Glavni meni

Preporuka za kameru, stalak, mikrofon

Započeo Slaninar, 04 Jun, 2020, 08:50

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Taraba

Kao sto si rekao, probaj sa telefonom, ali iPhone zaista daje najbolji snimak za YT od tih koje sam gledao da koriste mobilne kao drugu kameru ili cak primarnu.
Ali ako vec moras da drknes 400e za iPhone, bolje uzmi mirrorless kameru - jeste veci cim da nabudzis sliku, al kad je jednom ustelujes za tvoje osvetljenje - na konju si.

To prsten svetlo ima smisla ako sedis ispred i snimas svoj portret pa socivo kamere proturis kroz prsten. Dobijas dobro osvetljenje na relativno maloj udaljenosti.
Softbox mozes i da napravis - nije neka pamet. Moja sestra je za potrebe slikanja nekih torbica i maski i mobilnih na poslu nabudzila nesto od kartona i paus papira a posle valjda i neko platno i to radi posao ekstra.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

Slaninar

Citat: Taraba poslato 05 Jun, 2020, 18:38
Kao sto si rekao, probaj sa telefonom, ali iPhone zaista daje najbolji snimak za YT od tih koje sam gledao da koriste mobilne kao drugu kameru ili cak primarnu.
Ali ako vec moras da drknes 400e za iPhone, bolje uzmi mirrorless kameru - jeste veci cim da nabudzis sliku, al kad je jednom ustelujes za tvoje osvetljenje - na konju si.

To prsten svetlo ima smisla ako sedis ispred i snimas svoj portret pa socivo kamere proturis kroz prsten. Dobijas dobro osvetljenje na relativno maloj udaljenosti.
Softbox mozes i da napravis - nije neka pamet. Moja sestra je za potrebe slikanja nekih torbica i maski i mobilnih na poslu nabudzila nesto od kartona i paus papira a posle valjda i neko platno i to radi posao ekstra.

Kontam da æe taj prsten (ako uzmem takav stalak), biti iskljuèen.  :)

©to se telefona tièe - stari je veæ star, tako da mi ne gine novi. Stari je bio Iphone (malo memorije za snimke na ¾alost), uzeo sam ga jer su rekli da pravi najbolje fotke i za to mi je super slu¾io. Tako da kontam opet uzeti tu snobovsku marku.  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Taraba

The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

SSZGO

sto ne pitas nekoga ko se bavi time


zvuk, bez razmisljanja

https://www.amazon.com/Rode-Wireless-Go-Microphone-Transmitter/dp/B07QGGBNMN

tripod,  ja koristim benro, rolei i sirui,  recimo da tebi treba aluminium , i da moze da se pretvori u horizontalno ovako, i pazi da ti ne srusi sve kamera moras da ucvrstis noge.

https://www.amazon.com/dp/B0745BDN91?tag=squarenoid0a-20&linkCode=ogi&th=1&psc=1


sto se tice videa, sony a6000 ne moze jer nema audio in, tek a6300 ima audio in i probleme sa pregrevanjem, tek a6500 radi ok, ili a6400.
sve te a6xxx kamere su ti entry level, dobra sociva ne postoje za to sto tebi treba a to je  zoom sa niskim f stopom,  i ja bih to preskocio ako budzet dozvoljava uzmi sony a7iii sa tamron 28-75 socivom ili jos bolje sigma 24-70 i zavrsio si posao za pristojan video.


svetlo, jeftini softbox ce zavrsiti dobar posao

https://www.amazon.com/HPUSN-Professional-Photography-Continuous-Reflectors/dp/B07NBP6D98?ref_=s9_apbd_otopr_hd_bw_bwnun&pf_rd_r=5592J8Q84W39DYYA4Y38&pf_rd_p=1cb46f24-d636-51c2-bd24-a2b847584980&pf_rd_s=merchandised-search-10&pf_rd_t=BROWSE&pf_rd_i=14014901

snimaces iskljucivo u fullhd, 4k zaboravi

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

budzet varijanta bi bila: softbox sa linka iznad, rode wireless go sa linka iznad, stalak za mobilni bilo koji pristojan, povezes rode go na tel, upalis svetla i snimas...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

despic

To sve sto si naveo coveku prelazi 2000e. Nije to poenta bila jbg...Ne bavi se covek time i ne zaradjuje.
Jedino sto je stvarno dobra prica jesu softboxovi...
Lavalier mikrofon za 200$? Pa sto ne bi uzeo normalan kondenzatorski mikrofon za te pare? Tipa rode nt1, dobice i stalak i shockmount i pop filter. Moci ce ako nista drugo, uvek da proda posle.

