Glavni meni

Staz na motoru kao jedino merilo znanja i iskustva vozaca?

Započeo UFF, 26 Decembar, 2011, 03:46

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

UFF

Interesuje me sta mislite koliko staz na motoru utice na znanje i sposobnosti prosecnog vozaca?


Cesto se na forumu moze procitati recenica tipa: "ma sta ti znas ti si juce poceo da vozis"

Pa? Ko kaze da ne zna i ne ume ako je "juce" poceo da vozi?


Bilo je i primera ljudi koji prvi put u zivotu sednu na motor sa 30+ godina i vec posle par meseci idu na trke u kojima ostvaruju odlicne rezultate, da ne kazem pobedjuju

Hajde da kazemo da to ne moze da se racuna jer je retko da je neko stvarno toliko talentovan.

Ali sta ako si takva osoba da kad te nesto interesuje ceo se tome posvetis i kad nesto radis radis ga maksimalno i do kraja?

Ako se ne plasis brzine i nagiba, ako svo svoje slobodno vreme (nemas zenu, decu niti hobi) provedes na ili pored motora (ili pored racunara trazeci i uceci ono sto te interesuje nemas ga trenutno da u praksi da isprobas)

Zar takva osoba nece vec za koju godinu (da ne kazem za godinu dana ili manje) nauciti vise (i u teoriji i u praksi) od nekog ko vozi ceo zivot a motori ga nisu nista posebno interesovali - samo ih je vozio da bi negde brze stigao ili pokupio ribu, niti je hteo/smeo da rizikuje pa ga nikad nije do fuzastera oborio, nikad isterao do maximalne brzine niti je ikad kocio dok se ne podigne na prednji tocak ili isti krene da proklizava dok guma uz skripu ostavlja crni trag na asfaltu?

Od istih (slicnih) tih ljudi sam cuo i izjave tipa: "ma neumes ti da vozis, ja vozim ceo zivot i nikad nisam pao a ti vec 2-3 puta samo za ovu sezonu"

Jel oni stvarno ne razumeju da su tom recenicom upravo izjavili da voze ko pi*ke i da tom voznjom nikad nista nauciti nece, a ne daj boze da im se desi neka kriticna situacija (pri malo vecoj brzini od one kojom voze ceo zivot) a oni ne znaju ni kako im se motor tad ponasa, nit kako da se iz nje citavi izvuku


Postujem ja godine kao godine iskustva a jos vise godine provedene na motoru jer si tako hteo-ne hteo morao dosta toga da naucis inace ne bi sad ni bio medju nama ali hajde da ne preuvelicavamo to i da ne uzimamo isto kako jedini faktor znanja i umeca voznje  (giletov sin na primer vozi motokros tek koju godinu a ne postoji forumas koji vozi bolje od njega)


Zato sledi poruka:  Prestanite bre da kenjate kako vozite ceo zivot i da onaj sto je poceo pre koju godinu nema pojma - pogotovo ako uzivo ne poznajete coveka


Misljenja? komentari...

rboban

Ride It Like You Stole It


ljilja-pei

#3
Nisam vozaè, ali sam suvozaè na motoru veæ skoro dve decenije i nauèila sam jednu stvar: Iskusnog i dobrog vozaèa ne èine godina i kilometra¾a, veæ situacije u vo¾nji.
Mo¾e èovek da preðe stotine hiljada kilometara bez riziènih situacija i kakvo je iskustvo onda stekao?
Ne ka¾em da treba svesno uletati u opasne situacije, ali nije isto voziti samo po otvorenom putu ili samo po gradu, samo kada je sunce ili i kada pada ki¹a, èak i padovi, o kojima se mnogo polemi¹e, su ogromno iskustvo.
Mada, presudni faktor u prièi je razlog za vo¾nju motora. Hobi, prevozno sredstvo, ribice i popularnost ili velika strast.

Naravno, dug sta¾ na motoru znaèi i mnogo veæi broj situacija u saobraæaju, ¹to poveæava iskustvo, znanje i sposobnosti. Neke stvari ipak èovek mora sam da nauèi i da oseti. :)
Na kraju æe sve biti dobro. Ako nije dobro, znaèi da jo¹ nije kraj.

Havarisan

To kada neko kaze on misli na bajkera u dusi! Ja maslim da se po postovima moze provaliti ko vozi od juce, ko od prekjuce, a ko nikad!  :-*

MIGE

ljilja je objasnila al mora i u svetu motociklizma da postoji guster,nemogu svi da budu rossi sa 2 petka voznje  ;)

UFF

Citat: rboban poslato 26 Decembar, 2011, 03:55
Ko te IZNERvIRO????

mene?
niko

pricam uopsteno

jednostavno kad krenu da mi kenjaju koliko oni vec godina voze odma dobijem proliv

¹tampar

Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 09:05
Citat: rboban poslato 26 Decembar, 2011, 03:55
Ko te IZNERvIRO????

mene?
niko

pricam uopsteno

jednostavno kad krenu da mi kenjaju koliko oni vec godina voze odma dobijem proliv


Stvarno?A za¹to?

Niisi ti kriv ¹to je neko stariji od tebe pa-razumljivo- poèeo i da vozi pre tebe...

I kad sam ja bio mlad bilo je onih koji su veæ dugo vozili kad sam ja tek poèinjao ali se ne seæam da su ''kenjali koliko oni veæ godina voze''...?Mo¾da sam zaboravio...svakako sam ih po¹tovao kao starije...

Godine èoveku daju malo mudrosti pa mnogo manje kenja,vi¹e kenjaju klinci koji su juèe poèeli da voze  [rofl]...






UFF

Jel si ti procitao prvi post u temi?
Ja te godine nigde ne omalovazavam ali mi je smesno kad neko misli da je to jedino vazno ili da mu to daje pravo da prica i ponasa se kako hoce

Pop


"Грме танки џефердари..."


UFF

I sta mislite da li stmpar brani svoje godine ili jawu?  [rofl]

Havarisan


MIGE

ja mislim da si se ti nasao prozvanim od strane revolucije u jednoj temi  ;)
mislim da ne treba da ga uzimas za ozbiljno,znas vec kakav je on  [zvizdi]
pa bre ,on mene pecka skoro godinu dana i zabole me za to dokle god on meni popravlja mopede,bicikle a boga mi ce i motore uskoro .....  [thumb_up]
dobar je majstor pa mu to daje za pravo da malo jebucka  :D
jbg,svi mi imamo mane i vrline ...
ako sam nesto pogresno skontao,ondak izvini  [thumb_up]

UFF

e pa lose mislis jer nije on poslednji koji je na forumu to pominjao
i tema nisam ja vec godine iskustva penzionerske voznje na motoru vs posvecenost i spremnost da se prihvati rizik da bi se naucilo

¹tampar

Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 09:57
Jel si ti procitao prvi post u temi?
Ja te godine nigde ne omalovazavam ali mi je smesno kad neko misli da je to jedino vazno ili da mu to daje pravo da prica i ponasa se kako hoce



Ma ko je taj koji te iznervirao?Ko ti je to ''kenjao koliko on veæ dugo vozi''?Kako se to taj pona¹ao?
Pratim kojekakve rasprave po forumima ali nisam video neku takvu raspravu u kojoj ''neko kenja koliko veæ dugo vozi''...

UFF

Auuu   aj ovako

niko nikom nije kenjao nista

tema je ova i hocu da cujem sta ljudi misle o tome:


Citat: UFF poslato 26 Decembar, 2011, 10:18
godine iskustva penzionerske voznje na motoru vs posvecenost i spremnost da se prihvati rizik da bi se naucilo


ko i dalje nije razumeo nek procita prvi post OPET - mozda mu pomogne

Ljilja je shvatila poentu bez problema koliko ja vidim

chemer


maxzz

Nismo svi isti, ako neko ima talenta i mozga relativno brzo moze biti dobar vozac. Isto tako ako je netalentovan i nezainteresovan onda moze voziti ceo zivot i ne napredovati ni makac.
E sad treba naci granicu izmedju pametne voznje kojom uvek pokusavas da napredujes sto vise sa sto manje rizika i gluposti tipa ja se ne plasim da dam gas.
Imam najmanje po jedan motor vec 29 godina, i recept mi je bio da vozim najvise 80-85% od onoga sto mislim da mogu, ali sam se trudio da treningom to uvek poboljsavam.
Glavna fora je imati sportski duh i zelju da budes bolji od onoga sto si trenutno, ali i kalkulisati u glavi kako to da postignes sa sto manje rizika. Dok sam ucestvovao na motokros trkama mogu da se pohvalim da sam jako retko padao i nisam imao ni jednu povredu za tih 5-6 godina trkanja, upravo zbog toga sto nikada nisam forsirao.
Ne mogu reci da sam bio naj bolji, ali mogu reci da sam obicno zavrsavao u prvih 5-6 od recimo nas 30-tak.
Bilo je ljudi koji su vozili bolje od mene ali su uvek nesto forsirali i uglavnom nisu zavrsavali trku.

Znaci zakljucak je da godinama staza dobijas monogo, ali samo u slucaju ako ulozis truda, a penzionerski se mozes vozikati ceo zivot i neces napredovati ni makac.

sasafilipovic

Nema nikakve veze sa godinama veæ sa mentalitetom. Ima¹ u svim kategorijama ljudi i ovakvih i onakvih, i mlaðih koji voze kao babe, i starih koji voze kao klinci -  ako je brza vo¾nja odlika klinaca uop¹te.
I jo¹ jedna stvar, ¹ta se podrazumeva pod dobar vozaè? Po meni to je brz vozaè. ©to je br¾i, ima veæe po¹tovanje od mene. Nikada nisam podcenjivao niti omalova¾avao druge kako voze, a nisu ni mene, jer mislim da pravi vozaèi neæe tako ne¹to da potenciraju (izjave tipa nema¹ pojma da vozi¹, vozim bolje od tebe i tako...). Takva prepucavanja sam slu¹ao samo od dunstera koji su jaki na reèima i dokazuju se verbalno a na toèkovima prave pussy.

Dodu¹e za nekoga je dobar vozaè onaj ko se kontroli¹e, vozi po propisima i takve gluposti... :D

bopk

Znam da si temu otvorio zato sto ti je Kepo rekao tako nesto u temi o Sremcici.
Sad tvoje pitanje:
Ako mislis na tehniku voznje onda godine nemaju presudnu ulogu. Kao sto kazes moze neko da vozi ceo zivot bez nekih vratolomija i da zna manje od nekog ko vozi par godina.
E, sad, ako mislis na voznju u saobracaju, procenu situacije (realne koje se desavaju svakog dana),  onda su ovi sto voze ceo zivot u ogromnoj prednosti u odnosu na nas sa nekoliko godina iskustva.

Znaci za stazu nije presudan broj godina iskustva a za saobracaj jeste.