Glavni meni

Tema za ljubitelje BMW automobila

Započeo UFF, 11 Novembar, 2011, 16:15

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Kanarinac


con3

Ma svaka im cast znaju ljudi sta valja :) A ne ko neki imaju pare a nemaju stila :)

Plazma Keks

ima se moze se...
ako na interventnoj ima cirilice, moze i ovde 6 sloveta ;D

Bori¹a

Citat: Kanarinac poslato 06 Februar, 2013, 18:40
Kako 6 slova, kad valjda moze samo 5?

ja mislim da to nije tacno

video sam jednog tuarega lepo pise PO (grb srbije) JANKES


Bishke

You should do one thing every day that scares you

kovac85

taj bas pravi tablice te on je negde okolina panceva video sam ga na vasaru u Rumi

WOLVERINE

 Nasao na nekom forumu preko Drine.....  mozda ce nekome biti od koristi.......


1. Oznaka IS, ako govorimo o E36 se koristila u Americi i Kanadi za Coupe modele i znaèila je samo to da se radi o kupeu, dok se u Evropi skoro pa i nije koristila, a u sluèaju da jeste znaèilo je da je auto opremljen sporskim paketom (sjedi¹ta, volan, ovjes itd.). U Evropi je najvi¹e kori¹tena kod 318iS, da se naglasi razlika sa 318i, jer 318iS ima 16v motor sa 140KS za razliku od E36 318i koji ima 8v i 113 ili 115KS.

2. Oznaku Ci se uglavnom sreæemo na E46 i znaèi da se radi o kupeu ili kabrioletu sa benzinskim motorom. Lièno nisam nikad vidio Ci oznaku na E36.

3. E sad ¹to se motora tièe, ovo je malo ¹ira tema, ali po¹to tebe zanimaju 325i i 328i zadr¾aæemo se na njima i to samo za E36, dakle M50 i M52.
325i imamo 2 verzije za E36, M50B25 predstavljen 1991. godine, 2494 cc, 192KS na 5900 obrtaja, 245Nm na 4700 obrtaja, 24v bez Vanosa.
1993. godine naslijedio ga je M50TUB25, novina kod ovog motora je Vanos sistem za usis, snaga je ostala ista, a obrtni moment se malo poveæao sa 245Nm na 4700 o/min na 250Nm pri 4200 o/min. Dakle M50 i M50TU su po performansama gotovo identièni, prednost kod M50TU je u tome da se uz pomoæ Vanosa poveæao obrtni moment na ni¾im obrtajima pa je dobio na elastiènosti. To je to ¹to se E36 325i tièe.

E sad 328i, oznaka motora kod E36 328i je M52B28, pojvaljuje se 1995. u E36, 2793 cc, 193KS na 5300 obrtaja, 280Nm na 3900 obrtaja, 24v sa Vanosom na usisu.
M52B28 po fabrièkoj deklaraciji ima 193KS, mada u praksi ovi motori bez ikakvih modifikacija veæinom proizvode ne¹to malo preko 200KS, to je valjda zbog nekog poreza u Njemaèkoj umanjeno na papiru. M52B28 je vrlo elastièan motor, ima dosta momenta veæ na veoma niskim obrtajima, na vi¹im obrtajima je malo ugu¹en, pa se èesto primjenjuje modifikacija usisa. Naime èesto se montira usisna grana sa M50 koja ima ¹ire kanale i tako dozvoljava veæi protok vazduha èime se dobija na snazi u vi¹im obrtajima, ali se izgubi malo momenta na niskim.
Èini mi se da je to to, ako neko ima ¹ta neka dopuni.

4. Razlika M50B25 i M50TUB25, pa kao ¹to veæ napisah gore, bez i sa Vanosom.

5. VANOS je naziv za BMW-ov sistem promjenljivog vremena otvaranja ventila (variable valve timing), a skraæenica je nastala od njemaèkog VAriable NOckenwellenSteuerung. Kod E36 imamo samo VANOS na usisu (osim M3 3.2 koji ima dupli), kasnije na E46 imamo dupli VANOS, znaèi i usisne i izduvne bregaste se pode¹avaju. Jednostavno reèeno VANOS pode¹ava polo¾aj bregaste na osnovu broja obrtaja i polo¾aja papuèice gasa, sve to naravno uz pomoæ DME. Na niskim obrtajima usisni ventili se otvaraju kasnije, time se dobija mirniji i ravnomjerniji rad motora, na srednjim obrtajima usisni ventili se otvaraju ranije èime se dobija moguænost ponovnog sagorjevanja zaostalih gasova, veæi obrtni moment i manja potro¹nja goriva. I na kraju na viskom obrtajima se ventili ponovo otvaraju kasnije kako bi se dobila ¹to veæa snaga. VANOS omoguæuje bolji raspored snage i momenta, manju emisiju ¹tetnih gasova i manju potro¹nju goriva.




WOLVERINE



Ma skupa registracija.... a i sta ces sa tolikim konjima...........     [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl]


Prelep je.....  a i cena je ok..

 

Kanarinac

Koji ce ti? Decko koji je vozio ovo je cini mi se brda, ili ga je pakovao. Mislim da je to ovaj. Ako ti treba auto za igru, mnogo bolja prica je kocka sa neki ovako motorom

con3

Anti stres :) Jel motor od 740i  90 i neko ?

Zeljkamp

Opasna sprava, mada se i meni ne svidja jer je pakovan. Vise volim fabriku pa makar imala manje konja i opreme.
TwinZ Auto & Moto

Kanarinac

Moguce to treba porediti sad. Ne znam da li su i trapovi ostali od m3, ako jesu onda se spremi da sve kosta trostruko od normalne cene. Kazem ti kocka je mnogo veca zabava

Bori¹a


cika zuba

[/


UFF

Citat: con3 poslato 08 Februar, 2013, 23:46
http://www.polovniautomobili.com/oglas2980644/bmw_m3/ Razmisljam se da uzmem ovo ?

ako uzmes zovi da se provozamo  [thumb_up]

najsmesnije mi je kad neki likovi ceo zviot voze opele i fiate a seru oima koji ceo zivot voze bmw kako njihovi imaju samo 2000ccm  [facepalm]
da oni imaju mogicnosti kao sto pricaju bajke ne bi kenjali vec bi i sami vozili M-a

tako da sto se mene tice ako imas zelju i novca da tu zelju pokrije GO FOR IT!  [yahoo]

Zeljkamp

Citat: UFF poslato 09 Februar, 2013, 01:03
tako da sto se mene tice ako imas zelju i novca da tu zelju pokrije GO FOR IT!  [yahoo]
+1  [thumb_up]
TwinZ Auto & Moto