Glavni meni

Ideja je da se vratim...

Započeo davidoff, 15 Maj, 2020, 21:46

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

davidoff

Dakle!

Proslo je dugih 5 godina kako sam prodao motor i nisam aktivno vozio...u medjuvremenu sam prodao i svu opremu koju sam godinama skupljao misleci da je voznja motora iza mene a posvesno sam znao da nije i da nikad nece biti. Ni sad ne mogu da uhvatim momenat kada sam prelomio to u sebi, ali pamtim da mi to odvajanje i prodaja nije bila laka...vremenom je emocija bila slabija pa u naletima jaca i tako u krug, ali ono u sta sam siguran da nikada nije umrla u meni da je uvek bila tu negde i da me je uvek `zvala` da se vratim. Motor je za mene uvek bio vise od prevoznog sredstva, vise od predmeta, vise od potrebe za prevozom od tacke A do tacke B...to je za mene bila ljubav, i dalje je...ekipa se rasipala, mnogi su odustajali mnogo pre od mene da bih na kraju ostao sam bez vremena a i zelje da se vozim sam...vremenom su me i obaveze dovele do momenta da sam shvatio da pocinjem motor da koristim kao prevozno sredstvo od kuce do posla i shvatio sam da to vise nije ono sto zelim...u medjuvremenu su se desavale razne stvari, posao me je saterao u cosak, nisam imao vremena da spavam a ne da se vozim...i tako je vreme prolazilo....

Ovo gore je bio kao neki intro  ;D jebem li ga sta, emocija valjda se to tako zove... :D

E sad da predjem na stvar, vreme je proslo ne mogu da ga vratim nazad ali sam nedavno cvrsto odlucio da se vratim na dva tocka...meni blizak covek koji je takodje imao duzu pauzu je sebi kupio skuter koji sam naravno probao i shvatio da je mozda to nesto sto je najbolji kompromis izmedju zelje za voznjom koja je tu i nemanja vremena i ekipe za duge voznje...e sad ide tezi deo, zelja je tu, mogucnost u finansiskom smislu je tu, ali treba odabrati pravu stvar...moje iskustvo sa skuterima je vrlo skromno da ne kazem nikakvo, pre dosta godina sam imao Vespu ET4 pa Malaguti Medison i tu se ukratko zavrsava moja prica sa skuterima i prelazim na vece motore, putovanja, itd. ...oduvek sam imao zelju da ponovo imam Vespu, sve oko tog kulta me privlaci i dan danas....kroz godine sam pokusavao da nadjem Vespu GTS Super Sport u narandzastoj boji sa crnim logom medjutim nisam uspevao ali sam znao da je jednom moram imati, kad tad...

Naravno da sam poceo da gledam oglase dan, noc i nameri da kupim Vespu, u glavi sam u tom momentu presekao i bio skoro apsolutno siguran da je to ono sto zelim i da nema dileme da cu to i da kupim samo je bilo pitanje vremena da se pojavi nesto pametno i da se reaguje. Tako su prolazili meseci, ja sam listao, gledao, trazio, medjutim nista pametno....trazio sam Vespu koja je kupljena ovde, od prvog vlasnika, sa sto manje km, da bude GTS super ili super sport (inace samo je bolja i grafika drugacija za one koji ne prate)...pojavljivale su se ne mogu da kazem da nisu ali za moj pojam u nenormalne pare uzimajuci u obzir cenu nove kod nas (5500€ za GTS super i 5750€ za Super Sport), ljudi su trazili 5400€ za motore stare gosinu dana sto je za mene bilo suludo, i sada je...ali da ne ulazimo u te stvari to je jako kompleksna tema i ne bih se njome bavio...

Doneo sam odluku da kupim nov motor, ideja je da ga necu menjati bar 4-5 godina i u tom smislu je u mojoj glavi najisplativije i najjeftinije na duze staze kupiti nov motor tj skuter u mom slucaju.

E sad dolazi zaniljiv deo i verujem interesantan za one koji kupuju nov skuter ili motor u Srbiji.

Kao sto rekoh ideja je bila Vespa pa se tim putem i krenulo...prva stanica je bio Skuter Centar posto mi je on i geografski najblizi...tamo me je docekao decak slobodno mogu da kazem decak posto verujem da nema vise od 17-18 godina i ako sam dobro shvatio sin je vlasnika, decko je vrlo kulturan i usluzan bez zamerki ali mu nedostaje znanje ili informacija bolje receno, no dobro naucice ima vremena...tu sam prvi put seo na novu Vespu GTS 300 hpe i shvatio da sa svojih 193 cm izgledam kao na bicikli, sto meni licno ne predstavlja problem u glavi vec se plasim da ce na duze staze velicina da mi postane problem i da cu poceti da razmisljam o necem vecem iako znam da za tim nema porebe...kad sam vec tu jel pogledao sam i Beverly 300 i 350, sta da kazem...ne znam...taj skuter se pravi od 2010. god. ako se ne varam i dan danas se prodaje u istom izdanju...cena od 5000€ je do duse prihvatljiva za osnovni model sa 300 ccm i bez ikakve opreme (vizira, kofera, itd.) i neverovatnih 6100€ za model od 350 ccm sa malim vizirom sto je za mene i moj pojam neverovatno imajuci u vidu sta konkurencija nudi za taj novac...dakle Beverly odpada...Vespa je i dalje tu, malo sam pokoleban do duse ali i dalje ne odustajem....

Sledeca stanica PGS, u SC sam dobio ponudu za finansiranje koja mi je na prvu delovala u redu medjutim posle malo raspitivanja dosao sam do zakljucka da je moguce dobiti mnogo bolje uslove. Pre nego sam otisao u PGS pozvao sam ih telefonom da se okvirno raspitam o uslovima i posle vrlo ljubaznog razgovora sam odlucio da odem na lice mesta i dogovorim se, dolazim u salon i po dogovoru trazim coveka sa kkojim sam razgovarao telefonom...ljubazno sam docekan, dobio sam nekoliko informacija koje sam trazio, dobio okvirnu finansisku konstrukciju i sa papirima krenuo kuci smatrajuci da sam zavrsio posao i da je ostala samo formalnost da se zavrsi sa bankom...medjutim...dolazim kuci i stvatam da sam dosao do cifre od skoro 6200€ za Vespu sa opremom koju ja zelim, da budem vrlo precizan u pitanju je GTS Super Sport 300 hpe sa velikim vizirom, koferom u bolji motora, nosacem kofera i patosnicom...na prvu mi je to bilo ok, to je na kraju ono sto zelim, zeleo sam sve odmah ne na rate da tako kazem, da kupim kot motor pa da dodajem, jbg tako sam odlucio...inace konkretne Vespe ima na stanju za isporuku odmah po uplati ali medjutim ne i za test voznju kako u PGS-u tako ni u SC-u...dolazim kuci i crv mi ne da mira, krecem da gledam sta jos ima da se kupi za te pare...

U glavi mi je odavno XMAX 400 od kad je izasao mi se jako dopada, medjutim smatram da je potpuno nepotrebno da dajem 7300€ za klot skuter...ali pronalazim XMAX 300, novji model generaciski sa nesto manje kubika i snage ali za mene sasvim dovoljno, cena 6290€ za klot skuter...odlazim u Plattner...ulazim u salon, dva zaposlena i jedna musterija...jedan zaposleni prica telefonom a drugi usluzuje musteriju...ok ja dolazim da XMAX-a i vidim papir koji kaze da je zabranjeno sedati na motor  [rofl]...provodim ja tu neko vreme vrteci se oko motora medjutim niko mi se ne obraca, ja jbg vide sam sta sam hteo, ne daju da se sedne na motor, gde i da pitam da li imaju motor za test jos i batine da dobijem...usluga nula ako mene pitate...

