Glavni meni

Kad svi otvaraju politicke teme

Započeo UFF, 12 Decembar, 2011, 21:14

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

The One

#40
Citat: jerej poslato 12 Decembar, 2011, 23:20
ma koja bre zajednica?  jesi ti videla negde u nekoj drugoj drzavi da se te zajednice toliko forsiraju? imaju li nasi nastavu u Austriji na srpskom jeziku ili bilo kojoj drugoj zemlji?
ba¹ ta u Beèu je jedna od onih s najstarijih!
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/96610/Deci-iz-dijaspore-bice-izdata-potvrda-o-znanju-srpskog-jezika
a od ove godine se srpski uèi i u 2 regularne austrijske ¹kole
http://www.kurir-info.rs/vesti/u-becu-srpski-bosanski-i-hrvatski-na-maturi-121276.php

@farbach na¾alost sami sebe spucavamo i nisi u pravu da ne mora od zabavi¹ta do doktorata, srpski je obavezan, al oni biraju da ga ne koriste
"Tako se danas, nakon dve decenije ratova i kriza, dopunske ¹kole nalaze pred svojim ga¹enjem i gotovo potpunim nestajanjem. Situacija je svuda u svetu ista- tako je , recimo, 1985. godine, samo u Austriji 7.500 uèenika pohaðalo ovu nastavu a danas ne postoji nijedno odeljenje. Takoðe, vi¹e je nego ilustrativan podatak je da danas ¾ivi u Nemaèkoj oko 35.000 dece srpske nacionalnosti starosti izmedju 7-14 godina a svega njih 2.500 poseæuje dopunske ¹kole za uèenje maternjeg jezika.
Razlozi opadanja interesovanja za ovu nastavu su raznovrsni: lo¹i nastavni programi, knjige koje su stare i po dve decenije i ne korenspodiraju sa novim generacijama, problem nedostatka struènog nastavnog kadra, dezorganizacija…"
everything looks better from the inside of a motorcycle helmet

farbach

Ud¾benike obezbeðuje dr¾ava Srbija, a nastava se organizuje mimo sistema redovnog obrazovanja u stranoj zemlji, i to na primer u prostorijama na¹eg diplomatsko-konzularnog predstavni¹tva, u redovnim ¹kolama gde je to dozvoljeno, ali i u prostorijama Srpske pravoslavne crkve, u klubovima ili drugim udru¾enjima na¹ih graðana.

s ti to zezas? kakve ovo veze ima sa mogucnoscu da neko od zabavista do doktorata ne mora da prozbori rec srpskog, a da mu Srbija sve to finansira.

MILJAN

Ma¹i temu namerno....dosadno joj pa nas zeki...Baraba...  :D
Cave ab homine unius libri

Uncle Bob

Ljudi sta se nervirate meni je Ernest Zilahi 1989 u Titovom velesu rekao da Madjarsko stanovnistvo smatrasvoj status u SRBIJI PRIVREMENIM nametnutim resenjem dok se opet jednog dana ne pripoje ugarskoj e sad sa druge strane imas i druge koji su lojalni gradjani drzave SRBIJE kao naprimer sa ponosom mogu reci moj prijatelj ZOLTAN MACAI  poznat kao MACAK koji iako je madjarske nacionalnosti bio veci SRBIN nego nego vecina SRBA koje znam.A covek RUS  mi je pricao da za vreme S. Saveza ko god je dosao u MOSKVU morao je da prica na ruskom inace je ladno mogao da se pokupi i da se nosi u pizdu lepu materinu nazad u kirgiziju,dagestan ili gde se vec izlegao.
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

jerej

Citat: Poison girl poslato 12 Decembar, 2011, 23:32
Citat: jerej poslato 12 Decembar, 2011, 23:20
ma koja bre zajednica?  jesi ti videla negde u nekoj drugoj drzavi da se te zajednice toliko forsiraju? imaju li nasi nastavu u Austriji na srpskom jeziku ili bilo kojoj drugoj zemlji?
ba¹ ta u Beèu je jedna od onih s najstarijih!
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/96610/Deci-iz-dijaspore-bice-izdata-potvrda-o-znanju-srpskog-jezika
a od ove godine se srpski uèi i u 2 regularne austrijske ¹kole
http://www.kurir-info.rs/vesti/u-becu-srpski-bosanski-i-hrvatski-na-maturi-121276.php

