Glavni meni

Honda Cossrunner = VFR 800X

Započeo WOLVERINE, 10 Novembar, 2010, 22:51

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

WOLVERINE







  IZVINJAVAM SE STO JE TEXT NA ENGLESKOM.....  uskoro ce biti i na SRPSKOM.

The current model Transalp is one of the biggest selling bikes in Europe but struggles to reach double digits on the Australian sales charts.

For 2011 Honda has decided to do something new in their quest for a bigger slice of the adventure-touring pie.

Traditionally medium capacity machines in this class are powered by a single-cylinder engine while large machines are twins configured traditionally in boxer, parallel or vee layouts.

Triumph is about to do something different with an 800cc triple while with the impending release of the Crossrunner Honda are going the V-4 route.

Based on the highly successful engine from the VFR800 the 782cc V-4 promises to make the Crossrunner a spritely performer on the road. The six-speed transmission sports identical gearing to the VFR and shares the same 43/16 final drive ratio.

That suggests the Crossrunner is aimed more at the road going end of the adventure spectrum and the choice of road sized rims and tyres confirms it.

The Crossrunner is firmly aimed at riders that predominantly spend most of their time on the blacktop but appreciate the more comfortable ergonomics afforded by an upright riding position and the freedom to venture onto well-formed trails if need be.

Even the chassis looks to have been largely picked up directly from the road going VFR800 parts bin.

That's no bad thing as the VFR has sweet balance and will give the Crossrunner a high level of rigidity that will prove a great asset while scything through a set of bends.

Honda claim to have graced the Crossrunner with unrivalled stability through more than 120 sessions in the wind tunnel perfecting airflow patterns.

Work on the VTEC system is claimed to have boosted low and mid-range torque with the transition made much smoother than the quite abrupt transition that blighted the first generation VTEC system introduced in 2002 on the VFR800.

A smooth throttle operation is mandatory for any machine venturing off-road and Honda assures us they have achieved this with the 100hp Crossrunner powerplant.

Certainly having more cylinders than the opposition suggests that the Crossrunner should prove smoother than most.

It is the engine braking derived descent control afforded by the single and twin cylinder engines that give the more off-road oriented machines an advantage in more treacherous conditions but clearly the Crossrunner is not aimed at those more extreme terrain challenges.

Running out of fuel should not be too much of a concern aboard the Crossrunner with a 21.5 litre fuel cell making for a claimed 348km touring range.

The ABS braking system also appears to be lifted from the VFR800 with a pair of 296mm discs up front matched to a generous 256mm disc at the rear.

Honda claim to have improved the systems ABS mapping which was already very good to start with.

The optional 29-litre panniers and 31-litre top box all keyed alike with the ignition round out the Crossrunner as a versatile touring machine.

Essentially a more upright and slightly more adaptable VFR800 the Crossrunner is sure to be an absolute delight to ride.

Whether Honda can successfully manage to convince customers of the benefits of the Crossrunner will largely be down to getting bums on seats. There's little doubt a ride would do anything but impress.

Early indications are that Honda Australia is unlikely to release the Crossrunner until the middle of 2011 and have made no indications as to the pricing of the new model.

Honda Crossrunner Specifications

Engine - 782cc, Liquid-cooled 4-stroke 16-valve DOHC 90° V-4

Claimed Power - 100hp (75kW) at 10,000rpm

Max. Torque - 72.8Nm at 9,500rpm

Induction - PGM FI with 36mm throttle bodies

Fuel Capacity - 21.5 litres

Transmission - Six speed, wet clutch

L x W x H - 2130 x 799 x 1243mm

Tyres = 120/70-17 (F), 180/55-17 (R)

Seat Height - 816mm

Brakes - 296mm discs (F), 256mm disc (R). ABS

Ground Clearance - 140mm

Wet Weight - 240kg

Gašpar


zodiac

Prijatelj je zao drug

UFF

KONACNO!

E TO se zove touring motor!

VFR-u cao zdravo jes da si lepsi ali ovo je udobnije

Varadero cao-zdravo i tebi jer u porednjenju sa ovime ruzan si ko lopov!

A i lepa je takodje (malo previ siroka za moj ukus ali savrsenstvo ne postoji) samo ne znam sta im je trebalo ovaj skraceni kljun da prave..

Do sad si morao ili da se grbis na vfr-u ili da trpis dva cilindra na varaderu - sad imas 4cyl a udoban polozaj na lepom motoru!

Sta ces vise??

Ne znam ko je napisao poslednju recenicu na moto-vesti ali je taj ocigledno veoma nesikusan i ne vozi motore jer secam se ko da je juce bilo kad je bmw predstavio F800GS i komentari su bili "koji ce im ovo Q" i "cemu ovo sluzi?  to nikad nece prodati" a jasam tad na blowjobu pokusavao da im objasnim da je to idealan motor (grad+put+offroad) i da su trzistu ponudili bas ono sto im treba - motor koji je laksi i jeftiniji od 1200GS-a a ima vise snage i kubika od malog F650GS i gle cuda posle nekog vremena svi promenise misljenje u vezi njega.

Tvrdim da je ovaj motor PUN POGODAK

MotoManijak

Zasto imam osecaj da bi na ovom mogao ceo dan da provedem i da ne budem umoran?


Dr. Pop

MK Arhangel

Panta Zemunac

Iz prve me je pridobio i ako mi za takav koncept ide bolja za¹tita od vetra, jer æe se sa njime dosta i putovati. Mo¾da su mogli i baciti napred 19 ako ne 21, pneumatik da barem mo¾e malo i sa asfalta ali sve u svemu...pogodak!!

Sa skoro 75 kw mo¾e se rabiti i po gradu i na putevima...ba¹ bih se dvoumio izmeðu Triumph ali  XC, Bembe f650 (800) ili ove Honde!!

UFF

Citat: Panta Zemunac poslato 26 Februar, 2011, 01:20
Iz prve me je pridobio i ako mi za takav koncept ide bolja za¹tita od vetra, jer æe se sa njime dosta i putovati. Mo¾da su mogli i baciti napred 19 ako ne 21, pneumatik da barem mo¾e malo i sa asfalta ali sve u svemu...pogodak!!

Motor ima 4 cilindra

cemu 19 i 21 ?

Da vozi brzinski offroad?

To sto je bmw lud pa pravi offroad motor od cetvrt tone ne znci da ce i honda

jager

Meni je iskreno ¾ao ¹to je Honda propustila da napravi konkurenciju BMW-u i F800-tki. Ovo je definitivno dobro osmi¹ljen motor prelepog dizajna, ali bez i malo ambicija ka offroadu. Nije za mene ;D ali æe mnogima biti pun pogodak!

UFF

Ja f800 BAS volim ali kad bi imao neogranicen fond za putne troskove ni trenutak ne bi birao izmedju crossrunnera i f800 ili 1200
Pa nisam valjda  [ludak] da se mucim putujuci na bmw-u kad mogu da uzivam na putnom R-u na kom se sedi ko na enduru
To i za put i neki full cross za sumu - nikad nisam voleo kompromise!

jager

Citat: UFF poslato 26 Februar, 2011, 03:10
Ja f800 BAS volim

I ja! I JA! ;D

Citat: UFF poslato 26 Februar, 2011, 03:10... ali kad bi imao neogranicen fond za putne troskove ni trenutak ne bi birao izmedju crossrunnera i f800 ili 1200
Pa nisam valjda  [ludak] da se mucim putujuci na bmw-u kad mogu da uzivam na putnom R-u na kom se sedi ko na enduru
To i za put i neki full cross za sumu - nikad nisam voleo kompromise!

Definitivno delim tvoje mi¹ljenje. Dva motora su idealna mera, samo treba ima dovoljno love. I auto+prikolicu za testeru ;D

Panta Zemunac

Citat: UFF poslato 26 Februar, 2011, 02:45
Citat: Panta Zemunac poslato 26 Februar, 2011, 01:20
Iz prve me je pridobio i ako mi za takav koncept ide bolja za¹tita od vetra, jer æe se sa njime dosta i putovati. Mo¾da su mogli i baciti napred 19 ako ne 21, pneumatik da barem mo¾e malo i sa asfalta ali sve u svemu...pogodak!!

Motor ima 4 cilindra

cemu 19 i 21 ?
Da vozi brzinski offroad?
To sto je bmw lud pa pravi offroad motor od cetvrt tone ne znci da ce i honda

Ma ne, pa ni Afrika nije za te¾i off nego samo da ima i tu opciju, silaska sa staze na makadam ali ne da to bude glavna stavka.
Gledam neke 'putne' ..udobni za asfalt do 00 ali ako zatreba ne mogu ni preko iviènjaka. Znaæi, neka bude putni ali sa opcijom silaska na off!
A 4 cyl za off je u startu ideja za Lazu, mislim Lazareviæa, mislim 007!!

UFF

Panto ovo je naslednik VFR-a

On nikad nije ni bio za off

jager

Ako smem da primetim da je FANTASTIÈAN naslednik VFR-a ;D

velimlje

Pisao sam vec o tome , na drugim forumima , al da ponovim , da ne bude zabune :D
-
Kevin Ash je nezavisni moto-novinar i poznat je po tome sto nema dlake na jeziku .
Ako citate nekoliko raznih testova , on ce uvek da nade najvise zamerki , to jest probat ce da predstavi sliku realno , bar ja to tako gledam
-
Nijedan motor nije bez mane , i ako neko pobroji sve , nezavisno koliko one bile sitne , imat cete bolju sliku o motoru koji vas interesuje
-
Ne kazem da je izkritikovao CrossRunera , sta vise ja mislim da ga u sustini hvali , ali cisto toliko , ako vam se prevod ne svida , rekoh da objasnim ....
-
Jedna stvar je sigurna , bilo koji test da procitate , bilo kog motora , Kevin Ash obide i najmanje detalje i pise kako to on vidi ... cak je , ako je to uteha nekome , nasao vise kritika nego bilo ko na racun K1600 , pa ja jos uvek volim da procitam njegove testove :D
-
Inace , ko cita engleski , citav test mozete da procitate na
-
http://www.ashonbikes.com/content/honda-crossrunner-review
-
tamo ima i nekolicina odlicnih slika ... i dobra uporedna grafika krive ortnog momenta VFR/ Crossrunner
-
a evo ga i delimicni prevod
-




Cisto toliko da ne bude da pisem samo o tamo nekoj nekome mrskoj firmi ... :D :D
You can find people who've had problems with anything they've bought , bikes or washing machines , b

