Glavni meni

Èi¹æenje lanca i podmazivanje,dilema

Započeo stefanalcatraz, 19 Maj, 2012, 16:51

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jevta

Mnogo vi¹e gumica u lancima je o¹teæeno pranjem vodom pod pritiskom nego petrolejima,flaminima,nafom,benzinom,i kojekakvim kuhinjskim ¹pecijama.
Isto kao ¹to je mnogo vi¹e motora crklo zbog nedostatka ulja nego zbog  neredovne zamene ulja i filtera.

zagadjenje

Citat: ðunta poslato 03 Septembar, 2014, 12:13
Lanci za motorcikle su se prali preko zime u nafti, stajali u hipenolu i cela ...

Juèe malo èetkao petrolejom i uhvati me mrak pa sam prekinuo. I ba¹ mi ovo pde na pamet. U ¹ta potopiti lanac da se opere? Ostaviti preko noæi da odle¾i, ujutru malo i¹èetkati i eto kvalitetno èistog lanca.
Tjuning bud¾ing

Kostić


stilgar

na kojoj bazi je onda onaj K2 sto se prodaje po nisovim pumpama za ciscenje lanaca, valja li on necemu? Ja sam do sad starinski podmazivo lanac sa cetkicom i sae 90 uljem lagano i cekao da se ocedi visak, felna je uvek masna a cesto mora da se macka. Sad koristim Ipon al mi lanac beooo ceooo :)

Darko

Boki je izvalio na molovoj pumpi , za 600 dingera , jako je dobar , za podmazivanje...

Za pranje , u mass-u  , isto neki sprej

BOKYBOY

...auuuu jbt koliko postova...a covek je samo lepo pitao cime da podmaze lanac... [rofl] [rofl] [rofl]

Hurricane

...meni pre neki dan kom¹o otvorio oèi, ka¾e koliko para dam ja na petrolej, sprejeve za lanac i vreme koje utro¹im,
on kupi novi lanac svakih 10-15kkm....

clutch&brake

STA ZRACIS TO I PRIVLACIS!!!

jevta

Da neki imaju tu logiku.Ja za 15k tri spreja i 1/2 litre neèega za pranje i onda lanac ide 30-40k.Sve u svemu ja 2000 dinara ,a on 150evriæa

Cale

Citat: hurricane poslato 03 Septembar, 2014, 13:34
...meni pre neki dan kom¹o otvorio oèi, ka¾e koliko para dam ja na petrolej, sprejeve za lanac i vreme koje utro¹im,
on kupi novi lanac svakih 10-15kkm....
Kenja !Ako hoces da ustedis stavi Scoot Oiler.Sipas SAE 80 ili 90 ili ,ako bas hoces,Scoot Oiler-ovo ulje.Ono ga podmazuje,hladi a i cisti.Lanac ce ti trajati vise nego sa bilo kojim sprejom.Uvek je cist i podmazan i boli te za kisu,pesak i sl.Felnu ako isprska obrises maramicom .Postoje i druge firme.Na nekima se podmazivanje pojacava i smanjuje u zavisnosti od uslova voznje.

doktor

Scootoiler 100€ i zaboravis na lanac...prodao sam Stroma na kome je lanac zamenjen pre 38000km i nije ni blizu zamene. Pola litra ulja za Scoot traje oko 30000km, a kosta kao jedan sprej, plus nema cimanja svaki cas.
Bikers work is never done!

Hurricane

..ma prskam ja drugari, znam ja da raèunam, nego sam ga gledao kao da mi je otvorio oèi...

kod mene lanac ima sigurno blizu 30 kkm, skoro se bio ne¹to neravnomerno istegao, ja kupio 4 linka u Guevari i kod Mjastor Juge zamenili..

Eno ga ko nov...


Conti-Moto

#72
Ja preko 20 godina cistim-perem lanac sa WD40 i nikada nisam imao nikakvih problema.
Po meni najbolja i najpovoljnija varijanta !!
Naprskam lanac WD-om, ostavim par minuta da odstoji, operem cetkicom.
Zatim predjem jos jednom WD-om da skinem sve sto je ostalo na lancu od pranja,
obrisem ga krpom i zatim kad se prosusi naprskam sprejom za lanac.
To ciscenje WD-om obavim 2-3 puta u sezoni, recimo na svako trece podmazivanje lanca.
Novo !!!
Conti ROAD !!

Hurricane

Citat: stilgar poslato 03 Septembar, 2014, 12:55
na kojoj bazi je onda onaj K2 sto se prodaje po nisovim pumpama za ciscenje lanaca, valja li on necemu? Ja sam do sad starinski podmazivo lanac sa cetkicom i sae 90 uljem lagano i cekao da se ocedi visak, felna je uvek masna a cesto mora da se macka. Sad koristim Ipon al mi lanac beooo ceooo :)

taj K2 sprej sam ja kupio i bacio pare, ne slu¾i nièemu, kao suvo pranje doðe, ali je petrolej mnogo bolji..

Slaninar

Scottoiler (original, ili ruèno bud¾eni) i zaboravi¹ na lanac. Uvek bude èist i podmazan. Samo zbog u¹tede vremena se isplati, ako ni¹ta drugo.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

clutch&brake

Cekaj ja ne razumem... usteda vremena?... pa meni je merak bio dok sam imao lanac da ga cistim i prskam... da perem motor... koliko mi je lepo da sednem na njega toliko mi je lepo da odrzavam...
STA ZRACIS TO I PRIVLACIS!!!

BOKYBOY


Hurricane

..ja mislim da nas Njanja malo prcka...

ðunta

Citat: zagadjenje poslato 03 Septembar, 2014, 12:22
Citat: ðunta poslato 03 Septembar, 2014, 12:13
Lanci za motorcikle su se prali preko zime u nafti, stajali u hipenolu i cela ...

Juèe malo èetkao petrolejom i uhvati me mrak pa sam prekinuo. I ba¹ mi ovo pde na pamet. U ¹ta potopiti lanac da se opere? Ostaviti preko noæi da odle¾i, ujutru malo i¹èetkati i eto kvalitetno èistog lanca.

Nemoj da se preèujemo, nekad lanci nisu bilo ovako fensi, ljuto jaki i bez O ringa, obièan D2 nije isto ¹to i ED koji je agresivan na pojedine recepture gume, znaèi, zaboravi savremen dizel. Mislim da je prikladno koristiti neko hidraulièno ulje ili  ATF ¹to reðe gradacije.
.............
WD 40 ima vrlo lepo ¹iroko dejstvo ali ostavlja masnjikavu  povr¹inu ¹to ne prija ba¹ nano¹enju maziva sa teflonom koji ima najbolju adheziju preko èiste povr¹ine, tad se formira suv mikro sloj koji ne da vlazi, ne vezuje  prljav¹tinu i lepo podmazuje. WD ima manu a to je da nakon izvesnog vremena kristalizuje i ti mikro kristali su hidroskopni i samim tim je to odlièana podloga za koroziju, znaèi ne slu¾i kao dugotrajno sredstvo podmazivanja ili konzervaciju. Ja ga koristim tu i tamo ali ga uvek uklonim obiènim koèionim sprejom i povr¹inu tretiram po nameni, ulje, mast.

Pranje pu¹kom iza bilo kog sredstva je opasno jer mo¾e da ga ubaci pored O ring semeringa zajedno sa vodom, znaèi iz daleka i sa ¹irokom lepezom vodene magle.

Bilo koja kapalica je mnogo bolje re¹enje, stalno èisti i podmazuje ne dajuæi da èvrste èestice stru¾u po tarnim povr¹inama, manje je grejanje i istezanje. Vrhunac tog sistema je aktivno  podmazivanje sa elektronski kontrolisanom brizgaljkom i uzimanjem u obzir svih faktora, brzinu, vlagu i konstantnost pri promeni temperature. Potro¹nja maziva je simbolièna a set lanca i lanèanika traje ohoho i investicija se brzo isplati a da ne prièam o zezanju ruènim odr¾avanjem. Taj princip i potvrðuje da je dovoljno imati tanak film maziva.  







 
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Slaninar

Citat: njanja poslato 03 Septembar, 2014, 15:23
Cekaj ja ne razumem... usteda vremena?... pa meni je merak bio dok sam imao lanac da ga cistim i prskam... da perem motor... koliko mi je lepo da sednem na njega toliko mi je lepo da odrzavam...

Svaka tebi tvoja èast. Meni je motor bio u gara¾i kilometar od kuæe - bez struje i vode. Tako da mi je pranje lanca bilo cimanje. Meni ne bi smetalo da na motoru ne mora da se odr¾ava ni¹ta, samo da se vozi. Ima dovoljno tuðih bicikala i motora za kad mi je dosadno.  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen