾e sigurno, samo treba izmeriti, ali mislim da i 110 mo¾e bez problema...[hello]

Ah da, prvo 90 je ¹irina gume u cm, drugo 90(%) je profil gume, tj od felne do vrha, a izra¾ava se u procentima ¹irine, a 18 je preènik felne u colima ili inèima, 1 col/inè = 2.54cm... [cheers]

bitno je da je kod lazica sirina gume 90cm ;D

Slaninar

Citat: Plazma Keks poslato 30 Oktobar, 2012, 13:53
Citat: Laziæ poslato 30 Oktobar, 2012, 12:17
Znaju, samo neæe da priznaju...:D

Mo¾e sigurno, samo treba izmeriti, ali mislim da i 110 mo¾e bez problema...[hello]

Ah da, prvo 90 je ¹irina gume u cm, drugo 90(%) je profil gume, tj od felne do vrha, a izra¾ava se u procentima ¹irine, a 18 je preènik felne u colima ili inèima, 1 col/inè = 2.54cm... [cheers]

bitno je da je kod lazica sirina gume 90cm ;D

Njemu sve tako veliko?  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Plazma Keks


ЯЭВОЛУТИОН

sve mu je veliko osim mozga...tu je usitnio usled duze konzumacije vutragenja...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Lazic

Citat: Plazma Keks poslato 30 Oktobar, 2012, 13:53
bitno je da je kod lazica sirina gume 90cm ;D

Upsiæ...:D

A i ti mora¹ sve da primeti¹, santimetri, milimetri, isti qurac...:P

Bugi

Kao i obièno s manijacima prva dva posta su u vezi teme a posle ...  [cheers] [watching] [ludak] [prebicute] [neslusam] [slomljenzid] i tako to . U svakom sluèaju hvala svima  [klanjam_se]

Ripley

Bitna stavka ti je i index opterecenja brzine koji ima veze sa obimom gume. Npr. ako hoces siru gumu 110/xx moras da imas isti index 57, tako da ne dobijes veci ili manji obim gaza. Tako da tebi treba guma 110/80 57(+-1 nece napraviti nikakvu razliku) r18 .

ЯЭВОЛУТИОН

Prva dimenzija ti je blah, blah, blah, a drugi broj je od blah , blah, koji se , blah, blah, i na kraju blah, blah, blah....ako vec nisi znao.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11