Glavni meni

Poslovna politika

Započeo mkt, 05 April, 2011, 01:52

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

prpa_zr

ja bih se samo nadovezao na temu prodaje, s' obzirom da je moj posao takoðe usko povezan sa istom..

ne znam da li ste primetili ali u poslednje vreme najveæi broj oglasa za posao jeste upravo u poslovima prodaje.. svi tra¾e komercijaliste, agente prodaje, menad¾ere prodaje.. nazivi su razlièiti ali su¹tina je ista.. u vreme krize d¾aba odlièan projekat, d¾aba kvalitetna proizvodnja, d¾aba odlièna reklama .. ako izostane prodaja (zajedno sa naplatom) ceo posao prestaje. Zato je najveæa potra¾nja upravo za kadrovima koji æe pospe¹iti prodaju nekog proizvoda/usluge

A u prodaji je rezultat fizièki merljiv i lako se analizira ko je dobar a ko ne.. o stresu da ne prièamo.. taèno se vidi razlika u pona¹anju ljudi pred kraj meseca, kvartala, godine..  
i naravno najveæa je fluktuacija ljudi u prodaji..
neka statistika govori da je proseèno vreme koje se neko zadr¾i na mestu prodavca (komercijaliste) 2-3 godine, nakon toga obièno ili napreduje ili menja poziciju u okviru firme ili menja firmu..

ЯЭВОЛУТИОН

Ја вам само желим да одете у Европу да радите за велике паре по 16 сати дневно два посла........није бре нигде лако. Ко није био преко и радио од 9 ујутру па док може, не схавта да је такво понашанје скоро па неопходно. Ја у моју радњу сиђем у 10 и радим док могу. Неки пут је то до 22, неки пут је до 16, а неки пут ни не сиђем....пошто се налазим у сивој зони нико ми ништа не може осим мојих муштерија...Они су углавном испоштовани, осим када траже ствари које не могу да се уреде, или не за те паре.
Продавци који проају кола су углавном лаици, нењубазни, спори, немају појма ни о чему...посао их ни не занима....ретки су они који знају свој посао. грешка је и у послодавцима...боље да плате 1000 евра неког ко познаје возила и зна да продаје него гомилу неспособњаковића од којих очекује резултате.
пример:
Радуловић
-добар дан овај модел  ф800 колико има цилиндара
-два
-а овај х650
-један
-а што има два ауспуха
-аааааа, два
-а овај ф650 колико он има цилиндара
-(сагинје се по брошуру која нму стоји већ две године испод пулта није је ни погледао) он има 650 кубика , један цилиндар, 4 вентила......бла, бла
-а реците ми само још молим вас да ли имате прошлогодишњи модел, занима ме због попуста
-па овде су сви прошлогодишњи
-хвала и довиииииииђења
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

stefgi

Ljudi prodaja je jako kompleksna nauka....izucava se na mnogim fakultetima (pa i na mom fakultetu) a naravno sva ta teorija je potekla iz prakse. Nismo mi srbi tu da izmisljamo toplu vodu i nismo tu da vodimo socijalnu politiku. Tu smo da radimo ko hoce/moze a ko nece "setnja". Nisu sve prodaje u stilu trafike pa ce kupac doci po cigare i to je to.....pa cak i tada treba biti nasmejan i usluzan da bi dosao kod tebe ponovo a ne kod Zike komsije....

Ima jedna stvar koja vazi u prodaji konkretno kola posto mi je to bliska materija.....Prvo dobar proizvod, adekvatna cena, pravovremeni marketing i dobro organizovana mreza su ti osnova da POTENCIJALNI kupac dodje u salon. Kad dodje u salon on nije kupio auto vec tek treba da ga kupi i tu nastupa dobar prodavac. U npr 20 potencijalnih kupaca, 4 ce sigurno(nista nije sigurno ne treba ovo uzeti zdravo za gotovo) kupiti makar bili i neljubazni(npr iz neke nuzde ili jako povoljne cene ili nekog razloga), 5 ce verovatno kupiti ali malo se dvoume jos npr troje se mnogo dvoume i nisu bas za kupovinu i tu jos neki ostatak. Znaci los prodavac ce prodati 4, solidan npr 9 a dobar preko 12.   Verujte da tako to funkcionise i da su vrseni ogledi bas u auto industriji kao jednoj od jako pogodnih za to prevashodno zbog namene proizvoda i vrednosti koja nikad nije jedna ili dve plate vec neka ustedjevina...
Ako neko zeli mogu mu preporuciti knjige koje su na temu dobre prodaje i koliko je vazno biti naklonjen potencijalnom kupcu.

Sa Johnijem se slazem u svemu sem u nacinu na koji je taj lik pripretio....

Mortisha

Ah ta prodaja.... 3 godine radim u Telekomu (citaj Lelekomu) kao agent prodaje.... Vise mi je preko glave treninga, interpersonalnih vestina, up sellinga, cross sellinga...Pricajte tise kad korisnik vice, gestikuliraje, osmehujte se, razumite uprostite, pokazite, motivisite...Ako korisnik ima ovo ponudite mu ovo na ovaj i onaj nacin... A ako zeli to i to onda ono.... Ili ako ne zeli OBAVEZNO mu predocite tu i tu uslugu..da zna...da razmisli...bla bla bla...cela piiip raketna nauka...

I onda ja 17-og primim platu od 18-19 000 + prevoz.....zanci 20-21 000 u naboljem slucaju... A stres, nervoza i sl...da ne pominjem... Vecina ljudi je kivna na same sebe sto su zivi pa na sve ostalo...veeeeliki broj mentalno poremecena i drustveno unakazena.....asoijalni...nevaspitani....

Vecina dodje i hoce sve odmah sada odmah jer je on/ona bila u Svajcarskoj i Boze kako ovde nista ne radi...

Pa probudite se...Srbija :)

A sistem nagradjivanja....to ima svuda....i nema tu nista ni cudno nit lose.... Samo je zajebaTo kad uopste nema vee sta si i koliko radio i sta imas od skole...samo koga znas i ciji si.... i eto bonusa. A onda mi misevi...rucaj ono sto se ne ruca i pssst.

I got a little secret for ya, I never sleep when comes the night..
But every time I smack my fingers I switch back into the light...
My moon belongs to your sun, your fire is burning my mind...
Is it love or is it lust? Something that I just can't describe...

UFF

Kako volim kad procitam neke koji kenjaju o prodaji kao velikoj nauci a omiljena serija im je mucke
Tamo glavni lik ulicar bez 2 razreda skole a moze svakom da proda sta god hoce i ne to nije slucaj samo na tv-u

dzimika

Citat: UFF poslato 06 April, 2011, 01:17
Kako volim kad procitam neke koji kenjaju o prodaji kao velikoj nauci a omiljena serija im je mucke
Tamo glavni lik ulicar bez 2 razreda skole a moze svakom da proda sta god hoce i ne to nije slucaj samo na tv-u

kaze covek koji mi je predlagao da ceo pazar koji napravim ulozim u kese da ne bih morao svaki dan da ih kupujem
toliko o tome koliko poznajes prodaju

UFF

Pa ako ce firma da ti propadne za 50e onda je bolje zatvori ;)
Nisu to neke pare da se drkas svaki dan umesto da kupis za ceo mesec odjednom

by the way taj moj post se nije odnosio na tebe al vidim da si se pronasao jbg

stefgi

Sto jel je meni bio upucen?  Pa onda se smejes direktno svim velikim magovima prodaje a to govori samo o tebi.

mirno

Citat: revolution poslato 06 April, 2011, 00:07
Ја вам само желим да одете у Европу да радите за велике паре по 16 сати дневно два посла........није бре нигде лако. Ко није био преко и радио од 9 ујутру па док може, не схавта да је такво понашанје скоро па неопходно. Ја у моју радњу сиђем у 10 и радим док могу. Неки пут је то до 22, неки пут је до 16, а неки пут ни не сиђем....пошто се налазим у сивој зони нико ми ништа не може осим мојих муштерија...Они су углавном испоштовани, осим када траже ствари које не могу да се уреде, или не за те паре.
Продавци који проају кола су углавном лаици, нењубазни, спори, немају појма ни о чему...посао их ни не занима....ретки су они који знају свој посао. грешка је и у послодавцима...боље да плате 1000 евра неког ко познаје возила и зна да продаје него гомилу неспособњаковића од којих очекује резултате.
пример:


Радуловић
-добар дан овај модел  ф800 колико има цилиндара
-два
-а овај х650
-један
-а што има два ауспуха
-аааааа, два
-а овај ф650 колико он има цилиндара
-(сагинје се по брошуру која нму стоји већ две године испод пулта није је ни погледао) он има 650 кубика , један цилиндар, 4 вентила......бла, бла
-а реците ми само још молим вас да ли имате прошлогодишњи модел, занима ме због попуста
-па овде су сви прошлогодишњи
-хвала и довиииииииђења

Upravo o toma sam i pricao, dosao je ili dosla je na posao samo da bi popunio brojno stanje a ne da bi se potrudio da nesto proda. A o osposobljenosti radnika za odredjeno radno meso da i ne govorimo, jer oni u principu neznaju ni sta prodaju, tu su samo da ti se keze u facu i da te ponude kafom (koja na kafi i ne lici) a ti bi u stvari trebao da znas sve informacije o nekom priozvodu pre nego sto ga kupis, da ne bi morao slucajno nesto da pitas i dovedes trgovca u neprijatnu situaciju jer ne zna da ti odgovori.

MK OTAD®BINA
  SRBIJA

misa-pei

Ali bi isto tako, ba¹ u sluèaju tehnièke robe, pored op¹teg znanja koje prodavac mora da ima, da isti onaj "gazda" ulo¾i u ¹kolovanje i obrazovanje radnika. Koliko znam, radnike Guevare je vlasnik odveo u fabriku Arai da se ¹to bolje upoznaju sa proizvodom koji prodaju. To je gest ozbiljnog vlasnika.

Bro¹uru umem sam da proèitam, ni¹ta mi ne znaèi ako prodavac ne zna o proizvodu vi¹e od mene.

Danas je jako te¹ko naæi kvalitetnu radnu snagu, a isto je te¹ko naæi ozbiljnog, normalnog "gazdu". Ni jedni ni drugi nisu cveæke. Najveæi je problem kad je dobar radnik slabo plaæen ili ga gazda zavlaèi, a svojoj ¹valerki ili partijskom drugu daje ¹akom i kapom, mada su nesposobni.
Država je najveći neprijatelj naroda

UFF

evo jos jedan se pronasao :)

mirno

Citat: misa-pei poslato 06 April, 2011, 13:05
Ali bi isto tako, ba¹ u sluèaju tehnièke robe, pored op¹teg znanja koje prodavac mora da ima, da isti onaj "gazda" ulo¾i u ¹kolovanje i obrazovanje radnika. Koliko znam, radnike Guevare je vlasnik odveo u fabriku Arai da se ¹to bolje upoznaju sa proizvodom koji prodaju. To je gest ozbiljnog vlasnika.

Bro¹uru umem sam da proèitam, ni¹ta mi ne znaèi ako prodavac ne zna o proizvodu vi¹e od mene.

Danas je jako te¹ko naæi kvalitetnu radnu snagu, a isto je te¹ko naæi ozbiljnog, normalnog "gazdu". Ni jedni ni drugi nisu cveæke. Najveæi je problem kad je dobar radnik slabo plaæen ili ga gazda zavlaèi, a svojoj ¹valerki ili partijskom drugu daje ¹akom i kapom, mada su nesposobni.

U pravu si 100% ali mi nije jasno koja je njegova uloga u firmi ako ja moram sam da citam brosure, raspitujem se itd, pa onda taj gazda treba da zaposli samo komercijalistu koji ce da zavrsava papirologiju i njega dooobro da plati.
MK OTAD®BINA
  SRBIJA

mirno

Dobra je ovo tema, ja vam kazem :)
MK OTAD®BINA
  SRBIJA

Joker

Kao i sve, jos jedna tema ode u nepovrat.. :D
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

misa-pei

Da, od dobre fore, Manijaci naprivili nešto ozbiljno... Čudo :D uvek je obrnuto :D :D :D
Država je najveći neprijatelj naroda

DebeliZmaj

zato gazde ne ulazu  u prodavce ?
pa zato sto isti posle ode kod drugog ...
i onaj drugi mu ponudi 50e vecu platu a
dobije instant obuchenog prodavca sa znanjem
o robi ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

misa-pei

A ovako svi dobiju lo¹e prodavce koji ni ne znaju ¹ta prodaju. Sjajna im je logika. Potpi¹e ugovor koji ga obavezuje da ako samovoljno napusti posao, mora da plati ¹kolovanje, ili tako neka vrsta ugovora, sa obavezama obe strane.
Država je najveći neprijatelj naroda

DebeliZmaj

heh :) ... pazi on moze toliko loshe posle da radi da ga sam otpustish ... znaj :) ...
nijedan ugovor koji mu posle brani da radi u nekoj drugoj firmi itd kod nas je nistavan
jer imash zagarantovano pravo na rad u ustavu...  znachi to je mrtvo slovo na papiru :)

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

misa-pei

Èekaj, siguran sam da su u nekom "inostranstvu" re¹ili taj problem.

A ako ima dobre uslove rada (èitaj, platu i normalan odnos sa gazdom), neæe mu pasti na pamet da ode.
Država je najveći neprijatelj naroda

DebeliZmaj

jesu ... al nikad nemozesh zadrzish neko ko hoce ode...
a i u ``inostranstvu`` te pristojno plate... ovde ... hm da ti 10e na platu ...
wow !;) mosh misliti ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell