Glavni meni

Informaticari,kompjuteristi ili kako vec, Pomoc

Započeo Mad Max, 20 Mart, 2011, 00:06

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: despic poslato 26 Mart, 2022, 12:19
Sve jasno, problemcic mali sto ne znam, ali sam poprilicno ubedjen da za audio produkciju je potreban ubica single core, u cemu i dalje prednjaci intel, zar ne?
Ali sa druge strane, ryzen koji trenutno imam na desktopu 5/3600 (nista spec) ali mi iz nekog razloga bolje radi posao nego sto mi je i7 8700 ikada radio. Zato sam ga i ostavio.
Sto se tice lapa, naleteo sam na ryzen 7 4800 kao ozbiljno resenje za veoma pristupacnu cenu! Posto mi se dokazao na desktopu, i te kako cu ga u skorije vreme uzeti.
I slazem se, min 16gb rama je neophodno za win10. Ssd se podrazumeva, obicne hardove ne trosim, nema smisla...dok ja pokrenem biblioteku od 2 do 50gb semplova (za jedan instrument) sa obicnim hardom, poraste mi brada.

Koliko znam, neki programi se muèe kada treba da koriste odvojene niti (eng. "thread"), ali velika veæina softvera iz ove decenije ume da iskoristi vi¹e jezgara (eng. "cores").
Ne verujem da je kod audio softvera drugaèija situacija.

Ako bih sebi dao slobodu za davanje saveta, reko bih da za dekstop, u ovoj godini, nema smisla uzeti manje od 8 (OSAM OSAM, da  :)  ) jezgara.
Za laptop - ako se naðe dovoljno povoljan jaèeg hardvera, prihvatio bih i 4 prava jezgra (ne samo 2 jezgra i 4 niti) - samo treba proveriti taènu specifikaciju procesora, jer desktop i5 sa 4 jezgra u istoj generaciji zna biti sa 2 jezgra u latpop izvedbi.

AMD vs Intel - samo da su iz poslednje dve generacije, koji god da se naðe povoljnije (kod desktopa porediti cenu ploèe + procesora, ¹ta ukupno izaðe povoljnije).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Moje iskustvo, i neko traganje u proslosti mi je ukazalo na sledece...svaki moderan daw (digital audio workstation) tipa pro tools, cubase, fl studio etc...i te kako koristi i optimizovani su za multi threadove ALI postoji jedna zackoljica.
Na mixeru, imamo (primer) 16 aktivnih kanala (na kojima vec ima nekih pluginova) koji su route-ovani na 2 bus kanala na kom su efekti. 16 kanala koriste multi threadove (nekako vec rasporedjeni), 2 busa koriste isto multi threadove ali vec znacajno optereceni jer ovih 16 prolaze kroz njih. E i na kraju sve to ide na 1 master kanal, koji koristi single core! I zato mora da bude brz, i ubica.
Vidi, nisam ja u ovo ubedjen 100%. I mene zanima da li je to istina, a i kao sto rekoh, posle toliko godina rada i pracenja opterecenja procesora, ima mi i te kako smisla
klasican divljak

despic

Naleteh na nekakav PEAQ lap sa i7 1165g7 za oko 550e. Pomislio sam da je neka sprdnja al onda videh jos nekoliko modela. Zna li neko o cemu se radi?
klasican divljak

despic

Hvala svima na detaljnim informacijama i odgovorima. Uzeh danas asus rog ryzen 7 4800h pa cemo da vidimo. Na prvu loptu je ok
klasican divljak

UFF

asus  [thumb_up]
ROG  [thumb_up]
ryzen  [nono] [thumb_down]

usrani amd

da li je bilo dovoljno detaljno? :D

despic

Sto brte, pa namerno sam odustao od i7 11gen. Bas nasao dobru kombinu, al ryzen mi se vec pokazao kao full prica na pcu. E jebem li ga kako ce na lapu...malo je mnogo kostao s obzirom da nisam dobio bas 3x vecu brzinu, al ajd.
klasican divljak

Glava Dole

Citat: dzimika poslato 17 Novembar, 2020, 13:58Ako par ljudi sa iskustvom kazu da treba da izvlaci samo vazduh a ne da ubacuje ja obicno kazem sebi da bi trebalo da su u pravu

https://www.youtube.com/watch?v=N0FthQ_aNtY


Slaninar

Citat: Glava Dole poslato 02 Januar, 2024, 17:22
Citat: dzimika poslato 17 Novembar, 2020, 13:58Ako par ljudi sa iskustvom kazu da treba da izvlaci samo vazduh a ne da ubacuje ja obicno kazem sebi da bi trebalo da su u pravu

https://www.youtube.com/watch?v=N0FthQ_aNtY



Uz napomenu da to važi samo ako kućište ima dobre filtere za prašinu. Kontekst je bitan.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen