Glavni meni

Koje ulje koristite?

Započeo UFF, 05 Decembar, 2010, 15:30

0 članova i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Bori¹a

ona kanta radila lepo?
hahahahahaahaha izvini moram [srce]

perlx

Са другим агрегатом наравно да је морала да ради лепо, иначе би линчовали мајстора.

BOKYBOY

...i ja sam sipao Bardahl 15W50 polu sint u Tanzdaru i prezadovoljan sam...4k i nesto sam presao a nivo je isti...zamenicu ga na 6 i sledeci put sipam isto samo 20W50,da vidim kako ce menjac da radi sa njim...Motul vise nikada,sipao u ZZR-a 300V i posle 4k bilo crno i retko kao voda...potrosio mi litar do zamene na 5k...u Mass-u uzeto...i da,sipam samo MB98.skinuo sam potrosnju za 0,5L i ulje mi izgleda cistije na prozorcetu i vise saug ne pipam...motor mi trosi 6,5 po gradu i 5,5l na otvorenom...a litra... [yahoo]

penzos

jbg, ja zadnji put kada sam menjao ulje ka¾em drugaru da imam u ma¹ini motul 300v, i on mi dade za zamenu. rekao da nevalja za njegovu ma¹inu, on ga dobio, pa da mu ne stoji. sada se polako bli¾i novi termin, a po ovim vruæinama mi nekako .... pa nije to to. Poslu¹aæu Frajtu i sipati bardahl C60, i to ba¹ taj 15 50, mnogi ga hvale, a ima i 4x600 dinara razloga! pa jbt, kada je moj motor pravljen nije ni postojala sintetika  ;D
Prvo A pa onda, ¹to ka¾e na¹ vozaè u firmi, pet godina Juga da tera pa onda auto. by Lord Oblivion


UFF

Citat: Dukags poslato 16 Jul, 2015, 14:37
Po¹to izgleda idu neka te¾a vremena, aj stvarno budi drug pa napi¹i za¹to je bolje svaki drugi put menjati filter, da znamo?

pa napisao bi on da zna
ovako cuo je od nekog kome veruje pa to samo prenosi dalje kao cinjenicu :D

Darko


Gresis... Mene zanimalo pa sam saznao

Pitao sam i googla , i majstore po ovlascenim servisima , i procitao service manual i jos milion stvari...

Meni dosta da se uverim

A vi meni nek ste zivi i zdravi pa menjajte i na 1000 km , pace me boli ...

Sto li ozive ovo pitanje sad da te pita covek?!

Glava Dole

Nema potrebe svaki put vec svaki drugi ali ne moze da skodi i da se menja svaki put nikako

Flavius Valerius Aurelius

#1348
Citat: Darko poslato 17 Jul, 2015, 02:29

Pitao sam i googla i procitao service manual ...

A vi meni nek ste zivi i zdravi pa menjajte i na 1000 km ...
Prva greska je sto si pitao Cika gugla. Jedino sto moz' da nadjes su postovi Amera. Oni bi da ustede na SVE ako je to moguce pa za cak i pateticnih 12 dolara gde je najskuplji K&N filter, (HiFlo je $6, Champion $2).  Naucili da zive stipsavo pa zato i 80% njih menja filter svaki drugi put. Takmice se ko ce vise da ustedi i onda se dive jedan drugom, nema veze sto bas tu ne treba da se stedi ni malo.
A kad kazes "service manual", sad sam ga prvi put prelistao i ne vidim nigde da se ulje menja svaki drugi put.
Ja ovaj sigurno necu da pratim sto se zamene ulja tice ... (a jeste za moj model)


Primetih jedan od ranijih postova, UFF vas lisava MNOGO muka jer znam kolika je cena ulja ( i muka) kod nas a vecina ga kulira. 'Bem li ga, meni to nije jasno jer znam iz iskustva da je ulje babaroga.

Jefta

Citat: Darko poslato 17 Jul, 2015, 02:29

Gresis... Mene zanimalo pa sam saznao

Pitao sam i googla , i majstore po ovlascenim servisima , i procitao service manual i jos milion stvari...

Meni dosta da se uverim

A vi meni nek ste zivi i zdravi pa menjajte i na 1000 km , pace me boli ...

Sto li ozive ovo pitanje sad da te pita covek?!
A sto i dalje izbegavas da napises zbog cega bi trebalo da se menja filter svaku drugu zamenu??

Hohštapler

#1350
Citat: penzos poslato 16 Jul, 2015, 23:06
jbg, ja zadnji put kada sam menjao ulje ka¾em drugaru da imam u ma¹ini motul 300v, i on mi dade za zamenu. rekao da nevalja za njegovu ma¹inu, on ga dobio, pa da mu ne stoji. sada se polako bli¾i novi termin, a po ovim vruæinama mi nekako .... pa nije to to. Poslu¹aæu Frajtu i sipati bardahl C60, i to ba¹ taj 15 50, mnogi ga hvale, a ima i 4x600 dinara razloga! pa jbt, kada je moj motor pravljen nije ni postojala sintetika  ;D

Gde ti kupuje¹ bardahl za 600din???
Bardahl xc60 je polu sint.

