Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 12 gostiju pregledaju ovu temu.

ЯЭВОЛУТИОН

Pusi ga, znao sam da si ti
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

zmiya

                                                                         Strnd¾anje - milovanje pre braka


Igranje i pevanje kod srpskih crkava potièe jo¹ iz srednjeg veka, a zadr¾alo se skoro do dana¹njih dana u crkvenim saborima za vreme praznika. Ba¹ kao u ostatku Evrope, i u Srbiji su se igre otrgle od verskih sveèanosti i malo pomalo prelazile u narodnu zabavu, a èesto i u blud. Najdalje u tome je oti¹lo èuveno strnd¾anje po saborima u istoènoj Srbiji.
Obièaj je nastao jo¹ u vreme Turaka. Dok su u hri¹æanskoj Evropi jo¹ bili u modi pojasevi nevinosti, u Timoèkoj i Negotinskoj Krajini je uveliko vladala slobodna ljubav, ali ne bilo kad, i sve vreme. U jesen, kada se zavr¹e poljski radovi, na odreðeni dan za praznik ili poselo, bilo je dozvoljeno svakom momku da vodi ljubav sa kojom god po¾eli devojkom, pa i sa vi¹e njih, sve do jutra. Postojao je samo jedan uslov, da se oboje slo¾e.
Strnd¾anje je dobilo ime od rumunskog glagola "strange", ¹to znaèi pritisnuti, stisnuti, a kod Vlaha u Srbiji znaèi i grliti se, milovati.
Strnd¾anje je zapravo slu¾ilo kao proba devojaka pre udaje. Èim sunce poène da zalazi, iz seoskog kola bi se izdvojilo odjednom po desetak udavaèa i zamaklo u obli¾nju ¹umicu. Tamo bi, naslonjene na drvo, èekale dok se iz kola ne puste i mladiæi kojima su se dopadale. Momci su pristizali u grupi, buèni i spremni na ¹alu. Najpre bi sa devojkama razmenili po koju ¹aljivu reèenicu, a onda prelazili na ono zbog èega su i do¹li.
I same majke su prosto gurale kæerke u naruèje mladiæa, a èesto i same prisustvovale probi, dok su momaèki roditelji sinovima preporuèivali upravo da uzme devojku koja se mnogo strnd¾a, a da izbegava onu koju niko neæe. Ipak, to nije bila ljubav bez granica. Momaèka ruka nije smela dalje od ¾enskog pojasa, jer se onda veæ prelazilo na tzv. veliko strnd¾anje, a ono je bilo strogo zabranjeno.
Jo¹ 1909, uèitelj Dimitrije Ð. Dimitrijeviæ iz Kladova je u "Narodnom zdravlju" sa puno gorèine pisao o pojavi koja se zadr¾ala u vla¹kim selima. Na kraju zabele¹ke on je prosto zavapio: "Zar ima negde veæeg nemorala od ovoga!"

Meðutim, etnolozi su o ulozi strnd¾anja u ¾ivotu sela imali drugaèije mi¹ljenje. Istra¾ivaè Nikola Pantiæ je zapisao u glasniku Etnografskog muzeja u Beogradu da su "ovakvi odnosi doprinosili da se mladi bolje upoznaju i izmeðu njih se razvijala uzajamna naklonost, pa su roditelji èesto morali da prihvate ¾elje svoje dece".

zmiya

Citat: revolution poslato 01 Februar, 2012, 14:35
Pusi ga, znao sam da si ti

Kad si znao,¹to si onda pogledao?

mkt

To se zove sreæa: Celo selo dobilo milione na lutriji!
Jo¹ do pre nekoliko nedelja 70 porodica izolovanog ¹panskog sela Sodeta te¹ko se nosilo s ekonomskom krizom u zemlji, pojaèanom te¹kom su¹om u njihovom kraju, a onda im se sreæa preko noæi promenila.

Siroma¹no selo Sodeta nedaleko od Barselone preko noæi postalo je selo milionera.

Neki su me¹tani bili toliko malodu¹ni da su nameravali da preskoèe uplatu ¹panske bo¾iæne lutrije, koja se zbog bogatog fonda naziva i El Gordo (debeli) i koja je u ©paniji svojevrsna nacionalna opsesija.

Ali, na kraju je 69 od seoskih 70 domaæinstava uplatilo lutriju iz lojalnosti prema mesnom udru¾enju domaæica, koja prodaje sreæke i od toga ima mali procenat zarade. A onda su poèeli da sti¾u brojevi!

Listiæ iz Sodeta osvojio je prvu nagradu, 950 miliona dolara, najvi¹u u istoriji.

Nisu svi stanovnici Sodeta, veæinom seljaci ili nezaposleni graðevinci, osvojili isto. Zavisno od doprinosa zajednièkoj uplati, neki su postali bogatiji za milione, ali èak su i oni 'najnesreæniji' dobili minimalno 130 hiljada dolara.

Nakon ¹to su u selu shvatili koji su brojevi izvuèeni, kako je rekao jedan od me¹tana, njime je zavladalo kolektivno ludilo. Seljaci su se traktorima slili u selo, a naèelnica Rosa Pons megafonom s glavnog trga je svima èestitala.


"Neke su ¾ene odmah rekle 'idem frizera'. Meðutim, frizerka je isto dobila. I odluèila da neæe da radi'", prièala je posle Pons.

Veæ u sledeæim danima ta taèkica na geografskoj karti, tri sata vo¾nje severozapadno od Barselone, postala je mesto hodoèa¹æa raznih bankara, prodavaèa automobila i svih sorti putujuæih trgovaca.

Jedini koga nisu posetili je onaj jedini me¹tanin koji nije uplatio, grèkog filmad¾iju Kostisa Micotakisa, koji se u to selo doselio iz ljubavi prema ¾eni.

Micotakis nije imao sreæe ni u tome, ljubav je pukla, ali je on ostao da ¾ivi u Sodetu, na posedu otprilike kilometar od centra sela. Kada su ¾ene iz udru¾enja domaæica obilazile udaljene kuæe i nudile sreæke, njega su jednostavno zaboravile.
RTL

zmiya

                                                  Novopazarci ubili vola na temelju novog stadiona

Fudbalski klub Novi Pazar obele¾io je poèetak radova na izgradnji severne tribine stadiona. ®rtvovali su vola i tako najavili nove poslove na objektu.
Èinu klanja vola prisustvovali su vodeæi ljudi kluba i na taj simbolièan naèin najavili novi poduhvat na stadionu. O svemu su obavestili i svoje obo¾avatelje na Fejsbuku.
- Upravo su zapoèeti radovi na sjevernoj tribini klanjem kurbana! Neka nam je sa hairom! - napisali su na slu¾benoj stranici kluba.

UFF

nije zrtva ako ga posle pojedu

Major


ЯЭВОЛУТИОН

Pojesce ga ali ritualno....prvo ga ritualno nabiju na razanj, pa onda ritualno zapale veliku vatru, pa onda ritualno vrte vola na raznju u blizini vatre, a onda ritualno seku komad po komad mesa sa tog vola. i na kraju ritualno ga pojedu.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

UFF

Ja sam proslog leta kod gavrolinija ritualno pojeo komad vola :D

zmiya

Mislim da si pre pojeo deo krave,i to onaj koji najvi¹e voli¹..

Major


Gavrolini

Citat: UFF poslato 02 Februar, 2012, 18:09
Ja sam proslog leta kod gavrolinija ritualno pojeo komad vola :D
da se ne lazemo pojeo si vise komada :)

mkt

Citat: zmiya poslato 02 Februar, 2012, 18:11
Mislim da si pre pojeo deo krave,i to onaj koji najvi¹e voli¹..
pa to se ne jede bre to se ...  [facepalm]

goranvojska

pa ljudi pojedu celog vola a uff parce mesa.sta je tu lose?

zmiya

Citat: mkt poslato 02 Februar, 2012, 21:46
Citat: zmiya poslato 02 Februar, 2012, 18:11
Mislim da si pre pojeo deo krave,i to onaj koji najvi¹e voli¹..
pa to se ne jede bre to se ...  [facepalm]

Izgleda da mi tastatura pojela jedno slovo..

MILJAN

Citat: revolution poslato 02 Februar, 2012, 18:07
Pojesce ga ali ritualno....prvo ga ritualno nabiju na razanj, pa onda ritualno zapale veliku vatru, pa onda ritualno vrte vola na raznju u blizini vatre, a onda ritualno seku komad po komad mesa sa tog vola. i na kraju ritualno ga pojedu.
"vo se kolje radi Allaha (boga) da primi zrtvu i otvori put da bi se nesto napravilo, meso se kasnije podeli siromasima ili narodnoj kuhinji..."
Jebeni pagani i prino¹enje ¾rtava....
Cave ab homine unius libri

Dragan_kineziolog

To se radi zbog adeta (obicaja), ni zbog Alaha ni zbog Svete Trojice, jednostavno takav obicaj. 100 sela 100 obicaja.
Tezak je zivot nas nindzi


Major

Pa i Velja Ilic je iz Cacka :D

Major

Ovo sam video pre neki dan:

http://www.busevi.com/index.php?view=detail&id=3005&option=com_joomgallery&Itemid=7

Kazu da je kamionu otkazala kocnica kad se spustao iz Batutove ka Dimitrijali, usput je udario u Pezo i na kraju zavrsio u Troli u suprotnom smeru..