velimlje

-
Kako su se vremena promenila . Ne tako davno , japanci su dizajnirali novi motor u isto vreme kad promene i kombinacije boja , ali u sadasnjoj ekonomskoj situaciji to je luksuz koji ne mogu sebi da priuste
-
Nova era ekonomskog razmisljanja je sa nama , sa sobom donoseci nekolicinu motora sa smanjenim troskovima razvoja , upotrebom delova koji su vec tu , kao Kawasaki Z1000SX , Yamaha FZ8 i Honda CBR600F , a sad se toj grupi pridruzio i CrossRunner
Upotreba delova sa starijih motora sama po sebinije losa , to treba da se prenese u nove , nize cene , boljom opskrbom delovima , ali moze i da donese kompromise i nastavak starijih , prevazidenih resenja
-
A sve to je prisutno , do odredene mere , i u motoru koga gledamo danas , nastalog iz Honde VFR800 - Honda CrossRunner . Uzimajuci u obzir koliko drugcije motori izgledaju , broj delova i komponenti koji su preneti sa sport-tourera iz 2002 je prilicno velik
Motor , na primer , je isti , jedine promene su na usisnoj grani , auspuh je promenjen a sem toga napravljenja su poboljsanja na VTEC sistemu , a te promene , istini na volju imaju izuzetan efekt , popunjavajuci obrtni moment u srednjem rezimu rada i izravnavanje stepenice u snazi koja je bila prisutna izmedu 6000 i 7000 obrtljaja . Maksimalna snaga je smanjena , ali Honda veruje da je ta zrtva vredna zbog poboljsanja koja se na motoru inace dobijaju
-
A sve to je postignuto sa usisnim cevima koje su 20 mm duze i 6 mm uze od starih , vezanjem razlicitih cilindara na izduvu nego sto je to slucaj kod VFR-a , kao i razlicitim duzinama cevi za izduv
Elektonika na novom VTEC sistemu uzima u obzir polozaj rucice gasa i brzinu u kojoj ste momentalno da proba koliko je moguce i ubalazi nagli skok u snazi koji je neke vozace smetao na VFR-u  , pogotovu na ranijim modelima
Citava mapa napajanja gorivom je takode promenjena , da bi sto bolje iskoristili te promene na motoru
-
Promene na sasiji su mnogo manje . Okvir koji potice od pre 2002 godine je isti , takode su isti tockovi i amortizeri . Dodatnih 12 mm u visini od zemlje i produzenje od 8 mm u meduosovinskom rastojanju postignuto je jednostavnim podesavanjem amortizera tako da pomeri zadnju viljusku na dole , u jacem uglu , i pomeranjem viljuska kroz most nadole za 40 mm . same komponente a i fabricka namestanja su ista kao i na VFR-u .
Isti slucaj je i sa sistemom kocenja , koji je takode prenet sa VFR-a , samo sto je vezan malo drugcije
-
Gume su drugcije . Na CrossRunneru nalaze se Pirelli Scorpion , koje su inace razvijene za Multistradu , prednja je ista , a zadnja ima drugciji profil , vise zaobljen i manje agresivan , koji daje vecu kontrolu ulaska i voznje kroz krivinu . Gume su inace dupli kompanud , mekse na ivicama
-
Motor nije namenjen za nista vise od najblazeg izlaska sa puta , sem mozda koji kilometar do kampa ..
-
Na motoru cete naci i delove pozajmljene sa drugih Hondi . Tako na primer prtlag dolazi sa VFR1200F , pa je odlicne izrade , mozda malo mali i dosta skup . Sama zapremina nece da bude toliki problem kao na VFR-u , jer je CrossRunner manji motor , mada je verovatno da ce mnogi vlasnici , ako nista ono zbog cene gledati druge alternative
-
Instrument tabla je ista kao na CBR600F za 2011 godinu , mada je pozicionirana drugcije zbog polozaja vozaca
Polozaj sedenja , odnos stopala - sediste je isti kao na VFR-u , samo je kormilo 151 mm vislje a i nesto sire
-
Motor je dizajnirao isti dizajner kao i VFR1200 , Teofilo Plaza , i cini mi se da je uradio odlican posao . Linije su dugacke i ''tecne'' , interesantne a ne agresivne i dobija se osecaj da daju novom CrossRunneru elegancu koja sakriva masu u prednjem delu motora
-
Znaci , preobuceni VFR na visokim petama ? Mada to ne smeta da bude iznenadujuce dobar motor za voznju . Motor je divno balansiran , sa laganim upravljanjem i kontrolom kod malih brzina
-
Nas test put sastojao se od mesavine urbanih i brzih medugradskih puteva , sa vecim delom predivnim obalskim putevima Majorke, ponegde malo opasnim , i Honda CrossRunner je odlican motor za takve puteve . Ogibljenje je malo meko , ne toliko sto bi se osecalo jeftino vec pomalo starije . Generalno udobno ali sa laganim osecajem talasanja koje necete dobiti sa modernijim viljuskama i amortizerima
Mada , priznajem to je ako sam pomalo sitnicav jer inace motor cak i na neravnom putu ili kad ga pogurate jace i brze odrzava dobru kontrolu i ostaje stabilan
-
Motor je dosta agilan , mada je bolji kad ga vozite lezernije , nagradujuci vas izuzetnom stabilnoscu , zadovoljavajucim odzivom i divnim osecajem pouzdanosti i daje osecaj da moze sve .
Motor je dosta tezak uporedujuci ga sa konkurencijom , koja ima modernije korene , mada vecinom se ta tezina ne oseti i vecina sofera koji ce biti zainteresovani za CrossRunnera , a to su takoreci svi sem R-ova , bice impresionirani povodljivosti motora
-
I ja mogu da kazem da sam uzivao u sasiji i kocnicama , pogotovu kad se naviknete na dosta ostro pocetno hvatanje , pogotovu prednja kocnica , a motor je odlicna kombinacija sa svime
