Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: Hurricane poslato 21 Maj, 2017, 10:10
..bolje original procycle nego fal¹ Motul, Castrol..

Uvek. Ulje treba da bude barem onakvo kakvo pi¹e na pakovanju.
Isto tako: bolje original dobar Motul, nego original Procycle.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hohštapler

I bolje 4 ladna piva nego jedno a mlako.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Slaninar

Citat: Ho¹tapler poslato 21 Maj, 2017, 10:31
I bolje 4 ladna piva nego jedno a mlako.

"Bolje ¾ivjeti 100 godina kao milijuna¹, nego 7 dana u bijedi."
- Bob Rock
:)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Major

Citat: Ho¹tapler poslato 21 Maj, 2017, 10:31
I bolje 4 ladna piva nego jedno a mlako.

Tacno tako :D

FANTOM

   Trebao bi da menjam ulje na Suzani ... Sta preporucujete od ulja manijaci da sipam . Sada u njoj Eneos 10- 40 .... Dosta manijaka sa kojima sam pricao su mi rekli da zbog godista motora i predjene kilometraze bi trebao da sipam neku polusintetiku ... 
    Dakle sta bi bilo pametno da sipam , koja je cifra po litri ako imate predlog i gde ima da se kupi ? unapred hvala  [cheers]

sale_75

#2165
Elf direktno od uvoznika. Nije nesto skupo samo uzmi neku polusintetiku. Tipa nesto oko 500 din po litri.
http://www.profaco.rs/kontakt.html

Slaninar

Citat: FANTOM poslato 23 Maj, 2017, 23:38
  Trebao bi da menjam ulje na Suzani ... Sta preporucujete od ulja manijaci da sipam . Sada u njoj Eneos 10- 40 .... Dosta manijaka sa kojima sam pricao su mi rekli da zbog godista motora i predjene kilometraze bi trebao da sipam neku polusintetiku ...  
   Dakle sta bi bilo pametno da sipam , koja je cifra po litri ako imate predlog i gde ima da se kupi ? unapred hvala  [cheers]

Ja mislim da je ta prièa o polusintetici zbog kilometra¾e upitna.

Bilo koje ulje, èak i mineral, koje zadovoljava specifikacije æe biti OK.
Full sintetika æe pokazati ako je neki dihtung lo¹ i slièno - ali to se sredi, cenim da je i bolje da zna¹ ako ima ne¹to za zamenu na motoru. Inaèe, iz mog iskustva, ne bi trebalo da bude problema. Dobra full sintetika æe u svakom pogledu biti bolja od dobre polusintetike - manja potro¹nja goriva (neznatno) uz isti re¾im vo¾nje, bolja za¹tita pri hladnom startu, bolja za¹tita kad je motor vreo, postojanije ulje tokom celog zamenskog intervala. Uz to, ako fabrièki interval za zamenu predviða istu na 6000 km, sa full sintetikom se to mo¾e produ¾iti na 8000, ¹to je korisno ako se prelazi dosta km u sezoni, tako da ne mora ispasti ni i¹ta skuplja po km.
Na kraju, zna¹ da motoru neæe ni¹ta biti zbog lo¹eg ulja - mislim da je ¹tednja na ulju lo¹a ¹tednja.

Motul 7100, 10w40.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

FANTOM

    Prelazim fazon 5000 km godisnje ... Gledao sam sad cene motul 7100  iju iju ... Da vozim K8 1000 pa i ajde ovako ne pada mi na pamet da sipam to . Neka jeftinija varijanta . Inace ulje menjam na 5000km . Zato sam i napisao da sam koristio Eneos 10-40 cifra je bila 700 din po litri. Ne svidja mi se menjac je bucniji i boga mi fino ga je pio iz kog razloga ne znam . Pre toga bio Motul 5100 mada i to koliko sam video luduju sa cenama okreni obrni sve je tu negde . Razmisljao sam o Bardalu xc60  10 -40 ako se ne varam . Pa me zanimaju vasa iskustva sta mislite .

    I da vidim Lazic hvali Elf i jos neke ljude sam cuo da hvale a smesna cena ...

Slaninar

Citat: FANTOM poslato 24 Maj, 2017, 00:11
    Prelazim fazon 5000 km godisnje ... Gledao sam sad cene motul 7100  iju iju ... Da vozim K8 1000 pa i ajde ovako ne pada mi na pamet da sipam to . Neka jeftinija varijanta . Inace ulje menjam na 5000km . Zato sam i napisao da sam koristio Eneos 10-40 cifra je bila 700 din po litri. Ne svidja mi se menjac je bucniji i boga mi fino ga je pio iz kog razloga ne znam . Pre toga bio Motul 5100 mada i to koliko sam video luduju sa cenama okreni obrni sve je tu negde . Razmisljao sam o Bardalu xc60  10 -40 ako se ne varam . Pa me zanimaju vasa iskustva sta mislite .

    I da vidim Lazic hvali Elf i jos neke ljude sam cuo da hvale a smesna cena ...

Razlika je koliko dinara godi¹nje, po sezoni? 1500 vi¹e da ima¹ cele godine vrhunsko ulje, da menjaè i motor rade kako treba i da si siguran, ¹ta god da "zeza", da nije do (lo¹eg) ulja, veæ da drugde tra¾i¹ problem? Da bude¹ siguran da, ¹to se ulja tièe, motor ima vrhunsku za¹titu?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

nano

Ja sam od rboban uzeo ELF - dzaba. Ne znam da li jos ima. Za YZF sam uzeo al nisam jos promenuo. Covek rece sledece, verujem da zna o cemu prica pa ne dovodim to u pitanje, zato i uzeh 15w50 da probam. Trenutno je motul 10w40. Ako bude gusce verovatno nece trositi puno ulja.


Citat: rboban poslato 19 Mart, 2017, 09:46
Citat: nano poslato 19 Mart, 2017, 01:08
Oce biti 10w40 polu sintetike?
Nazalost nece biti. 15w50 je sasvim upotrebljivo za nase uslove voznje. Inzistiranja na 10w40 moze samo bas na novim agregatima...

Slaninar

Ako je agregat pohaban i tro¹i ulje, onda ostaje, naravno, samo gu¹æe da se sipa. Posle nekog vremena ne mora¹ ni da menja¹, samo dosipa¹!  :)

Moj agregat ima sad bli¾e 20, nego 10 godina, na satu pi¹e preko 70.000, stvarnu kilometra¾u ne znam, i sasvim lepo radi, bez tro¹enja ulja, sa 10w40.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

nano

Postoje agregati koji su konstruisani tako (dal slucajno ili namerno - ne znam) da trose ulje. FZR/YZF su poznati po tome. U sustini svaki potrosi bar malo ulja.

"Ne trosi ni kap ulja" su price za malu decu.

Hohštapler

Citat: nano poslato 27 Maj, 2017, 15:51
"Ne trosi ni kap ulja" su price za malu decu.

Moj biv¹i CB500, 1998 godi¹te, ne znam kolko je imao preðeno al sumnjam da je ispod 100.000km (samo kod mene 27.000km) od zamene do zamene nikad nikad nikad nisam primetio promenu nivoa, nikad dolio, samo menjao. Da li je tro¹io, ne znam, ali ja nisam imao oko da primetim.
ps.
3.1L ulja ide u agregat od 500cc, mislim da je na tom agregatu sve predimenzionisano. ;)
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Glava Dole

Citat: nano poslato 27 Maj, 2017, 15:51
Postoje agregati koji su konstruisani tako (dal slucajno ili namerno - ne znam) da trose ulje. FZR/YZF su poznati po tome. U sustini svaki potrosi bar malo ulja.

"Ne trosi ni kap ulja" su price za malu decu.

S obzirom koliko tanke karike ima nije ni cudo :) Kompresione svega 0,8mm, uljne ne znam tacno al ko flis papir... svi kazu da i kao novi vole da srknu :) Ali u svakom slucaju svaki auto i svaki motor ima neku fabricki definisanu potrosnju ulja, neki vise-neki manje... pa samo razmislite, cilindri se podmazuju, da li je moguce teoretski da bas apsolutno sve oriba sa zida cilindra i vrati dole? Ali punto, brava, recimo od zamene do zamene zanemarljivo... sa bravom zgazeno oko 10K bez iakkvog dolivanja, bio je na polovini meraca kad smo ga kupili i za 10K bio uveliko iznad minimuma... ali malo jeste srknuo, ali zanemarljivo... to ne trosi ni kap jesu price za malu decu :) Moj FZR je pre otvaranja sa nekim motulom srkao pola litra na 1000km, sa bardhalom se to smanjilo pa sam sa pola litra prelazio i po 1500km... sad sa novim gumicama i troduplo boljim karika i ELF-om u njemu... videcemo, vreme ce pokazati :)

MIGE


nano

@Milos96 Upravo na to sam mislio, sta bi se desilo kad bi apsolutno sve karika svukla sa zida cilindra? Sigurno bi doslo do povecanog trenja zbog nedostatka podmazivanja dakle toplota dakle sirenje dakle putuj igumane. Sto dovodi do toga da nesto ulja ostane na zidu sto opet znaci da je to ulje prisutno u trenutku sagorevanja. Reci, prilicno komplikovan koncept ;)

Ne znam za konkretno tvoj model FZR, mislio sam na 1000cc, al bi reko da su tu negde. YZF/FZR na oko 1000km potrosi oko 1dl, bar je to neko opste zapazanje ljudi sa FZR foruma.

Meni ne smeta da trosi ulje, dok god moze da sarani sve nove 600cc...

Slaninar

Citat: nano poslato 27 Maj, 2017, 18:24
@Milos96 Upravo na to sam mislio, sta bi se desilo kad bi apsolutno sve karika svukla sa zida cilindra? Sigurno bi doslo do povecanog trenja zbog nedostatka podmazivanja dakle toplota dakle sirenje dakle putuj igumane. Sto dovodi do toga da nesto ulja ostane na zidu sto opet znaci da je to ulje prisutno u trenutku sagorevanja. Reci, prilicno komplikovan koncept ;)

Ne znam za konkretno tvoj model FZR, mislio sam na 1000cc, al bi reko da su tu negde. YZF/FZR na oko 1000km potrosi oko 1dl, bar je to neko opste zapazanje ljudi sa FZR foruma.

Meni ne smeta da trosi ulje, dok god moze da sarani sve nove 600cc...

Da, tehnièki ispravan termin bi bio, umesto "ne tro¹i ulje" - tro¹i toliko malo ulja da se promena nivoa ne vidi golim okom.

Naravno da ima agregata koji vi¹e i koji manje tro¹e. Naravno da to zavisi i od samog ulja. Na kraju, sama potro¹nja - kod motora koji tro¹e ulje. Ako je ulje dobro, pa se ne razvodni brzo, tro¹iæe ga manje od ulja koje se razvodni. Sa druge strane, stavljanjem puno "gu¹æeg" ulja od preporuke proizvoðaèa dove¹æe isto do manje potro¹nje ulja, ali uz lo¹ije podmazivanje.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Gavrolini

I danas u nov(stari) motor sipao xtc 15-50

castor

Citat: FANTOM poslato 23 Maj, 2017, 23:38
   Trebao bi da menjam ulje na Suzani ... Sta preporucujete od ulja manijaci da sipam . Sada u njoj Eneos 10- 40 .... Dosta manijaka sa kojima sam pricao su mi rekli da zbog godista motora i predjene kilometraze bi trebao da sipam neku polusintetiku ... 
    Dakle sta bi bilo pametno da sipam , koja je cifra po litri ako imate predlog i gde ima da se kupi ? unapred hvala  [cheers]
Mo¾e¹ da proba¹ i Motorex, ima¹ u CentruS. Odlièno ulje i pristojne cijene.
It's the ride that matters, not the bike…

rboban

A mozes i ELF...


Sent from my iPad using Tapatalk
Ride It Like You Stole It