Glavni meni

Zamena cetkica u anlaseru

Započeo Glava Dole, 01 Jul, 2020, 20:31

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Glava Dole

Sednem danas na motor, da upalim... cak- cak, cak- cak. A juce je najnormalnije bio parkiran.

S obzirom da lampice sijaju punim kapacitetom anlaser ne vuce nista. Prvo eliminisem relej tako sto sam srafcigerom prespojio kontakte na njemu - i dalje mrtav.

Nista, anlaser dole :D








Kabal od plusa drzi jedna matica 10, sam anlaser dve osmice... odvijem to, on se mrdao ali nije hteo da sidje ni uz dva srafcigera sistemom poluge. Nisam hteo da zapinjem jako jer sam se bojao da nema slucajno unutra neki osigurac pa sam za svaki slucaj skinuo deklicu od frajlaufa. Ali ne, samo se o-ring gumica zatvrdoglavila. S unutrasnje strane onda naslonim srafciger na zupcanik, cuk cuk i ispao je :D









Kad sam ga malo zaokrenuo proradio je... tipican simptom potrosenih cetkica... otvorim ga i tako je i bilo:









Nista, jurim nove. U ovom slucaju moraju da budu za anlasere(em su tvrdje od onih za busilice, mixere itd em moraju da imaju debele zice jer je mali napon a ogromna struja pa su gubici veliki).
I nadjem od zastave sa istom sirinom a debljinu i sirinu sam korigovao uz pomoc busilice i rotacione smirgle :D Mic po mic i doterao sam lepo da po duzini opruga bude tik koliko da ne preskoci i sirini da bude knap ali ipak lepo klizi... ispalo je kao fabricki :D









E onda zamena... fabricki su bile zapertlovane:







Sa + voda sam skinuo izolatore pa sa istom rotacionom smirglom obrusio da se cakli:










Lemljenje... naravno, bitno je(posto je tu sve masivno) da lemilica bude dooooobro zagrejana, kalaj kvalitetan, da se sve pre nego sto se pipne kalajem prvo dobro ugreje.









Medjutim, taj me je posle zezao prilikom sklapanja, tj. nije htela cetkica lepo da ide kad sam zategao sraf na plocici. Razlog: previse kalaja je uvukla sama bakarna zica pa joj je okrutila polovina. Srecom u zastavu ide 4 komada a meni su trebale dve(ostale rezervne) tako da sam drugu brzinski i lakse obradio po prvoj i u hvataljke stavio tako da sama cetkica bude na gore. Ovog puta je ispalo mnogo elasticnije :D

Naravno kod te dooooobro mora da se pazi da slucajno ne pipne negde na masu(zato je i celo kuciste za nju pricvrsceno preko izolatora).


Kod druge za masu je vec svejedno, nema veze ako masa pipne samu sebe :) Nju sam bixom koliko- toliko poravnao, ujedno i ocistio:









Cetkicu isterao tik koliko da opruga preskoci ivicu da bi zica bila knap ali ipak imala dovoljno lufta i hoda.

I to je ispalo ovako:








Kolektor sam ispolirao uz pomoc onog iz farbare... opet sam zaboravio kako se zove, da se cakli:







Posto se kod njega frajlauf kupa u ulju semering je u samom anlaseru, samim tim je i iglicasti lezaj uvek podmazan. Posto je unutrasnjost bila suva nije bilo potrebe da ga diram, a zadnju bixnu sam podmazao litijumskom i to je to :D


Sve sklopljeno, provereno na stolu, montirano, sklopljen motor... suma sumarum, vergla kao lud [yahoo]


Pa eto, na kraju je problem istog dana resen za 350din. koliko si kostale cetkice i malo zivaca :D Ispalo je maltene kao fabricki :D

Nadam se da ce nekad nekome moje iskustvo biti od pomoci ukoliko bude hteo da se upusti sam u remont :D

bogdan

odlicno , ako slucajno popusti kalaj na spojevima ( nekakvo pregrevanje ) busenje i srafic sa sirim podloskama resavaju stvar , ali te cetkice  sa bakrom u sebi ce potrajati duuze od obicnih grafitnih

Glava Dole

Naravno, za ovu pozitivnu sam i razmisljao da zabusim plastiku, izvucem zicu od cetkice spolja i ustinem srafom ali ipak ostao na lemu s obzirom da je uhvatio savreno :D U slucaju da se to desi... radice busilica i srafcici... pupupu kuckuckuc [rofl]

DebeliZmaj

i na kraju sve je radilo ? bez dosipanja kompresije ? booooooooooooooring
nista explozija, nista varnice, nista havarija ..
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Andjelo

Pa ne ide Zastavina cetkica u Japanca ......nece to da traje :D

Glava Dole

Citat: DebeliZmaj poslato 01 Jul, 2020, 23:16
i na kraju sve je radilo ? bez dosipanja kompresije ? booooooooooooooring
nista explozija, nista varnice, nista havarija ..


Hehhehe desi se ponekad... vidis :D


Citat: Andjelo poslato 01 Jul, 2020, 23:34
Pa ne ide Zastavina cetkica u Japanca ......nece to da traje :D


Red je bio da japanac malo vidi sta je balkan :)

DebeliZmaj

dakle ipak ce bidna detonacija :0 woohoo ... nesto d se desi zanimljivo ...
kad krenem da citam temu koju je otovorio ocekujem najmanje detonaciju dve ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

rboban

Citat: Andjelo poslato 01 Jul, 2020, 23:34
Pa ne ide Zastavina cetkica u Japanca ......nece to da traje :D

Hoce, trajace cetkice.... duze nego kolektor!
Ride It Like You Stole It

ЯЭВОЛУТИОН

btw cetkice se uvek punktuju jer pri oterecnju se kalaj greje, pogotovu na motorciklu gde je montiran obicno na najtoplijem delu motora iza cilindaa...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

dzimika

Citat: rboban poslato 03 Jul, 2020, 08:51
Citat: Andjelo poslato 01 Jul, 2020, 23:34
Pa ne ide Zastavina cetkica u Japanca ......nece to da traje :D

Hoce, trajace cetkice.... duze nego kolektor!

I meni se tako cini ali vreme ce pokazati

Glava Dole

Ma tvrde su cetkice k'o kamen, obicne grafitne dvaput predjem smirglom rucno skinem polovinu... ove tako nisu htele da prdnu... ako su fabricke trajale 27god... nek potraje ovo polovinu pa dosta :D

Ne znam dal mi se cini ali kao da hladan cak i nijansu zustrije vergla... moguce zbog cistih klema i kolektora, podmazane bixne...

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 03 Jul, 2020, 10:37
btw cetkice se uvek punktuju jer pri oterecnju se kalaj greje, pogotovu na motorciklu gde je montiran obicno na najtoplijem delu motora iza cilindaa...

Pa ono, i ja sam o tome razmisljao, ali s druge strane... kad sam morao da razlemim ovu pozitivnu jedva razlemih i lemilicom jer je sve masivno i odvlaci sa svih strana. A uradjeno je prilicno kvalitetno, sve cisto kao suza, pa prvo kalaj na plocicu, pa utapanje zice u bakar i natopljavanje odozgo... cimao sam, nije htelo da mrdne, kamion moze da vuce...

S obzirom da motor ne bi smeo da se zagreje preko ~110 stepeni a kalaj se topi na ~250... mislim da ne bi trebalo tako lako ali videcemo... ako se prilikom verglanja sama zica zagreva za +100 stepeni onda da ga jebem... debele su one a i sam spoj, ne bi trebalo... izvescu onda pozitivnu spolja i to je to. Negativnu sve i da nisam povezao to bi ferceralo jer je samo kuciste masa cetkici tako da je tamo struja fino rasporedjena.

dzimika

Citat: Glava Dole poslato 03 Jul, 2020, 16:21
Ma tvrde su cetkice k'o kamen, obicne grafitne dvaput predjem smirglom rucno skinem polovinu... ove tako nisu htele da prdnu... ako su fabricke trajale 27god... nek potraje ovo polovinu pa dosta :D

Upravo na to i mislimo, ne valjaju ako su previse tvrde, u tom slucaju kolektor strada, dokazano

Glava Dole

ok dzimi, recimo da je tako i da se planira da kolektor potraje narednih 150 godina, kako bi ti to resio? Koje cetkice bi stavio?

DebeliZmaj

ne bi on stavio ... odno bi u servis :))))
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

dzimika

Ma stavio bi ali ne od zastave, moraju da budu mekane, pitaj kako sam naucio (kako kaze Revolution)

DebeliZmaj

sta je najgore sto moze se desi...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Kostić

мали ти је фи колектора те тврде четке могу да поломе лопатице али ајд сад нема везе није алтернатор па да се нон стоп врти

Glava Dole

Pa nisam znao da je kolektor na jugu napravljen od dijamanta :) On jeste veci ali i ima 4 cetkice(duplo veca povrsina koja klizi(struze)).

Prebrojao sam se u glavi, to je bila sesta radnja u kojoj sam nasao adekvatne. Mogao sam ja i od neke busilice da ubudzim ali imaju tanke zice, mnogo su mekse... a sinulo mi je zasto definitivno bolje vergla... pa ove imaju primese bakra a bakar je bolji provodnik od grafita... logicno :D Ne diram vise anlaser koji savrseno radi, nema teorije... kad rikne(a s obzirom da se vrti samo pri paljenju ne bi trebalo skoro) i ako stvarno ove izrezbare kolektor preterano nadjem drugi polovan i to je to. I opet cu ga uraditi isto pre montaze.

Kostić

и како рекох није алтернатор не врти се нонстоп док их искрза проће време црћи ће нешто друго не дирај ништа калај неће да се истопи може само да пукне  али како кажеш заварио си по пропису па не би смео може да се истопи у шлусу то знаш а и ако се истопи у шлусу па завари е онда куку леле оде клема :)

Taraba

Jos jedna "Kako se NE..." tema.... u najavi :D
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?