Glavni meni

Smesne i zanimljive slike

Započeo Dzambo, 22 Oktobar, 2010, 01:00

0 članova i 23 gostiju pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: bogdan poslato 14 Februar, 2016, 13:52
jevta@
Za nas neupucene,   Ako bojler radi jedan sat , potrosi 3 kilovata i sa naponom u mrezi od 220 v zagreje vodu na 60 stepeni ,hoce li i sa 190 v potrositi 3 kw i  dostici tih 60 stepeni za isto vreme?

Neka me Jevta ispravi ako gre¹im, 100 godina se nisam sa tim igrao.

Koliko znam, propisani napon kod nas je 230V.

Grejaè za bojler æe pri ni¾em naponu vuæi i manje struje, trebaæe mu vi¹e vremena da zagreje vodu, ali æe potro¹nja u KW/h biti gotovo identièna.

Ovi "finiji" ureðaji, ako se ne varam, imaju uglavnom transformatore na ulazu, koji prekidaju dotok struje, pa istu peglaju pomoæu kondenzatora. Ako se to sve uradi kako treba, ureðaj neæe osetiti ni tako drastièan pad napona na ulazu. ©to je napon vi¹i, to vi¹e "seckaju". ©to je ni¾i, to manje. Ali na izlazu daju isti napon i ureðaju je sve jedno.

Jedino ne znam kakva je situacija sa veæim kuænim ureðajima tipa ve¹ ma¹ina. Tu koliko se seæam su bitni i ulazni otpor motora, i ulazni napon, zbog stepena iskori¹tenja snage. I filteri da smanje uticaj tih jaèih motora na ostale ureðaje u mre¾i. 100 kuraca. Ali i tu kontam da je sam grejaè ubedljivo najveæi potro¹aè, a njemu je manje-vi¹e sve jedno.

U vreme restrikcija 90ih su znali èesto da obore napon, ali ne da bi nas krali, nego da rasterete mre¾u - grejaè od 1000 vati kad se ukljuèi ne optereæuje mre¾u sa 1000 vati, veæ sa 10-20% manje (ni¾i napon, grejaè ima isti otpor, pa manje greje, a vuèe i manju struju).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

Citat: bogdan poslato 14 Februar, 2016, 13:52
jevta@
Za nas neupucene,   Ako bojler radi jedan sat , potrosi 3 kilovata i sa naponom u mrezi od 220 v zagreje vodu na 60 stepeni ,hoce li i sa 190 v potrositi 3 kw i  dostici tih 60 stepeni za isto vreme?

Morate da razdvojite napon,struju,snagu i energiju.
Energija potrebna za zagrevanje vode u boljeru je uvek ista.Vi¹e zavisi od izolovanosti bojlera nego od napona.
Bojler æe se ugrejati i sa 150 volti ali za vi¹e vremena i potro¹iti istu energiju.Ali fri¾ider neæe dobro raditi zato ¹to se motor drukèije pona¹a na ni¾em naponu nema dovoljno snage i mo¾e se desiti da ne mo¾e da krene,ali æe isto potro¹iti isto energije.
Strujeomeri mere energiju i nju plaæate,a ne napon i struju.

OKi

On topic:
Stavite makar neku sliku od BOJLERA  :P

Hohštapler

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

jevta


joka

 To stara slika, ne va¾i se! Kad sam te zadnji put video u titelu, bojler bio manji!   [thumb_up]   [cheers]

penzos

sreæan dan zaljubljenih onima koji slave!  [rofl]  [rofl]  [rofl]


Prvo A pa onda, ¹to ka¾e na¹ vozaè u firmi, pet godina Juga da tera pa onda auto. by Lord Oblivion

Glava Dole

#32847
Citat: juga poslato 14 Februar, 2016, 02:21
Citat: Milos96 poslato 13 Februar, 2016, 21:44
I=U/R, osnovni omov zakon... dakle R je otpor potrosaca(koji je nevezan za napon) a U napon, iz formule se vidi da je direktno srazmeran struji, dakle manji napon- manja struja.
Formula za snagu - P=U*I, dakle I(struja) je direktno srazmerna P(snazi, mi to placamo, to je snaga(W) samo sto placamo utrosenu energiju kwh(kilovata na cas).
Dakle, manji napon = manja struja. Manja struja = manja snaga.

Najosnovnije osnove elektrotehnike iz prve srednje :D

E sad je druga prica to sto eto sto neko gore rece nije mogla da mu provri voda pa onda moras 20min da grejes duplo manjom strujom umesto recimo 5min jacom strujom i tu se vec potrosi dosta vise... ali da se trosi vise struje na manjem naponu je TEORETSKI NEMOGUCE.
Upravo si sve taèno napisao ali si se zajebucnuo u obja¹njenju P= U x I , tj ( da bi se bolje razumelo)  1000W =  100V x 10A, ili 1000W = 10V x 100A, tj da bi rezultat ostao, u ovom sluèaju snaga, ako pada napon raste struja i obrnuto. Po tvome kada ja kod kuæe izmerim 240V znaèi da rade na svoju ¹tetu   [rofl]

vid' ga sad i ovaj :D Napon je DIREKTNO proporcionalan struji po omovom zakonu, na kom jeziku da napisem? Procitaj ponovo sta sam napisao... raste napon- raste struja(samim tim i snaga), pada napon- pada struja. A ako je napon 240V moze da bude samo na tvoju stetu jer ce ti npr ista sijalica vuci nesto vise struje, samim tim potrositi i vise wati u istom vremenskom periodu. U slucaju bojlera ti isti djavo jer ce vuci opet nesto vise struje ali i odati vise energije, voda ce se pre zagrejati i termostat brze iskljuciti.

