Glavni meni

motor mi ide na vodu

Započeo vlada_dee, 07 Oktobar, 2011, 16:15

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

vlada_dee

Vec dugo sam radio istrazivanje na ovu temu, izuchavao proces elektrolize, elektrolita, efikasnosti elektrolize, materijala, postupaka itd. itd... i posle hvatanja uslova na faksu, reshih da uzmem stvar u svoje ruke :)
Prvi HHO uredjaj koji sam sklopio iskreno ne bih mogao ni u prikolici da povezem, ali sam iz njega dobio chist vodonik i kiseonik u gasu. Radosti nikad kraja. Sa zadovoljstvom sam rasturio ver. 1.0 i uz izmene i dopune sastavio kompakni ver. 2.0, testirao i dobio (za mene) neverovatnih 1.2 litara gasa u minuti, bez preteranog zagrevanja celije. Poshto je 1/2 L u minuti dovoljno za boost-ovanje motora od 1000ccm, razblazio sam elektrolit chime sam smanjio emisiju HHO gasa na 0.7 L u minuti, a samim tim i potroshnju struje smanjio sa 11A na 6A sto je vishe nego dovoljno za mojih 500ccm (od vishka glava ne boli). Sve to ugradio na bajk radi testiranja i... nameravam da ga skinem tek kad budem imao vremena da malo "nashminkam" ruznu dzamutku od celije, a sve to trenutno izgleda ovako:

http://i244.photobucket.com/albums/gg12/dowladowla/hho/2011-10-07143714.jpg

http://i244.photobucket.com/albums/gg12/dowladowla/hho/2011-10-07143622.jpg

http://i244.photobucket.com/albums/gg12/dowladowla/hho/2011-10-07143606.jpg

http://i244.photobucket.com/albums/gg12/dowladowla/hho/2011-10-07143553.jpg

http://i244.photobucket.com/albums/gg12/dowladowla/hho/2011-10-07143538.jpg

Predosti:
Ispraznio sam karburatore (vozio dok se nije ugasio), sipao tachno 1l benzina, ukljucio celiju, i vozio dok se opet nije ugasio. Preshao sam 22km! Shto znachi da je potroshnja pala na 4.5l sa predjashnjih 6l!
Dobio na obrtnom momentu u srednjim obrtajima.
Mane: Kad je hladna, celija vuche oko 4A i daje manje gasa, posle 10ak minuta rada, dostigne "radnu" temp. i vuche malo preko 6A. Iako ne deluje mnogo, celija izvuche svu struju koja bi trebala da puni akumulator i ako ugasim motor i celiju u isto vreme (posle 45min voznje) mogu da zaboravim na sledece verglanje. Iz tog razloga koristim celiju samo za duzi put, s tim sto celiju iskljucim bar 5 minuta pre stajanja, da bi se akumulator vratio u normalu. A, da, celija je za sad direktno vezana za akumulator, sa prekidachem. Idealno resenje bi bio sklop koji pali celiju samo preko, recimo, 1500 obrtaja...

Utisci, saveti, plusevi i sugestije dobrodoshli :)

vlada_dee

Zaboravih, ulaz (voda in) i izlaz (gas out) su vezani na istu bocu koja ujedno sluzi i kao isparivach (bubbler) i kao rezevoar za vodu koja dopunjuje celiju... Cevchica pri vrhu boce ide  kroz nepovratni ventil u filter za vazduh.

Boki

Svaka èast za cimanje

Nemoj samo da se zameri¹ benzinskoj mafiji hehe

Pop

Interesantno.... Svaka cast za poduhvat....

"Грме танки џефердари..."


Zverka

Never ride faster than your angel can fly

:D

mi¹ko_kolo

Не сееериии!!!  :o :o :o :o  [klanjam_se] [klanjam_se] [klanjam_se] Извини, морао сам.  Ајд' плин, ајд' у колима, али на мотору?!   [clapp] [clapp] [clapp]

skijash

A da li æe ti redovno crkavati akumulator?

vlada_dee

Havala havala! Sad samo chekam da mi neki sheik zakuca na vrata...
Elem, 30 godina, dotichni garazni pronalazac "Joe" (google: Joe's cell) koji je slucajno sklopio prototip ovoga i profesor sa fakulteta koga je kontaktirao da dalje istrazi ovako neshto su zajedno "nestali u akciji". HHO sistem je bio uspeshno zatashkivan do masovnog razvitka interneta. Slabiji motor bi mogao da se adaptira SAMO na vodonik ako bi uspeli da dobijemo 2-3L u sekundi. Za to je potrebno mnogo el.energije, tako da uopshte nije isplativo. Ali za ushtedu fosilnog goriva ovakav sistem je superishka! Josh jedan razlog stagnacije ovakvih sistema je skepticizam koji se javlja kod ljudi chim se samo pomene da vodom mozes da poterash klipove...

