Glavni meni

Informaticari,kompjuteristi ili kako vec, Pomoc

Započeo Mad Max, 20 Mart, 2011, 00:06

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Koko

Instalisani drajveri za win 10 i 64 bitni sistem, ako je to u pitanju.  [thumb_up]
Doðu, tako, vremena, kada pamet za¹uti, budala progovori, a fukara se obogati!

DebeliZmaj

https://www.iobit.com/en/driver-booster.php

nesto ovako ...

mozd wise cleaner pre toga da ti pocisti registre ili ccleaner ...
ne znam kad si sam windows 10 radio update ... ima jedan veeeeliki update tipa giga ili dva ...

koja je gpu ? imas li full driver ? zadnja verzija ?
driver za plocu ?

ima dosta stvari koje mogu ti krljaju gricu...

recimo zvucna kartica  ako ej integrisana i ukljucne ti je 5.1 ili slicno i ukljucne 48KHz ili slicno...
dosta sicima cpu .. recimo AC97 najbolje radina 41Khz ...

ali vidi sa nekim ko servisira te stvari ..
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Koko

Evo da bude jasnije i da se lakse nadje problem. Sve radi savrseno u WIN 10 verzija 1709, ali kad mi odradi update na verziju 20H2 dolazi do zamrzavanja igre i mutne slike-use name pri podizanju sistema.  8)
Trenutno koristim verziju 1709 i iskljucenim updateom.  :-[
Racunar je:
MB ASUS FM2
CPU AMD A10 5800
GPU 2GB
DDR3 1600 8GB
Doðu, tako, vremena, kada pamet za¹uti, budala progovori, a fukara se obogati!

DebeliZmaj

ne znam sta da ti kazem....
si probao da iskljucis sve pgroframe osim igrice...
kad predjes na update... drivere za gpu nove turis i sve ostale drivere
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

SSZGO

mozda je racunar smece, izgleda specs su iz 2009te
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

DebeliZmaj

racunar i jeste na nivou elektronskog otpada...
al to mu je sto mu je .... drugi nema...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Koko

Citat: SSZGO poslato 08 April, 2021, 07:11
mozda je racunar smece, izgleda specs su iz 2009te


Racunar jeste stari, ali na Win 10 1709 radi besprujekorno tako da nije jos za smeca.  :P
Doðu, tako, vremena, kada pamet za¹uti, budala progovori, a fukara se obogati!

Koko

Citat: DebeliZmaj poslato 08 April, 2021, 11:25
racunar i jeste na nivou elektronskog otpada...
al to mu je sto mu je .... drugi nema...

U firmi  imam jos stariji racunar pa Win 10 20H2 32bit radi besprijekorno.  [thumb_up]
Doðu, tako, vremena, kada pamet za¹uti, budala progovori, a fukara se obogati!

stilgar

Citat: Koko poslato 08 April, 2021, 13:16
Citat: DebeliZmaj poslato 08 April, 2021, 11:25
racunar i jeste na nivou elektronskog otpada...
al to mu je sto mu je .... drugi nema...

U firmi  imam jos stariji racunar pa Win 10 20H2 32bit radi besprijekorno.  [thumb_up]
sta ti je monitor? neki smart tv 4k na hdmi ili obican pc monitor?

Glava Dole

Sta kaze device manager po pitanju drajvera? Sve regularno?

I stiglarovo pitanje je odlicno, ako je spojeno preko nekog adaptera fokusiraj se na to. Mada ne bi trebalo da u tom cucu grmi zec ako ti je pre toga sve bilo ok :)

stilgar

#210
Citat: Glava Dole poslato 09 April, 2021, 22:58
Sta kaze device manager po pitanju drajvera? Sve regularno?

I stiglarovo pitanje je odlicno, ako je spojeno preko nekog adaptera fokusiraj se na to. Mada ne bi trebalo da u tom cucu grmi zec ako ti je pre toga sve bilo ok :)
imao sam istu plocu na panasonic full hd tv-u koji radi u 1920X1080 i sve je ferceralo kako treba u win10 starijoj verziji.  sa prelaskom na 20h2 graficka je radila na 30 herca. sa kompletnim updejtom dobija se podesavanje hercaze u grafik setingsu gde mozes da postavis 59.99 herca i onda sve radi kako treba. ima na netu dosta problema u vezi win10 i 4k tv-a i refresh rate. za 4k mora i odgovarajuci hdmi kabl.
p.s. pricam o integrisanoj grafickoj u procesoru.
https://www.google.com/search?safe=active&client=firefox-b-d&lei=KM1wYK_fHpKOrwSB64WYBw&q=force%20refresh%20rate%20windows%2010&ved=2ahUKEwivk92zk_LvAhUSx4sKHYF1AXMQsKwBKAR6BAgvEAU&biw=1366&bih=635

dzimika

Citat: SSZGO poslato 08 April, 2021, 07:11
mozda je racunar smece, izgleda specs su iz 2009te


Ja se ovih dana igrao sa jos starijim, mislim da je sve iz 2007god, digao sedmicu da imam u garazi komp da pusta youtube,
Bitno je da radi pa dokle radi, kad prestane u smece ide svakako, odsluzio je svoje odavno

Koko

Citat: stilgar poslato 09 April, 2021, 19:57
Citat: Koko poslato 08 April, 2021, 13:16
Citat: DebeliZmaj poslato 08 April, 2021, 11:25
racunar i jeste na nivou elektronskog otpada...
al to mu je sto mu je .... drugi nema...