Citat: Slaninar poslato 14 Februar, 2016, 15:03
Citat: bogdan poslato 14 Februar, 2016, 13:52
jevta@
Za nas neupucene,   Ako bojler radi jedan sat , potrosi 3 kilovata i sa naponom u mrezi od 220 v zagreje vodu na 60 stepeni ,hoce li i sa 190 v potrositi 3 kw i  dostici tih 60 stepeni za isto vreme?

Neka me Jevta ispravi ako gre¹im, 100 godina se nisam sa tim igrao.

Koliko znam, propisani napon kod nas je 230V.

Grejaè za bojler æe pri ni¾em naponu vuæi i manje struje, trebaæe mu vi¹e vremena da zagreje vodu, ali æe potro¹nja u KW/h biti gotovo identièna.

Ovi "finiji" ureðaji, ako se ne varam, imaju uglavnom transformatore na ulazu, koji prekidaju dotok struje, pa istu peglaju pomoæu kondenzatora. Ako se to sve uradi kako treba, ureðaj neæe osetiti ni tako drastièan pad napona na ulazu. ©to je napon vi¹i, to vi¹e "seckaju". ©to je ni¾i, to manje. Ali na izlazu daju isti napon i ureðaju je sve jedno.

Jedino ne znam kakva je situacija sa veæim kuænim ureðajima tipa ve¹ ma¹ina. Tu koliko se seæam su bitni i ulazni otpor motora, i ulazni napon, zbog stepena iskori¹tenja snage. I filteri da smanje uticaj tih jaèih motora na ostale ureðaje u mre¾i. 100 kuraca. Ali i tu kontam da je sam grejaè ubedljivo najveæi potro¹aè, a njemu je manje-vi¹e sve jedno.

U vreme restrikcija 90ih su znali èesto da obore napon, ali ne da bi nas krali, nego da rasterete mre¾u - grejaè od 1000 vati kad se ukljuèi ne optereæuje mre¾u sa 1000 vati, veæ sa 10-20% manje (ni¾i napon, grejaè ima isti otpor, pa manje greje, a vuèe i manju struju).

Sad jesi u pravu ali si malo pre pricao nesto drugo.

Citat: jevta poslato 14 Februar, 2016, 08:53
Pandur i dalje nije kriv.
Nisi u pravu potro¹nja zavisi od prikljuèenog otpora potro¹aèa ,a ne napona .
Otpor uzrokuje struju koja je velika u zavisnosti od napona.A merilo energije meri energiju koja je produkt struje*napona*cosfi

Lupas ko otvoren prozor na promaji... otpor nekog potrosaca je konstanta i daleko da on zavisi od struje vec struja zavisi od njega i napona. A ovo drugo sto si naveo je opet samo trenutna snaga i to nije energija, a tacno je da placamo energiju(koja je snaga u nekom odredjenom periodu, u ovom slucaju koliko je utroseno kwh(snage) za jedan sat).

Hattrick

E bas vam hvala na iscrpnim odgovorima.  :)
Tek sad, ama bas nista nista ne razumem.  [rofl]
Osim bojlera, za koji se iz aviona vidi da je izuzetnog kvaliteta.  [thumb_up]

Zverinjak II

Auu, ovi nisu nulovani...

PECA BMW

odem na par dana a vi o bojlerima....  mnogo saam vas ja napustio :D :D
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Slaninar

Citat: Milos96 poslato 15 Februar, 2016, 00:24
Sad jesi u pravu ali si malo pre pricao nesto drugo.

Sve vreme prièam isto, samo neki ne shvataju, dok ne objasnim ba¹... polako... detaljno... :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

penzos

Slaninar me èesto podseti na Pericu! Mnogo dobar lik, ali ima malo èudan smisao za humor i komunikaciju! Nemojte  mu zamerati ako ne shvatate.


Prvo A pa onda, ¹to ka¾e na¹ vozaè u firmi, pet godina Juga da tera pa onda auto. by Lord Oblivion

El Jefe

Друштво за заштиту од животиња

eclipse4


freepartyman

I became a beast to rid myself the pain of being a man

Biker-Boy

nisu oni svesni svoje nesvesti :D
I feel the need..... the need for speed !!!

El Jefe

Друштво за заштиту од животиња

mi¹ko_kolo

Kojeg uskoro, izgleda, neæe biti. Poèelo ru¹enje najni¾eg nivoa do Nemanjine.