Glavni meni

Preporuka za kameru, stalak, mikrofon

Započeo Slaninar, 04 Jun, 2020, 08:50

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

despic

To je pravi redosled, vidi samo dal ti odgovara visina od 130cm, to mozes da probas i telefonom. A sto se tice kamere odnosno aparata, samo bez srljanja, bacih pare 3 puta na krs...umesto da sam uzeo odmah to sto valja. Razgledaj po yt video testove raznih kamera pa sheruj i ovde na sta letis zanimljivo. Da li neka kamera sa identicnim specifikacijama snima bolje ili losije zavisi od mnogo faktora...najvise svetla.
klasican divljak

Slaninar

Citat: despic poslato 04 Jun, 2020, 13:30
To je pravi redosled, vidi samo dal ti odgovara visina od 130cm, to mozes da probas i telefonom. A sto se tice kamere odnosno aparata, samo bez srljanja, bacih pare 3 puta na krs...umesto da sam uzeo odmah to sto valja. Razgledaj po yt video testove raznih kamera pa sheruj i ovde na sta letis zanimljivo. Da li neka kamera sa identicnim specifikacijama snima bolje ili losije zavisi od mnogo faktora...najvise svetla.

Jasno - koliko sam shvatio: sa dobrim svetlom i jeftinija kamera mo¾e dati OK rezultat, dok sa lo¹im i odlièna mo¾e dati ispod-proseèan snimak.

Opet - ostaje da uzmem kameru kojoj ni OK svetlo (ako ne ba¹ idealno) ne mo¾e pomoæi. Pa za to tra¾im preporuku.

Po¹to sam mali picopevac, 130 cm raèunam da æe biti dovoljno. Ali moram proveriti u praksi kako to izgleda. Idealno bi bilo da mo¾e 150  cm, ali da se spusti po ¾elji.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

panthocrator

Ja nisam iz sektora kamere (klasican sam zvucnik) ali mislim da sam posle 20 god na filmu nesto ukapirao. Ako uzems reflektor u problemu si jer ces osvetliti samo deo koji radis ostalo ce biti kara banana (iz ugla kamere), sto znaci da ce kamera stalno pokusavati da kompezuje nedostatak istog te ce dizati sum. Neko je napisao sto vise svetla to bolje. Znaci led na plafon i to svuda (naravno kroz frost da bude sto ujednacenije). Kod leda moras da trazis CRI preko 95 da bi boje na snimku izgledale prirodno (ima fotografa koji ce ti bolje objasniti to s svetlom).

Sto se tice zvuka za garazu nije kondenzatorski mikrofon, dinamicka bubica bi bilo bolje resenje jer su dinamicki (mozda cak i neki elektret) mikrofoni manje osetljivi tj manje skupljaju okolnu prljavstinu. Cak i kad recimo pricas i udaris kljucem o metalnu povrsinu na dinamickom ce se manje cuti nego na kondenzatorskom koji ce ako je nastelovan po nivou za tvoj govor u tom trenutku zakucati (klip).

https://www.ebay.com/itm/Shure-SM17-SM-17-Miniature-Dynamic-Omnidirectional-Lavalier-Microphone-Mic/323632682074?hash=item4b5a02d45a:g:hYsAAOSwFtNcLSiW
https://www.ebay.com/itm/Shure-SM11-Dynamic-Lavalier-Microphone/333274074938?hash=item4d98aecf3a:g:5M0AAOSwsB5dNgzv

Shure i Sennjheiser su super firme ali ako se ne uklapa u budzet moze AKG, Beyerdynamic...

Ovako bih ja pokusao ukratko da kazem svoje misljenje u vezi tvog pitanja.

pozz


Ivicat

Jeste svetlo veoma bitno ali nije presudno. Jeftina kamera ne moze da napravi dobar snimak pa da koristis koje hoces osvetljenje.

Onaj prvi snimak koji si postavio meni ne valja. Ono sto meni bode oci je cesto masenje fokusa. Umesto na predmetu koji drzis, fokus je negde na stolu. Lose svetlo. Snimak se trese, cuje se disanje. Cime je snimano.



Ako hoces da se kamera krece, gimbal je jedino resenje jer cak ako kamera/objektiv imaju stabilizaciju, tresenje je neminovno.

Ne mora da osvetli celu garazu. Dovoljno je da dobro osvetli subjekat. Cak sta vise, pozeljno je zbog izolacije subjekta. Kamera ce dizati sum ako je stavis u auto mod. Ali ako hoces dobar snimak, moras da ides na manuelni rezim rada gde ces ti da podesis sta zelis a ne kamera da podesava sta hoce. Ti biras brzinu zatvaraca, blendu, iso. Ti biras da li ces auto ili manuelni fokus. Ili ces da zakljucas fokus na nekom predmetu pa da ga kamera prati.

Ovo je veliki zalogaj i treba ce ti malo vise ucenja i vezbanja.

Slaninar

Jasan mi je princip (auto i manuelni fokus, te pode¹avanje koliko svetla da se pu¹ta i ¹ta to nosi - ne znam kako se zovu te opcije, ali jasno mi je otprilike ¹ta rade, kako i za¹to).

Taj snimak je raðen nekim Android telefonom, iz ruke, dobra volja èoveka, a za to je ba¹ dosta ljudi tra¾ilo da demonstriram.

Elem, dete bi bolje naslikalo, ali ovako nekako izgleda osvetlenje:




Edit: jeftina kamera koju sam imao je sjebana, tako da svakako moram uzeti neku - a kontam da kad uzimam, uzmem neku iole pristojnu. I da uzmem i stalak, kako bih mogao sam sve snimiti, bez da ikog cimam.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Panthocrator, dinamicki mikrofon je dobar ako direktno prica u njega, cim malo okrene glavu zvuk ce mu biti miffled i tisi mnogo. Lavalier mu nije od preterane pomoci jer covek radi konstantno i krece se, ne moze da pazi da ne pravi pokrete koji ce uticati na mik.
Predlozio sam, a moras se i ti sloziti da je ipak najpametnije da snima voice over naknadno. A sto se tice ambienta i 'clip'-a ako mu ispadne kljuc, pa valjda je osnovna stvar cak i kao pocetnik da stavi limiter na master.
klasican divljak

zVuk

..a sluske s' mikrofonom...ili neki taj mikrofon koji se kaci preko glave il' za uvo...
Ko se ljuti, uleti mu kruti

Slaninar

Citat: zVuk poslato 04 Jun, 2020, 17:22
..a sluske s' mikrofonom...ili neki taj mikrofon koji se kaci preko glave il' za uvo...

I nabacim one u¹i - da bude Gremlin (faca veæ zadovoljava).  :)

©alim se - èekam da struèniji ka¾u je li to dobra ideja ¹to se tièe zvuka.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Odlicna ideja. O tome sam zapravo i ja razmisljao ali samo o mikrofonu koji se kaci kao bubica oko usiju. One kao sto seljoberi na svadbama furaju - ala srecko krecar. Ja mam akg (nznm tacno model) i dobro radi, ali ne znam kakve su te budzetske varijante. Ne moze to da bude lose samo zapamti da je mnogo bitan gain setup. Znaci input gain dok govoris da ti ne ide recimo preko -6db. Testiraces tako sto ces govoriti najglasnije sto bi u nekom momentu govorio
klasican divljak

panthocrator

Citat: despic poslato 04 Jun, 2020, 14:37
A sto se tice ambienta i 'clip'-a ako mu ispadne kljuc, pa valjda je osnovna stvar cak i kao pocetnik da stavi limiter na master.

Kad usnimis tux od materijala ni jedan limiter ti nece pomoci u zivotu (moje skromno misljenje) a i u praksi se pokazalo vise puta.
Cini mi se da smo mnogo skrenuli s teme covek je samo trazio preporuku za opremu.
Moja preporuka za garazu je definitivno dinamicki mikrofon.

Slaninar

Znaèi mi sve ¹to sam proèitao - puno sam sad pametniji nego jutros.

Od svih "tech." fourma ovde sam dobio najvi¹e korisnih saveta i savet najbli¾e prostom: "konju - kupi¹ to, to i to!" - a bez hoh¹tapleraja & poku¹aja uvaljivanja bilo èega.

Elem - ovo sve napisano za mikrofone æu na tenane prouèiti, proguglati, i ponovo verovatno pitati kad odluèim koji mi je naju¾i izbor nakon toga (za svaki sluèaj, da ne kupim govno).
Ali pre toga bih uzeo kameru i stativ.

Elem - po¹to sam ¹upalj po ovom pitanju - da proverim za stativ prvo, je li ovaj OK po kvalitetu (ima raspon visine od 66 do 166 cm, ¹to mi se sviða. Cena mi se ne sviða, ali ako nema jeftiniji, dobar, a sa visinom od barem 150 cm, onda bih uzeo ovaj (ako je OK, ako je ðubre, tra¾im dalje):

https://www.emmi.rs/tv-audio-foto-video/foto-video/foto-stativi/tronozac-star-63-foto-video-stativ-sa-torbom-hama-4163.html

Za kameru - vredi li ova, ili da gledam ne¹to jo¹ skuplje i ako treba skuplje - predlog za neku;

https://www.emmi.rs/tv-audio-foto-video/foto-video/digitalne-kamere/digitalna-kamera-sony-hdr-cx405-30x-zoom-crni.html

Uz pitanje - neke koje lièe na ovu gore linkovanu se vode kao "akcione". Koliko shvatam,  tu dodatno plaæam smirivanje slike i onaj "riblje oko" objektiv - koji nije ba¹ sjajan za snimanje unutra, zaobljuje malo snimak. To bolje da izbegavam?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

zVuk

po meni, taj stativ je za ono sto tebi treba i vise nego dobar...

sto se kamere tice, ne znam...u principu moze da ti zavrsi posao, nego je pitanje koliko blizu moze da uhvati fokus...riblje oci ti ne trebaju..
Ko se ljuti, uleti mu kruti

Slaninar

Koliko je ovako ne¹to upotrebljivo - uz debilni sa pristojnom kamerom & dovoljno memorije?


montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Ne ne, to nikako. Uzeo sam za 3000 din dok je jos bilo, sad mi sluzi samo kad lemim kablove...slabo je. A i pocelo je da treperi kinesko djubre.
Ne znam koji si model gledao ali vidim da su mnogo skuplji sada. Kao sto rekoh softbox sa fluo sijalicom moze da se nadje za 50e. Ili onaj tanki led reflektor sa konstantim svetlom, on je oko 60e.
klasican divljak

Slaninar

Citat: despic poslato 05 Jun, 2020, 10:21
Ne ne, to nikako. Uzeo sam za 3000 din dok je jos bilo, sad mi sluzi samo kad lemim kablove...slabo je. A i pocelo je da treperi kinesko djubre.
Ne znam koji si model gledao ali vidim da su mnogo skuplji sada. Kao sto rekoh softbox sa fluo sijalicom moze da se nadje za 50e. Ili onaj tanki led reflektor sa konstantim svetlom, on je oko 60e.


Nevezano za kr¹ led - kao re¹enje za snimanje (stalak i mobilni, umesto kamere i stalka za kameru). Tu bih u¹tedeo na kupovini kamere, mobilni svakako moram imati, hteo-ne hteo, jo¹ uvek.
Je li kamera od 200-300 evra snima puno bolje od nekog jeftinijeg novog ajfona (za njih sam èuo da su im najbolje kamere, meni to sve isti kurac ¹to se ostalog tièe).
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

despic

Resenje je odlicno iskreno. 3000 din vredi, preko ne bih davao. Opet moje misljenje ide ka dslr aparatu naspram kamere jer mozes da menjas objektive, vece socivo itd...to ti je da porazmislis u blizoj buducnosti i da jos malo istrazis a do tad mozes se zezati sa telefonom. Neki malo bolji telefoni odlicno snimaju i audio, npr ja imam rucni snimac h2n koji sam platio recimo 150-200e pre 5,6 god ispostavilo se da drugarov samsung snima bolje tj zavrsava posao bolje u praksi jer vec ima ugradjene neke noise reduction filtere i sta ti ja znam.
klasican divljak

Slaninar

Citat: despic poslato 05 Jun, 2020, 12:06
Resenje je odlicno iskreno. 3000 din vredi, preko ne bih davao. Opet moje misljenje ide ka dslr aparatu naspram kamere jer mozes da menjas objektive, vece socivo itd...to ti je da porazmislis u blizoj buducnosti i da jos malo istrazis a do tad mozes se zezati sa telefonom. Neki malo bolji telefoni odlicno snimaju i audio, npr ja imam rucni snimac h2n koji sam platio recimo 150-200e pre 5,6 god ispostavilo se da drugarov samsung snima bolje tj zavrsava posao bolje u praksi jer vec ima ugradjene neke noise reduction filtere i sta ti ja znam.

U tom sluèaju, redosled operacije sledeæi:

Mobilni i stalak za isti
Ako lo¹e radi - igranje sa svetlom.
Ako i dalje lo¹e radi - lupanje glave oko kamere ili DLSR-a i stalak za njih

U zavisnosti od kvaliteta zvuka - lupanje glave oko dobrog izbora mikrofona, ili naknadno snimanje zvuka.

Tako nekako?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta

https://www.mobilnisvet.com/mobilni/7319/Xiaomi/Redmi-Note-8T-64GB

160 evri ima neku dobru kameru.meni lièno ne znaèi kamera ali do¹la u paketu

Ivicat

Treba da se odlucis sta zelis. Snimanje telefonom, kamerom ili aparatom sa izmenjljivim objektivom ne ide u istu recenicu. Da, kod sva tri uredjaja ces snimiti isti sadrzaj. Kao sto yaris, pasat lubenicar i porse kajen mogu da te prevezu od tacke A do tacke B. Osim toga, sve drugo je razlicito.

Pogledaj po netu poredjenja sta kako izgleda. phone vs camera vs dslr for youtube videos

Slaninar

Citat: Ivicat poslato 05 Jun, 2020, 14:48
Treba da se odlucis sta zelis. Snimanje telefonom, kamerom ili aparatom sa izmenjljivim objektivom ne ide u istu recenicu. Da, kod sva tri uredjaja ces snimiti isti sadrzaj. Kao sto yaris, pasat lubenicar i porse kajen mogu da te prevezu od tacke A do tacke B. Osim toga, sve drugo je razlicito.

Pogledaj po netu poredjenja sta kako izgleda. phone vs camera vs dslr for youtube videos


Ako je verovati ovom geju, mobilni je sasvim OK izbor za YouTube:



https://www.youtube.com/watch?v=h98a0e5OvXM#

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen