Glavni meni

Usna harmonika

Započeo Gašpar, 01 Maj, 2020, 12:00

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Darko

@navajo - cek , C dur je paralela Am , ali u Ad lestvici imas Cis koji ne pripada skali C , zar ne ? Verovatno ima fora za paralelne lestvice



navajo

Ispisala sam roman i umre mi telefon pre nego sam poslala...e u tri lepe...pisem posle😂😂😂

despic

Cekaj...kakav cis, mislis des? :P
ja se ustvari prezivam cispic
klasican divljak

navajo



Darko, ovo raspored svih mogucih tonova koji se mogu odsvirati na jednoj harmonici iz C tonaliteta, sto znaci da prakticno mozes da odsviras sve, uz odredjene tehnike sviranja kao sto su bendovanje, ovedraw i overblow. Bendovanje je standarna tehnika dok su overblow i overdraw napredne tehnike koje u praksi koristi mali broj bluzera. Moze da se izvede na harmonici "out of the box" ili novoj sto bi rekli, ali cesce kastumiziraju perca kako bi se tehnika lakse izvodila.



Ovo je tabela raznih pozicija na harmonici samo sto Bluzeri sviraju u prve tri pozicije, s tim sto je 2. pozicija standardna, a 1. i 3. nesto redje, ali uobicajene, za razliku od ostalih, koje su bas retke.

Sto se teorije tice,pozaboravljala sam i ono malo sto sam znala, tj krenula da bubam svojevremeno :)
Samouka sam i nakon sto sam savladala i iscistila tonove, pohvalala gde je koji ton, naucila tehniku savijanja tonova i brdo decijih i starogradskih pesmica (srecom nota ima svugde po netu), koje su odlicne za prve vezbice, krenula sam na bluz koji mi je bio cilj:)

Kako mi za bluz nisu trebale note, jer ih nema, ili ima jako malo u nekim knjizicama, koje uglavnom pored nota imaju paralelno i tablature, digla sam ruke od bubanja, a zbog posla nisam imala ni vremena, i krenula sam da ucim tako sto sam skidala pesme, iskljucivo na sluh, uglavnom instrumentale, jer se tu u jednoj pesmi najvise radi, i to od tona do tona, svih ukrasa i tehnike kojom su je majstori bluza svirali. Skidala sam ih bez greske bukvalno...kada sviram preko originala ne cuje harmonika ispod koliko skinem sve u ton i milisekund:)
Dok su me pojedini kritikovali sto tako ucim, i da ne treba kopirati druge (uglavnom oni koji su bili lenji da rade na taj nacin) neki od najboljih svetskih harmonikasa su mi rekli da je to najbolji nacin i da su i oni tako radili na pocetku.
Kao i strani jezik, prvo naucis reci i gramatiku, pa tek onda sklapas smislene recenice:)
Vecina bi, na zalost, odmah da krene sa improvizacijama, jer ih mrzi da sede i vezbaju satima odredjene fraze, rifove, teme i onda najcesce zavrse, ukoliko su muzikalni i talentovani sa dobrim idejama i frazama , ali najcesce jako losim tonom, ili budu potpuni uzas, los ton i tri fraze koje vrte u krug.

Gaspare, instrument je jako zabavan, tezak na pocetku i nimalo lak za savladavanje, ali uz vezbu i volju rezultat ne izostaje.

Prvo izdvoji tonove, iscisti da ti se pri sviranju ne cuju susedni tonovi. Sviraj skale, napred-nazad, vodeci racuna o trajanju nota, dok ti se ne smuce. Onda predji na pesmice, decije, starogradske i sviraj ih dok ne budes u stanju da ih sviras cisto i tacno, sa sve ukrasima.

Onda kreni da ucis bendovanje, bluz skalu...kada iscistis sve tonove, kreni sa bluz rifovima, frazama, temama iz pesama...pa onda solaze, krajeve pesama i na kraju cele pesme. Ima tablatura sada dosta na netu, ali ti je moj savet da pokusas, kada dodjes na taj nivo da radis cele pesme, da ih sam skidas po sluhu. Ima programa kojima mozes da iseces deo pesme koji ucis, npr.solo i ukoliko ne mozes da razaznas svaku notu i ukras lepo usporis taj deo, bez da se menja pitch, i onda vezbas tako usporeno, dok ne savladas solo u originalnoj brzini...ja sam koristila  Cool Edit pro

U jednom momentu ces morati da odlucis koji te stil sviranja zanima, puckering ili tongue blockig, ili ces kombinovati tehnike.
Puckering ti je ono, kao da zvizdis, usnama pokrijes jednu rupu i taj ton sviras. Tongue blocking je tehnika gde usnama pokrijes 4 tona/rupe jezikom zatvaras 3 i krajem usana sviras 4.ton...takvo sviranje omogucava mnogo ritmicniju svirku, mnoge ukrase i slicno i tako su uglavnom svirali svi veliki majstori...George Harmonica Smith  Walter Horton Sonny Boy I i III, Little Walter i drugi...od mladjih to su William Clarke, Rod Piazza, Kim Wilson, Dennis Grueling itd, uglavnom vecina.

