Glavni meni

Poslovna politika

Započeo mkt, 05 April, 2011, 01:52

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

mirno

Bice popularnija od onih buteva i guzova
MK OTAD®BINA
  SRBIJA

goranvojska

ma jok problem datira iz komunizma kada se plata primala a sada se zaradjuje pa narod jos nije naviko da radi.

Joker

Kazne i nagrade u radu su normalna pojava i treba ih imati. To ne moze niko da ospori... Da bi video ko koliko moze, mora da ima priliku da se dokaze a to je u danasnje vreme, pored rada na procenat najbolji nacin... E sada, veoma bitan faktor u svim granama poslovanja je, medjuljudski odnos... Nacin na koji se sef kao nadredjeni oprhodi prema svojim radnicima, podredjenima... To je veoma bitno u poslovanju i ima skoro istu jacinu kao i sposobnost radnika da svoj posao obavlja maximalno dobro. Kaznene mere kao i nagrade su izmisljene da jedan deo tereta, usavrsavanje posla, nadogradjivanje i povecanje istog predju sa sefa, direktora i ostalih, na radnike ( tehnicare) koji odredjen posao sprovode u rad... Malo je onih koji ce da se trude maximalno bez nagrade, pa bilo i to pohvala od sefa...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

Silvana

Mislim da valja imati u vidu i polo¾aj onih koji se trude da svoju platu zarade (a ne samo da je dobiju :)): kako oni gledaju na to da neko sedi i igra pasijans za istu platu? Kad malo bolje pogleda¹, èitav ¾ivot tako funkcioni¹e: nagrada i kazna. Samo se negde kazna zove dru¹tveno-koristan rad, negde vaspitno-disciplinski postupak, negde æuza...  [policaja] 

Kod nas je sve poremeæeno, dodu¹e. Ne volim ni u osnovnoj ¹koli da vidim kako se izvuku neradnici, uèenici ili nastavnici.  [veryangry] Nepravda pa to ti je.
Meni je u ovom obraæanju zaposlenima najzanimljivije ono ''smisliæu veæ''... [facepalm]
I can go from 0 to BITCH in 2,5 sec.

KIZA73

Ako nizbogceg drugod, onda mu zbog onog cinicnog aufiderzen treba jebati mater. Dzukacko ponasanje na zvanicnom dokumentu. To se kulturno zove raskid radnog odnosa. Ovo je klasicno pishanje po zaposlenima (bez obzira na vrednocu). Bezobrazno siledzijstvo. Kao, moze mi se. E, onda ga ti posle "aufiderzen" tuzis, jer mora da obrazlozi zasto ti je dao otkaz. U ovom slucaju si tehnoloski visak i sleduje ti otpremnina. Pa ako im se isplati tako olako aufiderzen onda neka.Sve pod uslovom da si prijavljen. U mojoj firmi je slucaj da nam duguju vec 5 plata. Prijavljeni smo na 16-20.000. Ostatak do 250eur pa navise ide na ruke. I sada probas da ih tuzis, dobices onaj deo na racun i oni su pred zakonom cisti, a za ostatak od u nekim slucajevima i vise stotina eur mozes da se ufatish za djoku.
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

mirno

Citat: KIZA73 poslato 05 April, 2011, 16:42
Ako nizbogceg drugod, onda mu zbog onog cinicnog aufiderzen treba jebati mater. Dzukacko ponasanje na zvanicnom dokumentu.

Tu si u pravu 100 %
U ovom slucaju se radi o pojedincu koji ima neki kompleks (a to se leci).
MK OTAD®BINA
  SRBIJA

MotoManijak

A ja vec poceo da mislim da sa svima vama nesto nije u redu...

Ako te otpusti kao tehnoloski visak narednih 6 meseci ne sme da zaposli nikog na tvoje radno mesto

prpa_zr

Citat: mirno poslato 05 April, 2011, 16:48
Citat: KIZA73 poslato 05 April, 2011, 16:42
Ako nizbogceg drugod, onda mu zbog onog cinicnog aufiderzen treba jebati mater. Dzukacko ponasanje na zvanicnom dokumentu.

Tu si u pravu 100 %
U ovom slucaju se radi o pojedincu koji ima neki kompleks (a to se leci).

Ovaj lik koji je pisao onaj pravilnik jeste budala i smatram da je hteo (pod uslovom da nije zajebancija u pitanju) da se obraæa zaposlenima sa pozicije sile ¹to je za menad¾era veoma veliki minus.. jer radnike treba pokrenuti i motivisati na rad tj pronaæi naèin da adekvatno iskoristi sve resurse koji su raspolo¾ivi ali na naèin da radnik bude adekvatno nagraðen i da mu se uka¾e po¹tovanje koje zaslu¾uje (pa svakom po zasluzi) a ne pau¹alno "popi¹ati se " po svima.

Meni i dalje lièi na zajebanciju.. a Hyundai koji ovde pominjemo ima toliko naèina za prodaju vozila.. ugovore o saradnji sa bankama, lizingom (EFG lizing sa 0% kamate) besplatan servis za vreme trajanja otplate..
pa jedan osrednji prodavac Zepter posuða ili Kirby usisivaèa, koji ne èeka da mu kupac padne sa neba, bi lako ispunio ciljeve koji su zacrtani sa svim tim opcijama na raspolaganju.. pogotovo ako uzmemo u obzir da je u pitanju Beograd koji je, ipak, najveæe tr¾i¹te..



DebeliZmaj

odakle ti ideja da mora da ti obrazlozi zasto si otpushten ... ?
prestane potrebe za tobom ? generalno utisak ? imash pravo na ``otpremnine`` eventualno ..
znam lika koji svake godine, posle 12 meseci po ugovoru, raskine ugovor sa svima, onda ih
izrotira po firmi .... pa opet ugovor ... nezanima ga uopste ta pricha oko prava radnika ..
sve je po zakonu ... relano odjava prijava ... nije neki problem .. m1, m4 ... ovo ono ..
tjao ...
tako da ono .. radish po ugovoru na neodredjeno .. super sjajno..tjuti i radi .. mislish da vredish vishe ?
pa daj otkaz ... izadji na trziste radne snage...  a nema posla ? a hteo si demokratiju ... kapitalizam
ua tito, ua partija, ua socijalna sigurnost ... e pa jbg ... evo sad smo slobodni ..
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

KIZA73

Citat: DebeliZmaj poslato 05 April, 2011, 17:58
odakle ti ideja da mora da ti obrazlozi zasto si otpushten ... ?
prestane potrebe za tobom ? generalno utisak ? imash pravo na ``otpremnine`` eventualno ..
znam lika koji svake godine, posle 12 meseci po ugovoru, raskine ugovor sa svima, onda ih
izrotira po firmi .... pa opet ugovor ... nezanima ga uopste ta pricha oko prava radnika ..
sve je po zakonu ... relano odjava prijava ... nije neki problem .. m1, m4 ... ovo ono ..
tjao ...
tako da ono .. radish po ugovoru na neodredjeno .. super sjajno..tjuti i radi .. mislish da vredish vishe ?
pa daj otkaz ... izadji na trziste radne snage...  a nema posla ? a hteo si demokratiju ... kapitalizam
ua tito, ua partija, ua socijalna sigurnost ... e pa jbg ... evo sad smo slobodni ..
Eto, lupio sam.
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

MIKA ARHANGEL

U principu ovde prisutni ste mladji ljudi.Meni ovo nije ni malo strano sto je taj direktor napisao.Ja sam licno radio pod takvim uslovima i ne zalim se a imao sam kolege kojima se to nije svidjalo.Da pojasnim: vozio sam pauka za dizanje vozila u Francuskoj i nisam hteo da radim za fiksnu platu nego sam pristao da radim na procenat, t.j. da budem placen od pazara 25% i tako zaradjivao 25 do 27 hiljada franaka (red velicina 7,5-8 hiljada nem.maraka).Dok su neke moje kolege dizali 10-12 auta dnevno ja sam za isto vreme dizao 25-30 auta dnevno.I jednog dana gazda od mene potrazi dali mogu da nadjem par momaka koji hoce da rade kao i ja, sto sam i uradio-doveo momke.Sledeceg meseca za njih 5-6 vozaca bilo je ovo aufiderzen.U privatnom biznisu nema milosti ili jesi ili nisi i to je to.Tako ce biti svuda pa i kod nas a ko se prestroji bice mu dobro a onaj ko filozofira radice to i dalje.Tako je to moramo to prihvatiti ako hocemo neku egzistenciju. 

KIZA73

Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

stefgi

Citat: MIKA ARHANGEL poslato 05 April, 2011, 18:23
U principu ovde prisutni ste mladji ljudi.Meni ovo nije ni malo strano sto je taj direktor napisao.Ja sam licno radio pod takvim uslovima i ne zalim se a imao sam kolege kojima se to nije svidjalo.Da pojasnim: vozio sam pauka za dizanje vozila u Francuskoj i nisam hteo da radim za fiksnu platu nego sam pristao da radim na procenat, t.j. da budem placen od pazara 25% i tako zaradjivao 25 do 27 hiljada franaka (red velicina 7,5-8 hiljada nem.maraka).Dok su neke moje kolege dizali 10-12 auta dnevno ja sam za isto vreme dizao 25-30 auta dnevno.I jednog dana gazda od mene potrazi dali mogu da nadjem par momaka koji hoce da rade kao i ja, sto sam i uradio-doveo momke.Sledeceg meseca za njih 5-6 vozaca bilo je ovo aufiderzen.U privatnom biznisu nema milosti ili jesi ili nisi i to je to.Tako ce biti svuda pa i kod nas a ko se prestroji bice mu dobro a onaj ko filozofira radice to i dalje.Tako je to moramo to prihvatiti ako hocemo neku egzistenciju.  
Imas li ti jos veze u toj firmi...evo znam i da vozim i da parlam francuski  ;D ;D

DebeliZmaj

gledam slike japana ... posle ovog uzasa, stoje u redu za klopu, vodu, sredjuju infrastrukturu,
onih 50ak inzinjera sto pokushaju lupe zakrpu na nuklearku odoshe u smrt uz objasnjenje ...
pa to mora se uradi ... osecaju se obaveznim ...
a kod nas radnici svi hoce neka prava a da nema obaveze ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

MIKA ARHANGEL

Citat: stefgi poslato 05 April, 2011, 18:37
Citat: MIKA ARHANGEL poslato 05 April, 2011, 18:23
U principu ovde prisutni ste mladji ljudi.Meni ovo nije ni malo strano sto je taj direktor napisao.Ja sam licno radio pod takvim uslovima i ne zalim se a imao sam kolege kojima se to nije svidjalo.Da pojasnim: vozio sam pauka za dizanje vozila u Francuskoj i nisam hteo da radim za fiksnu platu nego sam pristao da radim na procenat, t.j. da budem placen od pazara 25% i tako zaradjivao 25 do 27 hiljada franaka (red velicina 7,5-8 hiljada nem.maraka).Dok su neke moje kolege dizali 10-12 auta dnevno ja sam za isto vreme dizao 25-30 auta dnevno.I jednog dana gazda od mene potrazi dali mogu da nadjem par momaka koji hoce da rade kao i ja, sto sam i uradio-doveo momke.Sledeceg meseca za njih 5-6 vozaca bilo je ovo aufiderzen.U privatnom biznisu nema milosti ili jesi ili nisi i to je to.Tako ce biti svuda pa i kod nas a ko se prestroji bice mu dobro a onaj ko filozofira radice to i dalje.Tako je to moramo to prihvatiti ako hocemo neku egzistenciju. 
Imas li ti jos veze u toj firmi...evo znam i da vozim i da parlam francuski  ;D ;D
Imam jos ali ne za ove pare.Poljaci i neki otuda su sjebali biznis, ljudi hoce da rade i za male pare po 3 meseca pa izadju iz zemlje pa se vrate i sve tako. Nebih ni ja sedeo ovde da je tako ostalo.

stefgi

Citat: MotoManijak poslato 05 April, 2011, 09:38
Milosu Jankovicu treba ebati mater!
Pa dok ga biju nek se on bori ali za svoj zivot
Ja stvarno ne vidim po cemu si ti zakljucio ovo? Pa jel su ljudi dosli na posao da bi zaradili novac ili da bi utrosili 8h, podigli (ne zaradili) 10e dnevnicu i ostetili firmu za 10e+doprinosi+X dinara troskova za taj dan?  Pa svrha postojanja radnog mesta "prodavac" je da proda a ne da se pojavi. Znaci prodaje i ako dobro prodaje dobija bonuse na platu! Pa sta ces bolje? Mali su ti(ne oslovljavam tebe pricam generalno) bonusi? A jesi li ti sef racunovodstva pa znas koliko su fiksni a koliko varijabilni troskovi, kakve uslove postavlja dobavljac a kakve fabrika?

Nema prijatelju......Il hoces da radis ili neces nema trece. Niko nije niti ce ikada biti nezamenljiv sem mozda Chuk Norrisa :)  Surovo ali potpuno opravdano

p.s. Gore je vec neko pomenuo i potpuno se slazem da "aufidezen" nije pogodno i profesionalno al ostalo je i vise nego na mestu!

DebeliZmaj

ja sam radio za strance po ugovoru od kuce, preko neta :) ...
jedan dan su samo rekli od 01.02.2011 gasimo tvoje radno mesto .. jbg ...
a bio je zadnji dan januara .. znachi od sutra neradim .. isplacen, prijatno dovidjenja,
dobio preporuke, ostao u dobrim odnosima ... nema tu ljutnje ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

KIZA73

Citat: MIKA ARHANGEL poslato 05 April, 2011, 18:23
U principu ovde prisutni ste mladji ljudi.Meni ovo nije ni malo strano sto je taj direktor napisao.Ja sam licno radio pod takvim uslovima i ne zalim se a imao sam kolege kojima se to nije svidjalo.Da pojasnim: vozio sam pauka za dizanje vozila u Francuskoj i nisam hteo da radim za fiksnu platu nego sam pristao da radim na procenat, t.j. da budem placen od pazara 25% i tako zaradjivao 25 do 27 hiljada franaka (red velicina 7,5-8 hiljada nem.maraka).Dok su neke moje kolege dizali 10-12 auta dnevno ja sam za isto vreme dizao 25-30 auta dnevno.I jednog dana gazda od mene potrazi dali mogu da nadjem par momaka koji hoce da rade kao i ja, sto sam i uradio-doveo momke.Sledeceg meseca za njih 5-6 vozaca bilo je ovo aufiderzen.U privatnom biznisu nema milosti ili jesi ili nisi i to je to.Tako ce biti svuda pa i kod nas a ko se prestroji bice mu dobro a onaj ko filozofira radice to i dalje.Tako je to moramo to prihvatiti ako hocemo neku egzistenciju.  
I, kolika ti je penzija, ako nije tajna? Pricas o Francuskoj gde se rad PLACA. Da meni neko da danas u Srbiji ponudi petinu tih para ja bih tih 25-30 automobila preneo u zubima do starog sajmista. Ovde je rec o firmi gde si legalno prijavljen i imas kakva takva prava po zakonu. Ja vec 15 godina rmbacim kod privatnika i dobro znam sta je rad. Ne mesajte rad sa odnosom prema zaposlenom. Problem danasnjih privatnika-tajkuna je sto su stasavali u biznismene devedesetih godina. Tada se retko ko posten obogatio. Uglavnom na muljanje, bezobrazluk, kriminal i ono najgore. Niko nije bio generacijski bogat i sa izgradjenim stavom i odnosom prema zaposlenom. Retke su danas gazde koje cene rad. Iako si mu kao vredan radnik dragocen, on te gleda kao budalu jer samo budale rade (da ne navodim primere,a znate ih i vi gde su zabusanti mnogo bolje prosli-iz raznih razloga). Placa te mizerno, izbegava da te nagradi, a sve to iz nekog siledzijskog komleksa. Jer, moze mu se. Ako neces ti ima ko hoce. Takvih kao ti je pun grad, itd. Samo sreca u nesreci je da je udarila kriza pa pare vise ne padaju sa neba. Morace poceti da vise cene pravog radnika i da ga drze kao malo vode na dlanu. Ranije kada im dobar radnik ode i na njegovo mesto dodje los pare opet padnu sa neba ali vec danas qrac malo. Konacno ce, nadam se, poceti da razmisljaju. Opet napominjem da je covek pokazao zvanicni dokument preozbiljne firme. Ne pricamo o radu na crno, nabijanju norme u istovarivanju dzakova cementa itd.
Dok postoji covek, postoji i problem.
Kad nestane covek, nestane i problem.

MIKA ARHANGEL

Citat: stefgi poslato 05 April, 2011, 18:46
Citat: MotoManijak poslato 05 April, 2011, 09:38

Niko nije niti ce ikada biti nezamenljiv sem mozda Chuk Norrisa :)
Jes vraga da nije najebo Bruce Lee ovog mozda nebi bilo

Boban_m

Prodaja zavisi i od onoga ko je zaduzen za marketing plan a ne samo od prodavaca. Ako cijena nije realno odredjena ili ako ciljna grupa nije pogodjena, a zadatak prodaje na taj nacin definisan, ma koliko se trudili prodavci da nekog navataju ici ce tesko.
To nije bas isto kao Mikin slucaj u Francuskoj. A sto se komunikacije sefa tice rekao bih da niti je dobar menadzer niti covjek. Sta da ocekuje od onih kojima se tako obraca? Uspijeh? Tesko, pogotovo na duze staze.