Glavni meni

Informatika i raèunarstvo . e-gimnazija

Započeo ^SuPeR_MiNt^, 16 Septembar, 2011, 10:57

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

^SuPeR_MiNt^

Informatika i raèunarstvo

Evo gradiva 1. godine informatièke gimnazije. 1971 je  proizveden prvi mikroprocesor uintelu 4004 , Prvi perzonalni raèunar  - MITS Altair pojavio se 1975. Apple computer napravio prvi raèunar sa grafièkim okru¾enjem 1983.god .
Super raèunari su zasnovani na paralelizaciji procesa , jer se tako procesi br¾e vr¹e i br¾e se dolazi do krajnjih rezultata, najveci proizvoðaèi su Cray i IBM . Brzine procesora su  3 i vise ghz , jedna matièna ploèa ima od 8 do 16 procesora ,a svaki procesori po 8 jezgara ... Super raèunari imaju od 30000 pa na vi¹e procesora (dodatna literatura www.craz.com ) . 
Oni mogu izraèunati do 70 i vi¹e triliona cifara , èoveku treba 8 miliardi godina da to ukuca na digitronu . Intel je 2009 napravio mali poslovni raèunar sa 8x po 64 gb ram memorije. Takav mini super raèunar mo¾e da uradi posao nadproseènog raèunara 5x br¾e . Ima ne zamisliv spektar moguænosti za 3d a¾uriranje video materijala. N-vidia je napravila prvi lièni super raèunar , cena mu je 9.950$ i ima 16000 jezgara integrisanih u grafièke jedinice.   [blahblah]   

Ako nekom zatreba evo vam gradivo iz informatike za 1. razred gimnazije :)

^SuPeR_MiNt^

Microsoft je izbacio multi taè ekran koji prepoznaje objekte i mo¾e downloadovati i uploadowati slike sa aparata i telefona i na njih  , radi na dodir i mo¾e se upravljati sa vi¹e taèaka od jednom . Dok se windovs bavio multi taè ekranom , Iphon je izbacio koncept Iphone 5 sa laserskom tastaturom , i hologramskim prikazom ekrana .... (dodatna literatura www.youtube.com -A day made of glass ) . A Day Made of Glass... Made possible by Corning.

Major



ЯЭВОЛУТИОН

nije da serem...ali jel ti to mene zajebavas...mislim nas...sa ovim linkovima i tekstovima.
Ja sam br imao ZXa kad se nisi jos rodio, a ti meni....ma
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Gaya

ZX spectrum 48k, masina sa kojom smo pravili prve korake u svetu racunara.

vlada_dee


ЯЭВОЛУТИОН

jok bre ...ranije zx80..tata na spectrum
p.s.
Jos u snu vidim one sarene linije dok ucita program sa kasetle...i zvrcanje i krcanje koje ispusta :D :D
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

RoaD GunneR

Citat: revolution poslato 17 Septembar, 2011, 23:48
jok bre ...ranije zx80..tata na spectrum
p.s.
Jos u snu vidim one sarene linije dok ucita program sa kasetle...i zvrcanje i krcanje koje ispusta :D :D
A secas li se kada je Zoran Modli (ziva legenda) pustao preko radia razne programe u etar, da bi ljudi snimali kuci na kasete.

MILJAN

Citat: Gaya poslato 17 Septembar, 2011, 23:30
ZX spectrum 48k, masina sa kojom smo pravili prve korake u svetu racunara.

Spectrum-fuj... nije querty :D  Jedan taster-jedna komanda..... lele... Basic... A gumen i mali..Kao programator za ve¹ ma¹inu...g-din Sinklar je mogao da se potrudi vi¹e..Ali zato comodore 64.E to je zverka....  Bem ti osmobita¹e...Bilo vreme kada smo navijali trake i ¹telovali azimut glave èitaèa po pola sata da uèitam hebenu igricu...Tek je Amiga 500 i 16 bita donela bolju grafiku i brzinu... U to vreme je bila revolucija... Lièno sam mrzeo IBM PC i glupe monohromatske ekrane.. Odbijao sve od 286, 386, 486--- Pa se pojavio prvi Pentium... Koji je pravio gre¹ku u decimalnom zarezu a ovi u NASA, svi pokupovali jer su imali ekskluzivni ugovor sa inteleom-posrali se da im ne izraèunaju pogre¹ne trajektorije satelita :D A mi likovali jer je to glupi PC. Meðutim ubrzo napustismo sve i preðosmo na taj PC.... I eto danas i dalje zuji ispred nas... Pentium vi¹e ne postoji jer su shvatili da bud¾enje velikog broja tranzistora na zasteraleom vaferu ne daje ni¹ta osim pregrevanja... Sada rade u 32 nanometra i otkidaju....(¾iveo AMD koji ih je naterao da napuste ¹ugavu "netburst" arhitekturu). Da mi je neko prièao da æe moj raèunar videti 8 CPU-a ja bih ga gaðao neèim ali eto i toga ima..  4 logièka (hiper trade) i 4 fizièka (ES).  Ali toèak ide dalje....  :)
Cave ab homine unius libri

apu

au bre manijaci, pa zbuniste dete sa spectrumom :D

p.s. prvi raèunar mi je bio Pekom 32 :D domaæa proizvodnja EI Ni¹ :) pa smo posle mno¾ili kilobyte :D

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: RoaD GunneR poslato 18 Septembar, 2011, 00:48
Citat: revolution poslato 17 Septembar, 2011, 23:48
jok bre ...ranije zx80..tata na spectrum
p.s.
Jos u snu vidim one sarene linije dok ucita program sa kasetle...i zvrcanje i krcanje koje ispusta :D :D
A secas li se kada je Zoran Modli (ziva legenda) pustao preko radia razne programe u etar, da bi ljudi snimali kuci na kasete.
i nisu ga tuzili za pirateriju
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

MIGE

Citat: Gaya poslato 17 Septembar, 2011, 23:30
ZX spectrum 48k, masina sa kojom smo pravili prve korake u svetu racunara.

uhhh,kakva bese to makina,pa dok ucitas neku igricu,prodje 15-20 min.a tek commodore ,amiga.... [thumb_up]

^SuPeR_MiNt^

®iveo Miljan :D a ovde mi lepo da pi¹em gradivo informatike , ako oæete jo¹ neki predmet samo zborite !

SSZGO

a cemu to sluzi a uz to i ne radi?

ja sam poceo na atariju, ne secam se modela, pa c64 na kasete, ali to je sve bilo bzv dok nisam nabavio

amigu 500 sa prosirenjem tj 1 mb rama (ax kad je to stiglo u kucu, kakva sreca, radio sam 6 meseci da bih je dobio), tad su radile diskete, kojih sma imao jedno 300 komada...

flashback, shadow of the beast 2 i 3, r-type ix ix ix...
pa ko nije igrao UFO enemy unkown na a500 taj ne zna sta je bol :) svaka borba se ucitavala 5 minuta sa 3 razlicite diskete...
pa prvi put FRP igre - pools of darkness, igra koju sam igrao ceo zimski raspust po 10 sati dnevno, najduza igra u istoriji, a ne ko ove danasnje sto zavrsis za 2-3 dana po 3-4 sata dnevno


zatim  amiga 1200, u doba kada se pojavio mp3 format, to je bilo cudo da pustas ziku na kompu...
pa budzena amiga 1200 sa turbo kartom na 40mhz i neverovatnih 10 megabajta ram-a koja je u to vreme bila nesto kao super kompjuter
tad je cak postojalo nesto sto se zove hard disk i dodatni flopi drajv :) cak i CD-ROM a bilo je i cele 3 igre koje su ga koristile, ja sam imao jednu i svi smo gledali tzv intro tj uvod u igru sniman kamerom i cudili se dokle je stigla tehnologija (alien breed tower assault)

i konacno, na kraju sam presao na pc i to tacno u vreme kada se pojavio quake 2 - secam se jer sam kupio komp zbog te igre kad sam video kako izgleda na cudu tehnologije , 3d grafickoj kartici (Voodoo)
prvi pc mi je bio tadasnji i pregazeni odavno CYRIX 586 na najmodernijem OS-u : windows 98

jedna od prvih i najboljih igara sto mi ostade u pamcenju: fallout, ex ko to tada nije igrao ne zna sta je propustio...
i onda ubrzo zatim: baldurs gate :)

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

markodjurovic

Citat: MILJAN poslato 18 Septembar, 2011, 03:38
Citat: Gaya poslato 17 Septembar, 2011, 23:30
ZX spectrum 48k, masina sa kojom smo pravili prve korake u svetu racunara.

Spectrum-fuj... nije querty :D  Jedan taster-jedna komanda..... lele... Basic... A gumen i mali..Kao programator za ve¹ ma¹inu...g-din Sinklar je mogao da se potrudi vi¹e..Ali zato comodore 64.E to je zverka....  Bem ti osmobita¹e...Bilo vreme kada smo navijali trake i ¹telovali azimut glave èitaèa po pola sata da uèitam hebenu igricu...Tek je Amiga 500 i 16 bita donela bolju grafiku i brzinu... U to vreme je bila revolucija... Lièno sam mrzeo IBM PC i glupe monohromatske ekrane.. Odbijao sve od 286, 386, 486--- Pa se pojavio prvi Pentium... Koji je pravio gre¹ku u decimalnom zarezu a ovi u NASA, svi pokupovali jer su imali ekskluzivni ugovor sa inteleom-posrali se da im ne izraèunaju pogre¹ne trajektorije satelita :D A mi likovali jer je to glupi PC. Meðutim ubrzo napustismo sve i preðosmo na taj PC.... I eto danas i dalje zuji ispred nas... Pentium vi¹e ne postoji jer su shvatili da bud¾enje velikog broja tranzistora na zasteraleom vaferu ne daje ni¹ta osim pregrevanja... Sada rade u 32 nanometra i otkidaju....(¾iveo AMD koji ih je naterao da napuste ¹ugavu "netburst" arhitekturu). Da mi je neko prièao da æe moj raèunar videti 8 CPU-a ja bih ga gaðao neèim ali eto i toga ima..  4 logièka (hiper trade) i 4 fizièka (ES).  Ali toèak ide dalje....  :)

ej, ZX je zakom za C64 :D ;)
Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje

ЯЭВОЛУТИОН

spectrum  rules...long live ser Sinclair
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

MILJAN

Citat: markodjurovic poslato 18 Septembar, 2011, 11:40
Citat: MILJAN poslato 18 Septembar, 2011, 03:38
Citat: Gaya poslato 17 Septembar, 2011, 23:30
ZX spectrum 48k, masina sa kojom smo pravili prve korake u svetu racunara.

Spectrum-fuj... nije querty :D  Jedan taster-jedna komanda..... lele... Basic... A gumen i mali..Kao programator za ve¹ ma¹inu...g-din Sinklar je mogao da se potrudi vi¹e..Ali zato comodore 64.E to je zverka....  Bem ti osmobita¹e...Bilo vreme kada smo navijali trake i ¹telovali azimut glave èitaèa po pola sata da uèitam hebenu igricu...Tek je Amiga 500 i 16 bita donela bolju grafiku i brzinu... U to vreme je bila revolucija... Lièno sam mrzeo IBM PC i glupe monohromatske ekrane.. Odbijao sve od 286, 386, 486--- Pa se pojavio prvi Pentium... Koji je pravio gre¹ku u decimalnom zarezu a ovi u NASA, svi pokupovali jer su imali ekskluzivni ugovor sa inteleom-posrali se da im ne izraèunaju pogre¹ne trajektorije satelita :D A mi likovali jer je to glupi PC. Meðutim ubrzo napustismo sve i preðosmo na taj PC.... I eto danas i dalje zuji ispred nas... Pentium vi¹e ne postoji jer su shvatili da bud¾enje velikog broja tranzistora na zasteraleom vaferu ne daje ni¹ta osim pregrevanja... Sada rade u 32 nanometra i otkidaju....(¾iveo AMD koji ih je naterao da napuste ¹ugavu "netburst" arhitekturu). Da mi je neko prièao da æe moj raèunar videti 8 CPU-a ja bih ga gaðao neèim ali eto i toga ima..  4 logièka (hiper trade) i 4 fizièka (ES).  Ali toèak ide dalje....  :)

ej, ZX je zakom za C64 :D ;)
[nono] [nono] [nono] [nono] [nono] ;)
Cave ab homine unius libri

MILJAN

Kada sam akao komodor i drndao azimut nisam ni sanjao da æu jednog dana komotno raditi sa grafièkom æiji je radni klok GPU 850 a memorije grafièke 1200.8 giga- Ram na 2100 mhz---- CPU sa 4 jegra i HT-om na 3 do 4 ghz.... Terabajti hd-a....... usb 3.0...sata 6...... Isto tako i danas neæu sanjati o neèemu za 10 godina..Jedva èekam :D Jer je i ovo kanta za ono ¹to dolazi i neæe vredi ni¹ta za 10 god.
Mada je u to vreme imalo ¹meka i sve ono ¹to smo pisali.... Raduje¹ se novoj igrici i ako napi¹e¹ ne¹to u macro asembleru kao malo dete.






Cave ab homine unius libri