Glavni meni

Staz na motoru kao jedino merilo znanja i iskustva vozaca?

Započeo UFF, 26 Decembar, 2011, 03:46

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

chemer

#20
bez ulazenja u temu `ciji je veci`
sve je to individualno, ali
veoma slicna situacija kao s vozacima koji su kao prvi motor odabrali neki 1000RR i onih koji su krenuli redom...
uvek ce ovi iz prve grupe braniti svoju odluku, jer ne znaju kako bi bilo da su provozali jos nesto pre toga.
ako uzmemo jedan primer `Peru` koji je seo sa svojih 30 prvi put na motor, uz sav svoj talenat i intelekt svojski se trudio i naucio...
i istog tog `Peru`u tinejdz uzrastu, sa istim kapacitetom i mozda malo vecim entuzijazmom, sedne na motor (125, 250...) i uci...
u kojoj ce situaciji Pera biti bolji vozac ?

¹tampar

Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 10:00
I sta mislite da li stmpar brani svoje godine ili jawu?  [rofl]


Pa nisam ba¹ uvek vozio samo jawu iako je ba¹ rado vozim [yahoo]...Maica  2T(500ccm) sam prodao pre par godina jednom zemljaku,hebiga goreli mu klipovi brzo a valja naruèivati iz USA...komplikovano...i skupo...

jevta

Iskustvo je èudo.Neko sa 15 godina ¾ivota ima 20000 km ,a neko nema ni sa 50 godina.A kilometri i razne situacije daju iskustvo koje je u normalnim uslovima saobraæaja neprocenjivo.
Ali ima i jo¹ jedna kvaka.Kad neko poène da vozi sa vi¹e godina od tinejd¾eskih nikad ali nikad neæe imati onaj filing u vo¾nji koji nose te godine kada te boli za ceo svet kada neceni¹ ¾ivot nema¹ problema i ne boji¹ se ni boga.
Godine ¾ivota vozaèima formule jedan skraæuju vreme po krugu 1 god-1 sekunda.
Sve u svemu mladi hvataju na snagu ,sreæu i ludost,a mi matori po ne¹to ubodemo na iskustvo.

ЯЭВОЛУТИОН

Evo ja ih nesto rekao.....sada su svi brzi..kupis relativno nov motor za male pare, ako moze divljak, i onda ga gazis kao da te policija juri.....i onda si najbrzi.....Kad bi se izuo 10 000 evra za motor, pitao bih ja te neiskusne a brze koliko su brzi...pod uslovom da im nije tata kupio motor nego su ga sami zaradili....
Momak bez isustva moze biti brzi do prvog pada...kada se prvi put uveri da je zemlja tvrda, a prezivi, onda prilicno smanji tempo....e sad ovi novi motori mnogo bolje koce leze i idu nego stari, pa to omogucava zutokljuncima da tesko padnu, ai obicno kad padnu rezultat je sahrana doticnog.
Evo ja priznajem, da sam picka....nisam poterao na zadnji ima deset godina, nisam poterao preko 180 ima 10 godina....s vremena na vreme isteram neke krivine, vise ostro nego brzo...izbegavam rizicne situacije....sve gore pomenuto je rezultat toga sto me je dete dobilo......da da dobro ste culi....nisam ja dobio dete nego ono mene....on nije bio u stanju da odlucuje i dobio me onakvog kakav sam bio kad se rodio, kakav sam sad i kakav cu biti dok bude odrastao.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

SSZGO


sto bi rekli stari rimljani:

moze mali Mujica da uci matematiku 27 godina kad je glup ko Q
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

imaginos

ide mi na nerve kad neko pominje svoje godine iskustva  u bilo cemu. neko ko zaista zna sta radi i ko se razume u temu nikad nece reci "ja vozim 100 godina i zato sam u pravu" nego ce konkretno da odgovori na pitanje i reci ce "to je tako zbog toga i toga". neznalice beze od detalja. ovo vazi za bilo koju stvar u zivotu, ne samo motore. kad neko izigrava autoritet pomocu godina staza, obicno nema pojma. sreo sam ljude koji voze godinama a ne znaju kako radi kvacilo na motoru - lik ne razume sta se desava kad pritisne rucicu kvacila a vozi godinama, i prica gluposti tipa "zadnja kocnica ti ne treba, to se i onako ne koristi".