Obrtni moment u nizim obrtljajima je jak , a srednji recim rada misicav , pogotovu kad uzmete u obzir da se radi o motoru od 800 kubika
Iznad 6500 obrtljaja , kad se VTEC probudi , zvuk motora postaje ostriji , donoseci citavu dubinu karaktera motora na svetlost , motora kojeg ce mnogi vlasnici obozavati umesto samo voleti
-
Sa srecom , nema one nepredvidljivosti starog VFR VTEC sistema , dali cete uspete da se odrzite u sedlu ili ne , umesto toga , prelazak rada sa 8 na 16 ventila je takoreci neosetan
-
To su sve dobre vesti , imate simpatican motor sa sasijom koja uliva poverenje , sa motorom punim snage i karaktera , ali ima i ne tako dobrih strana
Vec je VFR800 bio poznat po tome da nije bas naj-stedljiviji motor , a bez promena sa strane Honde da probaju to da poprave , slika na CrossRunneru i nije tako ruzicasta
Kompjuter na motoru pokazuje potrosnju oko 8.11 l na 100 km , dok laganija voznja moze da vam pokaze do 7.11 l /100 km
A tek treba da upoznam taj motor gde je slika na kompjuteru gora od one realne , uglavnom je obrnuto , tako da situacija moze da bude jos malcice gora
-
Rivali kao sto je Triumph Tiger ili BMW 650 GS verovatno nebi presli 5.8 litra / 100 km , a kod umirenije voznje , potrosnja bi lako pala do 5 litara / 100 km
-
Bar je rezervoar dosta veliki , 21.5 litre , pa je autonomija ipak dobra . Na duzem putu verovatno mozete da ocekujete oko 7.43 l/100 km sto bi trebalo da vas doveze oko 300 kilometara
-
I kako udobnih ce tih 300 kilometra da bude ?
Pozicija sofera je malo neobicna , sa ''adventure'' polozajem ruku i gornjeg dela tela , a donji deo tela je tradicionalni sport-touring . Drugim recima , stopaljke se nalaze blize sedistu nego sto bi to neki vislji soferi ocekivali , pa ce neki od njih mozda da se zale na kolena , bar kad CrossRunner uporeduju sa nekim drugim srednjim ''adventure'' modelom
Soferi nizeg rasta nece da imaju taj problem , jer i pored toga sto motor izgleda visoko , nije toliko visok u sedistu , pa ce to mozda i da bude odlucujca stavka kod kupovine za mnoge kojima su neki drugi modeli jednostavno previsoki
-
Prednji vizir je dosta nizak , mada nema neprijatnih turbulencija , a Honda nudi kao opciju vislji vizir
-
Sediste je udobno , bar je bilo meni tih nekoliko sati koliko sam proveo na motoru i verujem da bi celodnevne voznje trebale da budu bez problema sa te strane . Suvozac ima dovoljno mesta , a motor se ponasa smireno i sa suvozacem
-
Instrument tabla ima isti nedostatak kao i na CBR600F , pa je nekad tesko videti informacije od odsjaja
A i menu dugmad bi mogla da budu na rucicama , a ne da se morate pruzati sve do instrument table i voziti jednom rukom
Ogledala su odlicna , a ima jos jedna sitnica koja malo nervira , a to su kontrolni prekidaci sa VFR1200F , koji su okrenuti sirena/zmigavci
Vremenom naucis da ne sviras kad treba da skrenes , mada mi se cini nepotrebno da se menja ustaljeni razpored prekidaca
-
Ako na momenat zaboarvimo na ekonomsku situaciju ovog momenta , ipak treba priznati da je CrossRunner dosta spartanski opremljen ako ga uporedite sa evropskom konkurencijom
Izpod sedista nema ni mesta za bravu , nema neke dodatne elektonike sem najosnovnije
Naspram toga , kvalitet izrade ovih pre-produkcionih modela je zaista dobar i sigurno je da ce proizvodni modeli biti jos bolji
A sto se tice VFR motora , skoro decenija proizvodnje i upotrebe pokazala je da je motor ravan steni , izdrzljiv i dugotrajan
Jeste , mozda i jeste zedan , ali nece da se pokvari
-
Znaci , imamo pametan motor . Njegovih 240 kila ( sa 5 litara goriva ) je sakriveno sa izuzetnom izbalansiranoscu , a sredovecni VFR koreni sakriveni su sa modernim dizajnom
Razvoj je bio zbog toga jeftiniji , pa se to ogleda i u ceni od 9000 £ , sto je za 800 £ nize cak i od VFR-a , koji je jos u prodaji i cija ce prodaja sigurno da trpi zbog toga
-
Od laganih kritika vredi pomenuti malo pomanjkanje mesta za vislje sofere i najvislju potrosnju u klasi
Mada , ako zaobidete to , pred vama je izvrstan motor , komforan , spotskog karatera , zabavan i pun sarma
Mada kod cene vece za 2000 £ od Triumph Tiger 800 , 2400 £ vecoj nego BMW F650GS , mozda nece da se prodaje u takvom broju koliko bi mogao da nema tih sitnih zamerki
Mada sigurno vredi dodatnih 600 £ , kolika je razlika naspram Yamahe TDM 900
-
Model Honda Crossrunner VFR800X
Cena u Engleskoj 9075 £  na putu
motor V 4 , 90 stepeni , VTEC , 16 ventila , 782 kubika
snaga 101 KS ( 102 PS , 75kW ) kod 10.000
obrtni moment 72.8 Nm kod 9500 obtrljaja

Visina sedista 816 mm
You can find people who've had problems with anything they've bought , bikes or washing machines , b


MILJAN

Lepu¹kast bajk..Sviða mi se kubika¾a, agregat itd.... Ne sviða mi se za¹tita od vetra...
Cave ab homine unius libri

velimlje

Citat: negro poslato 30 April, 2011, 00:21

Da vratim temu u normalne tokove... vide li neko negde okvirnu buducu cenu masine?


napisao sam u tom prevodu , mora da si propustio

Cena u Engleskoj 9075 £  na putu

You can find people who've had problems with anything they've bought , bikes or washing machines , b