Taraba

Ako godi¹nje prelazi¹ ~8000km, u¹tedeæe¹ oko 160e na gorivu.
Ako uraèunamo jedan akumulator po sezoni od 50-ak €, opet vajdica.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

vlada_dee

Citat: skijash poslato 07 Oktobar, 2011, 17:11
A da li æe ti redovno crkavati akumulator?
Uopshte nije iskljucheno! :/

vlada_dee

Moze struja da se smanji, a efikasnost poveca dovodjenjem impulsne struje -kontraverzne- frekvencije, tako da cu i to josh malo ispitati.

lord_oblivion

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

lord_oblivion

Citat: vlada_dee poslato 07 Oktobar, 2011, 17:20
Moze struja da se smanji, a efikasnost poveca dovodjenjem impulsne struje -kontraverzne- frekvencije, tako da cu i to josh malo ispitati.

Kao i kori¹æenjem ploèa od odreðenih materijala.
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

vlada_dee

Citat: lord_oblivion poslato 07 Oktobar, 2011, 17:29
Citat: vlada_dee poslato 07 Oktobar, 2011, 17:20
Moze struja da se smanji, a efikasnost poveca dovodjenjem impulsne struje -kontraverzne- frekvencije, tako da cu i to josh malo ispitati.

Kao i kori¹æenjem ploèa od odreðenih materijala.
...koje u majci Srbiji niko nece da ti iseche po manjim dimenzijama od onih koje imaju u ponudi! Tabla 2x1.5m ~10000din!

dzimika

Citat: Taraba poslato 07 Oktobar, 2011, 17:18
Ako godi¹nje prelazi¹ ~8000km, u¹tedeæe¹ oko 160e na gorivu.
Ako uraèunamo jedan akumulator po sezoni od 50-ak €, opet vajdica.
akumulator je jeftiniji, 12ah kosta oko 3000din tako da dolazis do dobre racunice
a opet mislim da moze da se smanji potrosnja struje i mislim da treba samo da se namesti da radi na preko 2000obrtaja

Vlajko

Farbac bese otvarao slicnu temu..samo za 4 tocka..

U svakom slucaju bravo za cimanje..
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

bokilic

jeb,,jeftinija ti voznja da si ugradio plin ,ali i ovo je poduhvat vredan paznje,mada,1,5 litra nije malo,inace moj dobar prijatelj taxista je ugradio u kiu rio hho ili ti gas praskavac,cinimi se da ga tako zovu, i dobio ustedu od 30%benzina to jest plina,pa se sad skoro pa dzaba vozi ,pa ces i ti, valjda da ustedis dovoljno za jos kilometara

brmmmm

vlada_dee

pa da, Farbacheva je "auto mi ide na vodu", u tom duhu sam otvorio "motor mi ide na vodu" :)

Ima li neko info oko tog sklopa za ukljuchivanje na odredjenim obrtajima? Znam da se koristi kod plina, tj. auto mi prebacuje na plin na 2k obrtaja...

bokilic

Citat: vlada_dee poslato 07 Oktobar, 2011, 17:50
pa da, Farbacheva je "auto mi ide na vodu", u tom duhu sam otvorio "motor mi ide na vodu" :)

Ima li neko info oko tog sklopa za ukljuchivanje na odredjenim obrtajima? Znam da se koristi kod plina, tj. auto mi prebacuje na plin na 2k obrtaja...
taj sklop ti ide preko obrtometra i temperature,mozes i sam da napravis ako se razumes u elektroniku
brmmmm

vlada_dee

Citat: bokilic poslato 07 Oktobar, 2011, 17:49
jeb,,jeftinija ti voznja da si ugradio plin ,ali i ovo je poduhvat vredan paznje,mada,1,5 litra nije malo,inace moj dobar prijatelj taxista je ugradio u kiu rio hho ili ti gas praskavac,cinimi se da ga tako zovu, i dobio ustedu od 30%benzina to jest plina,pa se sad skoro pa dzaba vozi ,pa ces i ti, valjda da ustedis dovoljno za jos kilometara



Praskavi gas, da. I mogu da ti kazem da mi josh pishti u ushima od zadnjeg lansiranja flashe od 2l (pune HHO-om) u vazduh!
Kod motora je malo teze dobiti veliku ustedu, vrti se na vishe obrtaja, guta vaduh, a raspoloziva struja je manja...

Vec sam napravio LED obrtomer sa integralcima, pa mislim da bih mogao na ledari koja je oko 2000 da stavim tranzistorche, hm? Ili postoji neko elegantnije reshenje?