Glavni meni

Parada Srama 2010 - Zasto smo toliko nisko pali?

Započeo Gile_ExtremeBoy, 25 Oktobar, 2010, 20:53

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

zodiac

Koliko je ljudi u poslednjih 2000 godina izgubilo zivot ratujuci zbog vere?
Prijatelj je zao drug

serbduck

 
Citat: GhostMile poslato 09 Novembar, 2010, 12:29
Citat: farbach poslato 09 Novembar, 2010, 08:46
Ne postoji objektivna realnost, nego covek vidi svet u skladu sa sobom i svojim stanjima. Zapravo svet je vise neka vrsta ogledala u kom covek vidi svoj odraz. Sto manje filtera - cistija slika. Neko u Svetom prostoru manastira vidi dasak vecnosti, a neko debelog popa u dzipu. Sve u skladu sa vlastitim stanjima i potrebama. Da taj neko tezi vecnosti dzip i pop bi bili  zblurani, na 80% transparency i jos black&white. Ovako je obrnuto. Moj odnos sa Bogom i Postojanjem je vecan i nepromenjljiv. Nista, niti ja, niti bilo ko drugi moze uraditi, da se tu jedna jota promeni. Covek ciji zivot nema smisla je u velikom problemu ako ne nabedi i na svet oko sebe da nema smisla. Ukidanjem Boga i zivot gubi smisao, i eto opravdanja. Nema ideala, sem onog jednog, da u svoju guzicu nabijem sto vise mogu. Osim Boga ne postoje ni drugi ljudi, oni nisu moja sabraca, nego stepenice ka bogu Mamonu, koji ce me nahraniti. Medjutim taj bezdan ljudske duse ni Mamon ne moze da nahrani, pa manekeni ateizma kroz zivot idu gladni, stalno zeljni novih iskustava i saznanja, od kojih opet ostaju gladni i pusti u srcu. Bio sam na tom izvoru i neka hvala.

Neko moze da iskrivi realnost prema svojim potrebama i time joj da epitet "subjektivna", ali prava realnost je valjda samo jedna i ne trebaju joj nikakvi epiteti.
Svi mi mozemo da se "ogledamo", sa ili bez filtera, do mile volje, ali stvarna slika je samo jedna.

Hriscanstvo se, kao religija, zasniva i dan danas na percepciji staroj 2000 godina. Od kad su spalili Kopernika pa do danas, sva nacela su im nepromjenjena,
a jos uvijek su bog i batina. Kao da nista nije bilo. I dalje je Bog stvorio covjeka i postavio ga u centar svemira. Mozda se sunce ipak okrece oko zemlje.
A da ne pominjem da je kao religija ipak u manjini u svjetskoj populaciji, sto opet nije dovoljno da se covjek zapita, a zasto bi bas ova nevjerovatna prica bila jedina istina?



  Pa, kad se pojavi dovoljno uverljiva allternativa ovoj "neverovatnoj prici" mozda se covek i zapita...

  Sto se tice novaca i uopste materijalnog...mozda ne znate...u manastirima se nista ne placa. Ni krstenje, ni vencanje...nista...ako hoces i imas - ostavljas prilog po svojoj volji. Niko ti ne odredjuje tarifu... ako ti ne daj Boze treba pomoc, novcana ili bilo kakva - trazi pa ces videti.

  Nece ti monasi dati vina da se opijes i napravis kakav belaj. Nece ti dati novce da se kockas ili da se vadis, ali ako ti stvarno treba pomoc sigurno ce pomoci.

Citat: zodiac poslato 09 Novembar, 2010, 12:40
Juce je bilo spaljivanje Kopernika, a danas je hriscansko-ljubi-bliznjeg-svog udeljivanje minusa svakom ko se usudi da misli drugacije, ko skrene paznju sa biblije na dzipove, pedofiliju, otimanje para od stada. Tri komada za par minuta. Hriscanski, pravoslavno. Ja imam petoro dobre dece, nikog u zivotu nisam ubio, pokrao, prevario, spavam mirno kao jagnje. A u ovoj zemlji je jedan Arkan upamcen kao veliki vernik i ktitor, a primer nije usamljen, mogao bih do sutra da nabrajam. Razmislite o tome sledeci put kad se uhvatite propovedanja vere i moralnih vrednosti. Nisam odoleo, iako sam rekao da necu vise da se zamaram na ovoj temi.


Opet dajes los primer...

Jedan ikonostas u jednoj crkvi treba da se restaurira. Dosli majstori i treba da pocnu radovi, ali nestalo zlato... Nema ga...neko ukrao.

Sede tako majstori i Vladike i popovi...i cesu se po glavi...

Ulazi  Patrijarh Pavle i donosi dve kese pune zlatnog nakita. Kaze "Evo deco, ovo su meni poklanjali nakit, ali to meni ne treba. Pretopite to i radite."

Evo ti i los i dobar primer. To je valjda neka ravnoteza.
Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

UFF

Tema je "parada srama" nisam znao da se tako pise religija

zodiac

Citat: serbduck poslato 09 Novembar, 2010, 12:58
Sto se tice novaca i uopste materijalnog...mozda ne znate...u manastirima se nista ne placa. Ni krstenje, ni vencanje...nista...ako hoces i imas - ostavljas prilog po svojoj volji. Niko ti ne odredjuje tarifu... ako ti ne daj Boze treba pomoc, novcana ili bilo kakva - trazi pa ces videti.

Bane, to nije tacno. Ti znas da ja nisam vernik, ali moja zena jeste, i moja su deca krstena (doduse, i ja sam, ali to sad nije bitno). Itekako je postojala i tarifa, i vrlo precizno definisana cena za uslugu krstenja. Idi u bilo koju crkvu u Beogradu, pa pitaj. Nama je u vozdovackoj crkvi receno da besplatno ne moze nikako. I platili smo koliko su trazili.
Prijatelj je zao drug

serbduck

 
Citat: zodiac poslato 09 Novembar, 2010, 12:57
Koliko je ljudi u poslednjih 2000 godina izgubilo zivot ratujuci zbog vere?

Uzrok je materijalna dobit. Povod je lokalna carka razlicitih. Posledice su ljudske zrtve.

Sve to unapred izrezirano.

Da, naravno - smrt pederima!

Citat: zodiac poslato 09 Novembar, 2010, 13:02
Citat: serbduck poslato 09 Novembar, 2010, 12:58
Sto se tice novaca i uopste materijalnog...mozda ne znate...u manastirima se nista ne placa. Ni krstenje, ni vencanje...nista...ako hoces i imas - ostavljas prilog po svojoj volji. Niko ti ne odredjuje tarifu... ako ti ne daj Boze treba pomoc, novcana ili bilo kakva - trazi pa ces videti.

Bane, to nije tacno. Ti znas da ja nisam vernik, ali moja zena jeste, i moja su deca krstena (doduse, i ja sam, ali to sad nije bitno). Itekako je postojala i tarifa, i vrlo precizno definisana cena za uslugu krstenja. Idi u bilo koju crkvu u Beogradu, pa pitaj. Nama je u vozdovackoj crkvi receno da besplatno ne moze nikako. I platili smo koliko su trazili.

...u manastirima se nista ne placa...
Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

zodiac

Sto se tice pokojnog patrijarha Pavla, ne bi bilo dovoljno stotine takvih poput njega da se pokriju sve svinjarije koje u Srbiji cine svestena lica. Jedan castan covek ne opravdava na stotine pokvarenjaka. Skoro sam pricao sa jednim studentom bogoslovije koji mi je licio na sve, samo ne na vernika. Covek vrlo pragmatican, sam kaze da je to u njegovom kraju vrlo unosan posao, on je tu samo zbog para. I taj ce sutra da propoveda nekakvu veru i neke moralne vrednosti?
Prijatelj je zao drug

zodiac

A ja opet dobih minus zato sto  sam napisao da se krstenje placa, kao sto se i placa, ja platio licno, iz svog dzepa, svih pet puta. Opet hriscanski, moralno i verski podoban minus :D :D :D
Prijatelj je zao drug

zodiac

Bane, ko radi u manastirima? Svestena lica.
Ko radi u crkvama u Beogradu? Svestena lica.
Jel to ista crkva? Jeste.

O cemu se ovde radi? Kakve veze ima da li je crkva ili manastir, kad se naplacuju stvari koje ne bi smele da se naplacuju?
Prijatelj je zao drug

lencuga

Zar na 3 i vise ne ide popust na kolicinu? :)

Smrt pederima i pedeveu ;D
bolje biti zdrav i bogat jer sta vredi siromasnom sto je bolestan

jerej

Evo sto se tice tarife, ja sam tokom svog skolovanja i studiranja slusao svakakve price na tu temu i oduvek sam sebi govorio da je necu imati. Kada sam dosao na parohiju, kada me pitaju, koliko, ja sam govorio koliko mozete. Za prvo vencanje, dobio sam 600 dinara, za vodice, davali su mi i po 50 dinara. A ja isto kao i svi vi moram da platim struju i komunalije, socijalno i penziono osiguranje, da kupim hranu i da naspem naftu u auto... Pa sad recite, da li ja ili bilo koji drugi svestenik mozemo to da uradimo sa tih 50 dinara? Naravno, drugih prihoda osim tih sa parohije nemam, pa sad ocenite sami..

mrle

Citat: zodiac poslato 09 Novembar, 2010, 13:14
Bane, ko radi u manastirima? Svestena lica.
Ko radi u crkvama u Beogradu? Svestena lica.
Jel to ista crkva? Jeste.

O cemu se ovde radi? Kakve veze ima da li je crkva ili manastir, kad se naplacuju stvari koje ne bi smele da se naplacuju?

u manastirima su monasi i monahinje!!! ®ive sasvim drugaèiji ¾ivot od sve¹tenika.

mrle

Citat: zodiac poslato 09 Novembar, 2010, 13:10
A ja opet dobih minus zato sto  sam napisao da se krstenje placa, kao sto se i placa, ja platio licno, iz svog dzepa, svih pet puta. Opet hriscanski, moralno i verski podoban minus :D :D :D

ja napisao iskustvo sa monasima i monahinjama u manastirima, pa dobio neke minuse...

UFF

E sad ce jereja da pitaju kako je od te plate kupio motor :D

mrle

Citat: UFF poslato 09 Novembar, 2010, 13:22
E sad ce jereja da pitaju kako je od te plate kupio motor :D

i jo¹ kakav motor :)

jerej

Citat: UFF poslato 09 Novembar, 2010, 13:22
E sad ce jereja da pitaju kako je od te plate kupio motor :D

Jerej je podigao kredit da ga kupi.. ;)

serbduck

  Sale, ti i ja o svemu i svacemu, ali o veri...

 Znas da sam vernik i da cu uvek braniti svoj stav.

 Istina je da u svakom zitu ima kukolja. Po pravilu kukolj se izdvaja i baca da ne zagadi zito - i to je upravo za ovu temu.

 Ispravice me Jerej ako gresim - u svetom pismu pise - " Ukoliko muskarac oblezi muskarca - greh na oba i da se pogube". Odvojiti kukolj!

 Zasto Crkva gleda kroz prste nekima i ne odvaja kukolj - ne znam. Kako god bilo taj kukolj mene nece pokolebati u veri.

 Cesto idem u manastire. Gradske crkve posecujem, ali ne tako cesto. Razlog je ono sto si ti vec napisao.
Baba Kurana pojede metar drva ... i ne trazi vode!

UFF

I eto sad se cude sto je skupo krstenje?
Pa mora kredit da se odplacuje :D
Jel znaju oni koliko samo nove gume kostaju?  ;)

inace od mene  [clapp]  za besplatno krstenje

jerej

Citat: UFF poslato 09 Novembar, 2010, 13:27
I eto sad se cude sto je skupo krstenje?
Pa mora kredit da se odplacuje :D
Jel znaju oni koliko samo nove gume kostaju?  ;)

inace od mene  [clapp]  za besplatno krstenje


I pored kredita, krstenje je i dalje po principu " koliko das " i cak ga ni nove gume nece porusiti.. :)

farbach

Zodiac po tvojoj logici ne treba voziti motor jer svakakvi ljudi danas voze motore. Ne vidim nikakvu vezu izmedju Boga i popova, cak ni izmedju Hriscanstva i Boga. Mislim na negativnu vezu koju ti potenciras.  Hriscanstvo je podskup skupa Bog, a ne njegov ekvivalent. Kao ti bi bio vernik da popovi voze ficu?


Nadalina

Jerej, ako procitas moje postove, videces da sam ja rekla da sve primere koje navodim, su primeri pojedinaca.... I da upravo ti pojedinci su oni zbog kojih ce i oni dobri i posteni svestenici biti na losem glasu jer ljudi uvek prvo vide lose strane....
Zatim, nigde nisam ni dzipove spomenula...
Kao sto sam i vec rekla, postoje i svestena lica koja ja izuzetno postujem, koja su svojom pozrtvovanosti i predanosti svom poslu to zasluzila....
Jerej, tebe ne poznajem, ali te postujem zbog toga sto radis svoj posao tako kako ga radis, i tu nema govora. Da je vise takvih kao sto si ti, ne bi ovi gorepomenuti bili u prvom planu... To je sustina...

Mrle, slazem se sa tobom u vezi sa manastirima...

Dzukela u podznaku