Glavni meni

motor mi ide na vodu

Započeo vlada_dee, 07 Oktobar, 2011, 16:15

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Lazic

deblje zice u rotoru i statoru... ili se varam...?

aca-pn


lord_oblivion

Ma rotor/stator se premota prema proraèunu. Veæi problem je navatati Jo¹ku za 'jaèi' regler.
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

misa-pei

Sad, jedno pitanje...

Po¹to se u vodi nalaze razni minerali i soli, ¹ta se de¹ava sa njima u toku procesa "elektrolize", da ga tako nazovem, gde se ti ostaci sakupljaju, da li mogu da zapu¹e ne¹to (kao kamenac kod bojlera ili u hladnjaku, kad se sipa obièna voda)?
Država je najveći neprijatelj naroda

¹tampar

#44
Citat: lord_oblivion poslato 09 Oktobar, 2011, 01:50
Ma rotor/stator se premota prema proraèunu. Veæi problem je navatati Jo¹ku za 'jaèi' regler.

A ¹ta je to ''jaèi'' regler?Za nas sa jeftinijim ulaznicama...
Uzgred,ako namota¹-prepravi¹ alternator koji bi trebao da pravi jaèu struju 'oæe li se to odraziti na rad motora?
Jo¹ bi me zanimalo,¹ta se to  premotava na rotoru?...ili treba veæi rotor ako veæ premota¹ stator? ;D...gde li bi to stalo?

vlada_dee

@misa-pei
pa jednostavno sipas destilovanu i resio si sve muke...

¹tampar

Citat: vlada_dee poslato 07 Oktobar, 2011, 19:50
Citat: DR Goran poslato 07 Oktobar, 2011, 18:41
Citat: vlada_dee poslato 07 Oktobar, 2011, 17:54


Vec sam napravio LED obrtomer sa integralcima, pa mislim da bih mogao na ledari koja je oko 2000 da stavim tranzistorche, hm? Ili postoji neko elegantnije reshenje?

Kad to vec imas nema elegantnije metode...lepo iskoristi pobudu te diode da upalis neku fet trandzu on relej i gotovo . Jedino sto ti je to za voznju oko te brojke aktivno pali gasi..mozda neka vremenska zadrska... sad mi nesto pada na pamet danas sam rasturao tmaxa izgorele mu zice od statora do stekera...gladan sam zurim na rucak..al at hoc ideja sto ne bi koristio onih 50ak AC volti direkt iz statora preko 2000rpm pa ispravio na vecu voltazu i amperazu ...ako stator moze da ispljune 300 - 400 w... mm ....odo jesti
Ne znam koliko bi taj relej trajao... sto kazes za voznju oko te brojke to bi skljocalo samo tako!
A ovo za struju iz statora hm... tu bi trebalo mnogo eksperimentisanja...

Trajao bi oko milion ¹kljocaja-teoretski,u praksi manje...mo¾e¹ tu staviti i jaèi tranzistor npr.BU931 koji je pogodan za rad u prekidaèkom re¾imu jer je za tu namenu konstruisan a podnosi veæe struje ...valja ti malo experimentisati sa raznim strujama i naponima jer najprostija varijanta koju koristi¹ nije neizosstavno i najbolja ...

vlada_dee

Koliko vidim u datasheet-u, podnosi 15A, u peak-u 30, mislis da je to dovoljno? Ili za svaki slucaj nesto malko jace, just in case?

¹tampar

Citat: vlada_dee poslato 13 Oktobar, 2011, 00:06
Koliko vidim u datasheet-u, podnosi 15A, u peak-u 30, mislis da je to dovoljno? Ili za svaki slucaj nesto malko jace, just in case?

Ali je najpogodniji za rad u prekidaèkom re¾imu...mo¾e¹ i MJ15003 ili èak stari dobri 2N3773....oni izdr¾avaju 30 A a mo¾e¹ i dva paralelno...
To se da lako re¹iti...Ali èesto ukljuèivanje i isljuèivanje takvog potro¹aèa maltretiranje je akumulatora i alternatora,problemi s neèim od toga su neizbe¾ni jer nije zami¹ljeno da to tako radi...
 


farbach

da li neko zna gde da kupim  kalijum hidroksid?

¹tampar

Mogu ti poslati ne¹to sitno(200-300g) a potra¾iæu adresu gde sam ga kupio,inaèe je kupovina smorna....

vlada_dee

Mislish da ima razlike izmedju KOH i NaOH? Kakve? Moze na pp

farbach

@stampar
kupovina je takva da sam odustao. Dobijao sam nesto iz Bosne, ali nece da mi naplate, pa mi blam da trazim jos. Sada vozim na prvise razblazenom rastvoru i pravi ispod litre, a pravio je 1.7 l/m.
@vlada_dee
sa KOH radi bolje i manje greje.

¹tampar

...¹to nije èudno jer KOH reaktivniji ...



¹tampar

@ farbach

Rekoh mogu ti ustupiti sitnu kolièinu i ne ko¹ta ni¹ta,nisi kod kuæe ali nazvaæu te veèeras....


AndreyRR

Savet
Patentiraj to i obogati se  ;D ;D [klanjam_se] [klanjam_se] [klanjam_se]

bigbad86

Citat: vlada_dee poslato 07 Oktobar, 2011, 20:07
ne-znam-koja tojota sa predjenih 400k na benzi zagadi isto okolinu kao izgradnja baterija za ne-znam-koj automobil na struju! ne mogu da kopam detalje, ali tako neshto...

Toyota Prius.

vlada_dee

Patentirano odavno...ali niko ne preduzima nista da udje u komercijalu! Chak isto ovo narucuju iz Amerike u delovima pa prodaju ovde za ohoho iznos, a kod mene slican KIT komplet za dvocifrenu sumu :)

AndreyRR