Glavni meni

Smesne i zanimljive slike

Započeo Dzambo, 22 Oktobar, 2010, 01:00

0 članova i 12 gostiju pregledaju ovu temu.

milomir22

Nisu prodavani proizvodi ispod cene, to sto je yugo bio jeftiniji u usa nego u Srbiji ne znaci da je tamo isao ispod cene, vec da su ovde drzali monopol i bili bezobrazni. Fabrike su propale jako brzo iz 2 razloga, 1. sankcije kojim su nas unistili nacisto i 2. kurcobolja za usavrsavanjem i podizanjem tehnologije na visi nivo (u prevodu, zastarelost proizvoda).

Inace, Tito je bio prevejan igrac, kada su u Evropi zakerali kako nasi proizvodi ne ispunjavaju ove ili one standarde, covek otisao u Afriku medj' nesvrstane i uvalio im "Boga oca" robe. Osmica je isla u Egipat u ogromnom broju, a i srpska pamet se prodala u toj istoj Africi. Znam mnogo njih (lekari, gradjevinci,...) koji su radili u Libiji, Maroku, Egiptu i ostalim zemljama.

Mislim da nije toliko bitna forma vlasti, komunizam ili kapitalizam, koliko je bitno da ljudi na istoj budu korektni i savesni. Imamo primere uspesnih zemalja i medju komunistima i kapitalistima, ali kad se zloupotrebi, ne valja ni jedno, ni drugo. A kod nas se vlast vazda zloupotrebljavala za licno bogacenje pojedinaca. Dinkic, Djelic i Labus su 2000-ih pokrali vise nego sve vlasti od 1903. do danas zajedno. Uleteli u pravo vreme, ojadili zemlju, obezbedili cukun unuke i povukli se. Da je srece, visili bi sa trgova za primer drugima, ali Srbija, jbg.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

Slaninar

Citat: milomir22 poslato 01 Maj, 2020, 09:08
Nisu prodavani proizvodi ispod cene, to sto je yugo bio jeftiniji u usa nego u Srbiji ne znaci da je tamo isao ispod cene, vec da su ovde drzali monopol i bili bezobrazni. Fabrike su propale jako brzo iz 2 razloga, 1. sankcije kojim su nas unistili nacisto i 2. kurcobolja za usavrsavanjem i podizanjem tehnologije na visi nivo (u prevodu, zastarelost proizvoda).

Inace, Tito je bio prevejan igrac, kada su u Evropi zakerali kako nasi proizvodi ne ispunjavaju ove ili one standarde, covek otisao u Afriku medj' nesvrstane i uvalio im "Boga oca" robe. Osmica je isla u Egipat u ogromnom broju, a i srpska pamet se prodala u toj istoj Africi. Znam mnogo njih (lekari, gradjevinci,...) koji su radili u Libiji, Maroku, Egiptu i ostalim zemljama.

Mislim da nije toliko bitna forma vlasti, komunizam ili kapitalizam, koliko je bitno da ljudi na istoj budu korektni i savesni. Imamo primere uspesnih zemalja i medju komunistima i kapitalistima, ali kad se zloupotrebi, ne valja ni jedno, ni drugo. A kod nas se vlast vazda zloupotrebljavala za licno bogacenje pojedinaca. Dinkic, Djelic i Labus su 2000-ih pokrali vise nego sve vlasti od 1903. do danas zajedno. Uleteli u pravo vreme, ojadili zemlju, obezbedili cukun unuke i povukli se. Da je srece, visili bi sa trgova za primer drugima, ali Srbija, jbg.

Fabrike su namerno uni¹tavane da bi bile rasprodate budza¹to, pa kori¹tene za profit, ili preprodate. Ima pisanih tragova i (jo¹ uvek) ¾ivih svedoka.
To je najmasovnije krenulo posle pada Milo¹eviæa.

Su¹tinski problem kapitalizma je ¹to na resursima, èak i onim bitnim za op¹te dobro i opstanak, privatno lice (ili korporacija) ima moæ. I ¹to je obavezno da se omoguæi trgovina - ¹to znaèi da to lice mo¾e biti stranac.
To je naèin da amerika pokupuje cele dr¾ave. I ostatak boranije ¹ta stigne.

Takoðe, veæina uspe¹nih kapitalistièkih zemalja je naèinila puno zla ¹irom planete, dok se komunistièke zemlje uglavnom dr¾e mimo takvih stvari i veæina njih se stalno bori sa ¹pijunskim, vojnim pritiscima, napadima (uglavnom amerike i onih koji slu¹aju ameriku), kao i sankcijama (Kuba i Severna Koreja su veæ koliko - 70? godina pod sankcijama?).

Najveæa kraða je bila od strane Milo¹eviæa - federalna banka i PIO fond. Te pare zvanièno niko ne zna gde su zavr¹ile. Sve ostalo je siæa u poreðenju sa time - naravno, nije ni to za baciti, nakrali su se dosta posle 2000, a i posle dolaska SNS-a, samo su siroti SNS-ovci imali tu jo¹ najmanje preostalih stvari da pokradu (¹to nadoknaðuju pojaèanom bahato¹æu i bezobzirno¹æu).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Da, jadni, nisu imali vise propalih firmi za prodaju pa prodaju zemljiste...
klasican divljak

milomir22

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29

Najveæa kraða je bila od strane Milo¹eviæa - federalna banka i PIO fond. Te pare zvanièno niko ne zna gde su zavr¹ile.


Ne verujem da su kod Marka Milosevica, on je u Moskvi, zaradjuje noseci gajbice.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

Slaninar

Citat: despic poslato 01 Maj, 2020, 09:58
Da, jadni, nisu imali vise propalih firmi za prodaju pa prodaju zemljiste...

Koliko sam shvatio - to i predaja Kosova je glavni zadatak koji imaju.
Uz zakon o radu koji je veæ proguran.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin

Po¹to sam imao prilike da saraðujem sa dru¹tvenim firmama koje su pre¹le u privatno vlasni¹tvo, mogu da ka¾em da je broj ljudi koji nisu shvatali da je pro¹ao Titov komunizam bio prilièno mali.
Olako su se pona¹ali prema obavezama u firmi, nisu shvatali da vi¹e nema radnièkih zborova da se odluèuje ¹ta æe se i kako raditi, znanje nekih ljudi je bilo tako ogranièeno i nisko da prosto nisu imali ¹anse da ostanu da rade. To ¹to si u sistemu u kome je lièna odgovornost u stvari kolektivna ti je dalo sigurnost i poziciju da bude¹ ¹ef. A tvoje znanje i sposobnosti nisu ni blizu tome.
Broj zaposlenih u tim firmamam nije èesto zavisio od prihoda firme ili je broj zaposlenih bio opravdan u vreme kada je firma radila na teritoriji Jugoslavije. Tako da ste imali ljude koji su 30 godina radili samo jednu operaciju ¹to je potpuno nelogièno i neisplativo. Samim tim struèna zvanja nisu imala smisla. Èesto nije bilo nikakvog usavr¹avanja. itd.itd.itd.

Fabrike su uveliko uni¹tavane i pripremane za preuzimanje i u vreme Milo¹eviæa, promenom re¾ima je stvar u veæini sluèajeva veæ bila prilièno lo¹a. Prièam iz velikog liènog iskustva sa takvim firmama.

Svaka nova vlast je imala ¹ta da ukrade. Tako i ova. I ima jo¹ uvek.

Izvori kraðe su: prodaja dr¾avne imovine u bescenje privatnim re¾imskim vlasnicima, prodaja dr¾avne imovine strancima uz visoku provoziju, prodaja dr¾avne imovine bilo kome uz proviziju, name¹tanja tendera, pumpanje cena ili izmi¹ljanje radova da bi se iz bud¾eta pokupio novac, prodavanje naroda da radi za sitni novac u subvencionisanim stranim kompanijama uz proviziju, mnoge strane kompanije u stvari imaju domaæe vlasnike, muljanje sa uvozom tj. carinom uz amin dr¾ave, dodatno zadu¾ivanje dr¾ave da bi se sve ovo pokrivalo itd.itd.itd.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 10:03
Citat: despic poslato 01 Maj, 2020, 09:58
Da, jadni, nisu imali vise propalih firmi za prodaju pa prodaju zemljiste...

Koliko sam shvatio - to i predaja Kosova je glavni zadatak koji imaju.
Uz zakon o radu koji je veæ proguran.

Prodaja zemnih resursa kao ¹to je voda je veæ uveliko u toku, energetski potencijali, plodno zemlji¹te. Kosovo je trn u oku i to je ne¹to ¹to neko ba¹ ¾eli da progura.

Zakon o radu ne mora da bude lo¹, ako imamo ureðenu dr¾avu. Mo¾da ©vedska, Finska, Norve¹ka imaju isti zakon, ali su opet ljudi u boljem polo¾aju.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Slaninar

Definitivno - Milo¹eviæ je utabao teren i odradio najveæi posao.

I sa ostalim se u principu sla¾em.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

zVuk

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29

Fabrike su namerno uni¹tavane da bi bile rasprodate budza¹to, pa kori¹tene za profit, ili preprodate. Ima pisanih tragova i (jo¹ uvek) ¾ivih svedoka.
To je najmasovnije krenulo posle pada Milo¹eviæa.

gde moze da se ima uvid u te pisane tragove..??

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29
Su¹tinski problem kapitalizma je ¹to na resursima, èak i onim bitnim za op¹te dobro i opstanak, privatno lice (ili korporacija) ima moæ. I ¹to je obavezno da se omoguæi trgovina - ¹to znaèi da to lice mo¾e biti stranac.
To je naèin da amerika pokupuje cele dr¾ave. I ostatak boranije ¹ta stigne.

otimanja resursa je uvek bilo i bice, svaki rat od plemenskih zajednica, pa na ovamo je bio za resurse..

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29
Takoðe, veæina uspe¹nih kapitalistièkih zemalja je naèinila puno zla ¹irom planete, dok se komunistièke zemlje uglavnom dr¾e mimo takvih stvari i veæina njih se stalno bori sa ¹pijunskim, vojnim pritiscima, napadima (uglavnom amerike i onih koji slu¹aju ameriku), kao i sankcijama (Kuba i Severna Koreja su veæ koliko - 70? godina pod sankcijama?).


vladarima severne koreje odgovara da su pod sankcijama, kako bi mogli da drze stanovnistvo neinformisano i pune im glave time da su njihovi lideri bozanstva...u komunistickim zemljama ti rezim ne dozvoljava da razmisljas svojom glavom, jer ako to radis, zaglavis u gulag...u kini na tjen an menu dobri komunisti izgazise svoje studente tenkovima....

..da bas je to divno, bacis mozak na rezervu i ramisljas onako kako ti drugi kaze...
Ko se ljuti, uleti mu kruti

zVuk

Ko se ljuti, uleti mu kruti

Slaninar

Citat: zVuk poslato 01 Maj, 2020, 10:13
Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29

Fabrike su namerno uni¹tavane da bi bile rasprodate budza¹to, pa kori¹tene za profit, ili preprodate. Ima pisanih tragova i (jo¹ uvek) ¾ivih svedoka.
To je najmasovnije krenulo posle pada Milo¹eviæa.

gde moze da se ima uvid u te pisane tragove..??

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29
Su¹tinski problem kapitalizma je ¹to na resursima, èak i onim bitnim za op¹te dobro i opstanak, privatno lice (ili korporacija) ima moæ. I ¹to je obavezno da se omoguæi trgovina - ¹to znaèi da to lice mo¾e biti stranac.
To je naèin da amerika pokupuje cele dr¾ave. I ostatak boranije ¹ta stigne.

otimanja resursa je uvek bilo i bice, svaki rat od plemenskih zajednica, pa na ovamo je bio za resurse..

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29
Takoðe, veæina uspe¹nih kapitalistièkih zemalja je naèinila puno zla ¹irom planete, dok se komunistièke zemlje uglavnom dr¾e mimo takvih stvari i veæina njih se stalno bori sa ¹pijunskim, vojnim pritiscima, napadima (uglavnom amerike i onih koji slu¹aju ameriku), kao i sankcijama (Kuba i Severna Koreja su veæ koliko - 70? godina pod sankcijama?).


vladarima severne koreje odgovara da su pod sankcijama, kako bi mogli da drze stanovnistvo neinformisano i pune im glave time da su njihovi lideri bozanstva...u komunistickim zemljama ti rezim ne dozvoljava da razmisljas svojom glavom, jer ako to radis, zaglavis u gulag...u kini na tjen an menu dobri komunisti izgazise svoje studente tenkovima....

..da bas je to divno, bacis mozak na rezervu i ramisljas onako kako ti drugi kaze...

Previ¹e crno-belo gleda¹. Takoðe - Kina danas nije ista kao pre 50 godina. A jo¹ uvek je u komunizmu. Napredak po pitanju svega merljivog je ogroman.

©to se izvora tièe - nemam ni¹ta pri ruci. Ako te zanima kopaj. Jebiga. U normalnoj dr¾avi bi se time bavila policija, ali to je prva stvar koju su razjebali, jo¹ pre 90ih, kako bi mogli sve ostalo razjebati na miru.

Naèin na koji globalni kapitalizam otima od svih ostalih, pogotovo u manje razvijenim dr¾avama, vodi do trajnog siroma¹tva.
To "uvek bilo i biæe" je kao da krenem kritikovati ubijanje dece, a ti ka¾e¹ "pa toga je uvek bilo i biæe..."  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

UFF

au jbt kolko sranja
ovo postade cisto politicko filozofski forum

zVuk

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 10:16
Citat: zVuk poslato 01 Maj, 2020, 10:13
Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29

Fabrike su namerno uni¹tavane da bi bile rasprodate budza¹to, pa kori¹tene za profit, ili preprodate. Ima pisanih tragova i (jo¹ uvek) ¾ivih svedoka.
To je najmasovnije krenulo posle pada Milo¹eviæa.

gde moze da se ima uvid u te pisane tragove..??

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29
Su¹tinski problem kapitalizma je ¹to na resursima, èak i onim bitnim za op¹te dobro i opstanak, privatno lice (ili korporacija) ima moæ. I ¹to je obavezno da se omoguæi trgovina - ¹to znaèi da to lice mo¾e biti stranac.
To je naèin da amerika pokupuje cele dr¾ave. I ostatak boranije ¹ta stigne.

otimanja resursa je uvek bilo i bice, svaki rat od plemenskih zajednica, pa na ovamo je bio za resurse..

Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29
Takoðe, veæina uspe¹nih kapitalistièkih zemalja je naèinila puno zla ¹irom planete, dok se komunistièke zemlje uglavnom dr¾e mimo takvih stvari i veæina njih se stalno bori sa ¹pijunskim, vojnim pritiscima, napadima (uglavnom amerike i onih koji slu¹aju ameriku), kao i sankcijama (Kuba i Severna Koreja su veæ koliko - 70? godina pod sankcijama?).


vladarima severne koreje odgovara da su pod sankcijama, kako bi mogli da drze stanovnistvo neinformisano i pune im glave time da su njihovi lideri bozanstva...u komunistickim zemljama ti rezim ne dozvoljava da razmisljas svojom glavom, jer ako to radis, zaglavis u gulag...u kini na tjen an menu dobri komunisti izgazise svoje studente tenkovima....

..da bas je to divno, bacis mozak na rezervu i ramisljas onako kako ti drugi kaze...

Previ¹e crno-belo gleda¹. Takoðe - Kina danas nije ista kao pre 50 godina. A jo¹ uvek je u komunizmu. Napredak po pitanju svega merljivog je ogroman.

©to se izvora tièe - nemam ni¹ta pri ruci. Ako te zanima kopaj. Jebiga. U normalnoj dr¾avi bi se time bavila policija, ali to je prva stvar koju su razjebali, jo¹ pre 90ih, kako bi mogli sve ostalo razjebati na miru.

Naèin na koji globalni kapitalizam otima od svih ostalih, pogotovo u manje razvijenim dr¾avama, vodi do trajnog siroma¹tva.
To "uvek bilo i biæe" je kao da krenem kritikovati ubijanje dece, a ti ka¾e¹ "pa toga je uvek bilo i biæe..."  :)

i ja bih za tebe mogao da kazem da previse crno-belo gledas..

kina nije ista, upravo jer se otvorila prema globalnom kapitalizmu, ali nije ni mnogo razlicita, ako znas nekog u kini, pitaj ga da tamo izgugla nesto o tjen an menu..??

rekao si da postoje pisani tragovi, to bi trebalo da znaci da si imao uvid, ako nisi, onda znaci mozda ima, mozda nema...

to za otimanje resursa sam rekao da je uvek bilo i bice u smislu da to trenutno radi amerika, isto to bi radila i rusija da je mocnija od amerike i radice onog trenutka kad/ako to postane...
Ko se ljuti, uleti mu kruti

mareskin

Citat: zVuk poslato 01 Maj, 2020, 10:13
Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29

Fabrike su namerno uništavane da bi bile rasprodate budzašto, pa korištene za profit, ili preprodate. Ima pisanih tragova i (još uvek) živih svedoka.
To je najmasovnije krenulo posle pada Miloševića.

gde moze da se ima uvid u te pisane tragove..??