...ja na faxu "uèio" i neke sitnice oko filtera, i èuda muda... i tamo postoji jedna formula kad se filter èisti tj. menja ispuna... u svakom sluèaju, ne zavisi od kilometara. Zavisi od neèega ¹to se zove "pad pritiska" al da ne mraèim sad...
E sad cenim da vi¹e ima uticaj GDE se vozi i koje gorivo koristi.. a i èinjenice da su filteri kod nas èudnovatog porekla me tera na zakljuèak da je bolje menjati ga svaki put.
750din je za moj motor, ako pogledam da æe mi trajati 5000km, a za 5000km mi treba  300-350e goriva... jebe¹ to.
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

penzos

4x600 je u¹teda u odnosu na Motul koji sam sipao. A filter se menja kada i ulje. Poenta je da si d¾aba menjao ulje ako se filter zapu¹io i kada poveæa¹ broj obrtaja filter ne mo¾e da propusti dovoljno preèi¹æenog ulja i otvara se sigurnosni ventil (koji bi trebalo da postoji) i dozvoljava protok ne preèi¹æenog ulja. Svojevremeno sam bio dokon i na provokaciju struènjaka "sve je to isto" isekao stari auto filter (mislim da je bio Meca, jbm li ga, uglavnom jeftiniji) i K&N filter ulja. Ima razlike, i to ohoho. I meni je neshvatljivo da neko kupi motorcikl ili auto od 5-6 hiljada evra pa se ¹teka na ulju, filterima, kai¹evima,..... Svakom motoru da bi radio teba gorivo i vazduh, kao i podmazivanje da bi radio du¾e od par minuta. Ako hoæemo da sve to radi ok, dajmo mu optimalno i kako proizvoðaè propisuje. Nije neka razlika u novcu, a mnogo znaèi jer æemo posle platiti mnogo skuplje. Mo¾e se voziti dobra ma¹ina i na mineralno ulje i fu¹ filtere, ali na lerku. Ali kada ga zavrne¹ na 10.000 obrtaja-e jbg.
Prvo A pa onda, ¹to ka¾e na¹ vozaè u firmi, pet godina Juga da tera pa onda auto. by Lord Oblivion

ЯЭВОЛУТИОН

aj sam neki penzionerski konentar....

motori su se vozili i ranije,,,,vreali se 10000 i ranije, a vozilo se na ulje za automobile...nije bilo KN filtera a i filtera je bilo tesko naci...nije ni bilo radnji ...sve se cekalo da ti neko donese od preko......
Nekako sam tada stekao naviku da kad neki motro vozim imam na zalihama filter ulja i plocice....nekako sam se uvek uzdao da lanac en moze da pukne....ali ljudi .....sto su se vozile gume....pa kad neko stavi nove mi blenemo ko majmuni u mermernu plocu.....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

penzos

 [pop] Bravo Revolucio! Pa naravno da smo sipali Modrièu i slièno, filtere ulja nismo èesto ni menjali nego ih prali, vazdu¹ne pravili od svega i svaèega, (jedan tomos mi pojeo najlon èarapu, posle i¹ao bez ièega  [srednjiprst] )... ali su bili i drugaèiji agregati koji su to trpeli. Ja sam kao klinac u motor MZ-a sipao neko ulje za kamione, u rezervoar sipao benzin za odma¹æivanje lima koji sam marisao u firmi gde sam radio na praksi, avio benzin,  [ninja] sveæice samo da se hvata navoj i du¾ina... DOT gume-¹ta je to?  [neampojma] I¹ao ko blesav, nikada me nije ni jedan ostavio. Paknove prenitovao ferodama od jebemligaèega, dihtunzi se pravili od table klingerita, lamele ¹vercovao iz Maðarske, ko zna ko ih je pravio.... Lanac se prao benzinom ili petrolejom, podmazivao uljem za menjaèe. Ovi sada¹nji motorcikli ne toleri¹u to i kraj. A i ima se-mo¾e se.  [rofl]
Prvo A pa onda, ¹to ka¾e na¹ vozaè u firmi, pet godina Juga da tera pa onda auto. by Lord Oblivion

UFF

Citat: Jefta poslato 17 Jul, 2015, 03:51
Citat: Darko poslato 17 Jul, 2015, 02:29
Sto li ozive ovo pitanje sad da te pita covek?!
A sto i dalje izbegavas da napises zbog cega bi trebalo da se menja filter svaku drugu zamenu??

Pa bas zato sam i pitao da bi dobili odgovor koji nam duguje
Nije bilo zlonamerno vec i mene interesuje a Darko je dobar decko pa mi nije jasno zasto ne zeli svoje iskustvo, znanje ili otkrice da podeli i sa nama?
Uostalom forum upravo za to i sluzi

Mislim da je glupo davati izjave i tvrditi nesto sto ne zelis ili ne umes da obrazlozis i potkrepis cinjenicama, kao kad je meni rekao da su energentska pica losa i pitao me da li znam sta to radi organizmu?
Znam da su losa ali sam zele da mi on napise sta radi tacno, zasto, zbog cega, koje su posledice itd
Ali nije, isto kao ovde za filter ulja, cena je smesna i ne verujem da moze ikog da ubedi da je stari filter bolji od novog ali ako on vec veruje u to hajde da cujemo zasto

TEEfqd

Citat: Jefta poslato 17 Jul, 2015, 03:51
Citat: Darko poslato 17 Jul, 2015, 02:29

Gresis... Mene zanimalo pa sam saznao

Pitao sam i googla , i majstore po ovlascenim servisima , i procitao service manual i jos milion stvari...

Meni dosta da se uverim

A vi meni nek ste zivi i zdravi pa menjajte i na 1000 km , pace me boli ...

Sto li ozive ovo pitanje sad da te pita covek?!
A sto i dalje izbegavas da napises zbog cega bi trebalo da se menja filter svaku drugu zamenu??
verovatno zato sto tako pise u service manualu. meni za giksera pise tako mada opet ga menjam sa sve zejtinom, ne moze da skodi

Dukags

Mo¾da i ¹kodi ili je bolje na svako drugo menjanje ulja menjati filter ili je bar nepotrebno menjati ga svaki put ili... bilo bi drugarski napisati koju o kad veæ ima teoriju, informaciju ili ¹ta veæ, ovako kao ja znam ali neæu da vam ka¾em je? Mo¾da su nama razni proizvoðaèi ili serviseri zbog svojih razloga zaista nametnuli pogre¹nu teoriju o kad se se menja ulje onda ide i filter, kao ono kad su pitali domaæice u Amerikci za¹to peku preseèenu æurku a one odgovarale zato ¹to je to poznati recept jo¹ od njihovih majki i zato ¹to je æurka tako najbolje peèena, onda su pitali njihove majke koje su imale isti odgovor, na kraju su pitali baku koja bila poznata jer je nekad pekla najbolje æurke a ona im odgovorila pa zato ¹to se tako najbolje ispekla æurka jer drugaĉije nije mogla da stane u rernu... Tako i ovo sa zamenom a mi æemo i onako menjati kako mi mislimo da je najbolje ili najisplativije ali ne bi bilo lo¹e imati i tu informaciju.

srbac

Ove nase krsine od 20godina i vise ne treba uracunavati u ovu pricu. Koliko je star motor toliko je star i service manuel. Ulja su se promenila, gorivo se dva puta promenilo, svecice su se promenile bla bla bla.
Vecina ljudi ocenjuje kvalitet ulja sa potrosnjom ulja sto nista ne govori o tome kolko koje ulje cuva motor od habanja.  [nono]
Ajde neka se javi neko ko je 4 puta kupio jedno te isto ulje i vozio..
Ja nisam.. Svi mi trtljamo kao imamo neko iskustvo...  :violina:

Mil@n

Citat: srbac poslato 17 Jul, 2015, 19:11
Ajde neka se javi neko ko je 4 puta kupio jedno te isto ulje i vozio..
Ja nisam.. Svi mi trtljamo kao imamo neko iskustvo...  :violina:
Meni nije jasno to eksperimentisanje sa uljima ,svaki put sipati drugo ulje u motor i ne¹to kao probati i uporedjivati  [neampojma]  Vidim neki su zadovoljni sa jednim uljem ali ipak bi da probaju neko drugo iz znati¾elje i tako ukrug valjda dok ne pronadju neko savr¹eno pravljeno specijalno za njihovog ljubimca  [doh]
Neki drugi, sipaju jednom mineralno,drugi put polusint,a treæi put bi da probaju full sintitetiku  [panic]
Ako ti motor lepo radi sa uljem,ne tro¹i ga ili tro¹i u nekim granicama dozvoljenog èemu to? To mo¾e samo ¹koditi motoru i lamelama.Ako je menjaè ili motor buèniji sa nekim uljem ne znaèi da mu to ulje manje prija al dobro,svako ima svoje mi¹ljenje.
Ja koristim na mom motoru veæ 30 000 km ,znaèi 5 ili 6 zamena Silkolene comp4 i prezadovoljan sam.Taèno znam ¹ta mogu da oèekujem od njega i to mi je vrlo bitno.

Boqy

Meni pi¹e ulje na 6000km, a filter na 18000. :)
To se odnosi i na original filter, a ne na ove buðave!