covek je ili univerzalno glup za sve stvari ili ima mozga i zna koliko (ne)zna. nakurcene ljude koji traze publiku i nekog da im aplaudira prepoznacete po tome sto o svakoj temi "znaju" sve, i drze lekcije o svemu i svacemu i ako ih niko nista nije pitao , a ne daj boze da oni pitaju nekog nesto. i nikad ne sumnjaju u ono sto kazu (pouzdan znak da su retardirani).

---

p.s. za mene, dobar vozac je onaj ko ne zivi u zabludama o motoru i sebi kao vozacu.

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

ЯЭВОЛУТИОН

Samo glup covek ne ukalkulise iskustvo u svoje znanje.....Hocete da kazete da Rossi pre dvadeset godina nije znao da vozi......trebao je odmah u klsu gp500 i da se cepa sa ajkulama....Iskustvo se stice, ne nuzno, kroz vreme. Iskustvo samo po sebi nema neku vaznost ali ako covek uz iskustvo nesto nauci, to se ne moze platiti. Iskustvo mogu nipodastavati samo oni koji ga nemaju. Ja sam poceo da vozim motor sa 12 godina...motor sa brzinama.....sa 18 godina sam obisao vise puta staru Jugu uzduz i popreko...vozio sam i po kisi i po snegu (samo da je put odledjen), padao vise puta, promenio neznam koliko motora, ulja kupio kolko neko nije goriva, navozao se polovnih guma i nacekao delova...I sad neko ko je juce seo na motor koji pre dvadeset godina niko nije hteo da vozi (znate niko u Beogradu nije imao motor ispod 500 ccm, jer je bilo neisplativo kupovati uvoznu dozvolu za mali motor) ce da kaze kako matori kenjaju i preseravaju se..
Ja sam sa postovanjem gledao u starije koji su imali mnogo kilomnetara pod dupetom, dok su pricali gde su putovali, sta im se desavalo, kako se napada krivina...a sad ko da su se svi rodili sa motorom u dupetu....posle dva meseca Rossi.....
p.s.
Nadalina ovo se ne odnosi na tebe....ti si pametna ko pcelica i nemoj da te loze ovi nadrkani kako treba brze da vozis....upoznaj se prvo sa motorom, pa ce onda sve doci na mesto....samo polako, potrebno je ISKUSTVO.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Peki

Citat: revolution poslato 26 Decembar, 2011, 11:58
...Ja sam sa postovanjem gledao u starije koji su imali mnogo kilomnetara pod dupetom, dok su pricali gde su putovali, sta im se desavalo, kako se napada krivina...a sad ko da su se svi rodili sa motorom u dupetu....posle dva meseca Rossi.....


Eeee...da smo i mi imali internet i google onomad, mo¾da bi i mi bolje vozili  [neampojma]

imaginos

Citat: SSZGO poslato 26 Decembar, 2011, 11:54
a motor ima i zadnju kocnicu ???
da, ima fabricki, stavljaju je zbog pocenika. kad budes vrlo mnogo iskusan onda ces je skinuti posto ti nece trebati. [ninja]

Zverka

 [rofl]   i ciji je veci ???    [rofl]

+ revol ...
NASA PAMETNA PCELICA MAJA posle tvog posta nema sta da se komentarise
poznavala sam jednog "TEORETICARA"sad tamo negde predaje kurs bezbedne voznje... ako se ne varam...
prico covek ko da je  sa ROSIJEM peglo po stazama...a kad je seo na moj prvi motorin - yamahu rd i to 125 treso se narednih nedelju dana KO  ne prcana zacica

:-*

@PEKI ...ja zadnju ni nemam  [rofl]
JEDNOM me svukla ...i od tad je obavezno NE PIPAM :)
[rofl]
Never ride faster than your angel can fly

:D

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: Zverka poslato 26 Decembar, 2011, 12:19
[rofl]   i ciji je veci ???    [rofl]

+ revol ...
NASA PAMETNA PCELICA MAJA posle tvog posta nema sta da se komentarise
poznavala sam jednog "TEORETICARA"sad tamo negde predaje kurs bezbedne voznje... ako se ne varam...
prico covek ko da je  sa ROSIJEM peglo po stazama...a kad je seo na moj prvi motorin - yamahu rd i to 125 treso se narednih nedelju dana KO  ne prcana zacica

:-*

@PEKI ...ja zadnju ni nemam  [rofl]
JEDNOM me svukla ...i od tad je obavezno NE PIPAM :)
[rofl]
Pa sta fali svlacenju ako je tu muska ruka da pripomogne (bilo je jace od mene)  :-*
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Zverka

Citat: revolution poslato 26 Decembar, 2011, 12:22
Citat: Zverka poslato 26 Decembar, 2011, 12:19
[rofl]   i ciji je veci ???    [rofl]

+ revol ...
NASA PAMETNA PCELICA MAJA posle tvog posta nema sta da se komentarise
poznavala sam jednog "TEORETICARA"sad tamo negde predaje kurs bezbedne voznje... ako se ne varam...
prico covek ko da je  sa ROSIJEM peglo po stazama...a kad je seo na moj prvi motorin - yamahu rd i to 125 treso se narednih nedelju dana KO  ne prcana zacica

:-*

@PEKI ...ja zadnju ni nemam  [rofl]
JEDNOM me svukla ...i od tad je obavezno NE PIPAM :)
[rofl]
Pa sta fali svlacenju ako je tu muska ruka da pripomogne (bilo je jace od mene)  :-*

e ako si mi reko ...ko me....khm...kad ne razmisljam...
nego ...bilo muske ruke...DA PRIKRIJE ONO STo se pocepalo ... OD JEDNOM  je OSVANUO PUN MESEC...
al pre toga je dobrano bilo plakanje od smeha
Never ride faster than your angel can fly

:D

Gašpar

Vecita dilema. Ko je poceo da vozi u vreme kada motora nije bilo na svakom cosku, naravno da ce braniti to vreme. Sada su svi motociklisti. Navalili kinezi, pa svi sebi mogu da priuste motor. Ja vidim na svom "kratkom" iskustvu. Kada sam poceo da vozim, nije bilo 10 motora u mom selu, sad ih voze ljudi koji ih nisu vozili, a ni pominjali, nikada. Dakle, nema tu tacnog odgovora. Naravno da ce svako braniti svoju situaciju.

milos ghost

ja sam 91god i mislim da dobro vozim motor, ali sigurno ne vozim bolje od drugara 93god, koji vozi u hepeningu 600.... ima mogucnosti da isproba motor do krajnih granica uz minimalne rizike, i to mnogo znaci, iako ima mnogo manje predjenih km od mene.... njegovih 10km na stazi vrede kao mojih 100km na ulici.. s druge strane svi mi imamo nekog drugara, poznanika, koji ceo zivot vozi motore a o istim nema pojma... slusa price rekla-kazala od drugih *iskusnih* bajkera umesto da nesto procita o nekom motoru.... i td... kad nekog vozi, oseti se svaka promena brzine, udara kaciga o kacigu...

Kengur

Ja nemam jos 22 pune... Tek za koji mesec... Gledam juce km na autu i skontam da sam ubio lepu km... Godisnje peglam preko 30 000km sam kolima...  Dok recimo moj stric je prodao juga starog punih 20god sa 35 000km na satu, a pritom ga je kupio novog... On koji ima dozvolu vise nego ja godina, mislim da nema sta da prica sa mnom o voznji... Bilo kakvoj... Za 3/5 god kako imam dozvolu auto+motor(koji sam imao do predprosle god :D ) ubio sam preko 100 000km...

Da li znam da vozim, znam. Ali kako? To je vec drugo pitanje...

Motor vozim od 7god zivota, i kad poredis ''zujalice'' i leseva koje sam vozio sa nekim ozbiljnim motorom, to nema veze s mozgom... Samo sam kao klinac nauci da asfalt MNOOOGOOO pece! Posle 2006 kad sam imao udes(prvi ozbiljni da sam lezao dve nedelje i da sam pokidao koleno) nateralo me je da vise razmisljam, iako tada nisam bio kriv niti sam isao preterano brzo...
Nateralo me je samo da vise razmisljam, ali opet nisam nesto mnogo popustio gas... Jesam dosta, ali samo na mestima gde mislim da to treba...

Da li imam da ucim jos? Naravno da imam, mislim da cu uciti ceo zivot sto se tice voznje... Volim da vozim, pa me to tera da probam razne klase motora, zelim i u OFF da idem, i da peglam SM.... Sve je to drugaciji stil voznje, ima tu gradiva za ucenje...

E sad, da li je iskustvo merilo znanja? Mozda...

Ali ima i ono cuveno: '' Eeeee kad sam ja vozio motor ti se nisi rodio!" A lik lokalna sljokara koja je vozila tipa 14cu...  Jednom prilikom sam takvog provozao malo na R6ci, pa je isao pravac kod mog caleta da ga pita da li je lud sto mi dozvoljava da vozim raketu na tockovima....

Sta sam hteo reci... :D

UFF

revolution pokupi silne pluseve i zahvalnice na svoju decu i izjavu da je pi*ka
pa kakve to veze ima sa temom?
ne radi se ovde o tome ko ima ili nema "muda" i ne znam zasto se o tome uopste prica?

nekada su se u beogradu vozili takvi i takvi motori i ti stariji su putovali po evropi i pricali nam price

Pa?

hajde da vam ne ponavljam po peti put koja je tema


ISKUSTVO jeste najvaznije ali ja mislim da vestinu voznje neces steci samo prostom voznjom i sto vise kilometara vec trazenjem i pomeranjem granica
dzaba ti silne godine voznje i predjeni kilometri ako si vozio ko penzos nikad nauciti neces

posto su danas kako rev kaze motori noviji brzi bolji i dostupniji to znaci da ce novi vozaci brze i napredovati u praksi

a sto se tice teorije pa ne moras vise da ides kod majstora da te uci ili da trazis neke knjige kad su sad sve potrebne informacije na netu imas i samo treba da posvetis dovoljno vremena (pricam o teoriji jer je mene jedan visegodisnji vozac motora pitao sta je ovo i pokazao mi na fuzaster-znao je on cemu sluzi nije retardiran ali ne i kako se zove-nikad ga interesovalo nije a vozi godinama)

zmiya

Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 13:08


hajde da vam ne ponavljam po peti put koja je tema




Au bre ¹to si dosadan,ti ba¹ nema¹ ¹ta da radi¹ na poslu..

balcan girl

aaa pa ne znam :D ja vozim kao pussy :D jer ko svako zensko glava mi samo seta levo desno i sve moram da vidim :D suvozac sam x godina i mogu da potpisem da sam se sa svakakvim budalam vozila a najvise mi uteruje strah u kosti moj rodjeni muz koji vozi r6 jednu jebene sezonu i vec kuka kako hoce r1 a meni se noge tresu jer on super jebeno vozi odlicno kontrolise motor al za njega je jebena staza a ne saobracaj i ulica ..jer se u saobracaju ponasa kao da vozi jebeni tenk a ne motor i mislim da je sinonim za nasilnicku voznju... e sad godine iskustva hmmm moguce, ja nemam te godine iskustva ali imacu ih :D tako da me se bas jebe sto ce neko da mi kaze da vozim kao pussy :P
UNTIL YOU DIE, LIVE!!!

UFF

Citat: zmiya poslato 26 Decembar, 2011, 13:11
Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 13:08


hajde da vam ne ponavljam po peti put koja je tema




Au bre ¹to si dosadan,ti ba¹ nema¹ ¹ta da radi¹ na poslu..


samo se trudim da ostanemo na ontopicu umesto da tema predje u ono ja imam veci od tvog

eto kengur je izneo dobar primer iz prakse

na takve sam ljude mislio kad sam rekao da mi se kenja cim neko pocne recenicu sa "eeeee znasaaas ti kaaad sam ja jos vozio motor"

pa to bre tad nije ni bio motor - samo je licio na njega  [rofl]