Glavni meni

Kako stici do Panceva???

Započeo Gašpar, 03 Jun, 2011, 01:33

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Gašpar

Niste u pravu bre ljudi, nisu oni krivi. Oni su krenuli kao i ostali, da protestuju(a bilo ih je slicnih, koliko volis u proteklih godinu dana). Kriva je policija koja ih ne pusta u Beograd i time pravi blokadu.
Nije nista predizborno, i prosle godine je bilo isto, s tim sto im obecano nije ispunjeno  ;)

Inace, imam babu i dedu na selu, pa znam malo bolje o cemu se radi.
Ljudi koji rade na sitno, 20-30-50 lanaca, prezivljavaju.
Ljudi koji rade na krupno, po 500 lanaca, gde radi cela familija, deca, zene, matori, ... svi, jos i placaju po nekad coveka, kad ih nema dovoljno, ZIVI PROSECNO. Ljudi se ubijaju od posla, od 6 do 22, i na kraju zive prosecno, a nasi uvoze psenicu, jabuke, sargarepe, krompir, ....

Pop


"Грме танки џефердари..."


Error

a `leba ti sta su dobili?
Success is how high you bounce when you hit bottom.

prpa_zr

reè dve o poljoprivredi..

èovek koji radi zemlju ako ima male parcele (30-50 kj odnosno lanaca = 17.25 - 28.75 hektara) grcaju ako nema kombinacije sa stoèarstvom a i onda se pre¾ivljava..
prvo ih deru za repromaterijal ako nemaju para da kupe pa uzimaju tzv paritete gde ugovaraju naturalno vraæanje za uzet repromaterijal.. (kad skine p¹enicu odreðenu kolièinu mora da preda zadruzi od koje je uzeo semena, ðubrivo i sl.)
druga varijanta je da uðe u kredit kod banke (to je ono ¹to gledam svaki dan - za nijansu manje zlo od pariteta)
treæa varijanta je da proba sa svojim parama pa dokle ide.. a onda ne retko nastane problem pa mora da prodaje "na zeleno" tj dok je usev jo¹ na njivi i to ide opasno ispod cene ali ke¹ dobije¹ odma'

e onda te zajebe cena nafte pa ti poskupi proizvodnju kao da vadi¹ zlato a ne da gaji¹ ¾ito i kukuruz..
pa onda gleda¹ u nebo jel ima ki¹e ili je su¹a ili je previ¹e ki¹e pa bude poplava..
pa onda rodi koliko rodi pa te neki otkupljivaè zaceni na merenju, odbija postotak na vlagu.. ili ako samo èuva¹ u silosu ucenjuju te posle da proda¹ njemu a nekom drugom (a on ti natura cenu ili ti pravi odbitke na pomenutu vlagu i rastur)

pa kad konaèno na tr¾i¹tu bude objavljena cena, vidi¹ da si jedva u plusu ali to nije sve.. u nekom momentu cena malo poraste i onda svi masovno prodaju ali dok legne naplata kurs eura "sasvim sluèajno" ode gore ba¹ u trenutku kad si ti zatrpan gomilom dinara..

ali kao nema veze, neæu sve prodati moram da ostavim ne¹to i zbog ishrane moje stoke a onda te ujebe cena mleka.. iako je evro skoèio.. vi¹e zaraðuju mlekare koje preraðuju neko seljak koji proizvodi..
a i kad se cena mleka nekako usaglasi i dotera sa nekom premijom koju dotira dr¾ava.. onda mlekara kasni sa plaæanjem..

pa poène da crkava mehanizacija a banke te opsedaju sa "povoljnim" kreditima i lizingom..
du¹a ðavolu..

svodi se na to da mora¹ anga¾ovati kapital od vi¹e desetina pa i stotina hiljada eura da bi ostvario nekakav prihod a profit je veoma pod znakom pitanja - ostaje da se nada¹ da æe sledeæa godina biti bolja pa u proseku na 3 - 5 godina da bude¹ tu negde ok..
(1 kj - katastarsko jutro 0.575 hektara = 2000-4500€, jedna krava u proseku 1000€ pa navi¹e, mehanizacija da ne prièamo)

ko misli da je lako, neka proba.. meni je dovoljno ¹to gledam te izmuèene ljude svaki dan.. velika veæina njih se muèi neverovatno.. previ¹e je to ulaganja za novce koje dobije¹ na kraju.. ali paorsko srce ih  tera da nastave

Milomir27

podrzavam svakog seljaka,licno imam 3hektara zemlje i odavno sam zalivadio jer nema se racuna bilo sta raditi!!!
kao i bilo sta drugo u ovoj drzavi osim biti politicar ili mafijas!

easy

jebe mi se za seljake isto kao sto se i njima jebe ako citava industrija npr. precizne mehanike u srbiji ode u kurac jer se nije na vreme prilagodila trzistu.
seljak se dicio time sto je neobrazovan, ali posten, a sada je vreme da se probudi i vrati u 2012 godinu nove ere. proizvodnja im je zaostala, a trzisno orijentisanje ne postoji.

na to treba gledati kao i na svaki drugi posao - ako je posao nerentabilan i vise ne ide treba traziti neke druge opcije.
a oni zapeli da rade isto sranje koje rade vec 300 godina, po principu kojim je radjen vec 300 godina. gledam juce neku emisiju, u holandiji poljoprivrednik pravi 15 vrsta luka i izvozi u CEO SVET, ovi bre nasi znaju samo za crni, beli i crveni, nikome ne pada na pamet da pokusa da nase trziste koje je ima ultra jadnu ponudu zavali nesto novo. ne ide im uzgoj stoke - stranci otvaraju male ribnjake i prodaju ribu ekskluzivnim hotelima i restoranima u regiji, ili gaje jebem li ga tajvanske lubenice ako im ne ide paprika

Milomir27

onda se svakome za svakoga jebe!

easy


Gašpar

Easy, sta ces da jedesako poljoprivrednici zaustave proizvodnju?

easy

zaustave proizvodnju u celom svetu?

Error

Kako da 15 vrsta kad u nasem podnevlju uspeva samo 3,4 vrste luka?proizvodnja im je zaostala upravo u npr madjarskoj seljak dobija 500e po hektaru + nema pdv na robu+nema kamate na obnovu mehanizacije .. a ovdi nemozes da izvuces ni tih pisljivih 150e..a o kamatama i tim shitaram da nepricam..nije ni cudo sto sve zaostaje u ovoj zemlji..
Success is how high you bounce when you hit bottom.

Milomir27

a i traktor nije osnovno sredstvo za rad,kao ni taxisti auto :)

CADILLAC

Citat: CADILLAC poslato 30 Mart, 2012, 06:41
Tami¹ki , suzu li im jebem seljaèku...! [bejzbolka] [prebicute]
...i onom ko mi dade ( - )...! [srednjiprst] [rofl]
BMW BoxerClub Pancevo 666

easy

sorry, sve dodatne savete seljacima sta bi mogli raditi naplacujem

isterivac

Nije problem samo Pancevo, problem cela Vojvodina... Ja sam sinoc 5,5 sati putovao motorom iz Bg-a do Nb-a... Prvo krenuo na zr pa kod Cente patka, pa na Pa isto, i  na kraju autoputem do NS-a pa preko Zablja i nekih sitnih putica stigao kuci... Iskreno, jebem im mater 100x... Uvek im je malo, a svi u novim traktorima i to se takmice ko ce veci i jaci da kupi... Cast izuzetcima... Ali kenjaju mnogo
Jebes majstore kad posle njih, moram ponovo da radim isti posao!

prpa_zr

Citat: easy poslato 30 Mart, 2012, 11:53
sorry, sve dodatne savete seljacima sta bi mogli raditi naplacujem

nisi u pravu..
za seljaka izvoz nije jednostavan.. i ne mo¾e svako da ga radi..  u teoriji bi mo¾da i bilo moguæe ali procedure, tro¹kovi, dozvole, nalazi nadle¾nih slu¾bi.. pa lak¹e je roditi meèku..
a èime da izmi¹lja inovacije u svojoj proizvodnji kad sve to zahteva ulaganja a on jedva ima para za prostu reprodukciju
a da podsetimo jedino ¹to nam je relevantno u izvozu na¹e drage nam zemlje, jesu polj. proizvodi..
i te subvencije kojima im dr¾ava ma¾e oèi jesu ne¹to ¹to bi im pomoglo koliko - toliko a sa druge strane to je ne¹to ¹to i EU potencira kao zdrav odnos dr¾ave prema strate¹koj grani - proizvodnji hrane..

sa sada¹njim odnosom cena repromaterijala i energenata subvencija po hektaru bi minimalno trebala biti 350€ ako veæ ne mo¾e kao u susednoj Mad¾arskoj 500€ po hektaru..

ponoviæu jo¹ jednom, ko misli da je lako - neka proba

Milomir27

ma ja mislim najboolje da ukinemo seljaka,ili ti ga poljoprivrednika i svi u fabrike :)
ufff,jbg zaboravih pa mi i nemamo fabrike :)

Error

a ni tih 140e od prosle godine nisu platili..sad kao nece ici subvencija po hektaru nego po kg sto se proizvede..cekaj malo...zito nek bude 20din/kg,znaci 20din + 2 din subvencija i onda lepo drzava e oces tuki zito 18din + 2 din sub i iyadjes na isto...i sad naftu sto su dali to nije nafta(nit miris nit boja bela kao krec),to su valjda cistili skladista pa ajde da uturimo..
Success is how high you bounce when you hit bottom.

Milomir27

Citat: isterivac poslato 30 Mart, 2012, 12:18
Nije problem samo Pancevo, problem cela Vojvodina... Ja sam sinoc 5,5 sati putovao motorom iz Bg-a do Nb-a... Prvo krenuo na zr pa kod Cente patka, pa na Pa isto, i  na kraju autoputem do NS-a pa preko Zablja i nekih sitnih putica stigao kuci... Iskreno, jebem im mater 100x... Uvek im je malo, a svi u novim traktorima i to se takmice ko ce veci i jaci da kupi... Cast izuzetcima... Ali kenjaju mnogo
pa trebao si da ga vozis a ne da ga guras :)

isterivac

Ja svoj motor ne guram :P
Ali brze nije moglo kad sam morao da obidjem pola Vojvodine da bih dosao kuci..
Jebes majstore kad posle njih, moram ponovo da radim isti posao!