Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: sasa ns 1 poslato 15 April, 2017, 14:44
PROCICLE JE nekad imao nacrtanu kosaèicu ,motor,skuter,brod,kamion a mozda i traktor,verovatno je dobro kad jedno ulje ide u sve to

Ako je ©vabo napisao JASO MA2, onda verujem da je tako. Isto va¾i i za API. Po tome ne sumnjam da je sasvim OK ulje.

Opet, za 15 evra vi¹e po zameni se dobija Motulova full sintetika.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

El Jefe

Citat: megaidiot poslato 14 April, 2017, 23:17
jel probao neko procycle ulje? jako je jeftino u luisu. citam komentare na netu i neki kazu da je super, neki kazu da je sranje, neki kazu da je super za te pare sto tek ne znam sta znaci. ulje je kao made in germany, ali meni sve to nesto sumnjivo.
Та уља се производе у  Motulu ili Silkolenu али се за потребе Луиса брендирају као  Procycle.
Друштво за заштиту од животиња

Biker-Boy

Pre neki dan prvi put sipao u CBR-a Silkolene 15w50 , do sad sam sipao 10w40, pa videcemo kako ga vari, za sad ne primecujem neku narocitu razliku.
I feel the need..... the need for speed !!!

Slaninar

Citat: Biker-Boy poslato 15 April, 2017, 15:48
Pre neki dan prvi put sipao u CBR-a Silkolene 15w50 , do sad sam sipao 10w40, pa videcemo kako ga vari, za sad ne primecujem neku narocitu razliku.

Ni ne bi trebalo da mo¾e¹ primetiti razliku. Motoru æe podmazivanje pri ni¾im temperaturama biti ne¹to slabije, a ako ga ba¹ dosta zagreje¹ i pritom pr¾i¹ u obrtaje, trebalo bi da tada bude ne¹to bolje podmazan nego sa 10w40. Ako je polusintetika, pogotovo - ona se ne¹to br¾e "razbije".
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

megaidiot

Citat: El Jefe poslato 15 April, 2017, 15:06
Та уља се производе у  Motulu ili Silkolenu али се за потребе Луиса брендирају као  Procycle.
hvala! probacu kakvo je, posto ce me izaci skoro dzaba sa svim popustima / bodovima na kartici.

Biker-Boy

Citat: Slaninar poslato 15 April, 2017, 16:09
Citat: Biker-Boy poslato 15 April, 2017, 15:48
Pre neki dan prvi put sipao u CBR-a Silkolene 15w50 , do sad sam sipao 10w40, pa videcemo kako ga vari, za sad ne primecujem neku narocitu razliku.

Ni ne bi trebalo da mo¾e¹ primetiti razliku. Motoru æe podmazivanje pri ni¾im temperaturama biti ne¹to slabije, a ako ga ba¹ dosta zagreje¹ i pritom pr¾i¹ u obrtaje, trebalo bi da tada bude ne¹to bolje podmazan nego sa 10w40. Ako je polusintetika, pogotovo - ona se ne¹to br¾e "razbije".
Pa s obzirom da je to masinerija stara 26 godina, i ko zna koliko puta je sat obrnuo, kontam da ce mu prijati, a i retko kad vozim ispod +10 stepeni, najvise kliometara pravim leti
I feel the need..... the need for speed !!!

Slaninar

Citat: Biker-Boy poslato 15 April, 2017, 16:57
Citat: Slaninar poslato 15 April, 2017, 16:09
Citat: Biker-Boy poslato 15 April, 2017, 15:48
Pre neki dan prvi put sipao u CBR-a Silkolene 15w50 , do sad sam sipao 10w40, pa videcemo kako ga vari, za sad ne primecujem neku narocitu razliku.

Ni ne bi trebalo da mo¾e¹ primetiti razliku. Motoru æe podmazivanje pri ni¾im temperaturama biti ne¹to slabije, a ako ga ba¹ dosta zagreje¹ i pritom pr¾i¹ u obrtaje, trebalo bi da tada bude ne¹to bolje podmazan nego sa 10w40. Ako je polusintetika, pogotovo - ona se ne¹to br¾e "razbije".
Pa s obzirom da je to masinerija stara 26 godina, i ko zna koliko puta je sat obrnuo, kontam da ce mu prijati, a i retko kad vozim ispod +10 stepeni, najvise kliometara pravim leti

