Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 11 gostiju pregledaju ovu temu.

petar357

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 18:54
Srbija ima samostalnu monetarnu i fiskalnu politiku? Sjajno.

Zadnjih decenija monetarna politika se bazirala na stampanju novca i klizanju kursa, nekad brzo nekad strmoglavo.
Poslednjih godina kurs stoji jer se novac ne stampa.

Sta se to promenilo u diktatu spolja? Zasto ne naloze stampanje velike kolicine novca i ne uru¹e nas za èas?


mrle

Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 19:16

Sta se to promenilo u diktatu spolja? Zasto ne naloze stampanje velike kolicine novca i ne uru¹e nas za èas?



Neæe.
Jer Nemci i ostali su na¹i vekovni prijatelji.
Tako reèe voða.

Boban_m

Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 19:16
Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 18:54
Srbija ima samostalnu monetarnu i fiskalnu politiku? Sjajno.

Zadnjih decenija monetarna politika se bazirala na stampanju novca i klizanju kursa, nekad brzo nekad strmoglavo.
Poslednjih godina kurs stoji jer se novac ne stampa.

Sta se to promenilo u diktatu spolja? Zasto ne naloze stampanje velike kolicine novca i ne uru¹e nas za èas?


Voli li banka da joj duznik crkne ako je kolateral nikakav?

petar357

@ Boban

A kako je volela do skoro?


petar357

Citat: El Jefe poslato 20 Novembar, 2018, 18:59
Могу само поводом твог виђења економије да ти другарски кажем. Хајд не сери.

Pokusaji vredjanja nisu argument.

A povodom tvog vidjenja ekonomije, da li mozes konkretno da odgovoris zasto nije primenjen do sada mnogo puta oprobani sistem stampanja nedostajuce kolicine novca za budzetske potrebe?


Kostić

jel ti nas zajebava¹? tabakoviæka ima platu kolko oæe, a ta tvoja 'dr¾ava' kr¹i svoj sopstveni ustav da spasi koga? penzionere? ti nas zajebava¹

Boban_m

Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 19:28
@ Boban

A kako je volela do skoro?
Ne kapiras elementarnu stvar. Kad udjes u aranzman sa MMF vise ne vodis svoju politiku. 

Gvozden

Verovatno penzioneri znaju odgovor...pogotovu kad ti nekom ustavom zagarantovanu zaradu otme. Pazi, ne uzme, nego otme!
Nego, cek EPS da se proda, pa krece igranka.

petar357

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 19:32
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 19:28
@ Boban

A kako je volela do skoro?
Ne kapiras elementarnu stvar. Kad udjes u aranzman sa MMF vise ne vodis svoju politiku. 

To je jasno sa MMFom.
Nego, i ranije je bilo aranzmana sa istim MMFom. Samo, ranije se stampale pare a sada ne.


Boban_m

Da cujemo tvoja objasnjenja?

petar357

Citat: Gvozden poslato 20 Novembar, 2018, 19:34
Verovatno penzioneri znaju odgovor...pogotovu kad ti nekom ustavom zagarantovanu zaradu otme. Pazi, ne uzme, nego otme!
Nego, cek EPS da se proda, pa krece igranka.

Znaci, kad drzava nastampa pare i ne smanji penzije nego smanji vrednost novca, to je u redu... nije ni uzeto ni oteto.

Pri tome to sto kazes nije tacno... penzija nije ustavom zagarantovana zarada. Nije uopste zarada.

Zagarantovana je isplata penzije ali ne i njena visina. Smanjenje vrednosti novca stampanjem para je direktno smanjenje penzija. Ali, to nije vazno, vazno je da je cifra ista...

petar357

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 19:50
Da cujemo tvoja objasnjenja?

Pa ti si poceo temu o samostalnosti i MMFu a sad kao trazis moje objasnjenje.

Kostić

pa udri po penziji, to je recept za dizanje zemlje na noge. penzioneri da ¹tede a vi da ¾ivite. napravili ste novi zatvor, odakle vam pare a nemate za fabriku? ¹tipate gde stignete a narod da ¹tedi i da di¾e zemlju na noge? RAF je spas za nas

Boban_m

Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 19:52
Pa ti si poceo temu o samostalnosti i MMFu a sad kao trazis moje objasnjenje.
Zato sto je jasno da me znas o cemu govoris ali bi bio rad ostaviti utisak da si strucnjak. Dakle da cujemo tvoje misljenje zasto je to tako?

petar357

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 19:57
Citat: petar357 poslato 20 Novembar, 2018, 19:52
Pa ti si poceo temu o samostalnosti i MMFu a sad kao trazis moje objasnjenje.
Zato sto je jasno da me znas o cemu govoris ali bi bio rad ostaviti utisak da si strucnjak. Dakle da cujemo tvoje misljenje zasto je to tako?

Ako ti znas o cemu govoris, onda je red bio i da objasnis konstataciju koju si izneo, a ne da ja objasnjavam tvoju teoriju.

Sustina je u tome, da li je bolje, u uslovima isplate veceg dela budzetskih rashoda iz stranih kredita, stampati novac ili privremeno smanjiti rashode?




Boban_m

Pa tebi se moja teorija nije dopala, cini se da znas bolje, pa bih volio da cujem. Vrlo prosto. Nemoj izbjegavati pitanja ako mislis da polemises.

petar357

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 20:08
Pa tebi se moja teorija nije dopala, cini se da znas bolje, pa bih volio da cujem. Vrlo prosto. Nemoj izbjegavati pitanja ako mislis da polemises.

Nema sta da mi se dopada ili ne dopada.

Ti si rekao da je monetarna i fiskalna politika pod diktatom zato sto postoji aranzman sa MMFom i da banka ne voli da joj duznik umre.
Ja sam ti odgovorio da su i ranije postojali aranzmani sa istim MMFom ali je bilo i stampanja para i sunovrata vrednosti valute. I pitao sam te kako su tada voleli da im duznik umre. Sada toga nema i pored aranzmana.

To je moja konstatacija da nema stampanja i obaranja vrednosti valute i ona je tacna, slozices se sa tim.
I sad ti trazis da ja objasnjavam tvoju teoriju da je taj diktat cas ovakav cas onakav i da objasnim zasto je to tako. Ja to nisam rekao nego ti i ne mogu ja da objasnjavam neki stav koji ti zastupas.



Boban_m

OK. Evo prosto pitanje: Da li uvoznicki orijentisana privreda preferira slabu ili jaku valutu i zasto? Ovo su neke osnove ekonomije i odgovor su na tvoje pitanje.

petar357

Citat: Boban_m poslato 20 Novembar, 2018, 20:24
OK. Evo prosto pitanje: Da li uvoznicki orijentisana privreda preferira slabu ili jaku valutu i zasto? Ovo su neke osnove ekonomije i odgovor su na tvoje pitanje.

Izolovano gledano, uvoznicima odgovara jaka valuta, a izvoznicima slaba, tj. klizanje kursa na dole. Ali gledajuci sveobuhvatno, privredi u celini najvise odgovara stabilna valuta bez obzira sto bi na konto klizanja kursa pojedina preduzeca ostvarivala ekstra profite.

Medjutim uvoznici bi bili u plusu samo ako kurs kliza na vecu vrednast. Ako je stabilan, neki æar nemaju ni izvoznici ni uvoznici vec mogu dugorocno da planiraju svoje poteze.
Da ne govorimo da vise nema mesetarenja sa naglim najèe¹æe ve¹taèki izazvanim skokovima i padovima kursa.

Gvozden

O cemu ti pricas Petre? Sta nije zagarantovano? Minuli rad i isplata? Znaci razumes se u sve od filozofije, do bankarskog i pravnog sistema.. Da neces da im racunas u $ pa dajes po kursnoj listi , jer si toboz sacuvao vrednost dinara. Ajde malo o akcizama, malo o porezima, malo o ceni hleba... Ne razlikujes se od ovih sto betoniraju reke, da si rodjen pre 80g bio bi savrsen politicki komesar. Da streljas ljude po selima sto ne daju zemlju u zadruge.... Nema sa tobom normalnog razgovora ni u snu. Covece, takvi kao ti su opasni ljudi. Mogu da razumem ideju, ideologiju, politicku pripadnost, ali ovo sto ti zagovaras je strasno. Ma daj izvadi im organe, prinudna naplata..