Ćao, Anonimni posetioče
Stranice: [1] 2
Štampaj
Autor Tema: Informatika i računarstvo . e-gimnazija  (Pročitano 3125 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
^SuPeR_MiNt^
Drama Queen
Pozer

Van mreže Van mreže
Kvalitet: -2 (1%)
Zahvalnice: 7

16 Septembar, 2011, 09:57 Ocena: 0
Ignoriši

Informatika i računarstvo

Evo gradiva 1. godine informatičke gimnazije. 1971 je  proizveden prvi mikroprocesor uintelu 4004 , Prvi perzonalni računar  - MITS Altair pojavio se 1975. Apple computer napravio prvi računar sa grafičkim okruženjem 1983.god .
Super računari su zasnovani na paralelizaciji procesa , jer se tako procesi brže vrše i brže se dolazi do krajnjih rezultata, najveci proizvođači su Cray i IBM . Brzine procesora su  3 i vise ghz , jedna matična ploča ima od 8 do 16 procesora ,a svaki procesori po 8 jezgara ... Super računari imaju od 30000 pa na više procesora (dodatna literatura www.craz.com ) . 
 Oni mogu izračunati do 70 i više triliona cifara , čoveku treba 8 miliardi godina da to ukuca na digitronu . Intel je 2009 napravio mali poslovni računar sa 8x po 64 gb ram memorije. Takav mini super računar može da uradi posao nadprosečnog računara 5x brže . Ima ne zamisliv spektar mogućnosti za 3d ažuriranje video materijala. N-vidia je napravila prvi lični super računar , cena mu je 9.950$ i ima 16000 jezgara integrisanih u grafičke jedinice.   bla bla   

Ako nekom zatreba evo vam gradivo iz informatike za 1. razred gimnazije Smiley
^SuPeR_MiNt^
Drama Queen
Pozer

Van mreže Van mreže

Odgovor #1 - 16 Septembar, 2011, 10:12 Ocena: 0
Ignoriši

Microsoft je izbacio multi tač ekran koji prepoznaje objekte i može downloadovati i uploadowati slike sa aparata i telefona i na njih  , radi na dodir i može se upravljati sa više tačaka od jednom . Dok se windovs bavio multi tač ekranom , Iphon je izbacio koncept Iphone 5 sa laserskom tastaturom , i hologramskim prikazom ekrana .... (dodatna literatura www.youtube.com -A day made of glass ) .

Major
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
Ducati Monster 1200s
Red Beast

Kvalitet: +2038 (13%)
Zahvalnice: 123

Odgovor #2 - 16 Septembar, 2011, 11:35 Ocena: +1
Ignoriši

Informatika i računarstvo

dodatna literatura www.craz.com )

Kakav ti je ovo sajt?

^SuPeR_MiNt^
Drama Queen
Pozer

Van mreže Van mreže

Odgovor #3 - 17 Septembar, 2011, 18:29 Ocena: 0
Ignoriši

Greška cray.com
ЯЭВОЛУТИОН
Moto Doktor
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:
zlata, kata i zeka ....babe naravno 35+
Kvalitet: +8202 (38%)
Zahvalnice: 709

Odgovor #4 - 17 Septembar, 2011, 22:23 Ocena: +2
Ignoriši

nije da serem...ali jel ti to mene zajebavas...mislim nas...sa ovim linkovima i tekstovima.
Ja sam br imao ZXa kad se nisi jos rodio, a ti meni....ma

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11
Gaya
Voajer

Van mreže Van mreže
Kvalitet: +2 (11%)
Zahvalnice: 0

Odgovor #5 - 17 Septembar, 2011, 22:30 Ocena: 0
Ignoriši

ZX spectrum 48k, masina sa kojom smo pravili prve korake u svetu racunara.
vlada_dee
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
xj550 colorless
 Facebook: Poseti
ass, gas, or grass. nobody rides 4 free!

Kvalitet: +280 (36%)
Zahvalnice: 13

Odgovor #6 - 17 Septembar, 2011, 22:36 Ocena: 0
Ignoriši

48k

ЯЭВОЛУТИОН
Moto Doktor
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #7 - 17 Septembar, 2011, 22:48 Ocena: 0
Ignoriši

jok bre ...ranije zx80..tata na spectrum
p.s.
Jos u snu vidim one sarene linije dok ucita program sa kasetle...i zvrcanje i krcanje koje ispusta Cheesy Cheesy

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11
RoaD GunneR
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda CBR 600 F4i
Kvalitet: +126 (23%)
Zahvalnice: 12

Odgovor #8 - 17 Septembar, 2011, 23:48 Ocena: 0
Ignoriši

p.s.
Jos u snu vidim one sarene linije dok ucita program sa kasetle...i zvrcanje i krcanje koje ispusta Cheesy Cheesy
A secas li se kada je Zoran Modli (ziva legenda) pustao preko radia razne programe u etar, da bi ljudi snimali kuci na kasete.
MILJAN
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
SUZUKI
SUPER TEŠKA DOŽIVOTNO.