U medjuvremenu sam negde nasao i model za koji nisam znao ni da postoji, HONDA Forza 300 cena 5990€ za klot skuter ili 6300€ za model sa koferom i nosacem...vrlo prihvatljivo u svakom smislu...sledeca stanica Honda Srbija...

Dolazim u Deltin salon u nameri da pogledam skuter obzirom da ga do tada nikad nisam video uzivo, docekujem me covek (Dusan se zove) koji mi se obraca cim je video da ulazim i ljubazno me pita kako mi se svidja nova Forza, ja uzvracam da sam zbog nje zapravo i dosao...covek na 1 kaze ajde samnom napolje imamo jednu bas ispred da je probas....ja u soku, nakon svega sto sam do tad imao prilike da dozivim...izadjem napolje covek mi da par informacija o motoru, gde se sta nalazi, kako sta  funkcionise i kaze pali i teraj... ;D ja i dalje ne verujem, upalim ja provozam par krugova po njihovom parkingu cisto da dozivim kako mi gabaritima i svaki drugi nacin deluje taj skuter...vracam se unutra i u opustenom razgovoru dobijam jos par informacija koje sam trazio...ukapiram da je skuter u stvari jako lep i odlucijem se da uradim `rezervaciju`jednog jos dok je u fabrici pa da me obaveste kad stigne obzirom da trenutno ima samo dva ako sam dobro razumeo u crnoj bolji bez kofera koji su dostupni odmah dok ce sledeca tura pristici pocetkom Juna....odlucijem da to bude model sa koferom u beloj mat boji....bas kakvog trenutno imaju izlozenog u salonu (koji je prodat naravno)...

Naravno da tu nije kraj....meni djavo ne da mira...ne mogu Vespu da izbijem iz glave...nesto me vuce na tu stranu iako mi razum kaze da je Forza nesto sto je najbolje za dati novac...krecem da razmisljam, opet...a to ne valja... [rofl]

Stavljam sve na papir...

Vespa GTS Super Sport 300 hpe sa koferom, nosacem i patosnicom 6215€ (motor je 5750€, kofer i nosac 435€ i patosnica 30€, veliki vizir dobijam gratis posto uzimam sve u paketu)

Finansiranje ide ovako:

Ucesce bi bilo 2215€
Iz kredita 4000€
kredit je na 48 meseci i kamata iznosi 450€ za ceo rok otplate
mesecna rata kredita je oko 93€

Honda Forza 300 sa koferom 6300€

Finansiranje ide ovako:

ucesce 2300€
iz kredita 4000€
kredit na 48 meseci i kamata iznosi neki 370€ za ceo rok otplate
mesecna rata oko 91€

E sad to je najuzi izbor. Odluka jos nije doneta, vagam i pokusavam da shvatim sta je pametnije uzeti.

Da to poredjam ovako:

Vespa

+dizajin koji ne zastareva nikada
+kompaktne dimenzije (moze biti i minus za nekoga)
+kult koji je prati, istorija, itd
+led signalizacije komplet
+motor najnovije generacije

-stari dizajin table
-mali tockovi
-diskutabilno prednje ogibljenje

Forza

+lep dizajin (subjektivno)
+motor nove generacije
+led rasveta
+elektro podesivi vizir (iako i dalje mali za moju visinu)
+elektro otvaranje kofera (vrhunska stvar, ja sam dousevljen)
+veci tockovi u odnosu na Vespu
+keyless sistem

-tabla (opet subjektivno)


Eto nadam se da vas nisam udavio...ja jos uvek vagam...

Znam da ce se sigurno javiti neko i reci imas Kyimco Xciting 400i za te pare, i delimisno su u pravu...medjutim, i to sam sagledao i shvatio da je to ipak previse...cena tog skutera je 6390€ za gotovinsko placanje i 6790€ za placanje iz kredita, dok se tome doda cena kofera od nekih 350€ dolazimo na 7000€ sto je ne previse u tom smislu nego vise nego sto sam ja odlucio da platim za skuter eto formulisimo to na taj nacin. Sto se Yamahe tice ona jeste opcija ali je i dalje skuplja od Honde a nisam ubedjen da nudi vise...mozda gresim, ne znam nisam je probao...nikad se ne zna...


We won't forget you Marco....


bucko

#1
Evropski motori su za evropljane
Sto se Platnera tice uvek sam dobijao vrhunsku uslugu,mozda ti nije bio dan za trgovinu






davidoff

Ima logike. Slazem se. Taj motor je besmrtan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


davidoff

Dva puta sam imao kontakt sa Plattner-om, jednom na sajmu pre 15 godina ja mislim kad me lik odmetio od glave do pete i maltene mi rekao da odjebem u smislu nemam ja te pare i sada ovo. Ne donosim nikakve zakljucke samo konstatujem kako sam prosao.


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


bucko

Losa karma
Jos dok je Roda drzao pricao mi da u Bgd ima utisak da otvore ludnicu i svima kazu idite u Jamahu
Raznih lobanja sam se tamo nagledao,dodju al ne znaju sto pa skacu po R1 pa drz na nautiku pa na atv i odu
Valjda su tako ubijali vreme

davidoff

Verujem da je tako, ali tome sluzi valjda prodavac i iskustvo da u par reci shvati ko je kupac a ko ubijac vremena. Ili mozda ja gresim...ne znam.


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


Lazic


davidoff

Iskreno receno ja sam trenutno najblizi Hondi, mada mi Vespa ne da mira...😁


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


DebeliZmaj

ako se vec dvoumi oko skutera najbolje pita decka .... :D
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

milomir22

Kao prvo, ako planiras da ides ikada na neki duzi put (300+km dnevno i slicno), zamolio bih te da jos jednom razmislis o davanju 6 000 evra i vise za skuter. Kao neko ko je od 2012. do 2015. vozio piaggio x9 i za te tri godine presao nekih 20 000 km, mogu ti reci da je skuter neudoban na otvorenom putu (lose ogibljenje, mali tocak i los polozaj tela su meni bili smrt za lumbalnu kicmu), skuplji za odrzavanje po predjenom kilometru od klasicnog motora koji sad vozim (bandit 600), neuporedivo neprakticniji za preticanje i mnogo bolji za grad. Vidi koliko imas vremena i za sta, pa odluci, ja licno provodim 90% kilometraze van grada i na skuter se vise nikada ne bih vracao osim kao na 2. prevoz koji bi sluzio za grad.

Ako vec kupujes novo, uzeo bih vespu bez razmisljanja. Drugar mi je predsednik vespa kluba u kg-u i veliki je ljubitelj, znam da stalno organizuju voznje i druzenja, cesto su u pitanju medjunarodna druzenja, a u koloni ume da ih bude mnooooogo. Jednostavno taj mit o vespi je neverovatan i taj motoric je, meni, neshvatljivo obozavan. A ako je odrzavas, pickas i lickas, mozda ce jednog dana vredeti puno kao neki klasicni skuter. Ovaj drugar ima vespu iz '87 koju je nasledio od oca i zaista je lud za tim skuterom. Ima ih nekoliko sa vise verzija agregata i prenosa.

Ako kupujes polovno, japanci su bez premca definitivno.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

davidoff

Citat: DebeliZmaj poslato 16 Maj, 2020, 02:19
ako se vec dvoumi oko skutera najbolje pita decka .... :D
Da budem najiakreniji, nista pametnije od tebe nisam ni ocekivao. I tu bih zavrsio...hvala na sugestiji svakako.


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


El Jefe

Што се тиче Јамахе, отишао са парама у џепу, рекли ми дођи за недељу дана, у КТМ биће када буде било, у трећој фирми човек брка два модела ја га исправља као да сам ја он. Укратко прегледај продају у иностранству, тамо има модела јефтинијих него код нас и за 1000е. И наравно Веспу. И седи на њу па довези
Друштво за заштиту од животиња

milomir22

Nemoj tako, zmaj je prekaljeni bajker, posedovao je 2 motora po 5 dana, a od toga je svaki bio bar 4 dana kod majstora.
"If you seek authenticity for authenticity's sake, you are no longer authentic."

-Jean Paul Sartr

davidoff

Citat: milomir22 poslato 16 Maj, 2020, 07:20
Kao prvo, ako planiras da ides ikada na neki duzi put (300+km dnevno i slicno), zamolio bih te da jos jednom razmislis o davanju 6 000 evra i vise za skuter. Kao neko ko je od 2012. do 2015. vozio piaggio x9 i za te tri godine presao nekih 20 000 km, mogu ti reci da je skuter neudoban na otvorenom putu (lose ogibljenje, mali tocak i los polozaj tela su meni bili smrt za lumbalnu kicmu), skuplji za odrzavanje po predjenom kilometru od klasicnog motora koji sad vozim (bandit 600), neuporedivo neprakticniji za preticanje i mnogo bolji za grad. Vidi koliko imas vremena i za sta, pa odluci, ja licno provodim 90% kilometraze van grada i na skuter se vise nikada ne bih vracao osim kao na 2. prevoz koji bi sluzio za grad.

Ako vec kupujes novo, uzeo bih vespu bez razmisljanja. Drugar mi je predsednik vespa kluba u kg-u i veliki je ljubitelj, znam da stalno organizuju voznje i druzenja, cesto su u pitanju medjunarodna druzenja, a u koloni ume da ih bude mnooooogo. Jednostavno taj mit o vespi je neverovatan i taj motoric je, meni, neshvatljivo obozavan. A ako je odrzavas, pickas i lickas, mozda ce jednog dana vredeti puno kao neki klasicni skuter. Ovaj drugar ima vespu iz '87 koju je nasledio od oca i zaista je lud za tim skuterom. Ima ih nekoliko sa vise verzija agregata i prenosa.

Ako kupujes polovno, japanci su bez premca definitivno.
Poslednja dva motora koja sam imao su R1150GS ADV (pre toga R1100GS, R1200GS, FZ1S, Africa, TDM, itd itd itd)oba su bila kod mene po godinu i po dana, napravio sam kilometara sa njima...stigao na dosta mesta i to je cinilo srecnim...medjutim kao sto rekoh zivotne okolnosti su se drasticno promenile, nema ni deo vremena za duze voznje kao nekada...nije da nemam zelju za velikim motorom kao nekada medjutim svestan sam da niti imam kad da se vozim niti imam vise sa kim...ajde to sto nemam ekipu bih nekako i preziveo ali vreme ne mogu da pronadjem nazalost...kada sve to uzmem u obzir shvatam da vredi da kupujem motor koji ce stajati prakticno za ukras...trazim kompromis i mislim zapravo sam siguran da je skuter to sto meni treba u ovim okolnostima...

Na novo sam se odlucio posto se bavim nekim uvozom zadnjih 6 godina i znam sta se desava i sta se radi, ne kazem da su svi isti ali znam da su cene ovde nize nego napolju za ono sto ja hocu sto je slozicemo se nenormalno u svakom smislu. No dobro to je opet tema za sebe. Ne kazem da je 6000-7000€ mali novac, ali opet kupujem novo...ne mislim da menjam 5 godina i iz te perspektive smatram da je i najpametnije...sto se tice odrzavanja iskreno nisam pitam koliko je srevis za Honda ali verujem da to ne moze biti neka velika cifra za nov motor na godisnjem nivou, za Vespu takodje...