Lično znam za nekoliko firmi u kojima su direktori društvenih preduzeća, naknadno kupili ta preduzeća i postali vlasnici. To su postigli time što su oštetili firme i bacili ih u dužnički položaj prema privatnim firmama koje su bile u posrednom vlasništvu tog direktora.
Ili znam za slučaj gde je sin direktora društvenog preduzeća kupio firmu i postavio svog oca za direktora.
Takođe lično sam upoznat da su se licitacije za prodaju društvenih firmi dogovarale i nameštale. Ili tako što onaj ko treba da kupi plati da se zastraše zainteresovani ili tako što dovede svoje ljude da licitiraju. A i tako što se plati poznatim likovima da ne licitiraju i ne dižu ti cenu.
Sve su to biznisi postkomunističke ere.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

mareskin


U vreme Milo¹eviæa moj klijent je bio ekskluzivni uvoznik nekog pra¹ka za proizvodnju lekova koji je prodavao Galenici.
Cena tog pra¹ka je bila nenormalna. Tipa 100.000 maraka za neku malu kolièinu.
Onda je tako napumpanim cenama ostvarena dobit kojom su kupljena tri preduzeæa iz hemijske industrije. Èist SPS biznis vrha vlasti.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Gašpar

Citat: mareskin poslato 01 Maj, 2020, 17:09
Citat: zVuk poslato 01 Maj, 2020, 10:13
Citat: Slaninar poslato 01 Maj, 2020, 09:29

Fabrike su namerno uni¹tavane da bi bile rasprodate budza¹to, pa kori¹tene za profit, ili preprodate. Ima pisanih tragova i (jo¹ uvek) ¾ivih svedoka.
To je najmasovnije krenulo posle pada Milo¹eviæa.

gde moze da se ima uvid u te pisane tragove..??

Lièno znam za nekoliko firmi u kojima su direktori dru¹tvenih preduzeæa, naknadno kupili ta preduzeæa i postali vlasnici. To su postigli time ¹to su o¹tetili firme i bacili ih u du¾nièki polo¾aj prema privatnim firmama koje su bile u posrednom vlasni¹tvu tog direktora.
Ili znam za sluèaj gde je sin direktora dru¹tvenog preduzeæa kupio firmu i postavio svog oca za direktora.
Takoðe lièno sam upoznat da su se licitacije za prodaju dru¹tvenih firmi dogovarale i name¹tale. Ili tako ¹to onaj ko treba da kupi plati da se zastra¹e zainteresovani ili tako ¹to dovede svoje ljude da licitiraju. A i tako ¹to se plati poznatim likovima da ne licitiraju i ne di¾u ti cenu.
Sve su to biznisi postkomunistièke ere.


Komunalno preduzeæe u Vr¹cu. Rasparèano na delatnosti, svaka delatnost privatizovana u okviru porodice.

eclipse4

tito bio zakon za sve......iza sebe nem ni cent jedan ukraden a da se dokaze! :)

Slaninar

Citat: eclipse4 poslato 01 Maj, 2020, 20:20
tito bio zakon za sve......iza sebe nem ni cent jedan ukraden a da se dokaze! :)

Ljudima koji ovde ¾ive poslednjih 30 godina te¹ko je i pojmiti da neko ko ima (apsolutnu) vlast, ne koristi istu za lièno bogaæenje i kraðu.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

bogdan

Citat: eclipse4 poslato 01 Maj, 2020, 20:20
tito bio zakon za sve......iza sebe nem ni cent jedan ukraden a da se dokaze! :)
matori je bukvalno imao celu jednu drzavu za svoju licnu dozivotnu  upotrebu  , boleo ga djokica za zenu i decu , heroj svakako nije bio ali samo jedna slika govori o njegovoj svetskoj velicini , nadam se da cu doziveti da procitam neku bas pravu pricu o njemu



da , ima i dobar  kvazi dokumentarac o matorom
https://www.youtube.com/watch?v=Q_oQFplWs_g#

mali_zmaj

©ta god Slaninar naveo kao pozitivnu stranu stare Yuge,Tito je poslije samih Srba,drugi najveæi sjebavaè Srba,a Yuga da je ¹ta valjala,ne bi se tako brzo i krvavo raspala,trule¾ iznutra. Volim ja nju i patim za njom i dalje,al su mi se oèi malko otvorile,malko su ljudi progovorili....,malo sam se razoèaro. A Sloba,Francek,Milo,©ora,i Alija su ¹lag na torti..

poslato sa nove rupovke kurblom
jin-jang