Kvalitet: +933 (18%)
Zahvalnice: 92

Odgovor #9 - 18 Septembar, 2011, 02:38 Ocena: +2
Ignoriši

Spectrum-fuj... nije querty Cheesy  Jedan taster-jedna komanda..... lele... Basic... A gumen i mali..Kao programator za veš mašinu...g-din Sinklar je mogao da se potrudi više..Ali zato comodore 64.E to je zverka....  Bem ti osmobitaše...Bilo vreme kada smo navijali trake i štelovali azimut glave čitača po pola sata da učitam hebenu igricu...Tek je Amiga 500 i 16 bita donela bolju grafiku i brzinu... U to vreme je bila revolucija... Lično sam mrzeo IBM PC i glupe monohromatske ekrane.. Odbijao sve od 286, 386, 486--- Pa se pojavio prvi Pentium... Koji je pravio grešku u decimalnom zarezu a ovi u NASA, svi pokupovali jer su imali ekskluzivni ugovor sa inteleom-posrali se da im ne izračunaju pogrešne trajektorije satelita Cheesy A mi likovali jer je to glupi PC. Međutim ubrzo napustismo sve i pređosmo na taj PC.... I eto danas i dalje zuji ispred nas... Pentium više ne postoji jer su shvatili da budženje velikog broja tranzistora na zasteraleom vaferu ne daje ništa osim pregrevanja... Sada rade u 32 nanometra i otkidaju....(živeo AMD koji ih je naterao da napuste šugavu "netburst" arhitekturu). Da mi je neko pričao da će moj računar videti 8 CPU-a ja bih ga gađao nečim ali eto i toga ima..  4 logička (hiper trade) i 4 fizička (ES).  Ali točak ide dalje....  Smiley

Cave ab homine unius libri
apu
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda NX650 Dominator
Kvalitet: +152 (21%)
Zahvalnice: 5

Odgovor #10 - 18 Septembar, 2011, 08:33 Ocena: 0
Ignoriši

au bre manijaci, pa zbuniste dete sa spectrumom Cheesy

p.s. prvi računar mi je bio Pekom 32 Cheesy domaća proizvodnja EI Niš Smiley pa smo posle množili kilobyte Cheesy
ЯЭВОЛУТИОН
Moto Doktor
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #11 - 18 Septembar, 2011, 09:30 Ocena: 0
Ignoriši

p.s.
A secas li se kada je Zoran Modli (ziva legenda) pustao preko radia razne programe u etar, da bi ljudi snimali kuci na kasete.
i nisu ga tuzili za pirateriju

MIGE
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
X9 500ccm
Kvalitet: +1431 (21%)
Zahvalnice: 127

Odgovor #12 - 18 Septembar, 2011, 09:33 Ocena: 0
Ignoriši

uhhh,kakva bese to makina,pa dok ucitas neku igricu,prodje 15-20 min.a tek commodore ,amiga.... palac gore

^SuPeR_MiNt^
Drama Queen
Pozer

Van mreže Van mreže

Odgovor #13 - 18 Septembar, 2011, 09:47 Ocena: 0
Ignoriši

Živeo Miljan Cheesy a ovde mi lepo da pišem gradivo informatike , ako oćete još neki predmet samo zborite !
SSZGO
Surovi
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
BMW HP4
Kvalitet: +1805 (26%)
Zahvalnice: 104

Odgovor #14 - 18 Septembar, 2011, 10:28 Ocena: 0
Ignoriši

a cemu to sluzi a uz to i ne radi?

ja sam poceo na atariju, ne secam se modela, pa c64 na kasete, ali to je sve bilo bzv dok nisam nabavio

amigu 500 sa prosirenjem tj 1 mb rama (ax kad je to stiglo u kucu, kakva sreca, radio sam 6 meseci da bih je dobio), tad su radile diskete, kojih sma imao jedno 300 komada...

flashback, shadow of the beast 2 i 3, r-type ix ix ix...
pa ko nije igrao UFO enemy unkown na a500 taj ne zna sta je bol Smiley svaka borba se ucitavala 5 minuta sa 3 razlicite diskete...
pa prvi put FRP igre - pools of darkness, igra koju sam igrao ceo zimski raspust po 10 sati dnevno, najduza igra u istoriji, a ne ko ove danasnje sto zavrsis za 2-3 dana po 3-4 sata dnevno

zatim  amiga 1200, u doba kada se pojavio mp3 format, to je bilo cudo da pustas ziku na kompu...
pa budzena amiga 1200 sa turbo kartom na 40mhz i neverovatnih 10 megabajta ram-a koja je u to vreme bila nesto kao super kompjuter
tad je cak postojalo nesto sto se zove hard disk i dodatni flopi drajv Smiley cak i CD-ROM a bilo je i cele 3 igre koje su ga koristile, ja sam imao jednu i svi smo gledali tzv intro tj uvod u igru sniman kamerom i cudili se dokle je stigla tehnologija (alien breed tower assault)

i konacno, na kraju sam presao na pc i to tacno u vreme kada se pojavio quake 2 - secam se jer sam kupio komp zbog te igre kad sam video kako izgleda na cudu tehnologije , 3d grafickoj kartici (Voodoo)
prvi pc mi je bio tadasnji i pregazeni odavno CYRIX 586 na najmodernijem OS-u : windows 98

jedna od prvih i najboljih igara sto mi ostade u pamcenju: fallout, ex ko to tada nije igrao ne zna sta je propustio...
i onda ubrzo zatim: baldurs gate Smiley

Reci nešto pametno i svi će te pamtiti - Nepoznati autor
markodjurovic
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda XL 500R, Honda CR 125R, Husaberg FE400
M.C. Wild Mangulice

Kvalitet: +128 (19%)
Zahvalnice: 6

Odgovor #15 - 18 Septembar, 2011, 10:40 Ocena: 0
Ignoriši

Spectrum-fuj... nije querty Cheesy  Jedan taster-jedna komanda..... lele... Basic... A gumen i mali..Kao programator za veš mašinu...g-din Sinklar je mogao da se potrudi više..Ali zato comodore 64.E to je zverka....  Bem ti osmobitaše...Bilo vreme kada smo navijali trake i štelovali azimut glave čitača po pola sata da učitam hebenu igricu...Tek je Amiga 500 i 16 bita donela bolju grafiku i brzinu... U to vreme je bila revolucija... Lično sam mrzeo IBM PC i glupe monohromatske ekrane.. Odbijao sve od 286, 386, 486--- Pa se pojavio prvi Pentium... Koji je pravio grešku u decimalnom zarezu a ovi u NASA, svi pokupovali jer su imali ekskluzivni ugovor sa inteleom-posrali se da im ne izračunaju pogrešne trajektorije satelita Cheesy A mi likovali jer je to glupi PC. Međutim ubrzo napustismo sve i pređosmo na taj PC.... I eto danas i dalje zuji ispred nas... Pentium više ne postoji jer su shvatili da budženje velikog broja tranzistora na zasteraleom vaferu ne daje ništa osim pregrevanja... Sada rade u 32 nanometra i otkidaju....(živeo AMD koji ih je naterao da napuste šugavu "netburst" arhitekturu). Da mi je neko pričao da će moj računar videti 8 CPU-a ja bih ga gađao nečim ali eto i toga ima..  4 logička (hiper trade) i 4 fizička (ES).  Ali točak ide dalje....  Smiley

ej, ZX je zakom za C64 Cheesy namigujem

Grand Duke of Shumadija and Western Pomoravlje
ЯЭВОЛУТИОН
Moto Doktor
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #16 - 18 Septembar, 2011, 13:02 Ocena: 0
Ignoriši

spectrum  rules...long live ser Sinclair

ЯЭВОЛУТИОН
Moto Doktor
Moto Manijak

Van mreže Van mreže
 Motor:

Odgovor #17 - 18 Septembar, 2011, 13:03 Ocena: 0
Ignoriši

e nemoj neko da kaze da covek nije bio ispred svog vremena
http://en.wikipedia.org/wiki/Sinclair_C5

MILJAN
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
SUZUKI
SUPER TEŠKA DOŽIVOTNO.

Odgovor #18 - 18 Septembar, 2011, 13:21 Ocena: +1
Ignoriši

ej, ZX je zakom za C64 Cheesy namigujem
ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne namigujem

MILJAN
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
SUZUKI
SUPER TEŠKA DOŽIVOTNO.

Odgovor #19 - 18 Septembar, 2011, 13:31 Ocena: 0
Ignoriši

Kada sam akao komodor i drndao azimut nisam ni sanjao da ću jednog dana komotno raditi sa grafičkom ćiji je radni klok GPU 850 a memorije grafičke 1200.8 giga- Ram na 2100 mhz---- CPU sa 4 jegra i HT-om na 3 do 4 ghz.... Terabajti hd-a....... usb 3.0...sata 6...... Isto tako i danas neću sanjati o nečemu za 10 godina..Jedva čekam Cheesy Jer je i ovo kanta za ono što dolazi i neće vredi ništa za 10 god.
 Mada je u to vreme imalo šmeka i sve ono što smo pisali.... Raduješ se novoj igrici i ako napišeš nešto u macro asembleru kao malo dete.

Stranice: [1] 2
Štampaj
Moto Manijaci  |  Opšte teme  |  Ostale teme  |  Tema: Informatika i računarstvo . e-gimnazija