Glavni meni

Staz na motoru kao jedino merilo znanja i iskustva vozaca?

Započeo UFF, 26 Decembar, 2011, 03:46

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

mrle

Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 09:05
jednostavno kad krenu da mi kenjaju koliko oni vec godina voze odma dobijem proliv

trèi u wc, ja ove godine jubilej, 20 godina kako imam svoj motor, a vozio sam i ranije, tuðe.

Kengur

Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 13:13
Citat: zmiya poslato 26 Decembar, 2011, 13:11
Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 13:08


hajde da vam ne ponavljam po peti put koja je tema




Au bre ¹to si dosadan,ti ba¹ nema¹ ¹ta da radi¹ na poslu..


samo se trudim da ostanemo na ontopicu umesto da tema predje u ono ja imam veci od tvog

eto kengur je izneo dobar primer iz prakse

na takve sam ljude mislio kad sam rekao da mi se kenja cim neko pocne recenicu sa "eeeee znasaaas ti kaaad sam ja jos vozio motor"

pa to bre tad nije ni bio motor - samo je licio na njega  [rofl]

Gresis, jeste... ali ne moze da se poredi sa motorima danas... Kao kad bi mom dedi dao recimo auto od 200+konja, a njemu je zastava 101 letela posle fice... :D Slogirao bi covek kad bi dodao gas... :)

I zamisli da mi on sada prica o njegovom iskustvu... Skidam kapu ja za godine voznje, ali tehnologija je mnogo napredovala poslednjih 20godina, i napreduje sve brze... Zamisli sta ce sutra moja deca da voze... Mozda ne ona, ali njihova deca ce u skolu ici mlaznim avionom... :D

Joker

Cekaj stani polako... Ko "bolje" vozi??! Gde, sta, kako?!?

Ulica, staza, njiva, R, SM, kross, putovanja, voznja po gradu, STA?!?

Sta je to dobar vozac? Onaj koji vozi Grobnik 1:29?? Sto je najbrzi na Avali? Sto vozi tocak koliko hoce? Pobednik Erzberg Rodea? Mozda onaj sto je napravio najvise kilometara bez pada? Sto je prosao Gazelu za 10 sek u cetiri popodne? Ili je mozda onaj koji zna da ga rastavi i sastavi u delove? Ne kapiram..
Koji su kriterijumi? Sta se trazi? Jel ima neki uopsteni parametri po kojima svi idemo? Po meni nema... Sve je to kako ko gleda... Ja nemam dete pa da posmatram sa te strane ali sam bio na previse sahrana mojih drugara pa me to dovodi do najbitnije stvari, glava na ramenima. A i danas sutra, zelim i ja sina...
Ne kazu dzabe sto vise sranja prodjes, to je na neki nacin dobro jer si ih prosao i naucio... Nema bre dobrih vozaca, svi smo mi bre u tudjim rukama dok smo na dva tocka... Drugar koji je bre bio kao hleb, veliki covek i prijatelj. Proputovao svuda, vozio Afriku koja nije presla 90 na otvorenom putu sem autoputa... Bio sam mu na sahrani ove godine. I onda da uporedim njega i mene... Sta da uporedjujem...

Svako vozi onako kako on misli da je najbolje. Ja kada se vozim sam nema niko brzi i bolji od mene...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

¹tampar

Citat: Kengur poslato 26 Decembar, 2011, 13:27
Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 13:13
Citat: zmiya poslato 26 Decembar, 2011, 13:11
Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 13:08


hajde da vam ne ponavljam po peti put koja je tema




Au bre ¹to si dosadan,ti ba¹ nema¹ ¹ta da radi¹ na poslu..


samo se trudim da ostanemo na ontopicu umesto da tema predje u ono ja imam veci od tvog

eto kengur je izneo dobar primer iz prakse

na takve sam ljude mislio kad sam rekao da mi se kenja cim neko pocne recenicu sa "eeeee znasaaas ti kaaad sam ja jos vozio motor"

pa to bre tad nije ni bio motor - samo je licio na njega  [rofl]

Gresis, jeste... ali ne moze da se poredi sa motorima danas... Kao kad bi mom dedi dao recimo auto od 200+konja, a njemu je zastava 101 letela posle fice... :D Slogirao bi covek kad bi dodao gas... :)

I zamisli da mi on sada prica o njegovom iskustvu... Skidam kapu ja za godine voznje, ali tehnologija je mnogo napredovala poslednjih 20godina, i napreduje sve brze... Zamisli sta ce sutra moja deca da voze... Mozda ne ona, ali njihova deca ce u skolu ici mlaznim avionom... :D

Ma naravno...u pravu si....to je nekad samo lièilo na motor...a i fizika se promenila,pobeðene su i savladane centrifugalne-centripetalne sile itd....ko da je to uop¹te i va¾no...
Pa i ubrzanja se promenila....tehnologija naravno,zamisli sad mo¾e do 100 i za 2,9 sec,pre 25 godina je bilo trièavih 3,2-gde mo¾e to da se uporeðuje??Ne ide to ¹to jes-jes...


3006


Kengur

Ako si meni odg...

Ne mislim bukvalno na motore pre 20god, tipa fzr 1000, uljara 1100...

Do sam cist primer, moj deda je vozio tipa stojadina i njemu je to letelo, a veruj mi da cesto nalecem na starije ljude koji prave poredjenje 14ce i r6ce...
Pricamo o Srbiji...

Pa moj cale kad je probao mog Seata 1.9tdi se slogirao... Kaze ne mogu da verujem da ovo bolje ide od benzica... Kaze zakucava jbt... Sta ces, on poslednjeg dizela kojeg je vozio bila je 124 200d.... Slina od 2 tone... To sam hteo da kazem...

Opet ponavljam, cenim ja iskustvo i godine, ali neke stvari nisu za poredjenje...

Moj cale ima 52, i sam kaze da izbegava da vozi, jednostavno godine, saobracaj je ludilo kod nas, zamisli sad ti njega u recimo bilo kom dizelazu koji dobro iscipovan? Pa kad zavrti turbo on se prepada, nije navikao na to... U mog seata je samo usao, probao, i vise nije seo... Kaze ne mogu ja to da vozim, mnogo ''explodira'' a ja nisam za to...

I zamisli sad nekog ko je vozio motore od 3 konja, da sedne na neku litru?

maxzz

Najvise me nervira kad neko komentarise nesto o cemu nema pojma, a na zalost to je odlika vecine.
Vecina mladjih misli da su pre 20-30 godina motori bili drasticno slabiji i da su svi vozilii samo T-12-14 i Apn 6.
E pa nije bas tako bilo. Jeste bilo drasticno manje dobrih motora ali su mogli da se nadju.
Opet sa druge strane dobar deo "iskusnih" matoraca se hvali svojim podvizima na T12 i APN 6, a najjace sto su provozali je eventualno neki 125 u standardu ili neku jawu.

Motori pre 20-30 godina jesu bili delimicno slabijih agregata, ali su isto tako losije kocili i losije lezali.
Voleo bih da taj klinac sad sedne na neki dobar stariji motor i provoza se. Vrlo bi brzo shvatio da nije jednostavno voziti takav motor i  jurcati tim motorom iziskuje mnogo vise znanja i spremnosti nego voziti neki savremeniji "gotovanski" motor koji sam ide.
Voznja takvim motorom je mnogo upecatljivija i opasnija zbog tih faktora.

A sto se "iskusnih" matoraca tice, uglavnom nemaju pojma i pogresno su informisani je se nekada do pravog iskustva jako tesko dolazilo.
Ali opet nisu svi matorci vozili motore od 3 konja i automobile tipa stojadina.

Na zalost na internetu uvek ispadaju najglasniji oni  koji u realnom zivotu kontaju da nista ne znaju, pa ovde lece  svoje komlekse.

Kengur

Jbt uhvatili ste se ove moje rec ''...20god....'' kao baba ratluka...

Uostalom, ko je bre 90ih imao fzr 1000, suzu 1100, zxr 750? Malo njih...  Sve te motore sam probao, idu kao blesavi, tu se slazemo apsolutno.

Rade krnja medju prvima(ako ne i prvi) vozio fzr1000, prodao njivu i kupio fzr-a? Koliko to njih je moglo sebi da priusti 90ih kada su se tukli za hleb?

Slazem da su motori 90 po ubrzanju blizu motorima danas, ali u Srbiji 90ih nije bilo ni 10% broj motora kao danas... Danas je to svima manje vise dostupno...

Moj post na se odnosio da je teh dosta napredovala poslednjih 20 god, a da ne pricamo 30/40 i tom periodu o kom ''iskusni kad sam ja to ter'o'' pricaju....


Uostalom, ne znam zasto se neki osecaju prozvanim, nije mi bila namera nikoga da vredjam...


Najvise bih voleo da sam se rodio mnooogooo mnooogooo ranije, i da sam mogao da obilazim bivsu jugu tako lako...
Mene je odgajila ekipa pokojni Bane divljak, Rade krnja, Pina, Svrale... Stariji znaju o kome pricam...

Phobos

Meni mojih 25 godina iskustva i preko 500.000 km na motoru puno znace, ako neko misli da to moze steci za godinu-dve mislim da se zajeb'o.

Joker

Citat: Phobos poslato 26 Decembar, 2011, 15:40
Meni mojih 25 godina iskustva i preko 500.000 km na motoru puno znace, ako neko misli da to moze steci za godinu-dve mislim da se zajeb'o.

To si u pravu ali da li to jedino merilo?
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

Phobos

Citat: Joker poslato 26 Decembar, 2011, 15:41
Citat: Phobos poslato 26 Decembar, 2011, 15:40
Meni mojih 25 godina iskustva i preko 500.000 km na motoru puno znace, ako neko misli da to moze steci za godinu-dve mislim da se zajeb'o.

To si u pravu ali da li to jedino merilo?

Naravno da ne, trkaci puno bolje voze od mene, ali mene to i ne zanima nisam trkac vozim rekreatvno (svaki dan i zimi i leti) i meni je to dovoljno.

prpa_zr


Ja sam svestan da nemam iskustva.. odvezao sam dve pune sezone.. (govorim o velikom motoru, ne raèunam ¹to tomose i ostale male table)  ¹to je bilo ukupno manje kilometara nego ¹to Mi¹a BMW napravio na onoj njegovoj Pan European turi ove godine u dve nedelje..

mada i sam primeæujem napredak u odnosu na one prve kilometre u smislu koliko neke stvari postaju prirodne u vo¾nji i kako sada veæ skoro refleksno uoèavam neke potencijalno lo¹e situacije i trudim se da ih izbegnem..

elem, ali ja sam tipièan vikend vozaè.. jako malo vremena i sve je tipièna rekreativna vo¾nja..

imam ortaka koji je motor kupio ne¹to kratko posle mene... ali nije silazio sa njega dokle god je vreme bilo pogodno za vo¾nju..
logièno je da vozi daleko spretnije i sigurnije nego ja.. a vremenski gledano tu smo negde..

neæu zaboraviti nikad jedan razgovor od pre, otprilike, godinu dana.. sreo sam dva nepoznata bajkera u Zrenjaninu i pomogao im da naðu neku adresu.. stanemo posle da popijemo piæe i æaskamo..
èovek vozi B-King inaèe je iz Panèeva.. mislim da se predstavio kao RADA.. stariji lik, pita uobièajeno: kako te slu¾i motor, jesi zadovoljan i sl.. ja mu ka¾em da nisam napravio jo¹ ni 5000 km ali generalno sam zadovoljan..
Ka¾e èovek: polako, doæiæe kilometri.. samo u¾ivaj..
i onda mi ka¾e da je u prethodnih (ako sam ga dobro razumeo) 30-ak godina napravio oko 900.000 km !!!

ne znam koliko je motora promenio do sada.. ali nijednog momenta nije komentarisao to koliko sam "zelen"

uverio sam se da ima dosta ljudi sa relativno kratkim sta¾om na motoru ali koji sasvim ozbiljno voze, dovoljno dobro da bez problema izvezu bilo kakvu turu sa mnogo iskusnijima od sebe

goranvojska

po meni to iskustvo podrazumeva pravovremenu procenu opasne i one druge situacije a nikako dal ko tockari,rizikuje i ostalo.revolucija je u jednom postu dao lepu definiciju u vezi dece i familije pa nebi tu dodao nista.posto mi je stric bio pilot i sad je u penziji jednom prilikom sam ga upitao kakvi to momci voze mig-29 odgovorio mi je -pa momci do 29,i sve mi je bilo jasno.znaci ljudi neoptereceni porodicom slobodni itd.medjutim i tamo postoji neki sled dogadjaja prvo skolski avion pa redom sve i kao kruna svega mig-29.sve ovo treba da se po meni ispostuje i u moto svetu,jeriluzorno je i suludo deti momku koji voli motor odmah 1000ccm i posle se cuditi i pitati zasto se to desilo.to je danak neiskustvu,a i ne znanju da je put neverovatno tvrd.prethodno je sve receno i ne bi nista vise dodao.

Nadalina

Revolution, hvala na komplimentu! :-*
Oni koji me znaju, ukljucujuci i tebe, znaju sta je u pitanju i znaju moj stav prema tome i prema voznji motora.

Pricamo o godinama - da li pricamo o godinama kao stazu na motoru ili o godinama kao starosti? Starost - neko za 30 godina na motoru moze da ima aktivne 3!
Znaci, nema tu mnogo price i pametovanja - kao i sve, i motor je vezba, vezba, vezba! Sto vise vremena radis to nesto, bices bolji u tome. E, a da bi imao vremena za to - treba tu mnogo kockica da se poklopi.... Ili da si sam svoj gazda pa da radis kad ti se radi, ili da imas mnoooogo para pa da te boli uvo za sve....
Mnogo faktora tu ima...
Ono sto mi je zanimljivo, uvek a ne samo kad su motori u pitanju, je to sto ljudi automatski misle da cinjenicom da su stariji od nekoga SIGURNO su i pametiji i nacitaniji i iskusniji.... Iskustvo se ne stice samo godinama, kao sto neko rece i to je to. Tacka na tu temu.