Ali evo slanino, iz sszgovog izlaganja si video da je svakako bolje dslr od camcordera :)
klasican divljak

Slaninar

Jasno - i to mi je koristan info, mada sumnjam da æu (barem u narednih 4-5 godina) doæi do situacije da ima smisla toliko novaca dati za opremu.
Raèunam da bi za to trebalo ipak da krene neki novac od toga pristizati, makar u manjoj meri, pa da onda kontam - OK, investirati u jo¹ bolji kvalitet, pa videti kako ide.
Ali ne bih pre toga. Pogotovo ¹to je materijal nekomercijalan - ne verujem da æe tu ikada biti neke love. Mo¾e kao hobi - i to bih bio zadovoljan da nije totalni kr¹ kvalitet, barem malo bolje od ovog sada.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Ivicat

Citat: SSZGO poslato 06 Jun, 2020, 17:17
...sve te a6xxx kamere su ti entry level, dobra sociva ne postoje za to sto tebi treba a to je  zoom sa niskim f stopom...

Entry level njemu i treba jer nece profesionalno da se bavi time, i ne juri 4k.
Sta ce mu brzi zum? Tezak je pa mora skup i dobar stalak i potpuno nepotreban jer ce da snima sebe. A ne moze i da stoji ispred i iza kamere.
Uzme brzi prajm (koji je btw brzi od tvog skupog zuma a mooozda i ostriji), postavi scenu, priblizi-odalji stalak i ukljuci snimanje...

SSZGO

Citat: Ivicat poslato 06 Jun, 2020, 20:53
Citat: SSZGO poslato 06 Jun, 2020, 17:17
...sve te a6xxx kamere su ti entry level, dobra sociva ne postoje za to sto tebi treba a to je  zoom sa niskim f stopom...

Entry level njemu i treba jer nece profesionalno da se bavi time, i ne juri 4k.
Sta ce mu brzi zum? Tezak je pa mora skup i dobar stalak i potpuno nepotreban jer ce da snima sebe. A ne moze i da stoji ispred i iza kamere.
Uzme brzi prajm (koji je btw brzi od tvog skupog zuma a mooozda i ostriji), postavi scenu, priblizi-odalji stalak i ukljuci snimanje...

prajm ce mu biti problem jer nece moci da uhvati kadar koji hoce, cesto nema mesta, a i kad ima mora da pomera kameru 10 puta da bi uhvatio sta treba
zum ce drasticno olaksati posao. iskreno pre bih snimao telefonom  uz dobar zvuk i svetlo, nego da kupujem apsc aparat i socivo


Citat: despic poslato 06 Jun, 2020, 17:33
To sve sto si naveo coveku prelazi 2000e. Nije to poenta bila jbg...Ne bavi se covek time i ne zaradjuje.
Jedino sto je stvarno dobra prica jesu softboxovi...
Lavalier mikrofon za 200$? Pa sto ne bi uzeo normalan kondenzatorski mikrofon za te pare? Tipa rode nt1, dobice i stalak i shockmount i pop filter. Moci ce ako nista drugo, uvek da proda posle.

Ali evo slanino, iz sszgovog izlaganja si video da je svakako bolje dslr od camcordera :)


lavalier ce mu dati bolji zvuk nego nt, koji zahteva prostor, pozocioniranje, napajanje, i nesto na sta ce da snimi zvuk.  racunaj npr rode nt4+ sa snimacem da je 600e dok ce lavalier , bezican i lako podesiv, da ga izadje 200, i dace bolji zvuk za intervju koji on snima. nt4+ daje boji zvuk samo ako sve podesis kako treba a on to nece znati da uradi.
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Slaninar

Svetlo sam re¹io - bolje nego ¹to je bilo, nekim LED reflektorima, usmerenim da biju u plafon.  Nema o¹trih senki, lepo se vidi.
Za kameru sam uzeo telefon, sa dobrom kamerom i dosta memorije za snimanje.

Ostaje jo¹ stalak. Kinezi vidim ne ¹alju ovih dana (tj. po¹tarina izaðe ba¹ dosta).

Zna li neko gde u Srbiji ima stalak za mobilni, da mo¾e barem na nekih 150 cm visine da se izvuèe?
Ili adapter za nosaè mobilnog, za stalke obiènih kamera?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Gašpar

Kupi¹ selfi stick kod kineza, ona "¹tipaljka" na vrhu je u¹rafljena za ¹raf. Navoj je isti kao na fotoaparatima, odgovara na bilo kom stalku.

Slaninar

Citat: Ga¹par poslato 12 Jul, 2020, 11:36
Kupi¹ selfi stick kod kineza, ona "¹tipaljka" na vrhu je u¹rafljena za ¹raf. Navoj je isti kao na fotoaparatima, odgovara na bilo kom stalku.

Super ideja. :)

Videæu za to.

Ovo je prvi video sa novom "kamerom" i pobolj¹anom rasvetom, meni deluje OK - i zvuk, i slika (kadrovi su opet do mene, jer je snimano bez plana/pripreme):

https://www.youtube.com/watch?v=z25aIZJVeH0#
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

klasican divljak

mareskin

Citat: Ga¹par poslato 12 Jul, 2020, 11:36
Kupi¹ selfi stick kod kineza, ona "¹tipaljka" na vrhu je u¹rafljena za ¹raf. Navoj je isti kao na fotoaparatima, odgovara na bilo kom stalku.

Ba¹ sam to mislio da mu predlo¾im. Imam alu stalak sa svim pode¹avanjima ima i libele da se postavi u pravi polo¾aj, a navoj je standardni.

@slaninar
Ovaj poslednji snimak je dosta bolji.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Slaninar

Citat: mareskin poslato 12 Jul, 2020, 19:35
Citat: Ga¹par poslato 12 Jul, 2020, 11:36
Kupi¹ selfi stick kod kineza, ona "¹tipaljka" na vrhu je u¹rafljena za ¹raf. Navoj je isti kao na fotoaparatima, odgovara na bilo kom stalku.

Ba¹ sam to mislio da mu predlo¾im. Imam alu stalak sa svim pode¹avanjima ima i libele da se postavi u pravi polo¾aj, a navoj je standardni.

@slaninar
Ovaj poslednji snimak je dosta bolji.

Uradio sam probno jo¹ dva, sa starom "kamerom" - a uz isto, "pobolj¹ano" osvetlenje, pa æu videti i to da uploadujem ovih dana, te uporedim.
Na prvu loptu mi deluje da je nova "kamera" ipak za nijansu bolja, ali to je dosta subjektivno, tako da æu moliti za treæe mi¹ljenje.  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

SSZGO

Mislim da je korektni izgovor "bicikli"

Sasvim upotrebljiv i video i zvuk.
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Slaninar

Citat: SSZGO poslato 13 Jul, 2020, 07:25
Mislim da je korektni izgovor "bicikli"

Sasvim upotrebljiv i video i zvuk.

[thumb_up]

©to se izgovora tièe, ovde je ba¹ lepo obja¹njeno:

https://www.youtube.com/watch?v=yopXtZkRRoM#
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Struèno mi¹ljenje kamermana je sledeæe:

Nova kamera ima bla¾e i br¾e korekcije osvetljenja, kolorita i o¹trine kod pokreta i promene plana.
I kod stabilizacije slike, stara nekad "di¹e".


- ©ta god to znaèilo. :)  Meni se èini da je s novom ne¹to bolji snimak, kao i da je svetlo manje lo¹e sada (nevezano za kameru).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mareskin

Citat: Slaninar poslato 13 Jul, 2020, 16:57
Struèno mi¹ljenje kamermana je sledeæe:

Nova kamera ima bla¾e i br¾e korekcije osvetljenja, kolorita i o¹trine kod pokreta i promene plana.
I kod stabilizacije slike, stara nekad "di¹e".


- ©ta god to znaèilo. :)  Meni se èini da je s novom ne¹to bolji snimak, kao i da je svetlo manje lo¹e sada (nevezano za kameru).

Stara dosta "di¹e" ba¹ se primeæuje.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu