Glavni meni

Sta stampa stampa

Započeo zmiya, 11 Decembar, 2011, 17:36

0 članova i 13 gostiju pregledaju ovu temu.

viper

Samo rokaj.

Послато са MI MAX уз помоћ Тапатока
"Doðe vreme kada pamet zaæuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andriæ)

Hurricane


mareskin

Citat: Hurricane poslato 07 Septembar, 2018, 15:50
https://www.blic.rs/vesti/beograd/savamala-na-dva-tocka-revija-motora-na-savskoj-promenadi/ezf5fk9

Ide li se kome?

Znam, hipsteraj, ali bice i motori

Ja ne idem nigde gde ima vi¹e od 20 ljudi. Neæu sutradan da osvanem na Pinku u dnevniku sa kajronom "podr¹ka predsedinku" ;D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

petar357



Citat: icatenej poslato 06 Septembar, 2018, 14:25
@petar357 - uglavnom ne komentari¹em nikakvu politiku na moto forumu ali dru¾e Petre,......

Stvarno ne znam. Ali znam da od ove zemlje vrlo brzo faktièki vi¹e neæe ostati ni¹ta. U ovom trenutku, moja firma koja je jedna od lidera prehrambene industrije u Srbiji jednostavno ne mo¾e da naðe vi¹e NIKAKVE radnike za rad u proizvodnji... Prièam o pogonu koji se nalazi na severu ove zemlje. Jednostavno NEMA - oti¹ao narod. I ono ¹to je ostalo gleda kako da ode. Pri tome, ne rade na "crno", nisu prijavljeni na minimalac ili "iznajmljeni" preko raznih "agencija", niko ih ne zajebava za bolovanja i godi¹nje odmore, plate su u proseku industrije za predmetne poslove ili za nijansu veæe, porezi, doprinosi, regresi, topli obrok, prevoz, prekovremeni sati, rad nedeljom, sranja-granja - sve se plaæa i ni¹ta ne kasni ni dana... Ali i pored toga vi¹e NEMA ljudi. Oti¹li masovno u Maðarsku, Austriju, Nemaèku... I nije samo taj problem izra¾en u "unutra¹njosti" i nije samo problem sa nisko kvalifikovanom radnom snagom. Da li putuje¹ po Srbiji? Van Beograda? Kapira¹ li da se Srbija pretvara u pustaju bez ljudi, zaraslu u ostrugu i koprivu?

Stvarno bih voleo da èujem bilo kakav smislen argument sa tvoje strane a da nije klasièan spin.


Ovo vam je jedna od jacih fora, prvo me banujete, pa onda kao postavljate pitanja i trazite odgovore…

Kad vec trazis moj odgovor, evo da ti i odgovorim.

Citajuci ovaj srceparajuci opis stanja u tvojoj firmi, suze su mi krenule na oci… Jadni vi…
Kako vas bre (mislim na tvoju firmu i slicne), nije sramota?

Od pocetka privatizacije pa na ovamo firme u Srbiji posluju na osnovu bezobrazno malih  zarada zaposlenih uz konstantno povecanje obima posla po radniku. Placaju  samo onoliko koliko moraju, koristeci veliku nezaposlenost do sada, a ne koliko radnici zarade.
Umesto da ulazu u novu tehnologiju, povecanje konkurentnosti kroz unapredjenje proizvoda, marketing prema novim trzistima itd. svi gubici koji usled tih propusta nastanu resavali su se kroz smanjenje plata radnicima – od par desetina maraka svojevremeno do par stotina evra sada. Da ne spominjem nezasite apetite vlasnika firmi ka sto veæem profitu. ©to manja plata radnicima, vi¹e ostaje gazdama.

Pa naravno da ce ljudi da idu u razvijene zapadne zemlje gde je plata vi¹estruko veca. I sta bi tvoja firma sada htela, da drzava oduzme paso¹e ljuidima pa da moraju da rade kod vas za tu mizeriju od plate i dalje, kao ¹to ste navikli?
A kako se niste zajebali pa da probate da poveæate platu duplo? I dalje ce biti znatno manje nego u zapadnim zemljama, ali iznenadili bi ste se kako ipak ima ko da radi u Srbiji. Ja cu da ti kazem i zasto niste probali – ne pada na pamet vlasnicima da se odrièu dela ekstra profita koji ostvaruju na racun bednih radnièkih plata. Pa onda neæe, kako kazes, i ono sto je ostalo gledati da ode. Ako Nemac daje platu 1500e i ima profit, dajte vi upola manju, 750e, i imajte jos veæi profit! I veruj, neæe vam faliti radnika!

Evo upravo ovih dana drugi put u ovoj godini Vlada, sdindikati i poslodavci pregovaraju o poveæanju minimalne cene sata rada koji sada iznosi 143 dinara. Ej, 143 dinara! Poslodavci nude ne¹to preko 150 i vri¹te do neba da vise ne mogu da daju. I sad se ti kao èudi¹ kako nema ko da radi. Neko ti je, kao, kriv.  Pa i ne treba niko da vam radi za te pare.  Ako firma bazira svoje poslovanje na bednim platama, i treba da propadne, ako ni zbog èega drugog, ono sto ne mo¾e da nadje radnike, kao sto ti pises.

Kada su veæ firme, poslodavci i zakonodavstvo od radne snage napravili robu, e sada æete polako poceti i da plaæate cenu te robe na osnovu tr¾i¹nih uslova – ponude i potra¾nje.


Boban_m

Zasto fokusiras Igora kao da je on kapitalista i poslodavac a ne radnik? Izvukao si 1 od milion problema privrede i mislis da je to konacno rjesenje. Problem je u drzavi. Korumpirani sistem javnih nabavki je rak rana i najveci odliv iz drzavne kase, jedini nacin za brzo bogacenje, ujedno i izvor nelojalne konkurencije svim ostalim preduzecima. Ko se prisljamci uz zlatno tele njemu je dobro a ostali gledajte kako cete. Usput, niske plate nisu jedini razlog zbog koga ljudi odlaze, ako mislis da izucavas ekonomiju to bi morao da znas.

icatenej

@petar357 - Muæno mi je i da ti odgovaram ali moram. Jer si neverovatan spin majstor.. Pri tome, ne reèe ©TA SI, od onog ¹to navedoh? Neki oblik kriminalca ili partijskog uhljeba? Cenim da si ovo drugo jer previ¹e si profilisan za klasiènog srpskog kriminalca i vrlo elokventan... Potpuno si oma¹io poentu jer oèigledno nisi nikad radio u bilo kakvoj prièi koja ima veze sa bilo kakvim "tr¾i¹tem" u Srbiji...

Na tvoju ¾alost, firma u kojoj radim NIJE u fazonu cicija¹ko/izrabljivaèkog mentaliteta, i poku¹ava na svaki naèin da ipak zadr¾i te ljude. Poneki se i vraæaju nazad u firmu nakon ¹to su oti¹li pre godinu ili dve tra¾eæi bolje uslove... Ali, kao ¹to rekoh, mnogi i idu - posebno radnici maðarske nacionalnosti koji su relativno lako do¹li do maðarskog paso¹a... Meðutim, tr¾i¹na situacija je veæ godinama u nazad takva da se jedva opstaje uz oèuvanje kvaliteta proizvoda - konkretno, tr¾i¹te mesa i mesnih preraðevina, u ovoj komediji od dr¾ave nije belo - veæ je sivo i crno... I tu ponovo dolazimo do iskljuèive odgovornosti dr¾ave. Od lokalne proizvodnje ðubreta a ne hrane, do uvoza iz inostranstva vaskolikog ðubreta a ne hrane... Jedan zaèarani krug. Znaèi ne treba dr¾ava da ljudima oduzima paso¹e, naprotiv... Dr¾ava treba da obezbedi fer tr¾i¹ne uslove za sve ali ovde kod nas dr¾ava jednostavno NEÆE da i¹èisti sivu i crnu zonu. Uvek ima za¹tiæenih i onih jo¹ za¹tiæenijih koji rade bukvalno ¹ta hoæe. Ne mo¾e¹ dugoroènije da planira¹ investicije, ili da se kreditno zadu¾i¹ na zdravim osnovama, jer jednim potezom burazersko/partijskih veza zarad liènog bogaæenja pojedinaca preko noæi, tebi firma ode pod led. Uglavnom se radi o nekontrolisanom uvozu kojim se kompletno uru¹i tr¾i¹te. Da makar krajnji potro¹aèi vide benefit usled ni¾ih cena proizvoda, ali ne - to se ne de¹ava... Razlika u ceni se preliva u d¾epove velikih trgovaca... Znaèi - klasièno me¹etarstvo zarad kratkotrajnog bogaæenja u kome industrija na kraju puca po ¹avovima. Dovoljna su dva-tri takva udara godi¹nje da firme koja poku¹avaju ozbiljno da posluju, poènu da di¹u na ¹krge... Jer pile, svinja ili krava ne raste za dva dana. Onda pucaju kooperanti, puca sopstvena proizvodnja... O me¹etarstvu na tr¾i¹tu baziènih sirovina (kukuruz, p¹enica, soja), od kojih zavisi integrisani sistem proizvodnje tek ne bih... Mislim da svi ovde znamo koja su tu imena u igri.  Zato moja firma ne mo¾e ni radnicima u proizvodnji a ni meni da da jo¹ veæu platu. Vlasnik kapitala od ovog posla u Srbiji nema bukvalno NI©TA, ali u grupi koja pokriva tr¾i¹te celog Balkana ima smisla dr¾ati i firmu koja je makar na nuli ili u blagom gubitku zarad obrta novca, kreditne sposobnosti cele grupe, oèuvanja brenda i oèuvanja tr¾i¹ta zarad nade da æe sledeæe godine u ovo doba biti bolje. U krajnjem sluèaju i zarad toga ¹to su ulo¾eni milioni i milioni evra za pokrivanje dugova nekad propale firme, za modernizaciju pogona, za ispunjenje svih moguæih i nemoguæih standarda itd... Pitanje je samo kada æe popustiti strpljenje, jer je u Srbiji ovakvo stanje godinama i godinama unazad i apsolutno se ne vidi bilo kakav boljitak... Èak naprotiv.

Lazic

Petre, samog sebe banuje¹... Zapitaj se ¹to popije¹ toliko minusa, sigurno zato ¹to si u pravu, a mi smo svi ovde ¾uta govna kojima je bilo dobro za vreme biv¹e vlasti jer smo krali bezoèno...

lord_oblivion

Bitno je da petar ZNA taèno kolike su plate u pomenutoj firmi pa s punim pravom iskusnog ekonomiste deli ovde savete kako drugi da rade i ¾ive  [rofl] [rofl] [rofl]  [doh]
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

mali_zmaj

Peki je meni na ignore.. samo pratim minusice i temu za banovane..,i uvjek se obradujem!!
jin-jang

viper

Da je sreæe da ga svi stave na ignore.

Послато са MI MAX уз помоћ Тапатока
"Doðe vreme kada pamet zaæuti, budala progovori , a fukara se obogati!"
(Ivo Andriæ)

balcan girl

i dalje ne kapiram jer plata za sendvic ide kad botujes bilo gde online ili ima specijalan bonus za botovanje ovde  [neampojma] [dunce] posto ne kapiram sta æe lik ovde jer ne pi¹e ni o èemu drugom osim ¹to botuje :D jos æete debelog zmaja da pravite od blata  [rofl] [rofl] [rofl] [rofl]
UNTIL YOU DIE, LIVE!!!

Kostić

#23831
мени тај ћоек не смета ако није власт. ако јесте линчујмо га. свако има право на своје мишљење и није лепо да серете ко фоке јер утем случају нијесте бољи од оног што он цени да је добро

ћизла, касу ти жути дошли на престо била је нека емисија на телевизору и у једном кадру се лепо видело како један седи на асталу и прича другоме о шемама како људима узети паре. веома брзо је та емисија нестала из хисторија телевизије и нема је ниђе на интернету, ја тражио. није ваљала ни ћопина влас, камоли икоја после њега. смешно је кад неко неутралан посматра и слуша глодање око коске за супу којој не може да приђе

®or¾

Znaèi,kada neko drugi sere ko foka,pri tome svaki komentar u istom fazonu,to je ok,a kada mu neko odgovori,to nije u redu?

Kostić

сви бре серете ко фоке кад је политика у питању

®or¾

 [clapp] Sreæom pa ima ko da mi objasni,kako stoje stvari!Jednostavno,pragmatièno,prosto do¾ivim prosvetljenje  [samoubistvo]  [povracanje]

Lazic

Citat: kosta66 poslato 09 Septembar, 2018, 16:24
мени тај ћоек не смета ако није власт. ако јесте линчујмо га. свако има право на своје мишљење и није лепо да серете ко фоке јер утем случају нијесте бољи од оног што он цени да је добро

ћизла, касу ти жути дошли на престо била је нека емисија на телевизору и у једном кадру се лепо видело како један седи на асталу и прича другоме о шемама како људима узети паре. веома брзо је та емисија нестала из хисторија телевизије и нема је ниђе на интернету, ја тражио. није ваљала ни ћопина влас, камоли икоја после њега. смешно је кад неко неутралан посматра и слуша глодање око коске за супу којој не може да приђе
Mogao sam mnogo puta da priðem toj supi, ali jebi ga, vaspitali me da ne budem olo¹...
Ne znam da li je gore da je vlast ili da nije ali iskreno podr¾ava av...


mareskin

Citat: mkt poslato 10 Septembar, 2018, 13:42
Budala
http://www.motogp.com/en/news/2018/09/10/fenati-s-contract-terminated/271445

Razumem da ¹tipa¹ nekoga na ko¹arci, fudbalu, odbojci, ali da nekome uradi¹ ovako ne¹to na motoru je poku¹aj ubistva ili ozbiljne povrede.
Ako si sporiji ve¾baj da bude¹ br¾i, a ovo je kretenski.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Lazic

Klasika... Nije budala onaj ¹to aj ¹to je k'o pu¾, ali da ne primeti ¹ta æe ovaj d'uradi... Car bre... ;D

Nije Marjane kretenski, samo mu je pipnuo koènicu, tj cimnuo ga... ;D Realno nikakve opasnosti nije bilo osim po sujetu... Da nije sporiji vidi se na snimku... Vrhunski trol.... ;D

mkt

De da primeti idu dvesta jbt gleda ispred sebe