Sta znaci voziti motor dobro?! Je l` gledamo tehniku ili brzinu? E, prema mom misljenju, dobra voznja je sklop te dve stvari, tj. iz jedne proizilazi druga - tehnikom se dobija brzina i onaj ko je dobro potkovan znanjem treba da vezba i vezba i vezba i polako... Docice i do brzine. Jer, smatram da i malo dete na pravcu zna dati gas i voziti brzo. Ali, treba znati i uci u krivinu i svasta nesto..

Evo, ja sam pocela da vozim pre manje od 2 meseca - kineza, svoj prvi motor. Za malo vise od mesec dana sam presla preko hiljadu km, uglavnom gradske voznje i vozikanja po okolini.
Ono sto je bitno u ovom trenutku - ja sam svesna svojih mogucnosti, a i mogucnosti svog motora. Spremna sam da napredujem i da se uvozam i da polako dogradjujem svoje znanje...
E, tu se mnogi malo preracunaju... Misle da mogu da se peglaju sa motorima koji su 3 puta bolji od njihovog (brzi, imaju bolje kocnice, sigurniji....) i sa vozacima koji su aktivno na motoru proveli vremena i vremena (ne volim taj termin godine...). I, tu dolazi do gluposti i svega...

Naravno, svaki savet je UVEK dobrodosao - saslusacu, nasmesiti se i MOZDA poslusati. Oni koji me znaju, znaju i moj mentalni sklop i znaju i kako da mi objasne sta treba i to je to. Svako od nas je odrasla osoba, odgovorna sama za sebe i tu nema price - ne mozemo mi nikoga promeniti ili promeniti njegov nacin voznje ili bilo sta.

Neko je spominjao kubikazu i pocetke voznje - tvrdim, to sve zavisi od osobe do osobe. Nekome ce i 50 ccm biti mnogo i opasno i sa 10 sezona na motoru jer u njegovoj glavi postoji samo ona zica sto drzi usi. Isto tako, neko ce bez problema da vozi i ozbiljniji motor a to mu je prvi ili eeeeventualno drugi. Naravno, manji motor = laksi motor, sto automatski znaci laksi pocetak, lakse manevrisanje i sve to - i to je ono sto olaksa svakom pocetak voznje. Bar meni jeste.
Ali, i dalje odgovorno tvrdim da da nije bilo Jefte i ove cele kombinacije ja bih prvi motor uzela nesto vece i ucila na njemu. Da, bilo bi teze i nezgodnije, ali polako - bez muke nema nauke... ;D
Dzukela u podznaku

lord_oblivion

Odlièna tema !
Za sad samo pratim  [watching]

ps. tini mini komentar Nadalini -
Citatja sam svesna ... , a i mogucnosti svog motora.
Nemo' da shvati¹ ukrivo, mo¾e taj motoriæ jo¹ ohhoohoooooo  [thumb_up]
U¾ivo sam se uverio kad smo se Landser i ja pentrali uz Miroè  [cheers]
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

SSZGO

mislim da samo vreme nije toliko bitno nego i talenat

npr ja bolje vozim od svih vas a ne vozim dugo
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

mkt


chemer


Joker

Citat: SSZGO poslato 26 Decembar, 2011, 18:26
mislim da samo vreme nije toliko bitno nego i talenat

npr ja bolje vozim od svih vas a ne vozim dugo

To nije istina... Ja najbolje vozim od svih na forumu...

Edit: A i sire...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

UFF

Citat: Nadalina poslato 26 Decembar, 2011, 17:50
Oni koji me znaju, ukljucujuci i tebe, znaju sta je u pitanju i znaju moj stav prema tome i prema voznji motora.

Ja te znam i imam samo da kazem da jos nisam video pocetnika toliko opustenog i sigurnog na motoru koji se ne plasi ni saobracaja (tek pocela a vozi ko pravi manijak :D  i jos kad na to dodamo otezavajucu okolnost da si zensko...   [thumb_up])

To zadnje je koliko dobro toliko i lose ali verujem da je ipak bolje kad si samouveren nego nesiguran-naravno pod uslovom da ta samouverenost proizilazi iz spoznaje kako svojih mogucnosti tako i rizika svojih postupaka i realne tj objektivne procene istih