@farbach na¾alost sami sebe spucavamo i nisi u pravu da ne mora od zabavi¹ta do doktorata, srpski je obavezan, al oni biraju da ga ne koriste
"Tako se danas, nakon dve decenije ratova i kriza, dopunske ¹kole nalaze pred svojim ga¹enjem i gotovo potpunim nestajanjem. Situacija je svuda u svetu ista- tako je , recimo, 1985. godine, samo u Austriji 7.500 uèenika pohaðalo ovu nastavu a danas ne postoji nijedno odeljenje. Takoðe, vi¹e je nego ilustrativan podatak je da danas ¾ivi u Nemaèkoj oko 35.000 dece srpske nacionalnosti starosti izmedju 7-14 godina a svega njih 2.500 poseæuje dopunske ¹kole za uèenje maternjeg jezika.
Razlozi opadanja interesovanja za ovu nastavu su raznovrsni: lo¹i nastavni programi, knjige koje su stare i po dve decenije i ne korenspodiraju sa novim generacijama, problem nedostatka struènog nastavnog kadra, dezorganizacija…"

Mislim da gresis jer sam skoro bio u Becu i sam sam se iznenadio koliko nas narod drzi do svoje vere i svog porekla.

The One

Citat: MILJAN poslato 12 Decembar, 2011, 23:39
Ma¹i temu namerno....dosadno joj pa nas zeki...Baraba...  :D
vidi ja sam odgajana u multinacionalnoj i multietnièkoj sredini
roðena sam u SFRJ, ¾ivim u Srbiji, i tad i sad u istom gradu :)
prvo sam progovorila srpsko-hrvatski a sad isto govorim i pi¹em al je to sad srpski
ako se veæ insistira na jeziku treba da se imaju osnove ili bar da se zna pravopis, o stilskom izra¾avanju da i ne kuckam
moje mi¹ljenje je da insistiranje na podelama po bilokom osnovu nièem ne vodi ili bar ne nièem dobrom, hvala

@jerej o tome i prièam, unutar zemlje se ne zala¾e toliko
everything looks better from the inside of a motorcycle helmet

Uncle Bob

Svestenice u pravu si skroz cak je skoro i Srpska crkvena opstina dobila od katolicke crkve jednu Bogomolju da je uredi za potrbe svojih vernika.
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

MILJAN

Citat: Poison girl poslato 12 Decembar, 2011, 23:46
Citat: MILJAN poslato 12 Decembar, 2011, 23:39
Ma¹i temu namerno....dosadno joj pa nas zeki...Baraba...  :D
vidi ja sam odgajana u multinacionalnoj i multietnièkoj sredini
roðena sam u SFRJ, ¾ivim u Srbiji, i tad i sad u istom gradu :)
prvo sam progovorila srpsko-hrvatski a sad isto govorim i pi¹em al je to sad srpski
ako se veæ insistira na jeziku treba da se imaju osnove ili bar da se zna pravopis, o stilskom izra¾avanju da i ne kuckam
moje mi¹ljenje je da insistiranje na podelama po bilokom osnovu nièem ne vodi ili bar ne nièem dobrom, hvala

@jerej o tome i prièam, unutar zemlje se ne zala¾e toliko
Opet ma¹i¹ temu.... Pogledaj ¹ta je postavljaè teme pisao.. Njemu je smetalo ¹to u Srbiji ne znaju srpski jezik a tra¾e da im plaæamo ¹kolovanja na njihovom jeziku kao da su u svojim matiènim dr¾avama.. Nema tu podela.. Samo zdrav razum...
Cave ab homine unius libri

jerej

pa vidi ovako, manjine su ovde jake zato sto su manjine, a mi smo jaki u nekoj drugoj zemlji jer smo mi tamo manjine i moramo da se drzimo zajedno. Nasi hramovi u inostranstvu su puni vernika, dok je ovde situacija takva kakva jeste i samo pljuju po nama.

Gašpar

Ne bih da palim vatru, ali da li znate da mi vojvodjani imamo besplatno skolovanje na prostoru bivse Austrougarske? Dakle mogu da odem da se skolujem u Becu recimo, o trosku drzave Austrije i jos cu dobiti godinu dana tecaj njihovog jezika.

jerej

Citat: Gaspar poslato 12 Decembar, 2011, 23:52
Ne bih da palim vatru, ali da li znate da mi vojvodjani imamo besplatno skolovanje na prostoru bivse Austrougarske? Dakle mogu da odem da se skolujem u Becu recimo, o trosku drzave Austrije i jos cu dobiti godinu dana tecaj njihovog jezika.

sve se mislim..

UFF

Meni i dalje nije jasna jedna stvar pa hajde neko da mi objasni

Jel drzavi vaznija vecina ili manjina (koliko god ona jaka bila) ?

MIGE

ode tema predaleko....nego,recite vi meni di ja imam da kupim dobru kavurmu i cvarci?  [rofl] [rofl] [rofl]

Che

Citat: Poison girl poslato 12 Decembar, 2011, 22:59
@topick na ulicama Beograda koji jezik i dijalekat je najzastupljeniji?

Crnogorski. Nazalost.

The One

Citat: MILJAN poslato 12 Decembar, 2011, 23:49
Opet ma¹i¹ temu.... Pogledaj ¹ta je postavljaè teme pisao.. Njemu je smetalo ¹to u Srbiji ne znaju srpski jezik a tra¾e da im plaæamo ¹kolovanja na njihovom jeziku kao da su u svojim matiènim dr¾avama.. Nema tu podela.. Samo zdrav razum...
aman Miljane, znaju al neæe da koriste! to je velika razlika (ne bih ulazila u razloge al mo¾da zato ¹to ih zezaju da lo¹e govore...)
:D
@UFF dr¾avu èini narod, narod bira vlast, vlast donosi zakone i propise ako ti se ne sviða - menjaj!
everything looks better from the inside of a motorcycle helmet

Gašpar

Citat: jerej poslato 12 Decembar, 2011, 23:52
Citat: Gaspar poslato 12 Decembar, 2011, 23:52
Ne bih da palim vatru, ali da li znate da mi vojvodjani imamo besplatno skolovanje na prostoru bivse Austrougarske? Dakle mogu da odem da se skolujem u Becu recimo, o trosku drzave Austrije i jos cu dobiti godinu dana tecaj njihovog jezika.

sve se mislim..

Raspitaj se malo, pre nego sto kazes  ;)

Poznajem ljude koji vec studiraju tako i nema lazi, nema prevare. Placa se samo studentski dom i to nesto sitno, tipa 250 evra za semestar.

Uncle Bob

Jeste al da se nelazemo Monarhija je bila uredjena drzava aSRBIJA od 45.basibozuk gde nije bilo preporucljivo reci da si SRBIN
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

jerej

Citat: Poison girl poslato 12 Decembar, 2011, 23:55
Citat: MILJAN poslato 12 Decembar, 2011, 23:49
Opet ma¹i¹ temu.... Pogledaj ¹ta je postavljaè teme pisao.. Njemu je smetalo ¹to u Srbiji ne znaju srpski jezik a tra¾e da im plaæamo ¹kolovanja na njihovom jeziku kao da su u svojim matiènim dr¾avama.. Nema tu podela.. Samo zdrav razum...
aman Miljane, znaju al neæe da koriste! to je velika razlika (ne bih ulazila u razloge al mo¾da zato ¹to ih zezaju da lo¹e govore...)
:D
@UFF dr¾avu èini narod, narod bira vlast, vlast donosi zakone i propise ako ti se ne sviða - menjaj!

U vojsci sam bio cata i desetar, a takve sto ne znaju jezik sam najvise gurao kroz dnevnu zapovest da ribaju klozete i peru sudove u kuhinji i ujedno uce nas lepi jezik. :D

Uncle Bob

Cak znam za primer na svojoj kozi kada sam radio preko omladinske nisam primljen za stalno uz obrazlozenje primicemo ovog lika koji je se doselio iz vinkovaca znas da neispadne da smo netolerantni.
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

KIZA73

Ne znaju jezik, niti ce ga znati dokle god Srbija ne postane samostalna drzava. Do tada bice ispravno samo ono sto nam se namece, svidelo nam se to ili ne. Cuti di si, vid kaki si, ni za disi, nisi.
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.