Primer za puckering stil ti je Paul Butterfield, Lee Oscar, Jason Ricci...

Ja vec neko vreme ne sviram, ni po klubovima, a zabusavam i kod kuce...bend mi se raspao pre par godina, a sa drugima nisam zelela da sviram jer me ne zanima da sviram ono sto me ne privlaci..a i Ljuba je umro prosle godine, sto me je bas smorilo jer smo bili mnogo dobri drugari i godinama smo svirali zajedno:(..s druge strane, kod nas se 30 godina svira jedno te isto i smorilo je vise i boga, a ne nas malo koji pratimo bluz scenu

Trebala sam sad 29.maja da sviram u Rumuniji, na nekom bluz festivalu, skroz tamo ka granici sa Moldavijom, jos su pored troskova za prevoz benda meni posebno hteli da plate gorivo da dodjem motorom...cas smo pravile zensku bandu za odlazak tamo.motorima, Rumunska nacionalna tv stanica je htela da napravi i repprtazu o "srpskim bajkerkama" ( vic totalni), ali sjebala nas je korona:) tako da od voznjice i svirke nista izgleda ove godine:)

Tebi ako treba pomoc kukaj, iako vise ne sviram (nadam se da je trenutno) tu sam da pomognem uvek [srce]

mali_zmaj

Kucajte u googlu Sonnyboy iz Stubièke Slatine. Kre¹o..interesantan lik,svira usnu harmoniku,danas gledao dokumentarac..
jin-jang

navajo

Kreso Oremus, super je lik....upoznali smo se na nekom festivalu u Sloveniji gde smo svirali...opasno dobro vece i druzenje :) Bas cu da pogledam!! Hvala

Gašpar

Hvala navajo, mnogo mi znaèi ovo tvoje pisanije. Taèno je to ono ¹to i ja radim, skidam jednu po jednu laganiju pesmu i trudim se da pogodim èiste tonove, ali mi za sada "pobegnu" povremeno, ali dobra stvar je ¹to me ne popu¹ta volja  ;D

navajo

Super, samo guraj...i bolje je da svakog dana vezbas po malo, nego da ne vezbas danima pa ubijes par sati vezbe odjednom..stvar je u misicnoj memoriji:)

Ako ti bude trebala pomoc, kukaj:)
Ako ti treba gomila harmonikaskog bluza, javi...mogu da prebacim na neki usb:)

Imala sam i gomilu literature cak i knjizice sa tablaturama, ali to ne smem da ti obecam jer moram prvo da pregledam stare hardove :)

Ko ti je u ovom trenutku od harmonikasa zanimljiv?

El Jefe

Радојка Живковић
Друштво за заштиту од животиња

ЯЭВОЛУТИОН

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Lazic

@Ana:
Ceo ¾ivot sam u tripu da nisam normalan, hvala... ;D ;D ;D [srce]



Citat: El Jefe poslato 19 Maj, 2020, 21:05
Радојка Живковић
[rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [kralj]

Gašpar

Hvaaala, trebaæe mi sve to, ali otom potom, kada iskopa¹, bez obaveza  :D

Nisam se bavio harmonika¹ima, pratim samo onog momka iz HR, Matej Tatamata na YT, koji ima super video lekcije za uèenje i tako uèim.

Citat: El Jefe poslato 19 Maj, 2020, 21:05
Радојка Живковић

Ala si ti staromodan, pa Kemi¹  [rofl] [rofl] [rofl]

Darko

Ne skrnavi .
Sofra

Gašpar


El Jefe

Друштво за заштиту од животиња

Kostić

најскупља сони и јардбрдси ко зна зна

Lazic

Znate vi metuzalemi... ;D

ЯЭВОЛУТИОН

kako uopste ugurate to u cd plejer :)
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

®or¾

 
Citat: Laziæ poslato 13 Jun, 2020, 18:52
Znate vi metuzalemi... ;D
Znamo i ¹ta te boli Paja  [flashing]

Kostić

и ова и ова олизали смо је својевремено за све паре

https://www.youtube.com/watch?v=L7FrxU4XjRQ#