Glavni meni

Jagodina -Jastrebac 30.10.2010

Započeo drugsef, 01 Novembar, 2010, 09:37

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

drugsef

Petak vece a ja vec znam prognozu i hvata me putna groznica ,,ISO BI NEGDE?,, pita me zena i potvrdjuje da ce biti lepo vreme za voznju. Setih se Dukija mog Guzziste i rekoh ajde da vidim gde je i sta radi. Da ne palim motor pozovem ga telefonom kad on u garazi radi i misli sto i vecina bajkera pred vikend ,glanca masinu i obilazi ljubimca. Nije bilo ubedjivanja idemo na jug na Jastrebac ali pod uslovom da svratimo do Vel.Siljegovca da obidjemo moje prijatelje Mikija i Gocu Kanic uz koje sam ja odrastao i bavio se radioamaterizmom dok oni ne resise da se vrate u zavicaj a svojoj kcerki Maci ustupe stan da sa svojom porodicom u njemu zivi. Nalazimo se na OMV pumpi na izlazu iz Jagodine Moto Guzzi Falcone i Moto Guzzi V35 Custom krecu prema Paracinu Cilj je bio planina Jastrebac.Krecemo nesto posle 10 iz Jagodine,sunce sija,nigde oblacka,mi toplo obuceni,rezervoari puni(do pola),nikakvih obaveza za taj dan samo da se odveze zaplanirana ruta.Prvo kratko stajanje u Paracinu kod drugara,razmenimo par recenica onako sa motora i idemo dalje.Vozimo starim putem za Nis do odvajanja za Ribarsku banju,par kilometara ispred Deligrada.Nedugo posle skretanja svracamu u manastir Sv.Roman.Sam manastir potice iz devetog veka,na znam da li sam bio u nekom starijem manastiru,i u njemu je sahranjen Sv.Roman.Obilazimo manastir,palimo svece,slikamo i odusevljeni odlazimo ka V.Siljegovcu.

drugsef

#1
Paznju nam je privukao ovaj prozor,tacnija ova stara kovana resetka.Neko je nekada donji deo rasirio kako bi usao u manastir.

drugsef


drugsef

#3
Stizemo u V.Siljegovac i uz malo lutanja nalazimo moje stare prijatelje.Slatko,kafa i sok odmah stizu,hoce da serviraju i rucak,jedva se odbranismo od rucka jer je dan kratak a treba stici i na Jastrebac.Kod njih provodimo nesto vise od pola sata i krecemo dalje,put Jastrebaca.Na tom putu opet malo zalutasmo ali se ne sekiramo,svi putevi vode negde.Vrlo lako nalazimo pravu putanju i gas,nema mnogo saobracaja a predeli predivni.Stizemo na Jastrebac bez ijednog putokaza ka izletistu.A tamo nas docekuje prava jesenja idila,svakojake boje lisca kakve samo sada mogu da budu.

drugsef

Moji prijatelji. Goca i Miki Kanic

drugsef

Oko jezera i onih hotela-motela nigde nikoga,prosto neverovatno.Srecemo jednog biciklistu i jednu ekipu koja pravi fotografije za neku reklamu.Nakon polucasovnog odmora krecemo put Krusevca odusevljani lepotom i potencijalom planine ali i razocarani zasto se ne radi nesto vise na promociji i uredjenju ove prirodne lepote.U Krusevcu smo vec podosta gladni te glavom placa jedan hleb i jedna prut cajne na klupi u nekom parku.Siti,srecni i zadovoljni krecemo put Jagodine.Bukvalno na ulasku u Jagodinu zalazi i sunce koje je celog dana tako lepo sijalo. Pokusao sam da na karti upisem od prilike rutu gde smo prosli a na kilometar satu je bilo tacno 200km. Nama je bilo zadovoljstvo ako zbog ovog putopisa i slika pozelite da obidjete ova mesta i nasu lepu Srbiju nas trud oko ove teme nije bio uzaludan. Mozda ce se Duki javiti da doda jos neku sliku ili dopise nesto mada sam ja od njegovog i mog teksta napravio ovu temu kao zajednicku. Nisam ga pitao za autorska prava ali mislim da se nece ljutiti. Pozdrav bajkeri i bajkerke.

Rade Jagodinac

drugsef

Zaboravih jos jedan podatak manastir Sveti Roman je podignut 888godine i u njemu je sahranjen Sv. Roman a u okolini na potezu od Nisa do Djunisa ima 74manastira sto je za mene bio fascinantan podatak.Manastir je paljen to se vidi na ostacima fresaka unutar manastira ali se odrzao sve ove godine kao i nasa vera.Apsolutno predeo bogat kulturnim sadrzajem i vredan za obilazak. Na prolece ce mo se vratiti sigurno jos jednom kad dan bude duzi i vreme bude stabilnije a gorivo jeftinije  [thumb_down]. Kako bude iz ove se koze ne moze a mozda ce se smanjiti registracija pa ce mo moci da registrujemo nase ljubimce po nizim tarifama na ograniceno vreme [rofl] [thumb_up] :'(

Nadalina

Dzukela u podznaku

cone

lep putopus, svaka cast za slike.. osecam da je bila uzivancija :)

drugsef

Hvala na lepim komentarima. Za mene je svaka voznja,kao malom detetu, iznova radost . Mozda ste zapazili a mozda niste ja tek skoro videh da je neko ko je pravio dodatno obezbedjenje resetke koja je obijana jednim prostim potezim brusilice ostavio na prozoru krst da na dalje cuva manastir od provalnika. Inace sam slusao predanja i legende o manastirima u okolini pa cu u nekom od sledecih putopisa  podeliti to sa vama koji pratite.