Glavni meni

Statistika uzroka najcescih saobracajnih nesreca motociklista

Započeo jerej, 06 Decembar, 2010, 00:45

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

jocale

Mada opet od slucaja do slicaja... Ja sam sigurniji uz kacigu...
Samo polako i pun gas

bigbad86

Citat: revolution poslato 25 Februar, 2013, 14:00
A zasto je potrebna kaciga.....ajde da brojimo koliko je ljudi poginulo sa motora sa kacigom a koliko bez....dajem kucu da je vise poginulo sa kacigom....pre svega bez kacige je neprijatno preko 100, tako da uglavnom brzina je 60 do 80....a udarac u nesto preko 100 na sat...kaciga te ne vadi ...samo da te pogleda onaj odozgo....ne pricam o kontrolisanim uslovima, tipa staza, vec grad...dakle zardinjere , saobracaj, znakovi i bandere....kaciga je jako dobra za zastitu od tvrdokrilaca i peska koji prosipaju kamioni, prasine koju dizu....inace ako cemo o zastiti od udaraca....mislim da to nema veza sa zdravom pamecu....glava tezine oko 2 kilograma sa kacigom sa jos toliko opterecuje vrat toliko da vratni misici ne modu da zadrze glavu u slucaju pada, pa glava udara o asvalt.....opet kazem na brzinama pri kojia se moze voziti bez kacige normalno.
Moje misljenje....
Sa kacigom ne mozes da savijes glavu toliko koliko mozes bez nje. Stavi kacigu i lezi na rame na patos i savij glavu ka patosu pa posle isto probaj bez nje. Ili samo sedi na patos i pusti se opusteno da glavom udaris patos. Sa kacigom nece puno boleti, bez kacige ces da zakukas :P

ЯЭВОЛУТИОН

ali ovde misici i kicma daju otpor masi glave i onoga na glavi....a u pitanju je skoro duplo veca tezina...mnogo puta prezvakano....uzmi rukom i sve snage udari u zid, a posle uzmi u saku teg od kilo i udari sakom o zid....u prvom slucaju ce ti verovatno puci naka koska, u drugom ces smrviti ruku...sila masi dale ubrzanje, a kako mudri rakose, niko nije poginuo na motoru od velike brzina, ali stradaju oni sto se zaustave previse brzo.
Padao sam sa motora bez kacige bar 10 puta i nikad nisam udario glavom...male brzine....svaki put kad sam pao sa kacigom sam kacigom udario o asvalt, bez obzira na brzinu.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

UFF


bigbad86

Pa verovatno si se dovoljno stegao i isao dovoljno sporo da glava ne zakaci asvalt. kacigom udaris jer ti kaciga prosiri glavu (zapremina kacige). Mada glavni adut kacige je sto prosiri udarno mesto preko vece povrsine, dok kad udaris glavom o asvlat nista ti ne znaci da ti se rasiri sila preko glave jer ti opet glava puca. Imas ti rezona u tvojim argumentima ali opet nijedan da ne nosis kacigu.
Citat: revolution poslato 25 Februar, 2013, 15:54
...uzmi rukom i sve snage udari u zid, a posle uzmi u saku teg od kilo i udari sakom o zid...
Da ali kacigu ne uzimas u glavu nego preko glave. Da na primer uzmem Boks od kilo i udarim u zid opet bi me manje bolelo sa boksom nego bez boksa ;)

UFF

bolje poredjenje ti je sa bokserskim rukavicama koje bi napunio peskom nego sa boksom kad vec pricas i rezonu ;)

clutch&brake

Citat: UFF poslato 25 Februar, 2013, 16:35
bolje poredjenje ti je sa bokserskim rukavicama koje bi napunio peskom nego sa boksom kad vec pricas i rezonu ;)

kome ti kazes da ima pesak u glavi???  [prebicute]  :D
STA ZRACIS TO I PRIVLACIS!!!

Ivan1979

Kada padas, sa motora, sa bajsa, sa skejta, sa rolera, sa trotineta,...,...,.... u 95 % slucajeva glava udara u pod. I mozes da budes i Konan varvarin ili Himen licno ne postoji sila kojom ces spreciti udarac glavom.

Kao air bag sam koristio nos, zube, bradu, usi i celo i verovali ili ne sve od navedenog je maksimalno ublazilo udarac.
Ja to iz licnog iskustva, doduse sa motora jos nisam pao ali kaciga je za svaki slucaj na glavi uvek, jbga potrosio sam sve rezervne delove....

A ako sam uspeo padom sa skejta da pokrljam sve od  gore navedenog , a pokusao sam u stilu Brus Lija da blokiram put asfaltu ka glavi i jedino sto sam uspeo je da skrljam jos i oba lakta,,, za mene je to dovoljna skola.



Slaninar

Citat: Ivan1979 poslato 25 Februar, 2013, 16:53
Kada padas, sa motora, sa bajsa, sa skejta, sa rolera, sa trotineta,...,...,.... u 95 % slucajeva glava udara u pod. I mozes da budes i Konan varvarin ili Himen
licno ne postoji sila kojom ces spreciti udarac glavom.

Ne mogu se slo¾iti. Puno puta sam padao s motora, bicikla, skejta, klizaljki. Znam da padam i jedina konstanta su mi ruke (dlanovi pogotovo). Zato su mi rukavice najva¾nija za¹titna oprema. U stvari, domah posle neke za¹tite za oèi (naoèare, vizir, ¹ta god).

Citat: Ivan1979 poslato 25 Februar, 2013, 16:53
Kao air bag sam koristio nos, zube, bradu, usi i celo i verovali ili ne sve od navedenog je maksimalno ublazilo udarac.
Ja to iz licnog iskustva, doduse sa motora jos nisam pao ali kaciga je za svaki slucaj na glavi uvek, jbga potrosio sam sve rezervne delove....

A ako sam uspeo padom sa skejta da pokrljam sve od  gore navedenog , a pokusao sam u stilu Brus Lija da blokiram put asfaltu ka glavi i jedino sto sam uspeo je da skrljam jos i oba lakta,,, za mene je to dovoljna skola.

Meni uvek poðe za rukom da napravim neki salto - upijaè. Uvek sam zavr¹avao s oderotinama.

Ipak, s obzirom na tvrdoæu asfalta, kacigu stavljam gotovo uvek. Em najbolje ¹titi od mu¹ica, kamenèiæa koji lete iza vozila, vetra, buke, em ¹titi i u sluèaju pada. Statistièki je potvrðeno da niko nije poginuo s kacigom, a da bi bez kacige pre¾iveo. Jeste da je kaciga te¾a i da æe mo¾da biti veæe istegnuæe mi¹iæa vrata i sl, ali ako je udarac toliko jak i nagao da zbog te¾ine kacige vrat postrada i usmrti èoveka, onda je udarac toliko jak da bi i bez kacige èovek ostao mrtav (povrede unutra¹njih organa i sl.).


Jo¹ jedna stvar: motor je te¾ak, puno te¾i od skejta i bicikla. Ako ne skonta¹ na vreme da se pusti¹, motor æe svojom te¾inom puno br¾e i jaèe da te tresne o zemlju, nego ¹to je to situacija na bajsu. Zato nije isto kad ide¹ 40 na sat motorom bez kacige i kad ide¹ isto toliko biciklom.

Sad, da li stavljati kacigu? Ja lièno volim vetar u kosi i po neprometnim fru¹kogorskim putevima u¾ivam bez kacige. Jedino je ¹it ¹to bi eventualni nepa¾ljivi vozaè, umesto da odgovara za par masnica, mogao lako da me ubije i pri sporijem sudaru - to je jedino sranje. Isto kao za pojas - nekori¹tenjem dovodi¹ drugog èoveka (i tvoju i njegovu porodicu) u puno veæi problem.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jocale

ja sam ucio da je sila u odnosu na povrsinu takva da je veca sila na manjim povrsinama.... znaci kada prosiris udarac glave unutar kacige je mnogo manja sila nego da udaris direktno glavom
Samo polako i pun gas

Plazma Keks

do sad koliko sam padao 4-5 puta sam udario glavu. bajs, motor, trceci, preskacuci...

bigbad86


Plazma Keks

jednom je pukla glava, ali je stvar u tome da trebas da se docekas odmah na ruke ili noge i da odmah uradis "upijac" kao sto je slaninar naveo

Slaninar

Citat: jocale poslato 25 Februar, 2013, 19:34
ja sam ucio da je sila u odnosu na povrsinu takva da je veca sila na manjim povrsinama.... znaci kada prosiris udarac glave unutar kacige je mnogo manja sila nego da udaris direktno glavom

Kaciga pri samom udaru ima nekoliko funkcija:

1) Radi kao amortizer - kad se ona naglo zaustavi udarcem o beton npr, sunðer unutar nje se polako deformi¹e, sabija, kao i sama ¹koljka kacige i tako silu od npr. 100g pre¾ivljivih 5g.

2) Udarac pretvara u tup (to ¹to ka¾e¹ za pro¹irenje povr¹ine). Tako da umesto jedne taèke udara (èak i pri udaru u ravnu povr¹inu udara se relativno manjom povr¹inom lobanje, jer je ista okrugla), prenosi udar pomoæu sunðera na ¹iru regiju.

3) Smanjuje traume spreèavanjem oderotina. ©to manje ¹oka za organizam u jednom sudaru, to veæa ¹ansa za pre¾ivljavanje.


Iz ovih razloga je va¾no da kaciga bude tesna, knap (naravno da ne ¾ulja, ali da je tesna), zato je manje bezbedna tuða kaciga, makar bila i kao nova (sunðer se prilagoðava licu i sabija po tom kalupu vremenom).


Pored svega ovoga, na bajsu je gotovo nikad ne nosim (sem u brzim grupnim vo¾njama), a ponekad ni na motoru. Stara srpska "valda neæe". :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

bigbad86

Ne sundjer nego STIROPOR ;)
Citat: Plazma Keks poslato 25 Februar, 2013, 19:50
ali je stvar u tome da trebas da se docekas odmah na ruke ili noge i da odmah uradis "upijac"
Ja ne znam kako ovo pomaze? :P
upijac

Plazma Keks


misa-pei

Empirijski utvrðeno i potvrðeno vi¹e puta: asfalt je uvek tvrði od glave.
Država je najveći neprijatelj naroda

Kanarinac

Ja kad sam se skrljao sa skutera pri brizini 30 na sat, ne da nisam imao vremena da odragujem i da radim upijace i slicno, nego nisam znao sta me snaslo. Imao sam kacigu i naravno lupio sam glavom fino. Da nisam imao kacigu, bili bi ozbiljni bolovi. Tako da ja ipak sa kacigom. bez kacige mi neprijatno da vozim nekako

Plazma Keks

to postaje refleksno, ako mnogo padas i ako si ucio da padas ;D

Hohštapler

Meni samo nije jasan taj inat prema zashtitnoj opremi generalno, ne samo kod nas...
Nema logike ama bash nikakve da ti kaciga mozhe odmoci.
kvadriolion puta je dokazano suprotno, milioni dolara potrosheni na razvoj od strane raznih brendova, milion ljudi ostalo zhivo samo zbog toga, i taj stav mi je nekako tipichan za Srbe -
Inat! Ja znam bolje, shta bre znaju ti  dr/mr...
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.