Glavni meni

Informaticari,kompjuteristi ili kako vec, Pomoc

Započeo Mad Max, 20 Mart, 2011, 00:06

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Gvozden

Meni ova chiftek kucista zavrsavaju posao godinama. Uzeo sam vise komada high tower i svako mi se cini bolje od ovih lunapark kucista sto se sad prodaju. Bitno mi da hardovi ne idu preko 30-40 c i pesma. Samo su teska ko tuc i kad se navuku prasine, ko 3 tepiha da treses..:D

Kostić

#121
озбиљне рачунарске јединице имају просторије у којима температура мора да буде како је прописана рецимо ерц у ббп-у је имао први јунивак у југи 24 сата 18 ц константно без осцилација у просторији у којој је ћуто рачуњар то је основно ситна хлађења појединачних компоненти у таквим просторијама су плус е тако је и ваше кућно кућиште само што је мало и има те лунапарк сијалице да што боље греју и троше струју :-)

оно што бије лади масу али греје контакте најслабију карику ако дувате у плочу капа кондензатора је ладна али је лем врућ ситне процесоре који су директно везани за исту страну плоче и можете да дувате у њу али онај топли ваздух мора да се извуче напоље а не да се шетка којекуда и грејуцка нешто друго у кућишту су битни аеро тунели који извлаче врућину из целе просторије путем који не захвата осетљиве компоненте ти који мисле да је дување боље нек дувају нико им не брани

Joe kickass

Znate da mo¾e raèunar da se potopi u ulje. Radi i ladno mu.

ЯЭВОЛУТИОН

moze i da se drzi na severnom polu, ladno mu i radi....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Joe kickass

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 15 Novembar, 2020, 13:10
moze i da se drzi na severnom polu, ladno mu i radi....
Za one ¹to kopaju bitkoine popularna lokacija. ©to severnije to bolje.

Glava Dole

#125
Citat: Joe kickass poslato 15 Novembar, 2020, 09:09
Znate da mo¾e raèunar da se potopi u ulje. Radi i ladno mu.

100god. stara fora... zamisli da tu treba da zamenis neku komponentu :o
Niko normalan ne bi to pravio od racunara koji inace koristi... sta znam, mozda bih eventualno od neke matore krsine to napravio iz zajebancije cisto kao ukras... samo plexy ili akvarijum i sklepa se to za jedno podne :D



A sto se ventilatora tice... od 6 komada sam napravio kombinaciju 3-3, rekoh vec kako... donji, prednji i sa strane ubaciju svez, gornja dva i zadnji izbaciju... i logika mi kaze da je tako najbolje moguce strujanje vazduha... da se potiru nema smisla, kao da si dva automobila okrenuo u suprotnim smerovima, vezao ih i oba opise pun gas :D Onako se kako slaninica rece stvori fin vazdusni tunel... svakako ne tvrdimda je logika(teorija) najispravnija...
Inace, to CM690 je em znatno vece od standardnih(kutija u to vreme bila fazon 80 kusur evra pamtim, prazno je oko 10kg) tako da komponente mogu da disu, a cela prednja strana j u stvari mrezica ispod koje su filteri koji se peru, plus i gore pored dva venta je takodje u nastavku mrezica...
Prvi put posle 5god sam ga ocistio pre koji mesec(sve odlagao, aj nemam tamo kompresor, mrzi me da se zajebavam, nisam vise zaludjeni klinja za to pa da ga jednom mesecno raskupusam do kostura, povadim i maticnu i sve, uglancam pa sklopim... )... odlagao, odlagao, kad sam ga otvorio... ako nije pola cm prasne preko kulera procesora nije nista... tepih se ispleo... i tako s tom grdosijom od kulera nije prelazio nekih 85 ali se toliko nakupilo sve i svasta da mi se par puta i ugasio, sad dal se nesto pregrevalo ili negde nesto prespojilo pa zasmetalo nemam pojma... ugalvnom ocistio sve, promenio pastu na grafickoj, na procesoru... pustim linx da ga optereti na 100%, drnda, drnda, jedva sam ga dogurao do 65 posto... grafa, pustim fur mark i pratim temperature... ona vec naravno nesto vise, al za grafu koja trosi 150W nista strano, kad je vent na AUTO ne dogura ni do 30% max, znaci sve okej... stavim na manual, odvrnem na 100, cuje se ko da sam upalio usisivac, temperatura pada k'o da se saplela :D Kad je funkcionisalo tako preko 10god ranim svinje i nista ne diram.
Da jebe rak raka kombinacija da bude od nekog kineskog s jednim ili nijednim ventom mora da bude bolja... a eto i takvi ferceraju... nije to neki serverski il sta ti vec znam nego racunar za prosecnog korisnika :D

dzimika

Ako par ljudi sa iskustvom kazu da treba da izvlaci samo vazduh a ne da ubacuje ja obicno kazem sebi da bi trebalo da su u pravu, a jos ako napisem da posle duzeg vremena sam nasao veliku kolicinu prasine mozda bih sa zapitao sa li ja gresim nesto
Ono sto ke cinjenica je da ventilator koji ubacuje vazduh ubacice i vecu kolicinu prasine u kuciste a ako ulazi prirodno onda ce ubaciti manju kolicinu
Ja na primer nemam nijedan ventilator na kucistu, razmisljao sa stavim neki ali koji ce mi uopste kad jedino sto igram je war thunder maksimalmo sat vremena kad bas imam vremena

Glava Dole

#127
5+ godina je 5+ godina neprekidnog rada, ima li tog sistema uvlacenja vazduha koji ne ne bi uvukao prasinu s obzirom da je preporuceno da se svakako komp ocisti na par meseci, zaludjenici rade cak i cesce? A i svakako ga treba otvoriti i usput promeniti skamenjenu termalnu pastu s vremena na vreme. Da se nesto vise prlja to je sigurno ali ja i dalje smatram da se zato i nesto bolje hladi...

Ako je hladjenje bolje kako kazu onda mora i da uvlaci vise svezeg i izbacije vise toplog zar ne(sto nema nikakve logike ako su svi okrenuti u istom smeru al aj) jer jedino tako moze da se postigne bolje hladjenje i nikako drugacije. Da je ostatak hermeticki zatvoren ventovi bi samo drndali u prazno. Vazduh ulazi pa ulazi, sitna prasina s njim takodje... aj pozicioniraj ventilatore da izbacuju, ostavi kucistu prostor za svez vazduh, pa mi javi kakvo ce biti posle 5+ godina ;) Jedino zbog cega moze nesto manje da se prlja je jer ne uvlaci sa dna gde ima najvise prasine. Ili zato sto manje vazduha struji pa se manje prlja a losije hladi? Sve je to okej ali da se stvara jaci vakum... nzm... ja u to da poverujem ne mogu, da je vakum manji kad dva izvlace na suprotnim stranama nego kad jedan ubacuje a drugi izbacuje... 5-6=-1... -5-6=-11.

I da, onda tuziti proizvodjace novih kucista koja dolaze s ventovima a svima pozadi izbacuju, napred ubacuju.

Gvozden

Svakako vam napajanje izbacuje napolje, dosta kucista uvlaci direktno na kuler od procesora, dok kod nekih uvlace spolja na hardove i kroz kabl menadzment pazis da povecas flow kroz kuciste i napolje ako je moguce pre napajanja. Stavis sundjeraste filtere, pa ih vadis cesce i peres. Ko sto rekoh, kad hard predje 40c. smanjujes mu vek, zato mi bitnije da je ladan nego prasnjav. Otkad sam stavio red i black wd, manje me glava boli oko cele te price sa temperaturom i prasinom.

dzimika

Citat: Glava Dole poslato 17 Novembar, 2020, 16:39
ja u to da poverujem ne mogu, da je vakum manji kad dva izvlace na suprotnim stranama nego kad jedan ubacuje a drugi izbacuje... 5-6=-1... -5-6=-11.

To sto ti ne mozes da poverujes ne znaci da to nije tacno, ali bila je neka tema gde je ja mislim Kanarinac pitao u vezi nekog prostora koji treba da se uradi sa ventilacijom, nista to drugacije nije od kucista, pravougaona prostorija ili pravougaono kuciste, samo su u pitanju vece brojke za prostoriju, mora da se ubacuje duplo vise vazduha nego sto se izbacuje da bi to moglo da ima efekta
a to za kucista, proveri koji kapacitet svaki od tih ima tj koliko ubacuju a koliko izbacuju, nemoj gledati samo sta ima nego brojke,

a sto se tice neciscenja prasine 5+ godina, mogu da ti kazem samo da je to jako neodgovorno za nekog ko studira stvari vezane za elektroniku i elektrotehniku :P

Gvozden

   " a sto se tice neciscenja prasine 5+ godina, mogu da ti kazem samo da je to jako neodgovorno za nekog ko studira stvari vezane za elektroniku i elektrotehniku "
;D ;D

Glava Dole

A sto se neciscenja prasine 5+ godina tice, mogu sebi da kazem samo..... [rofl]

Ma kazem, nekad sam otvarao mesecno i pazio na svaku sitnicu... dok sam bio mladji i cetkicom perca na ventu, ogolim ga do metala svaki cas... sve po njemu briskao alkoholom... kako sam omatorio posle poceo samo da izduvavam kompresorom s vremena na vreme, kako se odselio vise ni to dok nisam provalio da je poceo da dize temperaturu... sad mi je samo da radi azurno, zavrsava mi sve poslove i niti se cimam oko nekih nadogradnja niti nekog pickanja...

Citat: Gvozden poslato 17 Novembar, 2020, 16:53
Svakako vam napajanje izbacuje napolje, dosta kucista uvlaci direktno na kuler od procesora, dok kod nekih uvlace spolja na hardove i kroz kabl menadzment pazis da povecas flow kroz kuciste i napolje ako je moguce pre napajanja. Stavis sundjeraste filtere, pa ih vadis cesce i peres. Ko sto rekoh, kad hard predje 40c. smanjujes mu vek, zato mi bitnije da je ladan nego prasnjav. Otkad sam stavio red i black wd, manje me glava boli oko cele te price sa temperaturom i prasinom.

Pa to, ovo kuciste filtere vec ima... na zabice se skine cela prednja stranica i poperu sundjeri... cak su i one maskice za CD/DVD drajvove od metalne mrezice sa sundjerom unutra... e ispred prednjeg venta vec nema filter, a na donjem ventu je samo retka plasticna mrezica... i nakupi se jbg... sto ti kazes bitnije mi je da mi preko 3 harda pici hladan vazduh npr nego to dal ce se nesto brze uprasnjaviti...
A napajanje je ovde nezavisno od kucista zato sto je na dnu... kroz njega struji samo spoljni vazduh, fino reseno... kablovi direktno idu iza, nepotrebni su ostali tamo a ostali nuzni sprovedeni do maticne, grafe, hardova... tako da je i cable managment sasvim solidno resen :)

Jbte sa kakvim predznanjem se usrafljuju ventilatori... :)

Joe kickass

Citat: dzimika poslato 17 Novembar, 2020, 17:29
samo su u pitanju vece brojke za prostoriju, mora da se ubacuje duplo vise vazduha nego sto se izbacuje da bi to moglo da ima efekta

Mislim i da moraju vrata da se otvore jednom dnevno, da izaðe vi¹ak vazduha.

mareskin

Citat: Joe kickass poslato 17 Novembar, 2020, 21:00
Citat: dzimika poslato 17 Novembar, 2020, 17:29
samo su u pitanju vece brojke za prostoriju, mora da se ubacuje duplo vise vazduha nego sto se izbacuje da bi to moglo da ima efekta

Mislim i da moraju vrata da se otvore jednom dnevno, da izaðe vi¹ak vazduha.

Ja sad ba¹ izbacujem letnji vazduh i ubacujem zimski da se spremim za grejnu sezonu.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

despic

Dok vi potapate vase kompjutere ja nmg da nadjem non vesa adapter u srbijici malenoj
klasican divljak

DebeliZmaj

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

UFF


DebeliZmaj

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

despic

Nmg da pravim budzim drkam volim da mi bude lepo. A i neam nesto vremena iskreno... Imam vec zakacen na zid al menjam postavku monitora nisam planirao da zadrzavam ovaj jbni samsung bez kacenja, al se ispostavilo da je fenomenalan za ono sto meni treba...da ne bi morao da budzim treci monitor. A i to kacenje na zid je q.. mnogo me nervira...kad nema dobar stoni za dva al jedan iznad drugog...tj nije bilo
klasican divljak