Da...Vespa je svakako nesto posebno, mnogi je obozavaju...ne mogu da kazem da sam ja jedan od njih ali svakako volim sve oko tog kulta i to mi ne da mira...😁


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


davidoff

Citat: El Jefe poslato 16 Maj, 2020, 09:09
Што се тиче Јамахе, отишао са парама у џепу, рекли ми дођи за недељу дана, у КТМ биће када буде било, у трећој фирми човек брка два модела ја га исправља као да сам ја он. Укратко прегледај продају у иностранству, тамо има модела јефтинијих него код нас и за 1000е. И наравно Веспу. И седи на њу па довези
Moram da ti kazem da nisi u pravu...kao sto rekoh vec 6 godina se bavim uvozom, do duse automobila ali to je isto, vrlo dobro poznajem trziste ©vajcarske konkretno i mogu da ti kazem da gore Vespu kakvu ja hocu moras da platis vise nego ovde...veruj mi da znam odlicno o cemu pricam...

A dilere u Srbiji sam vec opisao i vidim da su manje vise svi imali takva iskustva...


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


davidoff

Citat: milomir22 poslato 16 Maj, 2020, 09:10
Nemoj tako, zmaj je prekaljeni bajker, posedovao je 2 motora po 5 dana, a od toga je svaki bio bar 4 dana kod majstora.
Svako ima pravo da misli sta god mu padne na pamet i da napise svakako, pa demokratska smo drzava 😂...ne ljutim se ja...


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


El Jefe

Прошлогодишњи модел мотоцикла који ме интересује сам налазио у Немачкој за 2500е јефтиније него нов код нас.
Друштво за заштиту од животиња

davidoff

Citat: El Jefe poslato 16 Maj, 2020, 09:21
Прошлогодишњи модел мотоцикла који ме интересује сам налазио у Немачкој за 2500е јефтиније него нов код нас.
Verujem...ne pratim Nemaèku i ne znam...pricam konkretno usko za ©vajcarsku i usko za model koji mene interesuje dakle Vespu i usko za model koji me interesuje Super Sport...tako da je gotovo sigurno da i gore ima modela koji su osetno jeftiniji nego ovde, na kraju puni su oglasi motora i skutera iz CH pa je to i logicno...


Sent from my iPhone using Tapatalk
We won't forget you Marco....


ЯЭВОЛУТИОН

ja kad bih kupovao vespu ja bih trazio px200 sa diskom...bez anlasera i sa rucnim menjacem....ako si pametan neces je nikad prodati...ili se izuj za neki gs160 restauriran pa da budes baja na vespi.....ove nove vespe su mi pfff////skuter ko skuter.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Lazic

Citat: davidoff poslato 16 Maj, 2020, 09:00
Citat: DebeliZmaj poslato 16 Maj, 2020, 02:19
ako se vec dvoumi oko skutera najbolje pita decka .... :D
Da budem najiakreniji, nista pametnije od tebe nisam ni ocekivao. I tu bih zavrsio...hvala na sugestiji svakako.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brate, zavalio ti je drug stari za medalju, jo¹ se smejem...   ;D ;D ;D

Govoreæi o opremi, one Alpinestars patike ¹to kupih od tebe 2013-te, jo¹ nosim... ;D ;D ;D

Elem, jeb'o Vespu ako nije px200 sa ruènim menjaèem, a i tada jeb'o hoklicu sa toèkiæima kolica iz Tempa, Honda rules... :o ;D Osim reglera na njoj ti nikada ni¹ta neæe cræi... ;D


@Milomir:
Druga starog znam 10+ godina, imao je sva¹ta ne¹to od 200-400-600-750cc... Vozio takoðe... Da vozi ne zna, izvræe se u mestu stalno, na put sa njim nikako ako ne ¾eli¹ d'umre¹ od dosade, ni sa dve noge nije umeo da hoda, ali da je bajker ne da jeste, nego ja ne verujem da u galaksiji ima smotanijeg èoveka za dva toèka koji ne odustaje ni pod razno, nadam se ni sa jednom nogom...