U firmi  imam jos stariji racunar pa Win 10 20H2 32bit radi besprijekorno.  [thumb_up]
sta ti je monitor? neki smart tv 4k na hdmi ili obican pc monitor?

Monitor LCD Philips 226V tako da nije do toga, ali nema veze instalirao sam Win 8.1 64bit sa svim apdejtima i radi besprijekorno. Sta vise taj Win 8.1 me je odusevio koliko sam bjezao od njega.  [thumb_up]
Doðu, tako, vremena, kada pamet za¹uti, budala progovori, a fukara se obogati!

despic

Jel ima ovde neki frilenser da ima firmu pausal i te price? Ili makar dobrog knjigovodju koji nesto zapravo zna.
klasican divljak

jevta

Moja æerka je u pregovorima znaæe se za 2-3 meseca.

despic

Imam neki prastari lap top koji koristim vec sto god i razmisljam da zamenim...i uzeo bih nesto polovno posto mi i nije od neke preke potrebe osim sto ponekad ponesem sa sobom da zavrsim nesto, uglavnom oko audio produkcije koja zahteva dobar procesor ne bi li sve lepo i glatko radilo.
Fora je sto ja nemam pojma o cemu se tu radi osim da odem na benchmark i uporedim moj procesor sa drugima. I sad, posto je meni i7 3610qm, logicno mi je bilo da je bilo koja sledeca generacija brza, bolja... sta vec.
Al ispostavilo se da nije, kad npr uporedim 3610qm sa npr 7500, i ispostavi se da je slabiji za 10% od mog. I sta sad ispade, da za polovan moram da dam minimum 800e da bih imao osetno brzi procesor. Npr 8750H...Kako je to moguce?
I da li ima neko neku pametnu preporuku posto vise ne znam ni sta gledam jer ima milion oglasa
klasican divljak

dzimika

Ja sam skoro naleteo u oglasima na i5 na primer, 6gen, 1151, uporedim sa mojim pentium 5400 i ispadne da je i5 brzi svega 10% a cenovno duplo skuplji, ne znam koja je tu caka ali meni na primer komp radi vec 3god, mislim da je najbitnija stvar koju sam uradio to sto sam iskljucio update skroz

Glava Dole

Bitno je za sta je konkretno potreban racunar, npr i3 ima dva fizicka i 4 logicka jezgra. S ta 4 logicka sve operacije koje ne zahtevaju suve resurse obavlja "ladovina..".
Dok ako si gejmer npr prica ide u drugom smeru, onda su ti potrrebni suvi resursi tj. fizicka jezgra. Sve svoje zasto ima svoje zato...

Slaninar

Citat: despic poslato 19 Mart, 2022, 01:39
Imam neki prastari lap top koji koristim vec sto god i razmisljam da zamenim...i uzeo bih nesto polovno posto mi i nije od neke preke potrebe osim sto ponekad ponesem sa sobom da zavrsim nesto, uglavnom oko audio produkcije koja zahteva dobar procesor ne bi li sve lepo i glatko radilo.
Fora je sto ja nemam pojma o cemu se tu radi osim da odem na benchmark i uporedim moj procesor sa drugima. I sad, posto je meni i7 3610qm, logicno mi je bilo da je bilo koja sledeca generacija brza, bolja... sta vec.
Al ispostavilo se da nije, kad npr uporedim 3610qm sa npr 7500, i ispostavi se da je slabiji za 10% od mog. I sta sad ispade, da za polovan moram da dam minimum 800e da bih imao osetno brzi procesor. Npr 8750H...Kako je to moguce?
I da li ima neko neku pametnu preporuku posto vise ne znam ni sta gledam jer ima milion oglasa


Udarili su u plafon sa postojeæom tehnologijom pre gotovo 10 godina.
Ranije su razlike u performansama bile oko duplo jaèe sa svakom narednom generacijom.
Sad budu oko 5%.

Kod laptopa je fora ¹to procesori èesto budu malo osakaæeni radi ni¾e potro¹nje.
I cene su oti¹le u tri lepe - svega, ne samo grafièkih.

Polovan laptop biznis klase (alu kuæi¹te, ne plastika) sa ¹to jaèim CPU i barem 16 GB RAM-a, uz neki SSD bi trebalo da se mo¾e naæi do 1000 le¹nika i da radi posao prihvatljivo.

Za ozbiljniji rad, pogotovo na du¾i rok, desktop je i dalje zakon. Ovde sam napravio neku vrstu vodièa za kupovinu, vezano za desktop:

https://www.youtube.com/watch?v=2icZgCrfytE#
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Sve jasno, problemcic mali sto ne znam, ali sam poprilicno ubedjen da za audio produkciju je potreban ubica single core, u cemu i dalje prednjaci intel, zar ne?
Ali sa druge strane, ryzen koji trenutno imam na desktopu 5/3600 (nista spec) ali mi iz nekog razloga bolje radi posao nego sto mi je i7 8700 ikada radio. Zato sam ga i ostavio.
Sto se tice lapa, naleteo sam na ryzen 7 4800 kao ozbiljno resenje za veoma pristupacnu cenu! Posto mi se dokazao na desktopu, i te kako cu ga u skorije vreme uzeti.
I slazem se, min 16gb rama je neophodno za win10. Ssd se podrazumeva, obicne hardove ne trosim, nema smisla...dok ja pokrenem biblioteku od 2 do 50gb semplova (za jedan instrument) sa obicnim hardom, poraste mi brada.
klasican divljak