Glavni meni

Засавица...

Započeo mi¹ko_kolo, 08 Avgust, 2011, 19:46

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mi¹ko_kolo

Дакле, не може се назвати клсичним путописом, али вожња (додуше не дугачка)- јесте.
Понекад самог себе нервирам због жеље да идем негде далеко, а гомилу лепих места имамо практично „испод носа“. Једно од таквих места је и Засавица, парк природе и место где се чувају животињске врсте карактеристичне за наше подручје.  Моја ГоспоЏа и ја одавно имамо намеру да одемо тамо а посебно што је село у коме је рођен мој отац на само 25-30 км од Засавице.

Са ауто-пута се искључујете код Сремске Митровице, прелазите преко Саве у Мачву, пролазите кроз Мачванску Митровицу и даље насипом десетак километара, а све вам је прописно обележено великим путоказима.






















mi¹ko_kolo

#1
Елем, домаће животиње су најзаступљеније. Међу њима су: подолска говеда, балкански магарац, балканска коза, брдски коњ, овце (сремска цигаја, каракачанска црна, влашка виторога), свиње мангулице, пси „пулини“, домаћи биво, брдска крава „буша“, кокошке... Од дивљих, поново су насељени даброви, који су из разних разлога били уништени на том подручју. Уз то, постоје и неке биљне врсте којих има само на том месту.




























































mi¹ko_kolo

Што се тиче боравка људи, постоји лепо уређен камп на стотињак метара пре уласка у парк. У самом парку погодности су: ресторан, брод за вожњу, чамци за пецање...




































prpa_zr

Zasavica je stvarno lepo mesto..  treba negovati ovakve parkove prirode..

u blizini Zrenjanina (a sa beogradske strane) se nalazi Carska Bara, koja je progla¹ena rezervatom za ptice.. 
jako volim ovakva mesta

ЯЭВОЛУТИОН

koliko ja vidim tu se nista ne pece...svo u nejestivom agregtanom stanju.....zivotinje volem samo mrtve i pecene kako treba...i to ne sve
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

mi¹ko_kolo

Ко каже?! У мом трећем посту, четврта слика одоздо, су обешене шунке од мангулица. А у јеловнику има и печење, некакви гулаши и свашта још нечега. Тако да, опаска не стоји.

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: revolution poslato 10 Avgust, 2011, 09:31
koliko ja vidim tu se nista ne pece...svo u nejestivom agregtanom stanju.....zivotinje volem samo mrtve i pecene kako treba...i to ne sve
Citat: mi¹ko_kolo poslato 10 Avgust, 2011, 21:09
Ко каже?! У мом трећем посту, четврта слика одоздо, су обешене шунке од мангулица. А у јеловнику има и печење, некакви гулаши и свашта још нечега. Тако да, опаска не стоји.

jelovnik ne jedem, a cuo sam da i te mangulice namaju holesterola
so+zacini+mast+holesterol  jednako UKUS
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

mi¹ko_kolo

 [thumb_up] Ако ја нисам гастрономски туриста, не мора да значи да нема шта да се поједе.

frenkiautogas

Sve si ti to tako lepo opisao i ocigledno je da ti prijao izlet, reci ti meni jesi li probao tamo da jedes, ili si samo setao? Slucajno sam obavesten i to dobro o Zasavici i nije bas sve to tako slatko kako izgleda. Ocigledno ti niko nije rekao da se onaj veliki pasnjak zove Valjevac, da ga decenijama mestani koriste za ispasu stoke, a tamo gde je stoka - tamo su i krpelji i buve u abnormalnim kolicinama. Pa ti sad probaj i kamp. Krava je tamo zasticena kao u Indiji i u popodnevnim satima se vracaju sa ispase, naravno ulicom, pa je prava vestina izbeci ih sa dva tocka, a o "dugmicima" po asvaltu da nepricam.
Frenki

mi¹ko_kolo

Да, шетао сам пашњаком и нисам закачио никакав трипер, буве, крпеље... Нисмо јели, јер нас двоје и нисмо неки гастроуживаоци. А да сам приметио "дугмиће"-и нисам.


????? ????????



goranvojska

sve sto ima u zasavici ima kod mene u selu samo to tamo je reklama digla na nivo da se o tome prica kao o sveckom cudu.pa te mangulice su obicne crne svinje sa nasih prostora za koje su srpski trgovci prodajom istih u pesti uzimali novac da bi obrenovici stvarali drzavu u 18 veku.sve to ljudi ima u srbiji odavno samo treba maknuti dupe iz bg-a.

mi¹ko_kolo

Е, јебаји га! Ја сигурно нисам неко ко не миче дупе из Београда. Иако сам рођен у истом, добар део детињства сам провео у селу које је на 25-30 км од Засавице. А најлепше игралиште ми је било у штали са животињама. Одатле сам (пре неки дан) и отишао у исту, јер ту у селу имам викендицу и проводим доста слободног времена тамо. Волове подолце нисам видео у селу ни пре 35 година, а толико памтим. Мангулице још мање, јер има више од 40 година како су сељаци почели да гаје увозне расе "јоркшир", "ландрас" и сличне. Да не причам о буши, домаћем биволу или каракачанској овци. Тако да, ако се неком чита-нек чита, ако се неком иде-нек иде само немојте да ми пребацујете што сам хтео да пренесем своје позтивне импресије о том месту.

ЯЭВОЛУТИОН

Ma ja ti prebacujem sto se ne vide razanj i na raznju sto pripada.....zasavica je lepa....lepa je Srbija...svi su lepi...ma idi bre sjebao si mi vizuru totalno
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

frenkiautogas

Jos nisi rekao koje je to tvoje selo. A pomenuo si ga par puta. Inace i ja sam iz Beograda, {NE BEOGRADJANIN, priznajem Beogradjane samo one kojima je bar dede rodjen u istom},a imam kucu u Zasavici pa sam zato i rekao da dobro poznajemtaj kraj. A mi odosmo predaleko, poceli smo da se raspravljamo, a to mi nije bio cilj. Naravno da je svaki izlet van grada dobar. I ja koristim svaki vikend da zapalindzam negde, a mozda se i ja odusevim nekim predelom koji to nezasluzuje po nekom.Samo ti cepaj...
Frenki

goranvojska

HVALI SELO DRZ SE GRADA.

mi¹ko_kolo

Citat: frenkiautogas poslato 11 Avgust, 2011, 23:59
Jos nisi rekao koje je to tvoje selo. A pomenuo si ga par puta. Inace i ja sam iz Beograda, {NE BEOGRADJANIN, priznajem Beogradjane samo one kojima je bar dede rodjen u istom},a imam kucu u Zasavici pa sam zato i rekao da dobro poznajemtaj kraj. A mi odosmo predaleko, poceli smo da se raspravljamo, a to mi nije bio cilj. Naravno da je svaki izlet van grada dobar. I ja koristim svaki vikend da zapalindzam negde, a mozda se i ja odusevim nekim predelom koji to nezasluzuje po nekom.Samo ti cepaj...

Отац ми је из Дреновца.  И уназад бар још 7-8 генерација. А ни ја баш не љубим форумске расправе. Посебно у темама које су предвиђене да буду разбибрига.