Glavni meni

Informaticari,kompjuteristi ili kako vec, Pomoc

Započeo Mad Max, 20 Mart, 2011, 00:06

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: DebeliZmaj poslato 11 Novembar, 2020, 22:42
pci 4.0 ? ajd kapiram 3.1 ...


Tad sam, pri kupovini, kontao da je pametnije dodati ne¹to novca za 4-jezgarni CPU i ploèu&kuæi¹te koji podr¾avaju USB 3.0).
NVME nemam, samo SATA 3 SSD mo¾e da fercera. Mada mi se i sa HDD-om komp podizao br¾e nego ¹to stignem skuvati kafu, tako da mi je skoro isti kurac. :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin


Meni jo¹ uvek radi posao laptop iz 2005-e sa novim SSDom od 480GB. I zaraðujem od toga. Pored je I7 koji mi isto radi i I5 koji mi isto dobro radi. Naravno da su br¾i, ali u su¹tini nije da me koèi.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

DebeliZmaj

Citat: Gvozden poslato 12 Novembar, 2020, 02:30
Pazi, ne radi se o otpadu.Kapiram ja da je to tako. Da imas nov komp, tek sastavljen, ali sa komponentama starim ( ali nekoristene-nove)  recimo 5god. to ce da radi! A racunari koji su stariji od 3g su za otpis, tako bi bar trebala da se racuna amortizacija racunarske opreme koliko znam. Kod matorih odose elektroliti, ventilatori, jednostavno ode u q elektronika...ali rade racunari i stariji od 5 bez problema.
Sta si od programa imao pre 5 godina da je toliko promenilo neki  posao.  Zajebi protokole, sisteme, netframe i slicna sranja. Kodiranje? Cnc upravljanje? Muzika.. Pa Diskaveri je do skoro imao sve muzicke podloge radjene na Reasonu od pre x godina. A te ozbiljnije aplikacije, pa to ti je ono, koristi raniju verziju.
Pricam ti o realnoj snazi nekog racunara kroz softwer. Bez da renderujes Maya projekte ili neke hotele i sl.
Eno nas drug renderuje sa treadriperom i farmom od 17 kompova. Pa radio je to i sa Intelima bez neke vece muke. ALi ajd da ne gusim.
Sad ce popusti, pa cemo se napakovati nove opreme. Da vidim kako igras taj Warzone :D

-za DTP ti treba ozbiljan komp. Ali ako pravis graficku stanicu. A za fotokopirnice mogu ti od 500-600e da zavirnu u svet dtp-a

bas ovo sto si napisao, ja bas o tome pricam, amortizacija posle 3 godine je za otpis .. od 2000 i neke ne mozes bacati
postaje elektronski otpad, mislim da je 4ta grupa, i moras imati ugovor i potvrdu da si predao na reciklazu ... ne mozes
prosto da otpises nista... kazne su ... uh .. moze biti uzas naplacuje se po komadu ...
dakle dobija status otpada ...
posle pet godina vecina kondezatora se nadula il samo sto nije ... generalno sva konfekciska IT oprema je pravljena da
traje 3 godine ... prosto stedi se na svakom koraku ...

Warzone ne igram, igram mosh-pit :0) ... mada nesto i za to nemam vremena ...
uleteo mi neki poslic, ne vezano za it, pisem neke tekstove za neki projekat ... mozda skroz izadjem iz IT price ...

svoj komp nemam, sve kupim sebi parama poslodavca ... usteda je znacajna ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Slaninar

Citat: DebeliZmaj poslato 12 Novembar, 2020, 11:43
Citat: Gvozden poslato 12 Novembar, 2020, 02:30
Pazi, ne radi se o otpadu.Kapiram ja da je to tako. Da imas nov komp, tek sastavljen, ali sa komponentama starim ( ali nekoristene-nove)  recimo 5god. to ce da radi! A racunari koji su stariji od 3g su za otpis, tako bi bar trebala da se racuna amortizacija racunarske opreme koliko znam. Kod matorih odose elektroliti, ventilatori, jednostavno ode u q elektronika...ali rade racunari i stariji od 5 bez problema.
Sta si od programa imao pre 5 godina da je toliko promenilo neki  posao.  Zajebi protokole, sisteme, netframe i slicna sranja. Kodiranje? Cnc upravljanje? Muzika.. Pa Diskaveri je do skoro imao sve muzicke podloge radjene na Reasonu od pre x godina. A te ozbiljnije aplikacije, pa to ti je ono, koristi raniju verziju.
Pricam ti o realnoj snazi nekog racunara kroz softwer. Bez da renderujes Maya projekte ili neke hotele i sl.
Eno nas drug renderuje sa treadriperom i farmom od 17 kompova. Pa radio je to i sa Intelima bez neke vece muke. ALi ajd da ne gusim.
Sad ce popusti, pa cemo se napakovati nove opreme. Da vidim kako igras taj Warzone :D

-za DTP ti treba ozbiljan komp. Ali ako pravis graficku stanicu. A za fotokopirnice mogu ti od 500-600e da zavirnu u svet dtp-a

bas ovo sto si napisao, ja bas o tome pricam, amortizacija posle 3 godine je za otpis .. od 2000 i neke ne mozes bacati
postaje elektronski otpad, mislim da je 4ta grupa, i moras imati ugovor i potvrdu da si predao na reciklazu ... ne mozes
prosto da otpises nista... kazne su ... uh .. moze biti uzas naplacuje se po komadu ...
dakle dobija status otpada ...
posle pet godina vecina kondezatora se nadula il samo sto nije ... generalno sva konfekciska IT oprema je pravljena da
traje 3 godine ... prosto stedi se na svakom koraku ...

Warzone ne igram, igram mosh-pit :0) ... mada nesto i za to nemam vremena ...
uleteo mi neki poslic, ne vezano za it, pisem neke tekstove za neki projekat ... mozda skroz izadjem iz IT price ...

svoj komp nemam, sve kupim sebi parama poslodavca ... usteda je znacajna ...

Upravo tako.

Ne znam kakva je sad trenutno situacija, ali u vreme kad sam uzimao: SeaSonic napajanje i pristojna Gigabyte ploèa - sa kr¹tenim kondenzatorima i elektronikom - su mi bili na vrhu liste prioriteta. Pre jaèine hardvera i ostalog.
Na tome mnogi ¹tede, a posle bude problema da ni ne mo¾e¹ lako skontati ¹ta te zeza.

I aftermarket CPU cooler, tower konfiguracije - da hladi kako treba i topao vazduh ¹iba odmah ka napolje, ne da ga vrti po kuæi¹tu.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

DebeliZmaj

nikad da ubacuje vazdih uvek svaki ventis da izbacuje i uzimas low rpm silent i uzmes kvalitet :0)
kao klinac stavljao  lm7810 da smanjim voltazu :0 i usporim ventis ;0)
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Glava Dole

Jok, ne mozes da postavis da bas svi izvlace vazduh, sta postizes time? Jedni druge potiru. Fizika kaze da toplota uvek ide na gore cak i prirodnim putem. Tako da sam ja na cooler master CM690 setovao tako da prednji(koji je na dnu) ubacuje svez i hladniji vazduh sa dna prostorije, onaj sa strane takodje da duva tamo prema procesoru, a zadnji i gornja dva da izbacuju. To fercera 10+ godina.
Q8400 overclokovan na 3,4GHz uz vendetta 2 kuler, corsair tx750W napajanje... asus p5K pro je u to vreme bila maticna ono... imao si za taj procesor za 50, ona bila 150e fazon... dan danas ziva, evo otkucano preko nje... sebe je mali milion puta otplatila :)
Grafa 5850... sta je to u to vreme bilo... dva sestopinca za napajanje :D Npr igra crysis ako je se neko seca je u to vreme bila zvanicno najjaca na svetu a radila je na high... sad to nije nista posebno al u to vreme je bilo... uauuu :D

Normalnom korisniku mora da traje vise do 3god pa da jebe rak raka... ali naravno zavisi i koliko si u startu ulozio u komp... ova je ddr2, skoro ga nadogradio na 8gb, sve mi radi najnormalnije ako izuzmemo raznorazne bagove s vremena na vreme koji nemaju veze sa softverom... azurno radi sto mi je najbitnije, tera YT full hd 60fps, sve programe koje sam do sad koristio bez nekog veceg cimanja... sta meni vise pa treba... gejming me je odavno prosao, ako mesecno upalim na pola sata... gta v radi u full hd-u najnormalnije bez seckanja, temperatura procesora tako kloknutog ne prelazi uz linx i 100% opterecenja 65*(sto uz normalno koriscenje, bez stress testa tesko moze da se postigne). Dok npr imam neki koji YT 360p jedva tera, spor u pm... kafu da popijes dok nesto otvoris... a u to vreme je bio ono... prosek, radio korektno... cak kupljen posle ovog...

Ali da, elektroliti su tu bolna tacka na napajanju i procesoru... na sto vecoj temperaturi rade krace ce trajati. Na drugom kompu chiftec 550w napajanje staro... pa brat bratu jedno 13-15god je tek prosle godine riknulo tako sto je poceo komp da se gasi dok se ne ohladi... odem odmah i kupim novo, posle ono otvorim, elektroliti naduveni samo sto nisu pukli :D Kapiram da bi proradilo da sam samo njih promenio al ostalo tako da cuci na tavanu :D Nekad cu se vec poigrati... :D Na nekom 100god matorom kompu(nije moj) koji se gasio odmah uocio naduvene elektrolite na maticnoj... zamenio samo ta dva komada i proradio :D

Slaninar

Slièan je i moj setup. Dole ventilator ubacuje, a gore izbacuje.
Pravi kao neku vrstu stuba hladnog vazduha u srednjem delu kuæi¹ta, odakle sve komponente uzimaju vazduh za hlaðenje i izbacuju ga pozadi, napolje iz kuæi¹ta.
I u tom sluèaju, to ¹to ka¾e¹ - fizika radi u tvoju korist, ventilatori samo "podstièu" prirodan tok toplog vazduha.

Ali tako ulazi i puno vi¹e pra¹ine u kuæi¹te. Mora se èe¹æe izduvavati.

Kada ventilatori izbacuju vazduh, stvara se mali pod-pritisak, koji dovodi do vi¹e uvlaèenja vazduha, sa svih strana.
Ali èini mi se da manje pra¹ine ulazi u kuæi¹te.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

El Jefe

Пређите на водено хлађење
Друштво за заштиту од животиња

Slaninar

Citat: El Jefe poslato 14 Novembar, 2020, 10:05
Пређите на водено хлађење

Pregori veæ posle prve kofe...
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

ЯЭВОЛУТИОН

pregori i sa crevom...probao i sa slabijim i sa jacim mlazom...izgleda da ga jebe hidroudar....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

DebeliZmaj

glavadole :) ... i sta kazes jedan da ubacuje drugi da izbacuje :)) .. bas lepo tako imas protok vazdih koji
potencijalnu energiju iz toplog vazduha pretvara kineticku to jest greje sve kom-ponente na putu :)
joj ... sve da izbacuje :0
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

DebeliZmaj

Citat: Slaninar poslato 14 Novembar, 2020, 08:57
Kada ventilatori izbacuju vazduh, stvara se mali pod-pritisak, koji dovodi do vi¹e uvlaèenja vazduha, sa svih strana.
Ali èini mi se da manje pra¹ine ulazi u kuæi¹te.

cela fora je u tm podpritisku ... on tera vazduh iz coskova da se krece, da kupi toplotu sa povrsina i da izlazi nazad...
kako napolje izlazi topa vazduh, unutra ulazi hladniji vazduh ali ga ulzi vise nego sto je izbaceno :) i tako u krug :)
na ozbiljnim serverim retko gde ces videti da ventilator UVLACI vazduh ;)
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

mareskin


Zbog ovakvih situacija moje kuæi¹te ima 6 ventilatora, pa nek uzimaju komponente iz vazduha ¹ta kojoj treba :D
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

ЯЭВОЛУТИОН

ne moze da radi sa dva ventilatora in/out kako treba.....vaakum koji stvara ventilator koji izvlaci nadjacava ventilator koji uduvava pa on nema svrhu. morao bi bude deset puta efikasniji.....inace je to razlog zasto je efikasniji ventilator iza hladnjaka motora nego onaj ispred hladnjaka.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

eclipse4

u kucistu mora da se stvara pritrtisak..ako ga nemas,nemas hladjenje al zato imas prasine na pretek!!!

Kostić

купите чифтек циције вентилатор не сме да убацује ваздух сме само да га извлачи али постоје форе одакле и како купите чифтек

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

DebeliZmaj

imaju i losa i dobra kucista... zavisi sta ti treba
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Slaninar

Citat: DebeliZmaj poslato 14 Novembar, 2020, 15:02
Citat: Slaninar poslato 14 Novembar, 2020, 08:57
Kada ventilatori izbacuju vazduh, stvara se mali pod-pritisak, koji dovodi do vi¹e uvlaèenja vazduha, sa svih strana.
Ali èini mi se da manje pra¹ine ulazi u kuæi¹te.

cela fora je u tm podpritisku ... on tera vazduh iz coskova da se krece, da kupi toplotu sa povrsina i da izlazi nazad...
kako napolje izlazi topa vazduh, unutra ulazi hladniji vazduh ali ga ulzi vise nego sto je izbaceno :) i tako u krug :)
na ozbiljnim serverim retko gde ces videti da ventilator UVLACI vazduh ;)

Ovo ima smisla i savr¹eno je logièno.

Mada se mnogi kunu u to da je bolje kad ventilator uduvava hladan vazduh direktno ka komponentama koje se vi¹e greju (grafièka, na primer).
Meni je nekako bilo nelogièno stavljati cooler sa strane, da uduvava, jer kontam da samo remeti tok vazduha. Tj. kontao sam da je bolje jedan da uduvava od dole, a drugi da izvlaèe od gore.

Verovatno zavisi i od samog kuæi¹ta - koliko ima otvora za uvlaèenje vazduha. Dosta debilno prave veæinu kuæi¹ta (barem po mom mi¹ljenju).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

DebeliZmaj

hladish ono sto se greje... na memorijama se greje kontroler i to hladis, uglavnom  hladnjakom, posle se dsahava odavanje toplote
u vazduh kojeg izbacuju ventilatori ...
osim ovih kozmetickihg ventilator postoje i mnogo mnogo bolji ... imas ih koji su na manjem broju obrtajaali su dva ili tri puta deblji sa
vecim lopaticama ... karamba kako izbacuju topao vazduh ... 92, 120, ...

ova kuista sto kupujes, tkz. konfekcija, pa oni uglavnom imaju na bocnim pokopcima vec rupe za ventise ...
kad nema ... brusilica i pose stitnik ventis i ventis da izbacujes ... taman direktnosa ploce ``usisavas toplotu i izbacujes :)

vodeno hladjenje nije nista novo .. imali su i ibm SERVERI PRE 50 GODINA :) ... e sad tad su se cela kucista hladila ...
sad isto za neke extremne instalacije imas custom made kuciste koje se celo hladi ... prolazi voda kroz stranice i gde god moze i spolji tank, pumpa, veliki radijatori ..
ko klima prakticki ... :0)
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell