Glavni meni

Poslovna politika

Započeo mkt, 05 April, 2011, 01:52

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

MIKA ARHANGEL

Citat: KIZA73 poslato 05 April, 2011, 19:05
Citat: MIKA ARHANGEL poslato 05 April, 2011, 18:23
U principu ovde prisutni ste mladji ljudi.Meni ovo nije ni malo strano sto je taj direktor napisao.Ja sam licno radio pod takvim uslovima i ne zalim se a imao sam kolege kojima se to nije svidjalo.Da pojasnim: vozio sam pauka za dizanje vozila u Francuskoj i nisam hteo da radim za fiksnu platu nego sam pristao da radim na procenat, t.j. da budem placen od pazara 25% i tako zaradjivao 25 do 27 hiljada franaka (red velicina 7,5-8 hiljada nem.maraka).Dok su neke moje kolege dizali 10-12 auta dnevno ja sam za isto vreme dizao 25-30 auta dnevno.I jednog dana gazda od mene potrazi dali mogu da nadjem par momaka koji hoce da rade kao i ja, sto sam i uradio-doveo momke.Sledeceg meseca za njih 5-6 vozaca bilo je ovo aufiderzen.U privatnom biznisu nema milosti ili jesi ili nisi i to je to.Tako ce biti svuda pa i kod nas a ko se prestroji bice mu dobro a onaj ko filozofira radice to i dalje.Tako je to moramo to prihvatiti ako hocemo neku egzistenciju. 
I, kolika ti je penzija, ako nije tajna? Pricas o Francuskoj gde se rad PLACA. Da meni neko da danas u Srbiji ponudi petinu tih para ja bih tih 25-30 automobila preneo u zubima do starog sajmista. Ovde je rec o firmi gde si legalno prijavljen i imas kakva takva prava po zakonu. Ja vec 15 godina rmbacim kod privatnika i dobro znam sta je rad. Ne mesajte rad sa odnosom prema zaposlenom. Problem danasnjih privatnika-tajkuna je sto su stasavali u biznismene devedesetih godina. Tada se retko ko posten obogatio. Uglavnom na muljanje, bezobrazluk, kriminal i ono najgore. Niko nije bio generacijski bogat i sa izgradjenim stavom i odnosom prema zaposlenom. Retke su danas gazde koje cene rad. Iako si mu kao vredan radnik dragocen, on te gleda kao budalu jer samo budale rade (da ne navodim primere,a znate ih i vi gde su zabusanti mnogo bolje prosli-iz raznih razloga). Placa te mizerno, izbegava da te nagradi, a sve to iz nekog siledzijskog komleksa. Jer, moze mu se. Ako neces ti ima ko hoce. Takvih kao ti je pun grad, itd. Samo sreca u nesreci je da je udarila kriza pa pare vise ne padaju sa neba. Morace poceti da vise cene pravog radnika i da ga drze kao malo vode na dlanu. Ranije kada im dobar radnik ode i na njegovo mesto dodje los pare opet padnu sa neba ali vec danas qrac malo. Konacno ce, nadam se, poceti da razmisljaju. Opet napominjem da je covek pokazao zvanicni dokument preozbiljne firme. Ne pricamo o radu na crno, nabijanju norme u istovarivanju dzakova cementa itd.
Pa penzija kao i svaka strana za nase uslove je OK i nebih mogao da je potrosim da nemam studenta koji mi pomaze u tome.
A mi ovde u ovoj temi i pricamo o normalnim firmama kao sto si napomenuo a ti neki drugi o kojima ti pricas to nisu firme niti su ti ljudi poslodavci.E jos i ovo da kazem kad sam vec ovde : bilo koji posao (dali je to istovaranje cementa,konobarisanje,farmaceut ili nesto slicno) je kao i zelena pijaca.Tu se radi o ponudi i potraznji i na osnovu tih parametara se i cene rada koriguju.Ja sam napustio studije pre nego sto sam poceo i resio da se bavim iskljucivo deficitarnim zanimanjima (u pocetku pevac,pa argon varenje kada je to pocelo,pa taj pauk kada pocinje i najzad bosch majstor jer sam video da nema tih majstora) i to mi je dosta pomoglo u moje vreme,sada ne razmisljam o tim stvarima.

KIZA73

Citat: MIKA ARHANGEL poslato 05 April, 2011, 19:35
Citat: KIZA73 poslato 05 April, 2011, 19:05
Citat: MIKA ARHANGEL poslato 05 April, 2011, 18:23
U principu ovde prisutni ste mladji ljudi.Meni ovo nije ni malo strano sto je taj direktor napisao.Ja sam licno radio pod takvim uslovima i ne zalim se a imao sam kolege kojima se to nije svidjalo.Da pojasnim: vozio sam pauka za dizanje vozila u Francuskoj i nisam hteo da radim za fiksnu platu nego sam pristao da radim na procenat, t.j. da budem placen od pazara 25% i tako zaradjivao 25 do 27 hiljada franaka (red velicina 7,5-8 hiljada nem.maraka).Dok su neke moje kolege dizali 10-12 auta dnevno ja sam za isto vreme dizao 25-30 auta dnevno.I jednog dana gazda od mene potrazi dali mogu da nadjem par momaka koji hoce da rade kao i ja, sto sam i uradio-doveo momke.Sledeceg meseca za njih 5-6 vozaca bilo je ovo aufiderzen.U privatnom biznisu nema milosti ili jesi ili nisi i to je to.Tako ce biti svuda pa i kod nas a ko se prestroji bice mu dobro a onaj ko filozofira radice to i dalje.Tako je to moramo to prihvatiti ako hocemo neku egzistenciju.  
I, kolika ti je penzija, ako nije tajna? Pricas o Francuskoj gde se rad PLACA. Da meni neko da danas u Srbiji ponudi petinu tih para ja bih tih 25-30 automobila preneo u zubima do starog sajmista. Ovde je rec o firmi gde si legalno prijavljen i imas kakva takva prava po zakonu. Ja vec 15 godina rmbacim kod privatnika i dobro znam sta je rad. Ne mesajte rad sa odnosom prema zaposlenom. Problem danasnjih privatnika-tajkuna je sto su stasavali u biznismene devedesetih godina. Tada se retko ko posten obogatio. Uglavnom na muljanje, bezobrazluk, kriminal i ono najgore. Niko nije bio generacijski bogat i sa izgradjenim stavom i odnosom prema zaposlenom. Retke su danas gazde koje cene rad. Iako si mu kao vredan radnik dragocen, on te gleda kao budalu jer samo budale rade (da ne navodim primere,a znate ih i vi gde su zabusanti mnogo bolje prosli-iz raznih razloga). Placa te mizerno, izbegava da te nagradi, a sve to iz nekog siledzijskog komleksa. Jer, moze mu se. Ako neces ti ima ko hoce. Takvih kao ti je pun grad, itd. Samo sreca u nesreci je da je udarila kriza pa pare vise ne padaju sa neba. Morace poceti da vise cene pravog radnika i da ga drze kao malo vode na dlanu. Ranije kada im dobar radnik ode i na njegovo mesto dodje los pare opet padnu sa neba ali vec danas qrac malo. Konacno ce, nadam se, poceti da razmisljaju. Opet napominjem da je covek pokazao zvanicni dokument preozbiljne firme. Ne pricamo o radu na crno, nabijanju norme u istovarivanju dzakova cementa itd.
Pa penzija kao i svaka strana za nase uslove je OK i nebih mogao da je potrosim da nemam studenta koji mi pomaze u tome.
A mi ovde u ovoj temi i pricamo o normalnim firmama kao sto si napomenuo a ti neki drugi o kojima ti pricas to nisu firme niti su ti ljudi poslodavci.E jos i ovo da kazem kad sam vec ovde : bilo koji posao (dali je to istovaranje cementa,konobarisanje,farmaceut ili nesto slicno) je kao i zelena pijaca.Tu se radi o ponudi i potraznji i na osnovu tih parametara se i cene rada koriguju.Ja sam napustio studije pre nego sto sam poceo i resio da se bavim iskljucivo deficitarnim zanimanjima (u pocetku pevac,pa argon varenje kada je to pocelo,pa taj pauk kada pocinje i najzad bosch majstor jer sam video da nema tih majstora) i to mi je dosta pomoglo u moje vreme,sada ne razmisljam o tim stvarima.
Prijatelju, svaka cast ali ti pricas o inostranstvu i tvom vremenu. Ovo je neko novo vreme.
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

MIKA ARHANGEL

Citat: Boban_m poslato 05 April, 2011, 19:33
Prodaja zavisi i od onoga ko je zaduzen za marketing plan a ne samo od prodavaca. Ako cijena nije realno odredjena ili ako ciljna grupa nije pogodjena, a zadatak prodaje na taj nacin definisan, ma koliko se trudili prodavci da nekog navataju ici ce tesko.
To nije bas isto kao Mikin slucaj u Francuskoj. A sto se komunikacije sefa tice rekao bih da niti je dobar menadzer niti covjek. Sta da ocekuje od onih kojima se tako obraca? Uspijeh? Tesko, pogotovo na duze staze.
To stoji sto si napisao.Ali ako neko ili nekoliko prodavca odrade broj prodatih auta za odredjeno vreme a ostali ne urade to isto ili slicno sta cemo sad.

Boban_m

Sa neradnicima nikad nije bilo lakse nego u ovom vremenu. Na zalost, ni dobrim radnicima nije lako.

MIGE

citam i ne mogu da verujem sta se sve ovde pise!!!kakvi bre bonusi,kakve gluposti,da li moramo sve da kopiramo americke fore?pun mi je kurac vise takvih ucena radnika koji radi za 300e po 12h dnevno i jos treba da strahuje za svoj posao?????e Srbijo moja,na sta si spala  [djavo] [djavo] [djavo] [djavo] [djavo]

MIGE

Citat: Boban_m poslato 05 April, 2011, 19:42
Sa neradnicima nikad nije bilo lakse nego u ovom vremenu. Na zalost, ni dobrim radnicima nije lako.
[klanjam_se] [klanjam_se] [klanjam_se] [klanjam_se] [thumb_up]

Joker

Kao sto taj radnik ima obavezu da proda sto vise automobila, tako i taj menadzer ima obavezu da preda izvestaj o ukupnoj prodaji automobila za predhodni mesec... Taj isti menadzer dirktno zavisi od tih radnika, prodavaca koji trguju... Njegovo iskustvo je da mora da se ponasa kao dzukac jer ide onom politikom "Ako ih ne jebes, jebace te"... A kod nas, generacijski preneseno, ljudi koji su na pozicijama da postavljaju ljude na takva mesta, traze upravo takve tipove... Tuzno... Da ljudi imaju vise mozga a manje ponosa, seli bi i procitali par knjiga o nacinu poslovanja koji su napisali ljudi koji su posvetili ceo zivot studiranju medjuljudskih odnosa...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

Joker

I jos jedna stvar... Kada ste procitali prvi post, svima je bila (a i meni) ista misao... TREBA MU JEBATI MATER!
E to je prijatelji moji, pogresno... To je isto sto in on (menadzer) radi, samo na drugaciji nacin...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

MotoManijak

Aj sto se izdrkava nego sto se izdrkava na zene prodavce (vidite na vrhu strane kome je sve adresiran mail)
Ja razmisljam da li da ga pozovem ili jos bolje da odem tamo uzivo kao zainteresovan ozbiljan kupac pa da trazim direktora prodaje licno a onda sa ga na sav glas iznapusavam kurcem u sred salopna i pred tim zenama na kojima se kurci pa bar njima da ulepsam dan
Sta mi moze?
Da me zamoli da izadjem napolje eto sta i nista vise inace ovaj mail+njegova rekacija mogu sutra lepo da osvanu u novinama da vidimo sta vlasnik tog predstavnistva ima da kaze o tome

A vi sto mislite da je ovo ok zelim vam da vam zena radi u takvoj firmi za bonuse a ako ga ne ispuni a ne zeli da dobije otkaz onda da ostaje prekovremeno da "odradi" sta je potrebno (mislite da toga nema???)
Pet zaposlenih i zna se koja ostaje porekovremeno koji dan u nedelji-svaka ima svoj dan kad ce je muz malo duze cekati kuci
E onda cete mozda promeniti misljenje

Joker

Citat: MotoManijak poslato 05 April, 2011, 21:38
A vi sto mislite da je ovo ok zelim vam da vam zena radi u takvoj firmi za bonuse a ako ga ne ispuni a ne zeli da dobije otkaz onda da ostaje prekovremeno da "odradi" sta je potrebno (mislite da toga nema???)
Pet zaposlenih i zna se koja ostaje porekovremeno koji dan u nedelji-svaka ima svoj dan kad ce je muz malo duze cekati kuci
E onda cete mozda promeniti misljenje

Onu koju ja budem ozenio ce tacno znati sta da radi ako bude bilo doslo do toga, tako da se za to ne brinem...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

MIKA ARHANGEL

Citat: MotoManijak poslato 05 April, 2011, 21:38
Aj sto se izdrkava nego sto se izdrkava na zene prodavce (vidite na vrhu strane kome je sve adresiran mail)
Ja razmisljam da li da ga pozovem ili jos bolje da odem tamo uzivo kao zainteresovan ozbiljan kupac pa da trazim direktora prodaje licno a onda sa ga na sav glas iznapusavam kurcem u sred salopna i pred tim zenama na kojima se kurci pa bar njima da ulepsam dan
Sta mi moze?
Da me zamoli da izadjem napolje eto sta i nista vise inace ovaj mail+njegova rekacija mogu sutra lepo da osvanu u novinama da vidimo sta vlasnik tog predstavnistva ima da kaze o tome


A vi sto mislite da je ovo ok zelim vam da vam zena radi u takvoj firmi za bonuse a ako ga ne ispuni a ne zeli da dobije otkaz onda da ostaje prekovremeno da "odradi" sta je potrebno (mislite da toga nema???)
Pet zaposlenih i zna se koja ostaje porekovremeno koji dan u nedelji-svaka ima svoj dan kad ce je muz malo duze cekati kuci
E onda cete mozda promeniti misljenje
Au gde si ti otisao

MIGE

nije nigde otisao,u srbiji je,nazalost!!!

BANE BROTHERHOOD

PAIN IS TEMPORARY GLORY IS FOREVER!!!

pit

           Ako izuzmeo svetske brendove koji posluju kod nas vrlo je malo srpskih preduzeca koja posluju za zaradom i sve ce ih biti manje .Potpisujem.U takvim okolnostima nema mesta za sentimentalnost.Plate su takve kakve su i za to treba zahvaliti nesposbnoj tajkuniziranoj drzavi.
        Za ovih desetak godina kolko sam u privatnom poslu svasta sam video sto se radnika tice.Od maksimalno posvecenih poslu do teskih idiota kojima je jedini cilj kako da im sto pre prodje vreme i ako mogu nesto da se ogrebu(citaj ukradu).A nije im strano ako ih iznerviras da ti naprave i solidnu stetu cisto radi sporta.
         Sam sam se ucio poslu nisam citao nikakve kjnige ....u pocetku sam pokusavao da budem drugar sa zaposljenima ....grrr fatalna greska  .Ispizdeo sam od takvog drugarstva.Vremenom sam shvatio da tu nema nmesta drugarstvu samo zdrav odnos bez nepotrebne familijarnosti i nema greske.
      Trenutno imam odlicnu ekipu majstora i solidne prodavacice ali je trebalo mnogo vremena i zivaca da dodjem do njih.
      U pocetku sam lose radnike poskusavao da na neki nacin urazumim tako sto sam propisao neke simbolicne kazne tioq 500-1000 dinara za NEZALAGANJE na poslu.Naravno da to nije imalo nikakvog efekta COVEK JE ILI DOBAR ILI LOS.Nema sredine .Kod mene radi majstor od pocetka i za svo ovo vreme nikad me nije zeznuo da ne dodje na posao ,dolazio je i pod temperaturom 40 da radi iako nije morao,svestan da od njega zavisi posao i njegova plata.E takvi ljudi su vrlo retki i treba ih cuvati i postovati.A imao sam i idiota koji me zovu uvece u 22 kad vec treba da u najvece rade da mi kazu kako ne mogu da dodju jer su popili na slavi ....a sto ja ujutru nemam kifle i ostalo njega zabole kita.
       U svakom slucaju nije lako biti ni menadzer ni vlasnik firme u Srbiji u ovo vreme.
         

Joker

Citat: pit poslato 05 April, 2011, 21:53
          Sam sam se ucio poslu nisam citao nikakve kjnige ....u pocetku sam pokusavao da budem drugar sa zaposljenima ....grrr fatalna greska  .Ispizdeo sam od takvog drugarstva.Vremenom sam shvatio da tu nema nmesta drugarstvu samo zdrav odnos bez nepotrebne familijarnosti i nema greske.       

Sa nagradama, ili kaznama, nije cilj da se covek/radnik promeni, vec da vrsi selekciju i da odklanja nedostatke u radu...
Niko ne prica da treba da bude "drugar" sa radnicima... Ja sam prvi protiv toga... Ja sam dao otkaz decku sa kim sam odrastao, koji didje kod mene u kucu i sam otvori frizider jer je gladan... Taj isti covek i dan danas posle 3 godine isto ulazi kod mene sa istom slobodom... Ni jednog trenutka nije rekao nista lose i nista se nije promenilo u privatnom zivotu izmedju mene i njega...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

pit

Citat: Ssn Marko poslato 05 April, 2011, 22:06
Citat: pit poslato 05 April, 2011, 21:53
          Sam sam se ucio poslu nisam citao nikakve kjnige ....u pocetku sam pokusavao da budem drugar sa zaposljenima ....grrr fatalna greska  .Ispizdeo sam od takvog drugarstva.Vremenom sam shvatio da tu nema nmesta drugarstvu samo zdrav odnos bez nepotrebne familijarnosti i nema greske.       

Sa nagradama, ili kaznama, nije cilj da se covek/radnik promeni, vec da vrsi selekciju i da odklanja nedostatke u radu...
Niko ne prica da treba da bude "drugar" sa radnicima... Ja sam prvi protiv toga... Ja sam dao otkaz decku sa kim sam odrastao, koji didje kod mene u kucu i sam otvori frizider jer je gladan... Taj isti covek i dan danas posle 3 godine isto ulazi kod mene sa istom slobodom... Ni jednog trenutka nije rekao nista lose i nista se nije promenilo u privatnom zivotu izmedju mene i njega...

               E pa ja sam nahebo sa familijom i nikad vise necu zaposliti nikog iz familijiili drugara ...jer po pravilu ocekuju neku vrstu povlastica u odnosu na druge zaposljene pa to drugima bude krivo i ode mas u propas...a ne moz im kazes da to ne ide jer su ti bliski ....
             Inace tebi svaka cast sto si uspeo da ostanes u dobrim odnosima sa drugarom koji je popio otkaz.

dzimika

ja sam jako dugo u prodaji i sve ovo sto je napisao ima jako velikog smisla, aufiderzen je dovidjenja na nemackom tako da nema nista lose u toj reci
bonusi koje daje su skroz ok, ako mislite da je malo raspitajte se koliko dobijaju po drugim firmama za isti posao
inace cisto da znate porsche srbija je 2009 otpustio oko 200 ljudi zbog lose prodaje iz raznih sektora pa vi sad vidite koliko je napeta situacija u prodaji vozila

ja radim isto za osnovnu platu i dobijam bonus za skoro sve sto prodam, prodaja zavisi od marketinga ali ako meni kupac dolazi na noge ja sam taj koji treba da mu prodam proizvod/uslugu i finalizujem prodaju a prodavac koji to ne ume ne treba da se bavi prodajom, ako meni dodje 20 ljudi u toku dana koji su zainteresovani da kupe ono sto ja prodajem a ja ne uspem nijednom da prodam onda stvarno treba da bude aufiderzen :D

Joker

Mi nismo u Nemackoj da koristimo takve reci... Isto kao da je rekao "setnja" "pedala" ili bilo sta drugo takvog tipa... To samo oslikava kakva je njegova kultura, prvo kao poslodavca a drugo kao coveka...
I niko nije dovodio u pitanje velicinu bonusa...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

UFF

Nikola ti sto kod tebe dolaze su vec odlucili da ce da kupe
Nemoras da budes strucnjak niti psiholog da ih nagovaras sve sto trebas da uradis je da im objasnis uslove i sta dobijaju za te pare

dzimika

bez obzira koja rec je koriscena dokument mozda nije ni pravi
ja ne vidim nigde pecat i mozda je neko samo zajebancije odstampao da bi se osvetio nekome
a i ja ne vidim problem jer bonus koji se pominje je za polovna vozila a vidim da niko to nije primetio :D
u svakom slucaju na njihovom mestu ja bi se jako potrudio jer prodaju nesto sto uopste nije loseg kvaliteta :D

uff, stvari nije problem prodati, pokusaj usluge da prodas ne bi verovao koliko je tesko prodati coveku nesto sto ga obavezuje na neki vremenski period, sve sto si ti prodavao su stvari koje nikog ne obavezuju ni na sta osim da ih koriste i to je ako zele i da naravno da treba da budes psiholog da bi nesto prodao ali posto nikada nisi usao malo vise u materiju ne verujem da ces shvatiti zasto je tako