Glavni meni

Kupujem ventilator za motor

Započeo Night Riderr, 22 Mart, 2017, 20:49

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Night Riderr

Potreban mi je sto manji ventilator za hladnjak motora otprilike da bude maksimalno sirok oko 12-13cm.
Ako neko ima nesto slicno neka da ponudu ovde ili na broj ; 064/144-00-55 Milos

friziderdzija

uzme¹ ventilator za kuæi¹te raèunara...imaju velièine 80, 100, 120 mm...imaju na 12VDC...ja na starom suzukiju tsr nasadio 2 kom...original pasovali na hladnjak, kao fabrièki...za kontrolu sam koristio najobièniji prekidaè, kad je neki katastrofa uspon ili neka vukojebina, ja klik.....i teraaaaj

DebeliZmaj

ak ne nadjesh od motorcikla beki za hladnjak... u bivsem radio klubu imas ventisa bas 12x12 na 12v za razne jame i raznih velicina/debljina ... i brzina ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Night Riderr

Probao sam vec sa 3 razlicita ventilatora za pc i jednostavno nemaju snage da ohlade motor u extremnijim situacijama.

Zmaju jesu li ti ventilatori jaci od ovih za PC ili su isti?

UFF

 nisi probao ventilatore sa servera :D

ako oni ne ohlade nista nece ;)

Night Riderr

Moze neka slika tih ventilatora i gde mogu da se kupe?

Bori¹a

ja sam imao neki cooler master 80x80, vrteo se skoro 3500rpm... nenormalno dobro je hladio

DebeliZmaj

Citat: Night Riderr poslato 22 Mart, 2017, 21:31
Probao sam vec sa 3 razlicita ventilatora za pc i jednostavno nemaju snage da ohlade motor u extremnijim situacijama.

Zmaju jesu li ti ventilatori jaci od ovih za PC ili su isti?

ima i takvih al to su tuturutu .. a imaju i ozbiljni ...
e sad.. fora je da nadjesh sa veeeelikim krilcima ..
nije toliko fora da bude na zilion obrtaja nego da ima
veliu kubikazu koju gura vazduha ...

a ovo sto kaze marko .. serverska ... ti su sa regulacijom obrtaja itd
to njemu ne treba njemu trebaju da budu sto devlji da moze da ih
uklopi i da budu sa velikim krilcima ...

http://www.kelco.rs/katalog/komponente.php?q=ventilator&search=
obavezno uzmi i metalne stitnike da ti ne ulete kablovi unutra...
pa vidi sad velicina sta ti pasuje ... mene ako pitash bolje je vishe
manjih nego jedan dzambo ...

povezivanje .. preko releja a relej na neki prekidach ...
preko releja a relej da aktivira neka elektronika sa temp senzorom
to vidi sa loshirobija96 ( sanjam dozvolu i rado je se secam ) ...
mada imash za nesto malo eura i pro elektroniku za kontrolu sa 20A
relejem koji sam pali na podesenu temp .. imash senzor pa ga
pricvrstish uz hladnjak a imash i elektroniku sa diplejom itd...

naranvo uvek ti je bolje reshenje da odesh kod nekog elektrichara
da ti to sve lepo ispovezuje :)


Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

DebeliZmaj

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Glava Dole

ma kakva velika krilca kurac... imao osmicu koja brujala ko usisivac i duvala isto tako... a i 12ice koje samo pirkaju... nema jednostavno snagu... pa pogledaj samo koja zica pogodni taj iz kompa a koja ovaj sa motora... koji je presek... i sve ce biti jasno, koji koliko struje vuce :)

UFF

ja imao neke serverske 12ice tri puta teze od obicnih, stavim je na sto i povezem na ispravljac koji kad ukljucim u struju ventilator odleti sa stola u 3 picke materine, oduva samog sebe onako teskog i velikog sve sa kucistem/zastitom

koristio za raspirivanje vatre na rostilju.. sad koristim brener, lakse je i brze :D

DebeliZmaj

http://www.mgelectronic.rs/1-113

da kosta.. kosta... al da je preko 200 kubika.. preko
nek je jedan sad 60 min x 60 sekundi znachi 3600
0.055 kubika u sekundi ... vana .. kubik ti je metar sa metar sa metar vazduha ..
i ovo 0.055 je odlichna vrednost za jedan ventish ...

ovaj je 9.6w sto mu dodje  0.8A na 12V ako se ne varam ... :)
naracno postoje i 5A na 12V koriste se u industriji itd...


Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Night Riderr

Prvo su mi na motoru bile dve 12 tice od 1700 rpm  i nisu hladile kako treba zatim je ostala jedna 12 tica od 1700 a dodao sam jos jednu od 2800 cini mi se nemam tacan podatak ali situacija je bila ista.
Vozim hard enduro motor u nenormalnim uslovima gde se 2 km prelaze po 3 sata a sada stize leto pa mi treba izuzetno jak ventilator.

Inace ne moraju releji samo osigurac i prekidac sve to sam povezujem ne treba ni termo davac ja ga upalim kad mi treba i to je to.

UFF e gde mogu da nadjem te serverske 12 tice?

Gavrolini

A sto ne kupis originalni ventilator za svoj ktm? I jesi skidao i prao hladnjake i spolja i iznutra, ako nisi uradi to i iznenadices se koliko se motor manje greje.

Night Riderr

Cisti su hladnjaci i spolja i iznutra skidao sam ih pre par meseci.........originalni ventilator moze jedino da se poruci od preko a i nerealno je skup!
Bilo koji ventilator manjih dimenzija bi zavrsio posao predpostavljam mozda neki sa skutera samo da ne bude veci od 12-13 cm.


Ovako izgleda originalni napr: http://cdn2.motocrosscenter.com/shop/494114-tm_thickbox_default/ktm-fan-exc-4-stroke-2008-2016.jpg

rboban

#15
http://www.aliexpress.com/item/ATV-fan-dirt-bike-motorcycle-fan-zongshen-loncin-lifan-foton-oil-cooler-radiator-cooling-fan-pit/1938057419.html?spm=2114.10010108.1000013.5.Ty6Ht6&scm=1007.13339.33317.0&pvid=20d37faa-6f5e-4660-8155-6dd751193aa4&tpp=1

Samo koji god da stavis, pa cak i KTM original ispraznice ti akumulator cim duze radi.... (i na upaljen agregat....)
Ali i to je bolje nego da ga pregrejes.....
Pomaze da napravis ekspanzionu posudu, stavis je negde kod filtera vazduha, kad izbaci vodu da je posle i povuce nazad....
Ja sam tako uradio na 525 kad sam vozio enduro.

Ovako nesto...




http://www.rlrproducts.com/


Evo skroz jednostavnog resenja...






Ride It Like You Stole It

Gavrolini

Cek bre pa zar ne moze da se vuce sa paljenja struja za ventilator?  Kako rade ovi sto stave na cvaje i full cross koji nemaju akumulator?

DebeliZmaj

nije problem u tome kako ces da ukljucis ventilator nego
ce svojim stalnim radom da isprani akumulator

elem ... nije bas pametno wve povezivqti na jedan prekidac reley itd ...
trebalo bi da bude vezano prvo na osigurac pa sa osighraca na relej pa prekidac samo da daje signal releju kad da daje napon ka ventisu ...
zapravo najbolje neki bimetal koji bi bio u dodiru sa vodom u hladnjaku ako imas vodeno hladjenje ili
makar beki senzor toplotni uz sam hladnjak pa on da nekoj elektronici daje signal koju setuj da kada ti je na povrsini hladnjaka preko 55 stepeni (recimo ...) da daje signal releju da krene se vrti ...
imam jednu takvu elektrobiku negde al sam je obecao lordu ... ne puno para su preko ... naravno i bimetal je super ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

friziderdzija

Citat: UFF poslato 22 Mart, 2017, 23:38
ja imao neke serverske 12ice tri puta teze od obicnih, stavim je na sto i povezem na ispravljac koji kad ukljucim u struju ventilator odleti sa stola u 3 picke materine, oduva samog sebe onako teskog i velikog sve sa kucistem/zastitom

koristio za raspirivanje vatre na rostilju.. sad koristim brener, lakse je i brze :D
ovaj ¹to je imao UFF je stvarno nenormalno duvao...mani su zavr¹avale posao dve 12 na 2800 prm....a i jbg...kad ba¹ pretera¹ na tih 2 km ti stani malo da ''iskulira¹''

Gavrolini

Debeli nemoj filozofirati kad nemas dodirnih tacaka sa ovim tipom motora i voznje. Ventilator se ba enduro motorima ne pali sve dok ides brze od 5km/h. Samo kad su bas zajebani usponi i glavljenja.