Ako makina nije raskantana, pa tro¹i ulje, sa gu¹æim uljem nema ba¹ nekih prednosti. Gu¹æe je bolje kad su temperature vi¹e - tipa ¹pic u BG leti, ili motor bez vodenog hlaðenja, ili ba¹ o¹tra vo¾nja sa dobrano zagrejanim agregatom - tada æe gu¹æe ulje bolje dr¾ati mazivi film. Sa druge strane, za opu¹teniju vo¾nju, vodeno hlaðena 600ka bi trebalo da sa 10w40 uljem mo¾e opu¹teno do 45 stepeni spoljne temperature da se vozi. Do odreðene granice (10w40 sigurno nije ispod nje), reðe ulje æe br¾e i lak¹e teæi kroz kanale, pa samim tim i bolje podmazivati, pogotovo u periodu kad je habanje i najveæe - dok motor ne dostigne radnu temperaturu.

Sa druge strane, ni 15w50 nije nenormalno gusto, pa ne bi trebalo da smeta. Pogotovo ¹to se ulja koja nisu full sintetika br¾e razvodnje, pa i sa te strane mo¾da i nije lo¹e uzeti tako malo gu¹æe, posebno ako se to ulje vozi preko 5000 km u jednoj sezoni. Tako da nije gre¹ka, radiæe to super, ne bi trebalo da bude bilo kakvih problema, niti da oseti¹ ikakvu razliku, ali u zavisnosti od stanja, vrste motora i stila vo¾nje, 10w40 mo¾e biti i malo bolji izbor.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ðunta

Citat: El Jefe poslato 15 April, 2017, 15:06
Citat: megaidiot poslato 14 April, 2017, 23:17
jel probao neko procycle ulje? jako je jeftino u luisu. citam komentare na netu i neki kazu da je super, neki kazu da je sranje, neki kazu da je super za te pare sto tek ne znam sta znaci. ulje je kao made in germany, ali meni sve to nesto sumnjivo.
Та уља се производе у  Motulu ili Silkolenu али се за потребе Луиса брендирају као  Procycle.

Pre æe biti da je Silkolene jer je to Nemaèka firma Fuchs èiji se moto program proizvodi u Engleskoj, "Svileno ulje". Zavisno ¹ta je tra¾eno za taj Luis brend u pogledu sastojaka, ali Silkolenova polusintetika Comp 4 je izuzetno kvalitetna, ima jako veliki udeo sintetike i estra ¹to malo koji brend ima u ps uljima, i mo¾e se meriti i nadiæi mnoga sintetski deklarisana maziva drugih proizvoðaèa. Za razliku od pomenutog brenda kao i mnogih drugih renomiranih marki ulja, Fuchs-Silkolene ima sopstvenu rafeniriju za proizvodnju ulja i samim tim je kvalitet i konstanstnost garantovana, recimo Kastrol je èist "who know" marka i ima neku godinu da su u vlasni¹tvu BP-a. Svojevremeno sam proèitao da se Procycle sprej za lanac pokazao naj boljim od kamare drugih a tu i tamo da su i ulja dobra, ako je Silkolenom punjeno sigurno je dobro bez obizra na eventalno siroma¹niji koktel u odnosu na izvorni pandam, Fuchsu su moto  ulja sitna u odnosu na Air Bus avione da bi se blamirali. Fuch-Silkolene se ba¹ malo reklamira i nema plaæanja imena u okviru cene.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

megaidiot

vec pazario kantu procycle-a, a dvoumio sam se izmedju njega i kastrola bas zbog 'marke'.
a zar nije kastrol pravio bmw ulje, kako su sad 'who know'?

ðunta

Citat: megaidiot poslato 15 April, 2017, 18:49
vec pazario kantu procycle-a, a dvoumio sam se izmedju njega i kastrola bas zbog 'marke'.
a zar nije kastrol pravio bmw ulje, kako su sad 'who know'?

Jeste pravio do pre jedno 4 godine i to je bilo boljeg ili adekvatnijeg kvaliteta nego tipski isto ulje pod samo Kastrol etiketom, a Silkolene nadma¹io, moje lièno iskustvo. Sad se u BMW Motorad sipa opet namensko ulje, Shell Advantec, nije isto ¹to i Advance, po laboratorijskoj analizi nije ni¹ta posebno, i lo¹ije po mom sudu, nemam iskustva osim da se vodenjak znatno bolje ¹alta sa Motulom kupljenim u Hr ili It, i u drugojaèijoj gradaciji nego ¹to je fabrièka preporuka, nije mogao èovek da naðe Silkolene. Pitaj Boga ¹ta je sad sa Kastrolom od kad je u BP vlasni¹tvu, svoj evremeno je BP izbacio ulje za turbo dizel agregate koje je imalo tada VW 505.00 standard ¹to nije svako ulje moglo da zadovolji, ali je bilo osetno lo¹ije nego Castrol u tom istom standardu i viskozitetu, da li BP danas bolji zahvaljujuæi in¾enjerstvu Kastrola, ili je obrnuto, Kastrol lo¹iji namerno, ili oba bolja-lo¹ija, nemam pojma a ni ne interesuje me, koristim iskljuèivo Fuks i Silkolen maziva u celoj paleti, na liènom autu je nemaèki Fuchs dunuo Castrol koji je kupljen u Germaniji, neovisno o svojoj distribuciji, tako æe biti dok se ne¹to ne desi, pojavi bolje mazivo ili ovo degradira u¹ta sumnjam da æe se desiti. 
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

megaidiot

hvala, ovo je vise nego korisno!

Lazic

Znam da ako 505.xx sipa¹ u bilo ¹ta drugo ¹to nije dizel iz vw grupacije, satre ga dok si rekao keks... ;D

ðunta

Citat: Laziæ poslato 16 April, 2017, 19:46
Znam da ako 505.xx sipa¹ u bilo ¹ta drugo ¹to nije dizel iz vw grupacije, satre ga dok si rekao keks... ;D

Nije Laziæu, nekad nije bilo ni toliko ulja ni podela, a radilo se o Castrolu GTX3 koji se sipao u sve ¾ivo i zaista je bilo vrhunsko i moglo da radi 10k dok druga ulja ne preko 5.000km. Skoro sigurno je bilo u opticaju pre pojave VW dizel agregata sa turbinom i èim je Folcvagen definisao pomenuti standard, GTX3 ga je ispunio i od tada pa do danas va¾i mi¹ljenje o uzajamnoj povezanosti te dve firme, zapravo se radilo o potrebi podmazivanja le¾aja turbine ¹to jeste tada bilo tehnolo¹ki izuzetno zahtevno. Taj Kastrol je imao specifièna miris, lep, crvenu boju i dan danas se smatra da je bilo koje crveno ulje dobrog kvaliteta ¹to je u su¹tini bez osnove.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Lazic

Ne znam, od kad nemam kedi, ne pada mi na pamet da bacam toliko para na ulje... ;D Èuo sam, nisam probao... :)

ðunta

Citat: Laziæ poslato 17 April, 2017, 23:34
Ne znam, od kad nemam kedi, ne pada mi na pamet da bacam toliko para na ulje... ;D Èuo sam, nisam probao... :)

Genearalno su ulja danas jeftnijija i kvalitetnija nego iz doba Castrola GTX, intervali zamene su standardno 10-20K  pa èak i 30 iako se ne radi o Long Life uljima koja na kamionima rade 50-60K, jeste èistije gorivo delom zaslu¾no za to. Ulje je minorna stavka u odnosu na sve ostale tro¹kove nastale u intervalnoj kilometra¾i.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

DebeliZmaj

ali se termin, bar na motorima, zamene ulja i filtera nikako
poklopi sa terminom registracije ... pa valjda gorka pilula
odjednom
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

megaidiot

presao sa ovim jeftinim procycle vec oko 1200km, isto sve kao i pre, sa skupljim, ne vidim razliku. znaci - dobro je. :)

Hohštapler

Citat: ðunta poslato 18 April, 2017, 08:54pa èak i 30 iako se ne radi o Long Life uljima koja na kamionima rade 50-60K

...u kamionima trèe i po 80-90 hiljada, uglavnom...
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Slaninar

Citat: megaidiot poslato 20 Maj, 2017, 01:31
presao sa ovim jeftinim procycle vec oko 1200km, isto sve kao i pre, sa skupljim, ne vidim razliku. znaci - dobro je. :)

Ako ulje nije skroz katastrofalno, neæe¹ videti razliku ni posle prvog zamenskog intervala.
Ako je motor ispravan, sa svakim uljem koje zadovoljava minimum standarda radiæe sve kako treba, samo æe se sa boljim uljem manje habati (i ne¹to malo manje tro¹iti, u zavisnosti od kori¹tenog viskoziteta ulja).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hurricane

..bolje original procycle nego fal¹ Motul, Castrol..